Jump to content
smok_wawelski

Elektryka w zielonej puszce

Recommended Posts

Misio

Nie wiem czy jest to potrzebne...zawsze to kolejne połączenie, możliwość grzania, iskrzenia i komplikowanie układu...

Może wystarczy zarzucić gruby koc na solar, a potem odpiąć po prostu przewód od solara? Dla spokojności jeszcze można cyrixem zmostkować akumulator rozruchowy by mieć nadal akumulator w układzie...

smok_wawelski

Zgadza się ale ja mam  już sklerozę :)   
Kilka lat Lincolna w rożnych autach zapinałem na 2 druty i kostkę  dwutorową - i kiedyś raz pomyliłem....................   zdarza sie :) 
Kłódka przy MPPT  a  kluczyk przy klemie aku  :) 

Qatro

Mam pytanie a nie chcę zakładać nowego wątku myślę, że tu się dobrze wstrzelę mam tracera 3210an i dwa akumulatory SSB AGM 90Ah pytanie jaki ustawić rodzaj akumulatora w kontrolerze SEL GEL czy FLD. Wydaje mi się, że gdzieś czytałem SEL ale proszę o potwierdzenie.

smok_wawelski

Masz nawet tu na forum - co prawda to seria A a nie AN ale dla Twojego pytania nie ma to znaczenia
PL -  instrukcja - str 16/17 i masz opisane https://tinyurl.com/wp8uhsz

EN -  instrukcja do 3210AN  https://www.epsolarpv.com/upload/cert/file/1811/Tracer-AN-SMS-EL-V1.0.pdf

Qatro

Typ akumulatora W kolejności od lewej do prawej: bezobsługowy (Sealed) - ustawiony domyślnie, żelowy (Gel), kwasowy (Flooded), zdefiniowany (User). Instrukcje mam i czytałem chciałem tylko potwierdzenia, że beobsługowy Sealed tyle😤 

smok_wawelski
Posted (edited)

po pierwsze:

4 godziny temu, Qatro napisał:

Mam pytanie a nie chcę zakładać nowego wątku

To błędne założenie - założenie nowego wątku nie jest niczym złym a wg jest wręcz dobrym rozwiązaniem dla uzyskania pomocy czy rady.
Zauważ ten watek ile tu jest spraw  nie związanych z tematem i to na prawdę nie chodzi o to ze to mój watek
Chodzi o to że w galimatiasie wielu wątków pobocznych  jest trudniej  się dogadać, trudniej jest uzyskać pomoc czy poradę w temacie wątku  a gdy ktoś będzie kiedyś szukał info o  rozwiązaniu takiego tematu też trudniej mu go będzie znaleźć.
Twoje proste pytanie po prostu zginie w tym moim tasiemcu - ktoś będzie miał takie samo i nie odnajdzie tu odpowiedzi, a jakby ś załozył wątek i w 2-3 poscie uzyskał odpowiedź to przecież łatwiej by komuś kiedyś było ją też znaleźć.
Nie jestem zwolennikiem ortodoksyjności jak na elektrodzie ale znacznie sensowniejsze rozwiązanie to jedna sprawa=jeden watek wtedy tez i Ty szybciej uzyskujesz rade czy pomoc

po drugie: 

3 godziny temu, Qatro napisał:

Instrukcje mam i czytałem

Sorry ale ja nie mogłem o tym wiedzieć - pisząc z pracy chciałem Ci pomóc linkując instrukcje

po trzecie

3 godziny temu, Qatro napisał:

chciałem tylko potwierdzenia, że beobsługowy Sealed tyle😤 

https://translate.google.pl/?hl=pl#view=home&op=translate&sl=en&tl=pl&text=Sealed i masz odpowiedź

Bezobsługowy to  jednak nie znaczy że szczelny - mówi jedynie o braku konieczności obsługi - zwykłe kwasiaki z elektrolitem też już są bezobsługiowe
AGM to tez aku kwasowy tyle że szczelny,  z elektrolitem uwięzionym w matach zatem jest bezobsługowy i zapieczętowany, takoż samo zapieczętowany i bezobsługowy  jest GEL - dlatego tez odesłałem Cię do instrukcji 
Logicznie myśląc wykluczywszy drogą eliminacji  GEL oraz FLD Flooded=zalany  bo to inne pozycje w menu pozostaje jako zapieczętowany/zamknięty  SEL  tylko AGM no i LiFePo - który zapieczetowany/zamknięty  miał na myśli poeta piszący instrukcje Tracera nie wiem - sądzę że AGM bo gdyby Tracer miał nowoczesna technologie dla LiFePo to mysle że by się tym chwalił wprost - ale to już pytanie do poety piszącego lub tłumaczącego instrukcje

Dodatkowo masz tam tryb USER gdzie możesz zdefiniować z palca parametry zalecane przez producenta Twojego akumulatora nie wnikając w to co miał na myśli poeta od Tracera

