Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

To może się "pochwalę" że z mojej nieuwagi i trochę gapiostwo  spaliłem regulator victron smartsolar 30 amper.
Żeby już oszczędzić sobie traumy no odpowiedzi " jak to się stało- jak to możliwe" przez przypadek odwrotnie podłączyłem akumulator. - można się śmiać zniosę to jak mężczyzna.
A teraz po opisaniu mojego pechowego dnia proszę o pomoc może ktoś coś takiego już przerabiał.
Czy da się naprawić ten regulator może ktoś to naprawia- bo ja sam tego nie ogarnę.
Dodam że regulator jest szczelnie zamknięty i zalany jakąś masą  na filmie widziałem że da się go rozebrać.
Kolega z grupy CamperMajstry odpowiedział mi co trzeba zrobić ale wolałbym to przekazać komuś kto wie co robi.
Przepraszam że tutaj to zamieszczam ale nie mogłem znaleźć wątku który by się wpisywało w ten temat.
 
Screenshot_2022-07-26-20-12-26-925_com.facebook.katana.thumb.jpg.acd3956ec7c58a9f5d5570a8010cd274.jpg
 
 
 

Czemu chcesz w nim grzebać. Jest pewnie na gwarancji 5 letniej. Odezwij się do dystrybutora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, witus napisał:


Czemu chcesz w nim grzebać. Jest pewnie na gwarancji 5 letniej. Odezwij się do dystrybutora.

Odzywałem się -takich sytuacji gwarancja nie obejmuje. Udowodnią mi że uszkodzenie było z mojej winy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Robert77 napisał:

Odzywałem się -takich sytuacji gwarancja nie obejmuje. Udowodnią mi że uszkodzenie było z mojej winy 

A on nie powinien mieć zabezpieczenia na taka okoliczność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, filipert napisał:

A on nie powinien mieć zabezpieczenia na taka okoliczność?

Osobiście uważam że sprzęt za taką kasę powinien mieć jakikolwiek bezpiecznik ale w wersji smartsolar nic takiego nie ma.

Starszej wersji bluesolar od spodu jest żółty bezpiecznik. I nawet z jakiejś instrukcji doczytałem że po błędnym podłączeniu akumulatora należy wymienić ten bezpiecznik.

W instrukcji smartsolar jest napisane że po błędnym podłączeniu akumulatora należy go wysłać do serwisu. ?

Dlatego piszę tutaj bo może ktoś już miał jakieś doświadczenie z podobnym problemem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Robert77 napisał:

Osobiście uważam że sprzęt za taką kasę powinien mieć jakikolwiek bezpiecznik ale w wersji smartsolar nic takiego nie ma.

Starszej wersji bluesolar od spodu jest żółty bezpiecznik. I nawet z jakiejś instrukcji doczytałem że po błędnym podłączeniu akumulatora należy wymienić ten bezpiecznik.

W instrukcji smartsolar jest napisane że po błędnym podłączeniu akumulatora należy go wysłać do serwisu. ?

Dlatego piszę tutaj bo może ktoś już miał jakieś doświadczenie z podobnym problemem.

 

to wyślij na odpłatną naprawę - zapytaj ile to kosztuje.

Często robiłem takie akcje z różnymi urządzeniami, czy to uszkodzonymi z mojej winy czy np zużytymi ale z drobną usterką. Kamera w samochodzie uszkodziła mi się dzień przed upływem gwarancji i tylko szybkie poszukiwanie faktury i zgłoszenie w tym samym dniu dało podstawę do darmowej naprawy - to był ten 1 raz kiedy to ja wygrałem :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym to wysyłał do serwisu producenta. Wg mnie może się to zakończyć bezpłatną naprawą lub wymianą.

Najlepiej kontaktować się bezpośrednio z Victronem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, witus napisał:

Też bym to wysyłał do serwisu producenta. Wg mnie może się to zakończyć bezpłatną naprawą lub wymianą.

Najlepiej kontaktować się bezpośrednio z Victronem.

 

11 minut temu, jacek00 napisał:

Dokładnie. Nie zakładać, że reklamacje odrzucą. Natomiast jak odrzucą to wtedy ewentualnie spytasz o koszty naprawy

Ok Koledzy ? - tak zrobię. Za jakiś czas dam znać jak się temat zakończył 

Godzinę temu, maarec napisał:

to wyślij na odpłatną naprawę - zapytaj ile to kosztuje.

