Skocz do zawartości

akumulator - jaki wybrać?!


miodziomiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, jofracy napisał:

jesteśmy po 3 wyjazdach weekendowych i na razie nie było potrzeby ładowania.

to bardzo niezdrowo dla akumulatora :czerwona:

Akumulator lubi być naładowany, po trzech wyjazdach bez ładowania można zniszczyć akumulator ale oczywiście wszystko zależy ile zużyliście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 580
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

59 minut temu, filipert napisał:

to bardzo niezdrowo dla akumulatora :czerwona:

Akumulator lubi być naładowany, po trzech wyjazdach bez ładowania można zniszczyć akumulator ale oczywiście wszystko zależy ile zużyliście. 

Może był ładowany z holownika w trakcie powrotów z tych wyjazdów. Autor nie napisal czy ma ladowanie z alternatora auta. Jeśli powroty trwały kilka godzin to chyba wystarczało, czy trzeba jeszcze w domu ładować go dłużej??? 

Ja mam doświadczenie tylko z ciężarówki, mam wskazania w procentach. Wieczorem oglądam tv, a przez noc lodówka i wiatrak webasto. Pierwsze zdjęcie zrobione rano o 9:50, po okolo 1:30min ładowania z alternatora dodam drugie zdjęcie. Zeby doszło do 100% wystarczy 3h jazdy. Dodam ze w ciężarowce sa dwa akumulatory 12V 215Ah każdy. 

IMG_20210524_094840.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle naładował alternator przez 1:30. 

Jest to oczywiście  informacja przykładowa dotyczącą akumulatorów 215Ah

Nie wiem w jakim tempie alternatory ładują mniejsze akumulatory 60,70 czy 100Ah. Ale jakiś tam pogląd mam i wydaje mi się ze to wystarczy dla akumulatorów serii Deep Cycle. 

Podkreślam ze to tylko 1h30min ładowania dlatego nie naładowało do 100% Na to potrzeba około 3-4h w przypadku wykorzystania ładowania z alternatora. 

 

IMG_20210524_112434.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że zużywamy minimalna ilość, ale skłoniło mnie to do zakupienia na już wskaźnika naladowania. Polecicie coś sensownego?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, jofracy napisał:

Wydaje mi się że zużywamy minimalna ilość, ale skłoniło mnie to do zakupienia na już wskaźnika naladowania. Polecicie coś sensownego?
 

Ja bym zamontował voltomierz. Nie wiem na ile wskaźniki naładowania są dokładne.

Jak by nie było, dla dobra akumulatora, zawsze po powrocie warto doładować do pełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, jofracy napisał:

Wydaje mi się że zużywamy minimalna ilość, ale skłoniło mnie to do zakupienia na już wskaźnika naladowania. Polecicie coś sensownego?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

Ja kupiłem w osiedlowym markecie na dziale motoryzacja. Taki prostokątny wskaźnik który pełni trzy funkcje , mierzy temp. wewnątrz i na zewnątrz oraz stan napięcia akumulatora. Wskazania temperatury są tylko z zasilania bateri. A jeśli chce zobaczyć napięcie akumulatora wkładam wtyczkę do 12V wtedy wyświetlacz jest dodatkowo podświetlany. Nie mam zdjęcia, może takie coś ?

Screenshot_2021-05-24-12-27-19-073_pl.allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie procentowe wskaźniki to w dużej mierze szacunek a nie dokładność. Ze względu na sposób ładowania i rozladowywania akumulatorów kwasowych (ładowanie od 2.10-2.60 v/c a rozładowywanie od 2.15 do 1.75 v/c - i tu tez zależy od ilości pobieranego prądu ) trudno jest samym voltomierzem a już tym bardziej procentowym wskaźnikiem ocenić  poziom naładowania akumulatora klasowego. Tutaj musiałby być układ który mierzyłby ile energii wyszło a ile weszło do akumulatora na podstawie prądu i napięcia. Tak czy siak poprawnie ciężko jest naładować akumulator z samego alternatora lub w przyczepie z holownika, szczególnie przy starszych autach gdzie napięcie w instalacji ma około 14V. Nowsze pojazdy potrafią dawać nawet 15.1V na akumulator jednocześnie kontrolując prąd ładowania akumulatora. I zawsze trzeba pamiętać o zasadzie : akumulator kwasowy naładowany = szczęśliwy, nie wiesz jaki jego stan = naładuj. Stał długo = naładuj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

