Skocz do zawartości

DMC


Rekomendowane odpowiedzi

Ja rowniez sie dowiadywalem u instruktora i tu moje pytanie (bo temat juz na forum jest o B+E) ..czy kurs rzeczywiscie trwa az 3 m-ce ?? I czy po nowym roku maja byc wprowadzone jakies zmiany??Bo jak znow cos szykuja to moze za wczasu sie wybrac do szkoly.Moze komus sie obilo o ucho,ktore ..??? bez znaczenia :]

 

Wszystko jest w temacie, o którym wspominasz, aby nie śmiecić - o wszystkie szczegóły pytaj właśnie tam.

Na marginesie: sam kurs może trwać np. tydzień, ale też i pół roku lub dłużej, zależy od tego jakie terminy sobie wybierzesz i jak pilnym uczniem będziesz :hmm: Obecnie teorii nie ma, tylko obowiązkowa ilość godzin jazd (nie pamiętam już ile - kilkanaście), potem egzamin i tyle. Jeśli jazdę masz opanowaną, a instruktor i Ty nie będziecie sobą zmęczeni, to możesz jeździć i cztery godziny dziennie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 216
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ehh..jednak Ci co tworza przepisy musza miec PJ na wszystkie kategorie..albo immunitet :niewiem:.Nie ma nic gorszego niz niedoinformowanie organow,ktore w gruncie rzeczy powinny miec to wszystko w malym palcu,jedynie dezinformacja jest gorsza.Z drugiej strony tak sie zastanawiam coraz powazniej nad dorobieniem do "B" tego nieszczesnego "E" ..Ja rowniez sie dowiadywalem u instruktora i tu moje pytanie (bo temat juz na forum jest o B+E) ..czy kurs rzeczywiscie trwa az 3 m-ce ?? I czy po nowym roku maja byc wprowadzone jakies zmiany??Bo jak znow cos szykuja to moze za wczasu sie wybrac do szkoly.Moze komus sie obilo o ucho,ktore ..??? bez znaczenia :]

 

Ja gdzieś słyszałem (czytałem) że może być sam egzamin. Że kurs nie jest potrzebny(to się kiedyś externistyczny nazywało) czy jakoś tak. Ale pewnie się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

P.S.

Tak sobie teraz myślę:

może konstrukcja Twoich pytań do :policja: była mało precyzyjna :hmm:

 

że niby ja baba to już zapytać nie umie grinser006.gif

zapytałam czy samochodem osobowym o DMC 1500 mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem najazdowym o DMC 1200 na prawko w kat. B i dowiedziałam się że :

-Nie bo mogę ciągnąć tylko przyczepę lekką do 750, a "hamulec proszę pani nie ma tu w ogóle znaczenia i jest to tylko pani wybór jaki pani sobie założy"- sciana.gif do Warszawy w końcu nie dzwoniłam bo postanowiliśmy kodeks drogowy w samochodzie wozić i w razie co pokazywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że niby ja baba to już zapytać nie umie grinser006.gif

zapytałam czy samochodem osobowym o DMC 1500 mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem najazdowym o DMC 1200 na prawko w kat. B i dowiedziałam się że :

-Nie bo mogę ciągnąć tylko przyczepę lekką do 750, a "hamulec proszę pani nie ma tu w ogóle znaczenia i jest to tylko pani wybór jaki pani sobie założy"- sciana.gif do Warszawy w końcu nie dzwoniłam bo postanowiliśmy kodeks drogowy w samochodzie wozić i w razie co pokazywać.

 

 

Halo Halo!! Banicja!! Może oni mieli w Twoim przypadku rację!! DMC auta 1500 to musi być jakieś bardzo małe auto (no może średnie) Biorąc pod uwagę to że różnica miedzy DMC a MW pojazdów osobowych wynosi średnio około 500 kg (zaznaczam że średnio bo za chwilę ktoś napisze że ma 650 kg albo 400 kg) to twój samochód ma MW około 1000 kg no to nie możesz ciągnąć przyczepy 1200 DMC choćby miała i pięć hamulców.

