Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

W pewnej reklamie świetlnej ze względu na jej wyłącznie obłe kształty musiałem zespolić kilkadziesiąt podobnych ogniw. Nie znam dostawcy ale właśnie ten zapas o którym piszesz konrad mnie uratował. Kilka ogniw nie bujnęło w ogóle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów, powróciłem do tematu ogniw słonecznych w mojej budce i przypomniałem sobie o temacie jaki poruszyłem w czerwcu. Dokładniej chodzi o wykorzystanie nadwyżek paneli po naładowaniu akumulatorów. Czy od tego czasu już ktoś ten pomysł zastosował w praktyce ewentualnie może któraś firma wyprodukowała sterownik ładowania z funkcją przełączania nadmiaru energii pod oddzielne wyjście i jednocześnie pilnując doładowania baterii w naszych budkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i pozdrawiam wszystkich forumowiczów, powróciłem do tematu ogniw słonecznych w mojej budce i przypomniałem sobie o temacie jaki poruszyłem w czerwcu. Dokładniej chodzi o wykorzystanie nadwyżek paneli po naładowaniu akumulatorów. Czy od tego czasu już ktoś ten pomysł zastosował w praktyce ewentualnie może któraś firma wyprodukowała sterownik ładowania z funkcją przełączania nadmiaru energii pod oddzielne wyjście i jednocześnie pilnując doładowania baterii w naszych budkach.

 

jakoś nie :niewiem: wiem w jakim celu i co chciałbyś zasilać tą niestabilną ilością energi .No może słupy energetyczne w pobliżu -zastosowany licznik i kasujemy jak dojczlandzie zielona energia jest popłatna . A tak na poważnie to raczej zwiększył bym pojemność aku i gromadził to na czas posuchy (czyli niepogody ). Nie miałem nadmiaru energi jak do tej pory jak nie korzystam z paneli to je nakrywam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o zasilaniu młej grzałki w bojlerze lub ogniwie peltiera które zamontował bym w lodówce żeby w upalne dni poprawić jej działanie.

 

a ile masz kW w panelach na dachu ??? podłącz się do akumulatora i już . Jak ci panele ładują za dużo -tylko byle chmurka i lipa byle drzewko i lipa . Mała grzałka to 150W żeby coś zagrzała w czasie ???? A więc na dach 500 W - 1000 W i można się dogrzewać . Pamietaj że ładowanie jest niejednostajne i bez akumulatora niemożliwe do zasilania grzałki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co akumulator do zasilania grzałki??

 

 

 

 

 

Aby utrzymać stałe napiecie na grzałce nawet jak zajdzie słońce za chmurke gdy napiecie i prad bedą niewystarczające a wacha się to non stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, Panel odda tyle energii ile potrafi, a akumulator po drodze jest zupełnie zbędny.

 

 

jeżeli chcesz mieć zbędny gadżet to jest niepotrzebny ,gdy ma to działać jest niezbędny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzałki czy do ogniwa peltiera wystarczy sam panel. A ja chcę po prostu wykorzystać energię która się marnuje gdy bateria jest naładowana a zarazem mieć pewność że akumulator jest cały czas pełny. W słoneczne dni na południu europy lodówka zasilana gazem z trudem daje rade, a w tym czasie dioda na sterowniku od baterii pokazuje cały czas full. Jeśli by wykorzystać naddatki energii z ogniw to można jej użyć do wspomagania lodówki gazowej poprzez domontowanie do środka radiatora z ogniwem peltiera, które chcę zasilić z nadwyżki produkowanej w moich panelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzałki czy do ogniwa peltiera wystarczy sam panel. A ja chcę po prostu wykorzystać energię która się marnuje

 

Użycz sąsiadom w budce obok :jump:

ewentualnie wystaw kartkę: Mam do odsprzedania nadwyżkę energii - cena atrakcyjna ! :lol:

 

Tak serio, to zamiast w/w ogniwa, zastosuj wspomaganie chłodzenia radiatora agregatu lodówki (dodatkowe dwa wentylatorki).

Będziesz bardziej zadowolony sprawnością działania.

Poza tym, są na rynku regulatory dla paneli, posiadające możliwość ładowania dwóch akumulatorów.

Można ustawić ładowanie Akku z priorytetem, a następnie przełączanie na drugi np. samochodu :ok:

Kwestia połączeń i pomysłowości.

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Peltiera zasilanego bezpośrednio z solara to błedem jest sądzenie że taki układ ma jakiś sens.

Jak wiemy solary nie zawsze dają fula bo nie zawsze mają warunki ku temu. Peltier do spełnienia naszych oczekiwać musi dostać "kopa" bo jakieś popiardułkowe volty w czasie zachmurzenia owocować będą błyskawiczną stratą wydajności. Peltier na słabym i niestabilnym zasilaniu będzie bardziej grzał niż chłodził bo na warstwie dodatniej ciepło pojawi się szybciej niż chłód na warstwie ujemnej

Tu właśnie akumulator pomiędzy Peltierem a solarem spełni funkcje buforu i ustabilizuje napięcie na Peltierze.

 

 

Do grzałki czy do ogniwa peltiera wystarczy sam panel. A ja chcę po prostu wykorzystać energię która się marnuje gdy bateria jest naładowana a zarazem mieć pewność że akumulator jest cały czas pełny. W słoneczne dni na południu europy lodówka zasilana gazem z trudem daje rade, a w tym czasie dioda na sterowniku od baterii pokazuje cały czas full. Jeśli by wykorzystać naddatki energii z ogniw to można jej użyć do wspomagania lodówki gazowej poprzez domontowanie do środka radiatora z ogniwem peltiera, które chcę zasilić z nadwyżki produkowanej w moich panelach.

 

Jeśli posiadasz regulator ładowania z funkcją kontroli przed przeładowaniem oraz krytycznym rozładowaniem to wpinaj w instalacje swego Peltiera i zapomnij o problemach.

Zastosuj na trasie (na plusie ) do Peltiera odpowiedni bezpiecznik i jakiegoś pstryka co byś mógł ewentualnie wyłączyć Peltiera w czasach słonecznych niedomagań.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem próby z podpięciem lodówki turystycznej pod jeden panel 40w , i spokojnie przy pustej lodówce na zewnątrz 28 stopni a w środku ok 14. prąd pobierany przez lodówkę to ok 2A. A w mojej budce mam zainstalowane 160w + 80w na stojaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.