Skocz do zawartości

Elektryka w zielonej puszce


Rekomendowane odpowiedzi

Tak już jako dopowiedzenie, co do mojej przetwornicy:

Mam EDECOA 2500/5000W

Parę osób ją ma na CT i podobno też współpracuje z Tracerami i jeszcze tańszymi sterownikami solarów.

Jak dla mnie była bardzo atrakcyjna cenowo - a Waeco czy Victron niestety był dla mnie poza zasięgiem...

np z zauważonych wad - gdy stoi w gotowości włączona, nie potrafi uruchomić wentylatora - co przy paru dziesięciu minut w dużym upale prowadzi do "problemów" (raz zapomniałem wyłączyć przetwornicy po pracy...i dobrze że byłem w kamperze bo przy wielkim upale na zewnątrz okazało się że się rozgrzała tak ze nie dało jej się dotknąć (śmierdziała starym żelazkiem"). Na szczęście byłem w kamperze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misio napisał:

drugą Volta 1,5-2kW? nie pamiętam dokładnie...chyba 2 mu się już Volty spaliły od solara...

Uważam to za zbyteczne i nie chcę Volta - u mnie jedna przetwornica pod lodówke, jak będę potrzebował  230v na coś innego lodówki za godzinę szlag nie trafi nawet browar mi sie nie ociepli :)  ale przeczytam z ciekawości przypadek AdamaH choć wydaje mi się że jeśli by tak było to szlag trafiałby przetwornice nie tylko Volta ale i każdą inna też i tak jak napisałem uważam Volta za niska półkę na która sporo ludzi sie żali -dla mnie ta firma odpada w przedbiegach

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując kolejne  2 czy 3  strony dyskusji w sumie informacji  dla rozwiania moich dylematów co do Tracera niewiele  przybyło
-  mam info o plusach Victrona 
-  mam też info  o złej współpracy Tracera z dużą  rzędu 1,5-2kW przetwornicą Volta

Wiedzy nigdy nie za wiele wiec muszę zatem przeczytać ten 8 stronowy watek  AdamH  aby wywnioskować  czy to aby na pewno wina Tracera  mogąca dać w kość tez innym przetwornicom mniejszej mocy też pomimo tego że sam Volt  a zwłaszcza tej mocy mnie nie interesuje

 

Przyklejam ponownie  schemat   nadal prosząc Was o  wypowiedzi w tematach:
1/   na ile uważacie że Tracer 3210AN jest gorszy od Victrona - choć tu sprawa wydaje się być jasna
2/ Waszych doświadczeń z oboma  tymi regulatorami  MPPT - zwłaszcza z Tracerem
3/  ocenę i korekty dla schematu z Tracerem  3210AN  - na tym najbardziej mi 
zależy

Schemat z Victronem - jest właściwie klepnięty zamieszczam odnośnik  dlatego że na jego bazie powstał schemat z Tracerem do którego mam pewne wątpliwości,  

VICTRON - ostatnia wypracowana wersja schematu  -  jest tutaj 


TRACER (na bazie Victrona) z prośba o ew. korekty do schematu i rozwianie moich dylematów
w stosunku do schematu z Victronem
- zmieniono obwód przekaźnika
---- przyłączenie minus cewki przekażnika zabezpieczenia niskiego rozładowania  aku - minus pobrano z LOAD
---- usunięto bezpiecznik z obwodu przekaźnika - nie jestem pewny czy to ok
---- wykorzystano zaciski LOAD do sterowania przekaźnikiem aby odciążyć regulator - wydaje mi sie to pożądane

Czy dla takiego Tracera 3210AN zastosowanego w busie w układzie jak na schemacie można uprościć instalację do jednoprzewodowej  ?

elektryka-tracer.jpg

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misio napisał:

Tracer potrafi podawać prąd impulsowo - niby prąd stały, ale tak naprawdę jest to impulsowy prąd który spłaszczony daje powiedzmy oczekiwane nasze 14V napięcia ładowania, czyli podajemy przez chwilę wyższe napięcie, a potem pałza a w aproksymacji mamy prąd stały...

Sam Volt się przyznał ze takie piki napięcia podczas obciążenia uszkadza przetwornicę.

Nie kumam idei. 

