Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, AndrzejN69 napisał(a):

Taki skręcony na punkcie bezpieczeństwa już jestem i chyba się nie zmienię

Dla bezpieczeństwa dachu przyczepy lepiej nie rób w niej dziur. Jak chcesz się uczyć na błędach to lepiej na błędach innych. Znajdź na Youtube Kiki Świat i jego pierwsze filmy jak montował panel na śruby do dachu. Potem znajdź kolejne filmiki na których woda mu kapie juz do środka przyczepy. Ostatecznie chyba zdecydował się wymienić dach i cały sufit w serwisie.

A jak już się upierasz do bezpiecznego zamontowania panela to przyklej go na kątownikach aluminiowych. Powierzchnia klejenia będzie większa niż tych uchwytach plastikowych.

Na fotkach mój sposób montażu. Możesz dać dłuższe kawałki kątownika

Trzyma się to cholerstwo tak, że nie wiem czym bym miał to oderwać....

 

20220604_121401.jpg

20220608_192933.jpg

18 minut temu, jacek00 napisał(a):

Z panelami do anten satelitarnych jest tak samo. Są przykręcane i przyklejane, a są tylko takie na klej. Ja np. celowo taki wybierałem, aby nie wiercić w dachu.

Tu mogę pokazać jak oryginalna płyta montażowa pod satelitę jest zamontowana u mnie. Jest przykręcona do pierwszej warstwy tylko (dla równego przylegania do powierzchni dachu) i przyklejona po całości. Po dziesięciu latach wożenia anteny brak negatywnych skutków.

20230204_140913.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Np np bagażnik na rowery montowany do tylnej ściany - bardzo często producenci kamperów przewidują dedykowane miejsce na takie akcesoria. 

No to mało widziałęś ;) Chociażby KIKI u siebie ma przyklejonego wielkiedo Dometica. Nie ma tam ani grama śruby. Adaptery montujesz tylko i wyłącznie na klej. 

Ale to czy przyklejasz czy przykręcasz zależy od adapterów. Więc niektóre adaptery należy przykręcić, niektóre przyklejasz i przykręcasz a niektóre tylko przyklejasz. Z panelami do anten satelitarnych jest tak samo. Są przykręcane i przyklejane, a są tylko takie na klej. Ja np. celowo taki wybierałem, aby nie wiercić w dachu. 

To samo jest z innymi akcesoriami. Np drzwiczki serwisowe Dometica są tylko na klej, nie ma tam ani jednej śrubki. Z kolei drzwiczki serwisowe Thetforda "wklejasz" na butyl i na około przykręcasz do poszycia. 

I z ciekawości, panel solarny w swoim kamperze (bo chyba masz) masz przykręcony do dachu czy tylko przyklejony? 

Dokładnie tak. 

Poza tym na forum mamy przypadek zamontowanej markizy do ściany bocznej, gdzie zarwała się cała boczna ściana od takiego ciężaru. Więc z tym montowaniem bywa różnie :)

Nie chce Mi się rozpisywać bo zawsze wiesz najlepiej ale napiszę Ci tak, mało to ty widziałeś, jak szyby potrafią się przy lekkim wypadku odkleić to o czym piszemy, tylko nie przyklejonego przez Mirka ale w fabryce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, peja76 napisał(a):

Nie chce Mi się rozpisywać bo zawsze wiesz najlepiej ale napiszę Ci tak, mało to ty widziałeś, jak szyby potrafią się przy lekkim wypadku odkleić to o czym piszemy, tylko nie przyklejonego przez Mirka ale w fabryce.

szyby w samolotach odrzutowych też potrafią wypaść w czasie lotu

czynnik ludzki jest najczęstszym problemem  :bzik:

A panele ( szklane) w naszych kamperach fabrycznie są zamocowane przy pomocy  kleju bez wiercenia w dachu ,

te dokładane w serwisie również ;)

zapytajcie @maarec on odklejał z dachu przyklejony przezemnie kilka lat temu panel  :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Suzu4x4 napisał(a):

 

dokładane w serwisie również ;)

Tylko widzisz jak mi zamontują w serwisie to ma na to wyrąbane bo oni się po tym podpisują, ale jak robisz coś sam to ty za to odpowiadasz, i nie ma zmiłuj w razie W. Tylko o to Mi chodziło i nie dziwię się koledze co chce zamontować w ten sposób solar że chce się zabezpieczyć, jak ktoś w życiu miał jakieś nie miłe doświadczenia to potem dmucha na zimno.

Ps, zawsze może powołać się na kolegów z Forum że mu tak doradzili, ciekawe ilu by się podpisało po takim postem:hmm: bo teraz to wszyscy to Kozacy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, AndrzejN69 napisał(a):

No i znowu jestem na początku ?

Daj dwie małe śrubki i nie słuchaj głupot, w koło i tak będzie klej więc nie rozumiem problemu, od spodu podłurzne blach i będzie ok, ludzie nie takie rzeczy na dachu montuja i nie przecieka. Tym bardziej jak masz się martwić podczas jazdy lub jak TIR przejedzie czy nie odpadnie , jak nie czujesz się na siłach to zleć firmie weż fakturę i jedz spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, peja76 napisał(a):

Ps, zawsze może powołać się na kolegów z Forum że mu tak doradzili, ciekawe ilu by się podpisało po takim postem:hmm: bo teraz to wszyscy to Kozacy

ale chyba wszyscy jesteśmy dorośli i odpowiadamy za własne czyny.

jak się na czymś nie znam to się za to nie biorę tylko zlecam komuś kto ma o tym pojęcie.

