Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

Nie bierzcie się za przekładanie agregatu skoro nic nie wiecie na ten temat bo i tak po zakończeniu pracy lodówka nie zadziała. Po przełożeniu agregatu należy sprawdzić szczelność połączeń oraz pozbyć się wilgoci z układu przez podłączenie pompy próżniowej a następnie zalać układ odpowiednią ilością odpowiedniego freonu. Napełnienie układu nieodpowiednim typem freonu oraz wlanie go zbyt mało lub zbyt dużo nie spowoduje zadziałania lodówki. Cała Wasza praca pójdzie na marne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Lepciak

 

Pewnie sie myle (i tu czekam na dobre rady) ale jest tam tylko kilka śrubek i dużo pianki. Oczywiście nie wiem jaki to rodzaj pianki ale pewnie się zaraz dowiem. Myślę (teoretycznie) że nie powinno być kłopotu.

Dleczego jak teraz działa to po przełożeniu nie będzie działać. Operacje zrobie delikatnie :D Jeśli nic nie rozszczelnie to i chyba nie trzeba będzie uzypełniać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nic nie rozszczelnie to

 

A jak rozszczelnisz ?. Wiesz jak sie przekłada stare na stare...

A po prostu cała ta nowsza lodówka by Ci nie weszła ?

jakbyś trochę inny stelaż z paru listew zrobił ?

 

Jacek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wtrącać bo laik jestem w tym temacie, ale chyba mówimy o lodówce bez agregatu. Mam wrażenie, że tego przełożyć się domowymi sposobami nie da. Potrzebna konkretna lutownica, albo palnik, żeby polutować na mosiądz, no i czynnik chłodzący przy takiej wymianie chyba wyleci. Ja bym podzwonił po różnych serwisach, a najlepiej po naprawiaczach z gazet i popytał, czy czegoś takiego nie naprawią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CEZARY to podaj wymiary twojej lodówki bo mam przed sobą katalog REIMO podtytuł DER ZUBEHORPROFI z 2004 roku i takiej jak twoja nie widzę (z tym symbolem) chyba że po wymiarach do czegoś dojdziemy.Na obrazku tej RM 4270 jest zamrażalnik na całej szerokości pod spodem są dwie półki druciane i trzecia to znaczy spód jest przegródka a w drzwiach półka na małe rzeczy druga na większe a na dole na butelki.Już rozumiem symbol RM 4270 to jest lodówki DOMETIC a ELEKTROLUKS będzie RM 270 bo Ja mając elektroluksa RM 200 widzę że DOMETICA jest RM 4200.Naprawą tych lodówek nikt nie chce się podjąć gdyż nikt o nich nic nie wie nawet ci z polaru mimo że była u nich lodówka w produkcji przez ładnych parę lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napełnienie układu nieodpowiednim typem freonu oraz wlanie go zbyt mało lub zbyt dużo nie spowoduje zadziałania lodówki.

 

Zaraz, chwila tam nie ma freonu. Tam jest roztwór amoniaku z wodą. Panowie mylą wam się lodówki absorpcyjne ze sprężarkowymi :D. Rozumiem że sprężarką nazywacie sprężarkę chemiczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary i właśnie chłopaki zrobili masło maślane

 

Z rysunków czarka wynika że ma na 100% lodówkę absorpcyjną :D i tego powinna dotyczyć dyskusja.

 

Lepciaka zmyliła zapewne użyta nazwa "agregat" :D i pomyślał że jest to lodówka sprężarkowa w której czynnikiem chłodniczym jest jakieś r-134a czy inny wynalazek :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrozumiałem, że koega chce przerobić lodówkę absorpcyjną na agregatową

 

Chyba nie bo pisze że ta lodówka co ma być "dawcą" wygląda podobnie (znaczy się agregat) do tej niesprawnej :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii

Zaraz, chwila tam nie ma freonu. Tam jest roztwór amoniaku z wodą.