A co sądzicie o tym Aku NEXON, dostałem na niego dobra ofertę znacznie poniżej 1000 zł. 

https://volty.pl/akumulator-zelowy-nexon-110-12-12v-110ah-p-154.html?utm_source=SalesIntelligence&utm_medium=cpc&utm_campaign=SI_138897&utm_content=154&gclid=Cj0KCQiAip-PBhDVARIsAPP2xc1AtjcfVSgoEBQ3gUTIB-OCXvJ0PktNleyB0vJgCE36KfIrRu_zx28aAh42EALw_wcB

Do tej pory miał być Exide DuaAgm ep800- co sądzicie o tym porównaniu ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam

Podepnę się pod temat.

Czy występuje w oznaczeniu na akumulatorze przykładowo AGM ?, że dany akumulator jest akumulatorem głębokiego rozładowania. Mam na uwadze oryginalnych producentów. Przykładowo Banner, Moll, Varta, Exide czy Sonneschein. Czy w nr. serii występuje jakieś oznaczenie lub na etykiecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Helmut napisał:

Witam

Podepnę się pod temat.

Czy występuje w oznaczeniu na akumulatorze przykładowo AGM ?, że dany akumulator jest akumulatorem głębokiego rozładowania. Mam na uwadze oryginalnych producentów. Przykładowo Banner, Moll, Varta, Exide czy Sonneschein. Czy w nr. serii występuje jakieś oznaczenie lub na etykiecie ?

Teoretycznie powinno być napisane DEEP CYCLE .

Praktycznie , różnie z tym bywa a znając skłonności naszych sprzedawców pewnie napiszą .

Mam taki AGM ( inna pojemność ) https://www.sonarsklep.pl/akumulator-zelowy-toyama-motive-npm-105-12v-105ah-motive-power-p-1773.html  

i jak na razie jest bardzo ok .Po czterech miesiącach "postoju" podpięty pod prostownik w przeciągu kilku minut jest naładowany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Maras napisał:

Teoretycznie powinno być napisane DEEP CYCLE .

Mam taki AGM ( inna pojemność ) https://www.sonarsklep.pl/akumulator-zelowy-toyama-motive-npm-105-12v-105ah-motive-power-p-1773.html

Dzięki za info. Będę podobnych szukał. Rozważam dokładnie taki jak poniżej: Rozważam? Czemu akurat takie ? nie umiem wyjaśnić. Może są akurat często w dobrej cenie?

https://accu-24.de/EXIDE-Dual-AGM-EP800-12V-95Ah-AGM-Start-und-Versorgungsbatterie

Trochę nie rozumiem tego określenia:  żelowe w technologii AGM

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Michał Konopka napisał:

Panowie potrzebuje akumulatora tylko i wyłącznie do movera. Jaki będzie dobry? Koniecznie 100ah?

Najlepszy będzie tzw. akumulator semi-trakcyjny, przystosowany do zasilania pojazdów elektrycznych, wózków inwalidzkich itd. Zobacz w instrukcji movera jaki prąd pobiera do pracy, pomnóż przez czas jaki średnio będziesz używał mover pomiędzy ładowaniami (wyrażony w godzinach) i to co Ci wyjdzie przyjmij że stanowi 25% pojemności docelowego akumulatora. Z grubsza można założyć, że jest to poprawne wyliczenie uwzględniające sprawność aku i movera, różne temperatury w jakich przyjdzie mu pracować, margines bezpiecznego rozładowania itd. Producenci udostępniają charakterystyki rozładowania akumulatorów, na których dodatkowo można sprawdzić jak długo można obciążać dany akumulator prądem pobieranym przez mover, do momentu osiągnięcia określonego poziomu rozładowania. Granicznym poziomem dla zachowania względnej żywotności akumulatora jest wg mnie 50%, ale sam dobierałem aku tak, żeby nie schodzić poniżej 75-80%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do rodzaju akumulatora to wystarczy mi zwykły kwasiak(taki samochodowy)? Nie chcę wchodzi w bardzo duże koszta bo ten sezon to taki przygotowawczy bardziej i sporadyczne wypady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.