A jak robię coś sam o czym nie do końca mam pojęcie i kieruję się pomocą przypadkowych osób poznanych w necie to biorę za to odpowiedzialność wyłącznie  na siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, peja76 napisał(a):

Nie chce Mi się rozpisywać bo zawsze wiesz najlepiej ale napiszę Ci tak, mało to ty widziałeś, jak szyby potrafią się przy lekkim wypadku odkleić to o czym piszemy, tylko nie przyklejonego przez Mirka ale w fabryce.

No jeszcze przed chwilą sam pisałeś, że w życiu nie widziałeś przyklejonej markizy :D No ale spoko. Uznajmy, że mało widziałem ;) 

Odkleić się może wszystko, jak @Suzu4x4 napisał najczęściej zawodzi czynnik ludzki. Jest masa idiotów co panele przyklejają na klej do szyb, albo inny badziew. 

Dlatego pisałem od początku, że zrobione coś zgodnie ze sztuką, z zaleceniami producenta kleju itd nie ma prawa odpaść. 


Ale każdy w swojej budce czy kamperze niech robi co chce. Można walnąć wszystko na śruby, można również się wwiercić w styropian. Nie moja sprawa

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, AndrzejN69 napisał(a):

No i znowu jestem na początku ?

Możesz też dać po całej długości panelu, tak jak ja a nawet dodatkowo po całej szerokości:

Przygotowanie:

https://forum.karawaning.pl/topic/23574-telewizor-radio-samochodowe-anteny-oraz-elektryka/?do=findComment&comment=587202

Klejenie:

https://forum.karawaning.pl/topic/23574-telewizor-radio-samochodowe-anteny-oraz-elektryka/?do=findComment&comment=591290

Pięć lat się trzyma i myślę, że pierw zezłomuję tą przyczepę niż się panel sam odklei.

Jak chcesz robić w poprzek, to nawet rekomenduję takie klejenie lub owiewkę przed panelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jacek00 napisał(a):

No jeszcze przed chwilą sam pisałeś, że w życiu nie widziałeś przyklejonej markizy :D No ale spoko. Uznajmy, że mało widziałem ;) 

@Suzu4x4

  • Od kiedy Kiki jest wzorem do naśladowania :o
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, peja76 napisał(a):
  • Od kiedy Kiki jest wzorem do naśladowania :o

Nie kiki, a producent adapterów do danej markizy. Widziałem instrukcję i w przypadku tych adapterów Thule, które posłużyły do montażu markizy Dometica w Adrii producent nie przewidział przykręcania a jedynie klejenie do dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, AndrzejN69 napisał(a):

No i znowu jestem na początku ?

Nie przejmuj się to dopiero początek, zapytaj jak kable z solara przeprowadzić do wnętrza bez wiercenia dziury w dachu, to będzie zagwostka "pamiętaj nie wiercimy dziur w dachu":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@peja76 masz wspomniany adapter Thule 309982 dla Adrii:

image.png.7d7b894f1287cf29b60f42e336450fe1.png

 

Co ciekawe wersja adaptera Thule dla niektórych Hobby też wymagają jedynie klejenia:

image.png.dbb225c975510ade3be372e86b31b71c.png

 

A tu przykład adaptera dla Hobby gdzie wymagany jest klej i też się go przykręca:

image.png.f862336ef9193a5054137ed87b97ec4f.png

 

Jak wspominałem. Wszystko to kwestia konkretnej przyczepy i adapterów. Jedne się przykręca i przykleja, a inne tylko przykleja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jacek00 napisał(a):

@peja76 masz wspomniany adapter Thule 309982 dla Adrii:

image.png.7d7b894f1287cf29b60f42e336450fe1.png

 

Co ciekawe wersja adaptera Thule dla niektórych Hobby też wymagają jedynie klejenia:

image.png.dbb225c975510ade3be372e86b31b71c.png

 

A tu przykład adaptera dla Hobby gdzie wymagany jest klej i też się go przykręca:

image.png.f862336ef9193a5054137ed87b97ec4f.png

 

Jak wspominałem. Wszystko to kwestia konkretnej przyczepy i adapterów. Jedne się przykręca i przykleja, a inne tylko przykleja. 

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrrr jak zawsze temat zrobił się burzliwy … mosty już są tylko klejone … bez użycia nitu czy śrubki wiec chyba nikogo nie trzeba do tej technologii przekonywać. 
Kolega wyraźnie napisał, że ma fobię i jest pogodzony z ewentualnym przeciekiem ale śruba musi być. Jeśli kolega wklei mocowanie solara, wklei blachę wzmacniającą od środka, uszczelni śrubę to żadnych luzów nie będzie … a najważniejsze „słabość”6CB93E4B-11B0-4ECB-B28C-16114F6482F2.thumb.jpeg.f75278b15960e876419367b86be028bc.jpeg zostanie wzmocniona :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.