Masz rację, powinienem użyć wyrażenia: czynnik chłodniczy co oznacza zarówno freony jak i amoniaki ale jedno i drugie wymaga szczelnego układu do napełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie :D

 

Pewnie sam namieszałem ale jak sie pisze o czymś co sie widzi to na niektóre rzeczy nie zwraca sie uwagi i mysli sie że inni doskonale wiedzą o czm mówie. :?

 

1. Lodówka z mojego Dethleffsa jest absorpcyjna (pewne na 100%, brak agregatu) :D:D

Gdy sie rozszczelniła wyciekło coś co pozostawiło biały osad na podłodze :D

 

2. Lodówka (myślałem że pomoże) ma symbol RM 270 (Firmą produkującą był stary Electrolux )

 

3. Lodóka od mojego kumpla jest taka sama pod względem techniki działania (bez agregatu) symbol RM 200B

 

4. Lodówka kumpla (w części gdzie trzymamy jedzonko) jest w opłakanym stanie smród, bród i ubustwo. :D

 

5. Moja jest czyściutka ładniutka i większa :)

 

Pomyslałem sobie (tak siedząc i patrząc w garażu ) :? że nie ma między nimi różnic technicznych (oczywiście jeszcze nic nie grzebałem ) W środku w zamrażalniku jedna rurka do wyciągnięcia w lodówce tylko radiator na dwa wkręty z tyłu lodówki mocowanie identyko

Ed zapalił mi ogarek nadziei :D że może zrobi to ktos za mnie (zalutuje napełni i po kłopocie) ale okazało sie inaczej. :) W Pruszkowie było kilkanaście punktów naprawczycych AGD które zwiedziałem i kwitek pozostał :? . Piszecie o lodówce POLARA. Mam taką właśnie malutką absorpsyjna i juz się miałem brać ale ona ma zasilanie tylko 230V więc gdy pomyślałem że jeszcze kombinacje mnie czekają z zasilaniem gazowym i 12V odpuściłem sobie. Sprawdziłem w zeszłym roku wszystkie aukcje i producentów i trafiłem na DOMESTICA (robia prawie identyczna i też z wycięciem na nadkole). Niestety pokonała mnie cena 2750 brutto. Na aucji znalazłem za 1000 PLN Niestety bez gwarancji że podziała choćby miesiąc. Więc gdy tylko dostałem lodówkę od kumpla (chce za nia 100-150 pln) pomyślałem że zapytam szanownych i doświadczonych kolegów czy przełożenie samego (aparatu produkującego chłód) jest możliwe do wykonania w garażu. Czy pod warstwą pianki nie natkne sie na skomplikowana konstrukcje.

 

Pozdrawiam wszystkich

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarek

Ja dalej upierałbym sie przy przełożeniu całego dobrego zespołu do lodówki w przyczepie. Wyjęcie nie powinno być problemem przecież w całości go ktoś zamontował więc i wymontować się tez powinno dać. Agregaty absorpcyjne napełnia amoniakiem ( a nie freonem jak napisał Lepciak, freonem napełnia sie agregaty sprężarkowe) ich producent a następnie w całości montowane są do lodówek. Ja mając taką jak Ty sytuację na pewno wziąłbym się za przekładkę, tym bardziej, że masz na czy przećwiczyć wyjęcie agregatu niczego nie ryzykując. Dodatkowo zasięgnąłbym porady u fachowców od lodówek.Życzę szczerze powodzenia

Ed

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czarku jeszcze raz

Jestem po rozmowie z kuzynem który pracuje przy lodówkach. Twierdzi z całą stanowczością, że jeżeli masz podobne lub takie same lodówki to przełożenie agregatu z jednej do drugiej nie nastręcza nawet niewprawnemu specjalnych trudności. Trzeba tylko uważać jak wcześniej pisałem aby nie złamać rurki szczególnie tej cienkiej. Jeszcze raz życzę powodzenia i nie oglądaj sie na tych co sceptycznie i bez wiary w powodzenie piszą o problemie.

Ed

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W Warszawie przy ul Instalatorów jest serwis Dethlefsa (W-wa Ochota) a tam bardzo sympatyczny Pan, on powinien udzielić żetelnej porady. Podaję telefony 022 8681263, 607045802, 601300852.

 

 

 

Pozdrawiam be-ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.