Skocz do zawartości

Elektryka w zielonej puszce


Rekomendowane odpowiedzi

Jedno przeczy drugiemu w tym opisie  na stronie AZO albo ja taki tępy -  jeśli potwierdzi się to PWM - też go skreślam 

Może mi ktoś to wytłumaczyć   jak krowie na rowie bo nie kumam - czyli co -  śledzi punkt mocy optymalizuje a ładuje jako PWM   ?????
To prawdziwe MPPT czy jakaś ściema ??????   Hybryda jakaś czy cuś ???

Cytat

https://www.polskieprzetwornice.pl/sklep/product_info.php/cPath/48/products_id/179

Solarny regulator ładowania MPPT 12/24 - 30A wyświetlacz LCD

Regulatory MPPT są ulepszoną wersją regulatorów PWM.
Naturalnie spełniają one wszystkie podstawowe funkcje jakich wymaga się od regulatora ładownia. Mają wbudowaną dodatkową funkcję, tak zwaną MPPT czyli śledzenie MPP modułów PV. MPP jest to punkt maksymalnej mocy panela wyznaczany w charakterystyce prądowo napięciowej. Dzięki systemowi MPPT regulator przez cały czas bada napięcie na panelu wykrywając punkt mocy maksymalnej, co w znacznej mierze przyspiesza ładowanie akumulatora przez panel. Regulatory MPPT przyspieszają ładowania akumulatorów od 20 do 30% szybciej niż regulatory PWM.
Regulator MPPT to doskonały wybór dla warunków klimatycznych panujących w naszym kraju.
 

  • Charakterystyka
  • Śledzenie maksymalnego punktu pracy (MPPT)
  • Automatyczne wykrywanie napięcia 12/24V
  • Regulacja napięciowa i prądowa
  • Ładowanie PWM
  • Technologia ładowania wielostopniowego
  • Odłączanie odbiorników
  • Automatyczne załączanie po rozłączeniu
  • Wyświetlacz LCD parametrów pracy

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedę to wyjaśniał w przyszłym tygodniu pod katem 30A to i o tego 20A mogę też  zapytać - zobaczymy co AZO powie to napiszę
może mi jeszcze ktoś tu wyklaruje jak krowie na rowie żebym całkiem na capa w AZO nie wyszedł  -  niby cos tam  kumam co to MPPT i PWM - ale widocznie zbyt słabo bo w tym opisie to trochę zgłupiałem

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

jaki Ty masz regulatorek do solarów

Regulator mam do d...y ,  Pwm z AZO , przy mojej elektrowni daje radę , Musiałem szybko wymienić , a kasa poszła na kampera i narazie tak jest .

Edytowane przez adaml61 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info
Oj tam oj tam - ja zawsze myślałem że to jest do prądu a nie do d...y   :lol:
Spoko jak starcza to ok a to przecież część wymienna kiedyś wymienisz na MPPT i bedzie git :) 

To daje mi już dość dobry pogląd i chyba nawet nie będę już dokładnie liczył na waciki tego zapotrzebowania - skoro Ty masz 400W które  trochę już popracowały + PWM + 200Ah   to zakładając że MPPT zrobi robotę na 15- 20% większa to u mnie te 320W+ MPPT i ok. 200Ah powinno wydolić na moje w sumie skromne potrzeby - lodówa jak u Ciebie , przetwornica też prawie ta sama a jakichś innych super pradożerców nie przewiduję :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak całkiem do  d..y tak z rana o 10 baterie są pełne , a konstrukcja solidna , w przyczepie miałem jakiś psełdo mppt i też dawał radę , z tym że przetwornica nie chciała działać . Wymieniałem akumulator i zapomniałem odłączyć solar i szlag go trafił , dobrze że miałem na zapasie pwm , bo bym został bez prądu , szybka podmianka i wypad udany .Zostało tak do dziś . Z 180 -tką solarem i 100 aku prądu starczało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie dopadło mnie Adam i co więcej nie tylko skleroza mnie nie dopadła  - ciesze się bo  właśnie minął  mój 14ty dzień pseudo kwarantanny  - żyje
Zatem koniec byczenia się i jutro do roboty zasuwam :)