Edited by smok_wawelski (see edit history)

PolariS
7 godzin temu, Qatro napisał:

Typ akumulatora W kolejności od lewej do prawej: bezobsługowy (Sealed) - ustawiony domyślnie, żelowy (Gel), kwasowy (Flooded), zdefiniowany (User). Instrukcje mam i czytałem chciałem tylko potwierdzenia, że beobsługowy Sealed tyle😤 

Sealed - akumulatory AGM, GEL - żelowy, Flooded - kwasowy płynny, aczkolwiek różnice w nastawach są naprawdę minimalne Ja tak bym to widział.  Ustaw u siebie na Sealed 

W dniu 6.04.2020 o 17:31, smok_wawelski napisał:

jak Ci się widzi ten schemat - nie na knociłem tam za bardzo ?

Moim zdaniem jest ok.  Co do bezpieczników w obwodach 230V to wydaje mi sie że podczas pracy na przetwornicy szybciej zadziała zabezpieczenie przetwornicy niz bezpieczniki  lub oba zabezpieczenia jednocześnie. U siebie w mieszkaniu mam UPS 1000 i podczas omyłkowego załączenia zbyt mocnego obciążenia bezpiecznik (C4) nawet nie drgnął a zabezpieczenie UPSa wyłączyło go sygnalizując przeciążenie. 

marek230482

Czy dowiedziałeś się już może jak to z tym mppt od AZO? 

marek230482

Dobra, samo sobie odpowiedziałem - a w zasadzie konsultant AZO Digital mi napisał. Regulator:

https://www.polskieprzetwornice.pl/sklep/product_info.php/cPath/48/products_id/107

Jest pełnowartościowym MPPT. Czyli wygląda na to, że jest to najtańszy "prawdziwy" i całkiem przyzwoity mppt 20A jaki można kupić. Tym samym wygrywa mój casting na regulator :D 

smok_wawelski
Posted (edited)
W dniu 11.04.2020 o 19:25, marek230482 napisał:

Czy dowiedziałeś się już może jak to z tym mppt od AZO? 

Nie gryzłem - w sumie trochę odpuściłem elektrykę,  być może zrobię tak że pociągnę wszystko bez regulatora i dopiero jak ogarnę wszystkie konieczne rzeczy to samo wyjdzie czy jest kasa na Victrona czy trzeba zejść na Tracera/Azo
Ogólnie mało co dłubie, ściągam trochę graty  ale motywacja  zdecydowanie słabnie :( 

marek230482

Czemu motywacja słabnie? 

kit
25 minut temu, smok_wawelski napisał:

...
Ogólnie mało co dłubie, ściągam trochę graty  ale motywacja  zdecydowanie słabnie :( 

No co ja czytam :look: Przecież dopiero startujesz ... będą jeszcze dziesiątki gorszych chwil i zwątpień ... ale dasz rade :ok:

smok_wawelski
Posted (edited)

Oto super przykład na niezrozumienie forumowe - klawiatura nieprecyzyjnie myśl wyraża a ściślej moje paluchy na niej  :) 
ale dzięki za zainteresowanie i dobre słowo :) 

To absolutnie nie są zwątpienia czy trudności techniczno wykonawcze, ani nawet też nie finansowe  i nie ma opcji że się nie da :) 

47 minut temu, smok_wawelski napisał:

ale motywacja  zdecydowanie słabnie :( 

To stwierdzenie należy rozumieć  tak że motywacja słabnie bo plan staje się niewykonalny z racji wira sk...syna
Plan zakładał na Boże Ciało dziewiczy rejs dalej ew. doróbki i  koniec sierpnia Serbia/Albania/Czarnogóra   
Oba przypadki są raczej nierealne, dobrze będzie jak wrzesień  wypali gdzieś w Borach Tucholskich 
Wiec motywacja do roboty słabnie,

Ale spoko ubiegły rok miała być Czarnogóra i wyszła czarna dziura a raczej dziur kilka na Dolnym Śląsku czego wcale nie żałujemy :) 

kit

Wirusik raczej powinien pomagać :hmm: dużo wolnego czasu, ograniczenia itd ... nic tylko zamknąć się w puszcze i działać :ok:

Tak se myśle że w tej kwarantannie można by puszke na gotowo ogarnąć :D

smok_wawelski

Dobrze Waść kombinujesz  - ino kwarantannę to ja mam już za sobą - no nie kwarantanne bo to mądrze i uczenie pani doktor nazwała "samoodosobnienie" -  strachu trochę podżyłem,  system w realu przetrenowałem na tyle że TV na żadnym kanale już nie wierze, 
Ironia losu 14-dni na d.... siedziałem to  syf pogoda była,  a jak teraz słonko to już tyra się Panie tyra ale w robocie - no ale nie ma co narzekać, trza Bozi dziękować bo mogło być gorzej
Fakt za takie 2 kwarantanny to spoko puszkę  by ogarnął