Jeszcze raz i ostatni napiszę że MW holownika musi być większe bądź równe DMC pojazdu holowanego i w tym przypadku lepiej jak będziesz woziła Pismo Święte bo bedzie bardziej pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że niby ja baba to już zapytać nie umie grinser006.gif

zapytałam czy samochodem osobowym o DMC 1500 mogę ciągnąć przyczepę z hamulcem najazdowym o DMC 1200 na prawko w kat. B i dowiedziałam się że :

-Nie bo mogę ciągnąć tylko przyczepę lekką do 750, a "hamulec proszę pani nie ma tu w ogóle znaczenia i jest to tylko pani wybór jaki pani sobie założy"- sciana.gif

 

Sama widzisz :lol:

Co najważniejsze :policja: - mieli rację !

 

Samochodem o DMC 1500 kg. posiadając PJ kat. B, można ciągnąć przyczepkę o DMC 1127 kg (maksymalnie i to już koniec, kropka) - mogą być jeszcze większe ograniczenia wynikające z homologacji auta, a wpisane w odpowiednich rubrykach DR.

Konstruując pytanie, należy brać wszystkie te parametry pod uwagę. Również, aby uzyskać precyzyjną odpowiedź, należy podać wartość wpisów w DR : G, F1, ew. F3 jeśli jest wpisane oraz O1 i do kompletu rodzaj/kat. PJ.

Jeszcze tak na marginesie, aby odpowiedź nie była zbytnio oderwana od rzeczywistości, to by wypadało podać jeszcze trochę informacji o samym samochodzie: nazwa/model/rocznik/silnik/moc.

To jest komplet informacji, na podstawie których można już coś konkretnego i wiążącego powiedzieć :hmm:

Podałaś silnik 1,9 ale nic więcej, nawet rocznika i mocy, a silniki o tej pojemności były różne (np. 104 KM, 105 KM, a nawet 75 KM) :niewiem:

Same masy, to nie wszystko. W przypadku silnika 75 KM, ciągnięcie budki o DMC 1200 kg. nie wydaje mi się możliwe (czyt. sensowne), a i przy ok. 100 KM szału nie ma, też mogą być często problemy. Generalnie to niewielki silniczek dla cięższej budki.

Wcześniej, czy później mogą być problemy z autkiem z tego powodu :hmm:

Przy takim silniku, myślę, że budka powinna być do 900 kg. IMHO

 

... więc jaki masz ten silnik i pozostałe wpisy w DR :niewiem:

 

:banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama widzisz :lol:

Co najważniejsze :policja: - mieli rację !

 

Samochodem o DMC 1500 kg. posiadając PJ kat. B, można ciągnąć przyczepkę o DMC 1127 kg (maksymalnie i to już koniec, kropka) - mogą być jeszcze większe ograniczenia wynikające z homologacji auta, a wpisane w odpowiednich rubrykach DR.

Konstruując pytanie, należy brać wszystkie te parametry pod uwagę. Również, aby uzyskać precyzyjną odpowiedź, należy podać wartość wpisów w DR : G, F1, ew. F3 jeśli jest wpisane oraz O1 i do kompletu rodzaj/kat. PJ.

Jeszcze tak na marginesie, aby odpowiedź nie była zbytnio oderwana od rzeczywistości, to by wypadało podać jeszcze trochę informacji o samym samochodzie: nazwa/model/rocznik/silnik/moc.

To jest komplet informacji, na podstawie których można już coś konkretnego i wiążącego powiedzieć :hmm:

Podałaś silnik 1,9 ale nic więcej, nawet rocznika i mocy, a silniki o tej pojemności były różne (np. 104 KM, 105 KM, a nawet 75 KM) :niewiem:

Same masy, to nie wszystko. W przypadku silnika 75 KM, ciągnięcie budki o DMC 1200 kg. nie wydaje mi się możliwe (czyt. sensowne), a i przy ok. 100 KM szału nie ma, też mogą być często problemy. Generalnie to niewielki silniczek dla cięższej budki.

Wcześniej, czy później mogą być problemy z autkiem z tego powodu :hmm:

Przy takim silniku, myślę, że budka powinna być do 900 kg. IMHO

 

... więc jaki masz ten silnik i pozostałe wpisy w DR :niewiem:

 

:banan:

 

 

Kristofer, z tego co wyczytałem to 1,9 TDI więc minimum 90KM. Przy spokojnej jeździe da radę, wszak w dieslu nie moc a moment ma znaczenie. Cady-lak z tym silnikiem da radę, Wiem bo sam takim zestawem się bujałem(szału i wyprzedzania nie było) ale dałem radę.