Ostatnia wydumka kwarantannowa to może by tak zamiast 320W   dać  2 x 160 lub 180W   w szereg i Victron 20A - ma to jakiś sens  czy nie ?
Strata na ładowaniu jest ale z kolei naczytałem się że MPPT ma wtedy większe pole do popisu
Podpowie ktoś mądry ?   Ja wymiękam już z moją marną wiedzą w takich sztukach magicznych :) 
Oprócz obaw elektrycznych - pozostaje jeszcze obawa czy dachu starczy ? ale to akurat spoko ogarnę jak pomierzę :) 


 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Włączę się do dyskusji bo mam jeszcze nie zamontowane na cepce panel 100W, Tracera 2210 i aku 100Ah. Właśnie dokupiłem kolejny 100W panel. Na marginesie w Chinach można kupić to wszystko w całkiem przyzwoitych cenach pomimo wzrostu $. Panel elastyczny Dokio 18V/ 100W z wysyłką z Polski wyszedł wczoraj 316zł. Czekam jeszcze na materiały do montażu i któryś weekend zamontuję elektrownię na dachu :)

Do rzeczy. Przy zastosowaniu MPTT i połączeniu w szereg paneli mamy 2x wyższe napięcie i przy okazji +/- 2x niższy prąd. Przy wyższym napięciu lepiej radzi sobie regulator (mniej więcej o 1 punkt wyższą sprawność) a do tego z rana szybciej wystartuje i wieczorem dłużej pochodzi przy niskich napięciach z paneli, które będą i tak 2 x wyższe niż przy łączeniu równoległym albo 1 mocniejszym panelu. Mniejszy prąd to z kolei mniejsze straty na oporze przewodów no i można cieńsze zastosować choć tu bym nie oszczędzał.

Podsumowując 2 panele łączone w szeregu wydają się dobrym pomysłem. Nie wiem czy ma to rozwiązanie jakieś wady. Może ktoś wie i się podzieli ta wiedzą?
Załączam instrukcje do Tracera, na końcu są wykresy z charakterystykami.


http://cloud.tapatalk.com/s/5e8ab27836ade/Tracer-AN-SMS-EL-V1.0%20%281%29.pdf

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko gdy zepniemy w szereg i jeden z paneli będzie w słońcu a drugi w cieniu to niestety wydajność nam mocno spadnie...

Na CT szukali rozwiązań optymalnych... ja przyjąłem - wstawiam 2 panele 44V ale jednak równolegle (mimo że spinając je szeregowo miał bym 88V czyli nadal poniżej 100V które obsługuje mój regulator).

Oczywiście przejście z 16V na 44V przy MPPT to wielki przyrost w szare dni, "siedząc w krzakach" czy też rano i wieczorem kiedy słońce jest pod dużym kątem...

 

Co do regulatora 20A - z nie potwierdzonych źródeł - dla Victrona "przeciążenie" go spowoduje tylko stratę mocy (mimo że solary wyprodukują więcej to do akumulatorów popłynie 20A, ale regulatorowi się nic nie stanie), przy czym mam 2x185W i nigdy chyba nie widziałem wydajności powyżej 200W...dlatego myślę że jak bym potrzebował to na zimę mam przygotowany jeszcze trzeci taki panel przewymiarowując regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2020 o 00:53, smok_wawelski napisał:

to nie jest przetwornica nadająca się do zasilania lodówki  - być może dlatego gryzie sie z Tracerem - ja tego nie wiem bo moja wiedza w elektronice jest zbyt mała żeby się wypowiedzieć -