Przecież na schemacie przetwornica podłączona jest do akumulatora, a na nim żeby podbić do 18V nawet chwilowo to musiałby naprawdę spory prąd pójść chwilowo, nie wiem czy solar byłby w stanie taki pik dać nawet pod pełnym słońcem.  Jak to mawiają " jak g....o nie potrafi pływać to mówi że woda za rzadka. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - to przeryłem wspomniany wątek - moje wnioski są następujące:
 

Cytat

27 Luty 2018  AdamH pisze
Ta druga przetwornica która współpracuje z Tracerem to  Volt  sinusPRO 1000 W  12V.  I działa sprawnie od roku.
A ta   Volt  IPS 2000  nie współpracuje ale pociągnie odkurzacz

Zatem mamy tu przetwornice  Volt sinusPRO 1000W  i od strzała wydaje mi się to być pomyłka bowiem ta przetwornica jest swoistym combo przetwornicy+UPS   -  opis tutaj
Zatem przypuszczam że @AdamH pisze o innej przetwornicy Volta z pełnym sinusem - mianowicie o Volt sinus 1000 bo  sinusPlus 1000 nie występuje
Zatem ta przetwornica odpowiadała by przetwornicy AZO - sinus 1000W  która ja chce zastosować.
Tu AdamH wręcz potwierdza że ta przetwornica chodzi OK z Tracerem - tylko nie mówi którym i z której serii

AdamH pisze że nie pracuje z Tracerem Volt IPS 2000  czyli przetwornica nie dajaca sinusa - bowiem Volt mówi "Przetwornice serii IPS wytwarzają na wyjściu tzw. sinusoidę modyfikowaną. Jest to napięcie przemienne o przebiegu prostokątnym" - to nie jest przetwornica nadająca się do zasilania lodówki  - być może dlatego gryzie sie z Tracerem - ja tego nie wiem bo moja wiedza w elektronice jest zbyt mała żeby się wypowiedzieć - moze Piotr @PolariS to ugryzie bo ja za cienki jestem.

Co więcej AdaH mówi jasno: "Po dwukrotnej naprawie gwarancyjnej firma stwierdziła, że moja przetwornica Volt 2000W nie może współpracować  z regulatorem Tracer  i sugerowała mi nabycie specjalnej przetwornicy Volta 1000W  pełny sinus dostosowanej do współpracy z solarami. "  nie mówiac niestety dlaczego ta 2000W nie może

W dalszej części wątku - nikt nic nie wyjaśnia w tej sprawie, co więcej @kalapan  pyta o  przetwornice Volt i nie uzyskuje odpowiedzi - wiec dla mnie wniosek jest prosty -  dla mnie przy zastosowaniu Tracera 3210AN i przetwornicy AZO pełny sinus 1000W  nie ma powodów do obaw ponieważ problemy AdamaH dotyczyły całkiem innej zarówno pod względem  typu  i mocy przetwornicy a poprawność pracy przetwornicy pełny sinus 1000W z Tracerem AdamH potwierdza

Podzielałby tez opinie Marka @kalapan z tamtego wątku mówiąca o porozrzucaniu wiadomości i braku ścisłości w wielu postach na forum - to nie jest dobre przy elektronice trzeba jednak gadać konkretnie na zasadzie:  jeden temat jeden watek a typ urządzenia i dane podawać ściśle - zresztą dotyczy to nie tylko elektroniki. 

 @Misio  piszesz w tamtym wątku

Cytat

Tak jak pisał Adam...znam przynajmniej 8 podobnych sytuacji, a im mocniejsze panele i przetwornica tym ładniejsze "bum"

Prośba o info czy są one gdzieś opisane czy to tylko Twoja wiedza z rozmów z kolegami - chciałbym po prostu jeszcze sie upewnić i zapoznać z tym tematem bo skoro temat  jest nagminny to rodzi mój niepokój 

 

Piotrze @PolariS a jak Ci sie ten schemat z Tracerem widzi - nie namąciłem tam za bardzo ? 
On jest na bazie tego z Victronem co z Kristoferem wałkowaliśmy  - 
VICTRON - ostatnia wypracowana wersja schematu  -  jest tutaj 
Gdybyś mógł rzucić okiem na ten opis zmian i moje dylematy nad schematem Tracera 2 posty wyżej  i odnieść się do nich to byłbym wdzięczny 
Widzisz sens odciążenia Tracera przekaźnikiem z LOAD - mądre to czy wydumka bez sensu  ?

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smok_wawelski napisał:

Ok - to przeryłem wspomniany wątek - moje wnioski są następujące:
 

Zatem mamy tu przetwornice  Volt sinusPRO 1000W  i od strzała wydaje mi się to być pomyłka bowiem ta przetwornica jest swoistym combo przetwornicy+UPS   - 

 

 

 

 

 

Niestety to nie pomyłka. Dałem się namówić. Nie kupuj tego. To, że działa to nie wystarcza. Duże, ciężkie, można w pełni wykorzystać tylko wtedy gdy na  campingu masz 180V w gniazdku a potrzebujesz 230. Dla mnie to b.rzadki przypadek.  Zaczynam się zastanawiać, czy nie wywalić obie chinole a nie kupić jednej dobrej takiej o ciągłym 2000W  - ma pociągnąć odkurzacz i expres do kawy. Czyli powinna mieć 3000W chwilowo. Bo teraz jak chcę się napić kawy to muszę odłączyć solara.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że znam też kilka osób które miały problemy z przetwornicami i tracerami lub jeszcze tańszymi producentami...dlatego też o tym napisałem, by zwróci  na to uwagę.