Edytowane przez Novicjusz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, z tego co wyczytałem to 1,9 TDI więc minimum 90KM. Przy spokojnej jeździe da radę, wszak w dieslu nie moc a moment ma znaczenie. Cady-lak z tym silnikiem da radę, Wiem bo sam takim zestawem się bujałem(szału i wyprzedzania nie było) ale dałem radę.

 

Maciek, napisałem:

W przypadku silnika 75 KM, ciągnięcie budki o DMC 1200 kg. nie wydaje mi się możliwe (czyt. sensowne), a i przy ok. 100 KM szału nie ma, też mogą być często problemy. Generalnie to niewielki silniczek dla cięższej budki.

 

Wiem, jaka jest różnica między dieslem, a benzynowym :skromny: (jeździłem 3 litrowym dieslem i 3,5 litrową benzyną wiele lat), wiem też co to jest moment obrotowy i kiedy się nim dysponuje, a kiedy potrzebne są kuce (nie tylko z teorii).

 

Nie wiemy jednak konkretnie, o jaki silnik (rocznik samochodu) chodzi, dlatego napisałem, jak napisałem ;)

Jest w kilku miejscach o jeździe autkami mającymi podobną moc:

http://forum.karawaning.pl/topic/11790-berlingo-z-silnikiem-16-hdi-110km/

i tu, gdzieś tak od postu #46:

http://forum.karawaning.pl/topic/11365-wymuszone-poszukiwania-holownika/page__st__45

 

Prawdopodobnie masz rację, że "przy spokojnej jeździe da radę", jednak wnioski z jazdy takimi zestawami, można prześledzić z powyższych linków.

Osobistych doświadczeń nie mam, ponieważ z podobnym silnikiem (trochę mniej niż 100KM) ciągnąłem tylko Niewiadówkę, a ta ważyła tylko 750 kg., jednak mimo to, bywały warunki, że o komfortowej i bezstresowej jeździe często zapominałem.

 

:banan:

 

P.S.

Nasuwa mi się teraz taka zależność (to wyłącznie moje zdanie), że moc silnika w KM powinno się mnożyć x 10, aby wiedzieć jaką maksymalnie budkę możemy holować, aby czuć się w miarę komfortowo.

Np. silnik 100 KM x 10 = DMC budki 1000 kg.

 

IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, sorry za wcześniejsze moje posty w których byłem uparty :blagac:

Wróciłem dziś z urlopu, chciałem wszystkich poinformowac iż viatol wypożyczyłem dojechałem szczęśliwie na kategorii B :drive:

Policje zobaczyłem dopiero dziś jak byłem na zakupach już w domu, jakoś się udało.

Pozdrawiam :banan:

 

...VIatoll jest przypisany do danego auta. Za jazdę z niezarejestrowanym pod dane auto też jest kara. Co następne jeśli holownik jest własnością firmy i jest zarejestrowany jako auto ciężarowe(auto służbowe) a przyczepa prywatna to holownik powinien posiadać tachograf w przypadku przekroczenia DMC zestawu pow.3,5T. Za brak takowego kara 6tys.

Bez viatola można omijać płatne odcinki bo opłaty za auto z caravanem są potworne. Wyjazd z Bydg do Władka to koszt ok 70zł w jedną stronę, wliczając autostradę...

...na marginesie na prawko B+E w "warunkach technicznych" z których korzysta ITD jest wpisana masa 6750kg(nie 7000). Taka wartość jest wpisana i panowie z ITD nie byli w stanie wyjaśnić dlaczego...

Przepisy mgliste ale rzeczywiste...

Kiedyś , ciągnąc koniowóz fordem transitem w niewiedzy złamałem 9 przepisów i dostałem 12tyś kary od ITD. Skończyło się w sądzie na 4tyś. Od tego czasu dość dobrze znam przepisy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, sorry za wcześniejsze moje posty w których byłem uparty :blagac:

Wróciłem dziś z urlopu, chciałem wszystkich poinformowac iż viatol wypożyczyłem dojechałem szczęśliwie na kategorii B :drive:

Policje zobaczyłem dopiero dziś jak byłem na zakupach już w domu, jakoś się udało.

