Skocz do zawartości

Elektryka w zielonej puszce


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 6.03.2021 o 16:51, brylant napisał:

Chciałem tak zrobić ale jak podłączyłem taśmę led to zaczęła mrugać jak stroboskop i transformator buczał, więc tak sobie to wymyśliłem żeby podpiąć przez napięcie które będzie wychodzić z regulatora wtedy ledy ładnie świecą.

Gdzieś w Twoich postach widziałem, że masz tam trafo z 2 uzwojeniami i mostek prostowniczy. Jeśli to wszytko co tam masz to trochę dla ledów za mało.
Nie masz tam gdzieś jeszcze czegoś co by było stabilizatorem napięcia?
Trochę za mało informacji by coś konstruktywnie doradzić...
Być może podłączyłeś się w bezpiecznik zabezpieczający wtórne uzwojenie transformatora... Albo za mostkiem prostowniczym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że się podepnę ponownie do wątku Smoka, ale tu zagląda sporo mądrzejszych ode mnie, a od mądrzejszego zawsze dobrze się czegoś nauczyć. 

Finalizuję swój plan elektryfikacji mojej puszki i chciałbym, by mnie ktoś sprawdził i skorygował, wykazując gdzie popełniam błędy. Przypomnę od razu, że ja jestem za Wielką Kałużą, gdzie mamy prąd 120V, a moje hotelowe baterie to cztery LiFePo4 24V 170 Ah

Plan jest taki: Prąd z baterii samochodowych będzie zamieniany na prąd zmienny 120V przy pomocy jakiegoś invertera, np. tego:  https://www.amazon.com/WZRELB-Reliable-Frequency-Converter-Inverter/dp/B08D6KYCMM/ref=pd_di_sccai_2 lub podobnego urządzenia.

1. Alternatory mają wydajność 200 amperów, więc nie wiem, czy nie powinienem urzyć czegoś mniejszego, np. 2500kW? Czy użycie invertera 3,5kW może spowodować, że mi "zniknie" prąd z samochodowych akumulatorów? A może "odbiorca", czyli ten inverter:  https://watts247.com/product/spf-3000tl-lvm-24p/  to po prostu ograniczy? 

Mogę się mylić, aleja tak to widzę:  https://watts247.com/manuals/gw/Growatt SPF 3000TL LVM Datasheet.pdf  Solar charger to maksimum 80 amp, ale tyle nie będę miał, mając dwa 200-watowe panele, prąd z baterii samochodowych to też zaledwie ok. 15-20 amp, 120V.

Transformator 12V ->120V "pociągnie" 200 amperów z baterii, 200 amp razy 12 volt to 2400 W i zamieni to na 120V, czyli 2400W/120 V to 20 amp, minus straty 10-15%. Zatem kabelki z tego transformatora do invertera zasilającego baterie będą przenosiły prąd najwyżej 15-20-amperowy. 

Gdy się doda prąd z paneli. 400W paneli, w optymalnym słońcu, przy napięciu 24V to też maksymalnie ok. 15 amp, ale przy niższym napięciu.

Jeśli to jest mniej-więcej prawidłowy tok rozumowania, to wynikałoby z niego, że ładowanie akumulatorów hotelowych "od zera do setki", tzn od całkowitego rozładowania do pełnych 170Ah  przy pomocy solarów i prądu 15 amp 24V zajmowałoby 48 godzin, zakładając, że jak Kopernik, wstrzymałbym słońce nad solarami na dwa dni.

Jeśli dobrze rozumiem te dane:  https://watts247.com/manuals/gw/Growatt SPF 3000TL LVM Datasheet.pdf    to AC CHARGER: Charge Current 60A AC Input Voltage 120 VAC -  oznacza, że ładując shore power, albo z baterii samochodowych, Growatt może przyjąć 120V i "wysyła" 24V 60 amperów ładując baterie hotelowe.  Jeśli tak, to nie ma sensu tworzenie gniazdka zewnętrznego 30 amp 120V bo i tak takiego prądu Growatt nie przyjmie. Wystarczy 15 amp 120V, bo to nam da 75 amp 24 V (minus straty, czyli w granicach 60 amp, czyli tego, co maksymalnie to urządzenie przetworzy). 

60 amp 24 V ładowałoby te baterie 12 godzin, więc całkiem niezły wynik. W praktyce pewnie trochę dłużej, ale w praktyce pewnie niemal nigdy nie rozładuję tych baterii do zera.  

Czy to, co tu napisałem ma sens? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Panowie mam kilka szybkich pytań... Właśnie montuje panel 185wat mono na dachu suva (Vmp 35.8V; Imp 5.15A) i mppt Victron 20A . I teraz zastanawiam się nad...

1. Jaki powinien być zastosowany między PV a MPPT bezpiecznik rurkowy? (wkładka cylindryczna) Jakiej wartości? 
2. Czy powinienem dać wyłącznik główny (odcinający) między PV a MPPT?
3. W MPPT jest fabryczny bezpiecznik samochodowy wartości 25A Jakie on obwody zabezpieczana? PV, BAT czy LOAD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ja nie mam i uważam, że jest niepotrzebny.