Sam pierwszą moja przetwornice upalilem...Ale dopiero później zacząłem to wiązać z Tracerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, AdamH napisał:

Niestety to nie pomyłka. Dałem się namówić. Nie kupuj tego.

Co jest pomyłka, czego mam nie kupować  ?  Piszesz o przetwornicy Volt ?
Napisałem przecież jasno że przetwornic Volt nie chcę znać a moje wątpliwości dotyczą  regulatora MPPT Tracer 3210 AN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, smok_wawelski napisał:

uprościć instalację do jednoprzewodowej 

Myślę że oszczędność niewielka a zawodność większa . Minusy lubią korodować . Dwa przewody wieksza niezawodnść i wrazie awari łatwiej zlokalizować miejsce usterki .Po zabudowaniu przy jedno przewodowej trudniej dostać się do masy , będziesz przy każdym wężle robił okienko rewizyjne . Ja mam 2-wu przewodową . Minusy dwóch obwodów są spięte .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Misio napisał:

Dodam że znam też kilka osób które miały problemy z przetwornicami i tracerami lub jeszcze tańszymi producentami...dlatego też o tym napisałem, by zwróci  na to uwagę.

Misio i zwróciłem właśnie dlatego uwagę - dzięki,   o tych osobach już wiem z wątku Adama bo w nim pisałeś zacytowałem to 2 posty wstecz a na poprzedniej stronie tam tez pytałem Cie  czy jest to gdzieś opisane czy może to tylko Twoje rozmowy bo chętnie bym przeczytał aby potwierdzić albo rozwiać moje wątpliwości
Pisałeś o wątku AdamaH - przeczytałem okazało się że zupełnie mnie to nie dotyczy.    
Teraz i wcześniej tez nie piszesz jaka przetwornica i jaki Tracer a typów i modeli Tracera jest sporo przetwornic też.   ja absolutnie nie zarzucam Ci kłamstwa i wdzięczny jestem Ci  za ostrzeżenia  - ale aby gadać  ściśle  - potrzebne są ścisłe dane :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro tyle jest problemów we współpracy przetwornic z regulatorami to może kupić dwa w jednym (a w zasadzie nawet trzy w jednym). Wtedy chyba będzie wszystko działać dobrze?

Są np rzeczonego volta all in one z regulatorem MPPT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, adaml61 napisał:

Myślę że oszczędność niewielka a zawodność większa . Minusy lubią korodować .

Tak Panie  i ja tak mysle.
Gdzieś tam Adam na początku rozkminy też pisałem własnie że raczej wolałby polecieć dwuprzewodowo.
później pooglądałem schemat drFleetGood poczytałem i troszkę mnie to zafrapowało ale jednak raczej polecę 2 ma.

@adam61 apropos mojej rozkminy - jaki Ty masz regulatorek do solarów ?

 

 

17 minut temu, marek230482 napisał:

to może kupić dwa w jednym (a w zasadzie nawet trzy w jednym).

Nie bardzo mnie jakoś to rozwiązanie bierze - potrzebuje spore akumulatory i takowe combo UPS nie załatwi mi sprawy  a wydaje mi sie że problemów z przetwornica 1000w Azo nie będzie nawet przy Tracerze.   
A jak już robię prawie full klona z Adasia to możne i MPPT dam jak u niego - właśnie wyżej Go o typ zapytałem :)  nie ma to jak powielać sprawdzone wzorce - moze nie jest to motorem postępu  ale raczej warto -  bo choć nawet  nie top cud jakiś to najważniejsze że chodzi bezproblemowo :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie załatwi sprawy? To jak ma przetwornicę 1000W i regulator 30A to za mało? Są większe. Ale tak pomyślałem o tym combo bo jak czytam o tych regulatorach to tanie są złe, victron kosmicznie drogi a jedyny po środku tracer.... też nie jest dobry :) no jeszcze widzę, że przystępne cenowo są AZO. Ale czy dobre?

A taki kombajn na pewno będzie kompatybilny. Cenowo chyba nie wychodzi źle (choć tanio też nie jest). Pytanie czy ktoś tego używał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.