Pozdrawiam :banan:

 

Czy dobrze zrozumiałem? Viaboxa pożyczyłeś?!?! Od kogoś?! :niewiem: No to gratuluje szczęśliwego powrotu. Teraz pozostaje Ci tylko czekać za korespondencją z ITD.Czy po prostu zarejestrowałeś nowego Viaboxa do swojego auta?

Edytowane przez DOMINO7 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, spokojnie, bez emocji smirk%281%29.gif

Może Kol. Jarek pisząc o wypożyczeniu, miał na myśli fakt, że podpisując umowę jesteśmy tylko użytkownikami viaboxu, czyli tak praktycznie tylko go wypożyczamy. Może nie chodziło o pożyczenie od innej osoby. Zresztą, nie wyobrażam sobie, że ktoś świadomy mógłby się na takie wypożyczenie zgodzić :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to zrobić? ta się zaczytałem w temacie sprawdziłem swoje papiery i mam przekroczoną wagę o 5kg!!! nawet nie miałem świadomości i tak jeżdżę 3 lata :sciana: czy istnieje możliwość odbiżenia dmc przyczepy ? wprawdzie chcę sprzedać cepkę ale z zamiarem kupna wiekszej...dmc auta to 2305 to znaczy że mogę kupić cepkę max dmc 1195? pozostało mi tylko zrobić kat.E albo...?:swiety:

 

Jeśli chcesz kupić większą, to sam już sobie odpowiedziałeś - wyboru nie ma :oslabiony:

Pozostaje tylko B+E+Viatoll

Już obecnie masz zestaw, przy którym obowiązkowo jest B+E+Viatoll

:swiety: metafizyka tu nie pomoże :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytałem tu i ówdzie i najważniejsze że nie ma zakazu ustawowego o zmniejszeniu , w druga stronę niestety , jest ustawa zabraniająca zwiększyć DMC pojazdu .więc skoro nie jest zabronione jest dozwolone :-]można zrobić w coś w tym kierunku tzn. zmiany konstrukcyjne obniżenie wagi pojazdu (niezagrażające bezpieczeństwu i prawidłowemu użytkowaniu) +opinia rzeczoznawcy+przegląd i wydział komunikacji...

tyle teoria dzwoniłem gdzie trzeba i dziś załatwiam temat ciekawe co z tego wyjdzie...a jak nie to kategoria E ale wtedy nie będę miał zmienniczki jak wieczór nad jeziorem się przedłuży :pub:

od 19 stycznie 2013 jak wejdzie ustawa to można będzie jeździć na kat. B z zestawem max 4250kg (po sprawdzianie praktycznym) opłaty jak za ciężarowe pow 3,5t.

Edytowane przez rybazgierz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytałem tu i ówdzie i najważniejsze że nie ma zakazu ustawowego o zmniejszeniu , w druga stronę niestety , jest ustawa zabraniająca zwiększyć DMC pojazdu .więc skoro nie jest zabronione jest dozwolone :-]można zrobić w coś w tym kierunku tzn. zmiany konstrukcyjne obniżenie wagi pojazdu (niezagrażające bezpieczeństwu i prawidłowemu użytkowaniu) +opinia rzeczoznawcy+przegląd i wydział komunikacji...

tyle teoria dzwoniłem gdzie trzeba i dziś załatwiam temat ciekawe co z tego wyjdzie...a jak nie to kategoria E ale wtedy nie będę miał zmienniczki jak wieczór nad jeziorem się przedłuży :pub:

od 19 stycznie 2013 jak wejdzie ustawa to można będzie jeździć na kat. B z zestawem max 4250kg (po sprawdzianie praktycznym) opłaty jak za ciężarowe pow 3,5t.

 

 

Już możesz na B jeździć takim zestawem. Jest jednak pewien warunek. Holownik DMC 3500 kg + przyczepa lekka DMC do 750 kg. No i oczywiście Viapaskudztwo!! Jest to zapisane w obecnym KRD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.