Często robiłem takie akcje z różnymi urządzeniami, czy to uszkodzonymi z mojej winy czy np zużytymi ale z drobną usterką. Kamera w samochodzie uszkodziła mi się dzień przed upływem gwarancji i tylko szybkie poszukiwanie faktury i zgłoszenie w tym samym dniu dało podstawę do darmowej naprawy - to był ten 1 raz kiedy to ja wygrałem :)

 

 

?

Dzięki za pomoc, chyba z nerwów trochę mnie zamroczyło, że zacząłem prowadzić temat od końca?

Edytowane przez Robert77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 26.07.2022 o 20:18, Robert77 napisał:

Żeby już oszczędzić sobie traumy no odpowiedzi " jak to się stało- jak to możliwe"? przez przypadek odwrotnie podłączyłem akumulator. ??- można się śmiać zniosę to jak mężczyzna.

Zdarza się najlepszym. W tym roku "prawie" mi się to też udało, w cepie i skuterze, pośpiech. Klemy z bezpiecznikami (plus - duże czerwone pudełko z megavalem do przetwornicy/movera [elegancko wyjście kabli na 2 strony, a nie używa się przecież obu urządzeń jednocześnie],  z  wielkim tłoczonym "plusem" od Renault) i zaciskaczem (minus - ma być awarynie szybko odłączalna) czekają na montaż. Trudniej pomylić. I zostaję na wsze czasy przy klemach słupkowych (i dokładam słupki do aku ze "śrubowanymi" przewodami, jeżli się da) - jednak słupki mają różną średnicę, na śrubkach łatwo o pmyłkę. W łódce to samo, na plusie duże pudło pasujące na większy słupek, minus na zamykaczu. Masz w łapie pudło - szukasz plusa, klemy od MTA (producent OE) są tak wykonane, że nie da się pomyłkowo skręcić plusowej na mniejszym słupku, ani tak rozgiąć minusa, żeby wszedł na większy, a przy badziewiu różnie bywa.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy to jest możliwe że w poprzedniej przyczepie miałem klemy szybkozłączę i miałem podpięty regulator tracer 2210An odpinalem klemy wielokrotnie bez rozłączania dolara i nic się nie wydarzyło? A słońce nawalało ostro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.07.2022 o 11:01, Robert77 napisał:

 

Ok Koledzy ? - tak zrobię. Za jakiś czas dam znać jak się temat zakończył 

 

?

Dzięki za pomoc, chyba z nerwów trochę mnie zamroczyło, że zacząłem prowadzić temat od końca?

Panowie,

właśnie otrzymałem nowy regulator Victron - reklamacja została uznana(:bevil::yay:).

Sprawę prowadziła firma "Świat Akumulatorów"  bo regulator został kupiony u Kapitana Przyczepy.

 

 

 

 

W dniu 27.07.2022 o 10:53, jacek00 napisał:

Dokładnie. Nie zakładać, że reklamacje odrzucą. Natomiast jak odrzucą to wtedy ewentualnie spytasz o koszty naprawy

Jeszcze raz dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Robert77 napisał:

Panowie,

właśnie otrzymałem nowy regulator Victron - reklamacja została uznana(:bevil::yay:).

Sprawę prowadziła firma "Świat Akumulatorów"  bo regulator został kupiony u Kapitana Przyczepy.

 

 

 

 

Jeszcze raz dziękuję :)

Dobrze ze tak to się skonczyło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Pozwólcie, że podepnę się pod ten temat z może dość laickim pytaniem, ale najpierw krótko opis.

Zaplanowałem małą instalację fotowoltaiczną do swojej przyczepy. Obecnie mam akumulator żelowy 80ah, zasila mover, instalację 12v i przez przetwornicę sinus 300W dodatkowy obwód na 230v (nie jest wpięte do instalacji przyczepy - jest dodatkowe gniazdko). Teraz do tego dochodzi panel 140W, regulator Tracer 2210an. Generalnie rozumiem, że łącze panel z regulatorem na wejście solara (przez bezpiecznik i hebel), akumulator do regulatora (najpierw akumulator potem solar) oraz na wyjście regulatora 12V przepinam instalację obecnie podpiętą do akumulatora w postacie obwodu 12v oraz przetwornicy. Zasilanie movera chciałbym pozostawić podpięte bezpośrednio do akumulatora. Pytanie powstaje w przypadku prostownika ładującego akumulator po podpięciu przyczepy do 230v. Jest to ładowarka Carbest 10A. Czy powinna zostać tak jak jest podpięta bezpośrednio na zaciski akumulatora - czy tak jak niektórzy radzą podpięta również na wejście regulatora razem z solarem. Czy ktoś , kto ma gotową instalację, mógłby coś doradzić w tym zakresie, jak to wygląda u niego i jak działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.