Skocz do zawartości

akumulator - jaki wybrać?!


miodziomiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

No wszystko ładnie pięknie ale ta suszarka to chapnie prawie 13A ??. Powiem tak musisz sam wiedzieć ile prądu bedziesz zużywać i na jak długo Ci to musi wystarczyć. A tak na marginesie to urządzenia na 230V paradoksalnie pobieraja mniej prądu ale to wszystko idzie obliczyć ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 575
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jakby kogoś interesowało to na Amazonie.pl są w dobrej cenie ładowarki Victron Blue Energy z BT w wersji 10A za 530zl :
https://www.amazon.pl/dp/B01JRZTAU4/ref=cm_sw_r_u_apa_glt_i_ZE946K9TH9NPA8X1GWH0?_encoding=UTF8&psc=1

Wersja 15A za 630zl.
https://www.amazon.pl/dp/B01JRZTAUO/ref=cm_sw_r_u_apa_glt_i_E82E1SD6AX5MRK4Q7J5D?_encoding=UTF8&psc=1

Skusilem się na 15A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MichuP napisał:

Jakby kogoś interesowało to na Amazonie.pl są w dobrej cenie ładowarki Victron Blue Energy z BT w wersji 10A za 530zl :
https://www.amazon.pl/dp/B01JRZTAU4/ref=cm_sw_r_u_apa_glt_i_ZE946K9TH9NPA8X1GWH0?_encoding=UTF8&psc=1

Kupowałem tą właśnie w Amazonie za 574 zł. Więc 530 to ekstra cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

jestem świeżym właścicielem przyczepy Hobby 400 Deluxe rok 2000. 

Chciałbym doposażyć cepkę w akumulator z możliwością ładowania go podczas jazdy z holownika i mam poniższe pytania.

1. Gdzie najlepiej wstawić aku kwasowe (bakista czy wewnętrz przyczepy)? 

2. Czy można kupić gdzieś taką gotową instalację/wiązkę? Jak poprowadzić instalację, gdzie wpiąć się w centralkę i jaki dodatkowy sprzęt muszę zakupić aby wszystko działało jak należy (zdjęcia centralki poniżej)?

IMG_0698.jpeg.14f467e154a2d476287617ce3cd74f38.jpegIMG_0691.jpeg.730a840021181c9b3716fcbf6d1e68c6.jpeg877370697_skrzynkapodkiem.jpeg.2870f07622c836b6d78486ae15a0f852.jpegIMG_0690.jpeg.253ef2182f1f51ef02d7a4cc56d20edf.jpeg

 

3. W przyczepie mam 7 pinową wtyczkę (patrz zdjęcie), holownik ma 13 pin. Zauważyłem, że przy podłączeniu przez przejściówkę 7/13 pin zasilanie przyczepy 12V z holownika nie działa nawet na włączonym silniku. Czy muszę wymienić tą wtyczkę przyczepy na 13 pin aby mieć zasilanie z aku holownika i móc w przyszłości ładować aku przyczepy podczas jazdy?

1373806015_wtyczkaprzyczepy.jpeg.d26f1287c87659bd1132e0730581e318.jpeg

Proszę Was o pomoc bo jestem zielony w temacie. Może ktoś już coś takiego dorabiał i może podzielić się wiedzą? 

 

Edytowane przez Grzegorz1977 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz o akumulatorze. W przyczepie kwasówka nie za bardzo, choć jak będzie ładowana tylko podczas jazdy, jak nikogo nie ma w przyczepie to już trochę lepiej. Ewentualnie szczelna obudowa. Poczytaj sobie.

Jeśli chodzi o wtyczkę, to 7 pin zapewnia tylko zasilanie świateł drogowych. Czasami zamiast światła przeciwmgielnego jest podpięta lodówka, oraz pompki i niektóre światła w środku, ale nie polecam. Ja zmieniałem wtyczkę na 13 pin oraz całą wiązkę od wtyczki do przyczepy i do lodówki "na krótko". Jednak zanim zmieniłem parę razy przejechałem się z lodówką "na przeciwmgielnych" i efekt taki że mam popsutą instalację przeciwmgielnych w aucie. Pali mi bezpieczniki, bo prawdopodobnie gdzieś mi się przewód przytopił. W wolnej chwili muszę zerknąć. Na razie się nie śpieszę bo w przyczepie już wszystko chodzi na 13 pin, a przeciwmgielnych nie mam.

Tak więc polecam wymianę wtyczki oraz całej wiązki. 

Ja kupiłem przewód 7x1,5mm2 oraz dodatkowo dwa kable 6mm2 oraz dwa kable 2,5mm2.

Przewód 7-żyłowy - 3 metry (do oświetlenia drogowego)

Kable 2,5mm2 - 3 metry (do "stałego plusa")

Kable 6mm2 - 7 metrów (do lodówki)

Do tego oczywiście nowa wtyczka 13 pin.

Wszystkie kable wsadziłem w dodatkową osłonę (peszel). 