2. Jak będziesz chciał odłączyć AKU, to powinieneś pierw odłączyć solar (i wyłączyć odbiorniki), więc heblem będzie wygodniej - polecam.

3. Nie wiem, obstawiam, że zabezpiecza sam regulator ;)

 

PS. Smoku, jak tam zielona puszka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. O stopień większy od max prądu z panela, pod warunkiem odpowiedniego przekroju przewodów

2. Koniecznie, np w postaci zabezpieczenia typu "S", bądź dowolnego o odpowiednim prądzie pracy

3. Najprawdopodobniej układy wtórne samego regulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

22 godziny temu, reactor napisał:

Panowie mam kilka szybkich pytań... Właśnie montuje panel 185wat mono na dachu suva (Vmp 35.8V; Imp 5.15A) i mppt Victron 20A . I teraz zastanawiam się nad...

1. Jaki powinien być zastosowany między PV a MPPT bezpiecznik rurkowy? (wkładka cylindryczna) Jakiej wartości? 
2. Czy powinienem dać wyłącznik główny (odcinający) między PV a MPPT?
3. W MPPT jest fabryczny bezpiecznik samochodowy wartości 25A Jakie on obwody zabezpieczana? PV, BAT czy LOAD?

 

To i ja się wypowiem ;)

1. Między panelem a regulatorem mam bezpiecznik typu S tylko po to by móc rozłączać panel od regulatora. Ale ja mam panel na dachu kampera 3m wysokości i raczej na stałe :) Ty, na osobówce więc dostęp do złączek raczej, w razie potrzeby, bezproblemowy. Bezpiecznik jest bez celowy ponieważ panel PV możemy traktować jako źródło prądowe, które nie jest w stanie dać więcej natężenia niż deklarowana wartość przez producenta. Dlatego bezpiecznik o stopień większy nigdy nie będzie mieć okazji zadziałać.

2. Możesz, nie musisz. Jak wyżej napisałem masz łatwy dostęp do złączek panelu PV.

3. Ten bezpiecznik zabezpiecza obwód akumulatora, spali się ( przynajmniej powinien ) przy np. odwrotnym podłączeniu akumulatora.
    Jest to w instrukcji punkt 9.1.3 :
https://www.victronenergy.com/upload/documents/Manual_BlueSolar_MPPT_75-10_up_to_100-20/MPPT_solar_charger_manual-en.pdf?_ga=2.219423961.1783797988.1654375011-565724565.1654375011

Według instrukcji wyjście LOAD jest zabezpieczone elektronicznie, po przekroczeniu MAX prądu danego modelu regulatora wyłączy odbiorniki.

WAŻNE: Jeśli będziesz demontować instalację to zachowaj kolejność 1. odłączamy panel 2. odłączamy akumulator.
                Podłączając odwrotnie, najpierw akumulator później panel PV.

Koniec edycji :D

Edytowane przez Paweł7 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam wszystkich mam przyczepke sciagnieta z francji,ma energoblok z ktorego jest wejscie na 230v ktore idzie na kontakty a takze wyjscie 12 na poszczegulne odbiorniki ,chcialbym zmontowac fotowoltaike i zamknac sie w ok 5000zl narysowalem jakis schemat jak to wymyslilem. I chcialbym zapytac czy cos takiego moze byc a takze jakie bezpieczniki musze podlaczyc??

chcialbym podlaczyc przetwornice pod wejscie 230 v abym mogl zagrzac wode w bojlerze.a po wszystkim chcialbym odlaczyc 230 wlacznikiem i uruchomic 12 volt z wysjc ktore jest na energobloku zeby wszystko bylo zasilane bezposrednio z akumulatora, w zalaczniku przesylam fotki i prosze o porade

image0.jpeg

image0 2.jpeg

IMG_8156.HEIC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tomeczek1113 napisał:

Witam wszystkich mam przyczepke sciagnieta z francji,ma energoblok z ktorego jest wejscie na 230v ktore idzie na kontakty a takze wyjscie 12 na poszczegulne odbiorniki ,chcialbym zmontowac fotowoltaike i zamknac sie w ok 5000zl narysowalem jakis schemat jak to wymyslilem. I chcialbym zapytac czy cos takiego moze byc a takze jakie bezpieczniki musze podlaczyc??

chcialbym podlaczyc przetwornice pod wejscie 230 v abym mogl zagrzac wode w bojlerze.a po wszystkim chcialbym odlaczyc 230 wlacznikiem i uruchomic 12 volt z wysjc ktore jest na energobloku zeby wszystko bylo zasilane bezposrednio z akumulatora, w zalaczniku przesylam fotki i prosze o porade

Chyba nie trafiłeś w wątek z tym pytaniem. Poszukaj na forum po modelu energobloku i tam najlepiej napisz, albo poproś o przeniesienie wpisu. Albo załóż własny wątek o budowie elektrowni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.