Z tego co zdążyłem wyczytać to chodziło o to że regulator potrafi dać zbyt wysokie napięcie na akumulator (w granicach 18V ?) i przez to przetwornica ulega uszkodzeniu. Przebieg prostokątny na wyjściu przetwornicy wynika z tego że tranzystory kluczujące w przetwornicy pracują tak że albo są otwarte całkowicie albo zamknięte , wtedy moc wydzielanych strat na nich jest najmniejsza a sprawność największa. Nikt z nas raczej nie chciałby takiej przetwornicy która np miała by sprawność rzędu 20-30% i większość energii elektrycznej szła by w ciepło. Opisać sterowanie pwm można by na przykładzie pana Zenka który reguluje przepływ wody w kranie na zasadzie szybkiego jego otwierania i zamykania, średnia ilość przepływającej wody byłaby dla nas taka jaką potrzebujemy, ale niestety otrzymywana byłaby takimi skokami. (np ciekawy efekt można osiągnąć na pompie wody ciśnieniowej bez naczynia przeponowego za nią jak mamy ustawiony mały strumień wody na kranie a pompka załącza się i wyłącza bardzo szybko).  Teraz wracając do przetwornic podając takie napięcie "skokowe" na silnik indukcyjny w lodówce, wiertarce, wiatraku czy jakimkolwiek urządzeniu indukcyjnym powodujemy że na nim to właśnie odkłada się energia "tych prostokątów" powodując ich grzanie co niekorzystnie wpływa na samo napędzane urządzenie, i również powoduje przeciążanie tranzystorów w przetwornicy, ale jeśli będziemy mieli zapas mocy w samej przetwornicy to urządzenie dobrej klasy powinno sobie dać radę.  Przetwornice dające pełny sinus na swoim wyjściu posiadają odpowiedni transformator z właściwie dobraną indukcyjnością oraz odpowiednią filtrację napięcia na wyjściu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne wypowiedzi Koledzy

7 godzin temu, Misio napisał:

Co do regulatora 20A - z nie potwierdzonych źródeł - dla Victrona "przeciążenie" go spowoduje tylko stratę mocy

Też gdzieś to mi sie obiło o uszy że regulator obetnie nadmiar - ale trudno bazować na obiciu się o uszy to nie jest jednak ścisła dana a tylko poszlaka

Co do połączenia szeregowego widzę zdania podzielone :)  widzę również  plusy i minusy -  dziś jeszcze pogadam z Bartkiem jak On to widzi  
reasumując im głębiej w las tym więcej drzew :) 

 

11 minut temu, PolariS napisał:

Opisać sterowanie pwm można by na przykładzie pana Zenka który reguluje przepływ wody w kranie na zasadzie szybkiego jego otwierania i zamykania, średnia ilość przepływającej wody byłaby dla nas taka jaką potrzebujemy, ale niestety otrzymywana byłaby takimi skokami.

Piotr - dobrze że napisałeś przykład z pompa - ten jest strawny dla mojej bardziej mechanicznej łepetyny :) 
tam sie w sumie wyjaśniło przetwornica sinus o mocy ciagłej 500-600W 
  pracowała z Tracerem 100% ok i nic się nie działo
U AdamH padała przetwornica z "udawanym"  sinusem o dużej mocy - wiec to nie mój przypadek - takaż sama przetwornica pracuje sporo czasu  u @adam61  z marnym PWM i nic się jej nie dzieje.

@PolariS a jak Ci się widzi ten schemat - nie na knociłem tam za bardzo ? - wlepie go tu żebyś nie musiał latać bo watek już długawy :) 

 

TRACER (na bazie schematu z Victronem - ostatnia wypracowana wersja schematu  -  jest tutaj 
w stosunku do schematu z Victronem
- zmieniono obwód przekaźnika
---- przyłączenie minus cewki przekażnika zabezpieczenia niskiego rozładowania  aku - minus pobrano z LOAD
---- usunięto bezpiecznik z obwodu przekaźnika - nie jestem pewny czy to ok
---- wykorzystano zaciski LOAD do sterowania przekaźnikiem aby odciążyć regulator - wydaje mi sie to pożądane

elektryka-tracer.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do połączenia solara z regulatorem. Czy nie byłoby dobrze dołożyć tam jakiś wyłącznik? Oczywiście ampery są istotne.
W przypadku odłączenia akumulatora może szlag trafić regulator (kolejność podłączania/odłączania urządzeń)

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak  - nie ma go na schemacie ale pamiętam o tym - fakt powinienem zamieścić lub napisać
Rozważam nawet aby zrobić to tak żeby rozłączenie aku nie było możliwe przed odłączeniem panela od regulatora

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.