W przyczepie pod przednią kanapą mam skrzynkę rozdzielczą i tam podłączyłem przewody do oświetlenia drogowego oraz "stały plus", który wcześniej był ciągnięty od przeciwmgielnych. Stały plus na tych kablach 2,5mm2

Plus po stacyjce pociągnąłem bezpośrednio do lodówki, z pominięciem jakichkolwiek skrzynek kostek itp. (u ciebie będzie to prawdopodobnie również do ładowania akumulatora) kablami 6mm2

 

To tyle jeśli chodzi aby mieć prąd do ładowania akumulatora/zasilania lodówki. Dalej przydał by się jakiś separator, choć nie wiem jak się to pogodzi z zasilaniem lodówki. Bez separatora, jak będziesz miał pusty akumulator w cepie to ci będzie rozładowywało akumulator w samochodzie jak nie starczy prądu z alternatora. Tutaj już by musiał pomóc ktoś inny, kto przerabiał temat. Ogólnie tez jestem ciekawy bo też mam w planach dorzucić akumulator i też prawdopodobnie ze względów ekonomicznych kwasowy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2021 o 18:50, Grzegorz1977 napisał:

W przyczepie mam 7 pinową wtyczkę (patrz zdjęcie), holownik ma 13 pin. Zauważyłem, że przy podłączeniu przez przejściówkę 7/13 pin zasilanie przyczepy 12V z holownika nie działa nawet na włączonym silniku. Czy muszę wymienić tą wtyczkę przyczepy na 13 pin aby mieć zasilanie z aku holownika i móc w przyszłości ładować aku przyczepy podczas jazdy?

1373806015_wtyczkaprzyczepy.jpeg.d26f1287c87659bd1132e0730581e318.jpeg

 

Na moje to jest nietypowe 13 pin. 7 pin tradycyjnie i 6 pinów dookoła. 

Ale sprawdź ile masz kabli w wiązce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.05.2021 o 18:50, Grzegorz1977 napisał:

W przyczepie mam 7 pinową wtyczkę (patrz zdjęcie), holownik ma 13 pin.

To jest stara wersja wtyczki 13 PIN ( 7 + 6 ). Powinna wystarczyć wymiana na zwykła 13 PIN.

Tu coś na ten temat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2021 o 20:14, DarekSłupsk napisał:

Dobra, moja kolej. 

Musze kupić akumulator ...

 

W dniu 5.05.2021 o 22:27, DarekSłupsk napisał:

...ale zastanawiam sie jaki...

...Więc pytanie raczej  60,72,85 czy 100Ah. Jeśli chodzi o markę kupie Varte...

Koledzy już wcześniej sugerowali, że

W dniu 6.05.2021 o 09:00, PolariS napisał:

Jeśli już chcesz jakiś ze stajni Varta to raczej deep cykle ...

W dniu 5.05.2021 o 22:34, Maras napisał:

Cykliczny jak najbardziej wskazany...

Może coś takiego Ci się przyda (jako podsumowanie uwag Kolegów).

Dedykowane do karawaningu akumulatory mają na celu zapewnienie zasilania dla urządzeń w nastepujących obszarach zastosowań.

114854324_VARTAPrzewodnikodzieiKamperyPL-15.thumb.png.05e5833035a6550e0f01f095a0393f2b.png

W zależności od sposobu eksploatacji bądź własnych preferencji co do stylu karawaningu, producent proponuje dwa nieco odmienne rozwiązania.

Professional Dual Purpose AGM

1471257617_VARTAPrzewodnikodzieiKamperyPL-21e.thumb.png.a1fa1616ae7a116a88f2cbb324615efb.png

Professional Deep Cycle AGM

584465966_VARTAPrzewodnikodzieiKamperyPL-20e.thumb.png.ab66615a400e9bdcb5cbeaa49d78b73c.png

Na przykładzie w/w typów akumulatorów o podobnej pojemności widać zróżnicowanie w parametrach eksploatacyjnych.
Pierwszy z nich cechuje zdolność do "produkcji" wyższego prądu rozruchowego.
Drugi z wymienionych akumulatorów - również wykonany w technologii AGM - charakteryzuje się "mniejszą mocą rozruchową", rekompensując to jednakże wydłużonym czasem życia.

981193598_VARTAPrzewodnikodzieiKamperyPL-17e.thumb.png.559e771a63ad49dc92725695a5d84464.png

VARTA, podobnie jak omawiany wcześniej EXIDE, pozwala na dobór akumulatora z uwzględnieniem własnych potrzeb bądź preferencji co do sposobu wykorzystania źródła zasilania.

źródło: materiały firmy VARTA

W załączeniu - Przewodnik po akumulatorach do łodzi i kamperów.

VARTA Przewodnik Łodzie i Kampery PL.pdf

Pozdrawiam

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My kupiliśmy excide proponowany w tym wątku i jesteśmy po 3 wyjazdach weekendowych i na razie nie było potrzeby ładowania. Faktem jest, że mamy niewielkie potrzeby, bo po przesiadce z namiotu używamy tylko do pompek wody, lądowania telefonów i oświetlenia. Rozglądamy się za solarem. Dziękuję za pomoc w wyborze :)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, DarekSłupsk napisał:

Dziękuję za wyczerpującą pomoc ?

Filmy Dr akumulator na YT dodatkowo mnie przekonały. W sposobie mojego podróżowania jeden max dwa dni w jednym miejscu, myślę ze się sprawdzi. 

Też trzymam kciuki :) 

Mr  Akumulator  

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.