Skocz do zawartości

DMC


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 216
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zapoznałem się z wszystkim i stwierdzam iż mogę holować moją przyczepe poniżej dam parametry auta oraz przyczepy następnie dam art. tylko proszę uważnie przeczytać ;)

 

Alhambra

F1-2450kg (dmc)

G- 1750 (masa własna)

O1- 2000kg (maksymalna masa całkowita z hamulcem najazdowym)

 

Przyczepa

F1- 1100kg (dmc)

G- 900kg (masa własna)

 

teraz artykuł po którym wywnioskowałem iz spokojnie mogę holować ;)

 

Po pierwsze informację o tym, jak ciężką przyczepę możemy ciągnąć danym modelem auta, odczytamy z ostatniej strony dowodu rejestracyjnego pojazdu. Masa przyczepy z hamulcem jest podana w rubryce "O.1". Oczywiście chodzi tu o DMC (Dopuszczalną Masę Całkowitą przyczepy). Fakt, iż w danej chwili przyczepa jest niezaładowana nie ma tu znaczenia - liczy się jej masa dopuszczalna. Masa przyczepy bez hamulca jest podana w rubryce "O.2".Tu również chodzi o DMC przyczepy, a nie przy aktualnym załadunku.

 

Po drugie trzeba sprawdzić DMC przyczepy. Znajdziemy ją w dowodzie rejestracyjnym przyczepy (rubryka "F.2"). Jeżeli przyczepa ma hamulec, to wartość ta nie może być wyższa od wartości "O.1" z dowodu auta. Analogicznie - jeżeli przyczepa jest niehamowana, to jej DMC nie może być wyższe od "O.2" holownika.

 

 

Po trzecie liczy się prawo jazdy. To kategorii "B" uprawnia do kierowania samochodem o DMC (Dopuszczalnej Masie Całkowitej) do 3,5 t z przyczepą o DMC nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego. Łączna dopuszczalna masa całkowita pojazdów nie może przekraczać 3,5 t.

 

Jest tu jednak pewien wyjątek. Jeżeli przyczepa jest zarejestrowana jako "lekka" - ma dopuszczalną masę całkowitą (DMC) do 750 kg - to na mocy postanowień Konwencji Wiedeńskiej łączna masa zestawu może sięgnąć nawet 4250 kg (3500+750). Jeżeli holujemy przyczepę ciężką (powyżej 750 kg) i łączna masa zestawu przekroczy 3500 kg, to konieczne jest już posiadanie prawa jazdy "B+E".

 

 

 

 

Pogrubiłem łączna masa zestawu poniewaz dużo osób mysli iz łączna DMC ;)

 

pozdrawiam

 

 

 

 

Jezeli sie myle proszę mnie wyprostować :jump:

 

 

 

 

--

Edytowane przez Jarek_Tor (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem.gif

w poscie #1 podajesz dane które potwierdzasz w w poscie #6

nie wiem poco dalsze dywagacje niewiem.gif

sprawa jest jasna .

W podanym zespole potrzebujesz B+E oraz Viatool policia.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niewiem.gif

w poscie #1 podajesz dane które potwierdzasz w w poscie #6

nie wiem poco dalsze dywagacje niewiem.gif

sprawa jest jasna .

W podanym zespole potrzebujesz B+E oraz Viatool policia.gif

 

Mylisz się Ptaku ;)

Nie dodajesz nigdy DMC auta do DMC przyczepy

dlatego wkleiłem ten art.

Ani viatol ani B+E :)

Jeżeli holujemy przyczepę ciężką (powyżej 750 kg) i łączna masa zestawu przekroczy 3500 kg, to konieczne jest już posiadanie prawa jazdy "B+E".

 

W moim przypadku masa własna(nie łączna dmc) auta 1750kg a przyczepy 900 co daje 2650

 

czekam na kolejne pytania postaram sie wytłumaczyć .

 

Kodeks drogowy wyjasni Ci wszystko :) Liczy sie DMC auta + DMC przyczepy.

 

 

 

 

 

 

Radku właśnie takimi postami wprowadza się ludzi w błąd :dzieki:

Edytowane przez Jarek_Tor (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viatoll bezwzględnie konieczny bo suma DMC przekracza 3500 kg

 

 

obliczenia B +E już się nie zgadzają ...mylisz i mieszasz ze sobą dwa aspekty. Na PJ " B " można jechać zestawem do 3500 DMC .... nie ma wyjątków ani naciągania . Na B+E już są tabelki i bardzo ważne na co mało kto uwagę zwraca , mianowicie dopuszczenie auta i haka do odpowiednich wartości max . ciągniętej cepy .

 

 

 

Poczytaj Kolego dokładnie a nie wkręcisz się w kłopoty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weź kodeks drogowy do ręki i przeczytaj z podwójną uwagą .

Na terenie RP liczy się DMC a nie masa faktyczna ,

dlatego nie możesz ciągać pustej lawety z PJ B bo liczy się DCM lawety + DCM pojazdu ciągnącego co zawsze daje powyżej 3500 kg

na zachodzie możesz ciągnąć pustą lawetę bo tam liczą wagę rzeczywistą

Edytowane przez ptaku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viatoll bezwzględnie konieczny bo suma DMC przekracza 3500 kg

 

 

obliczenia B +E już się nie zgadzają ...mylisz i mieszasz ze sobą dwa aspekty. Na PJ " B " można jechać zestawem do 3500 DMC .... nie ma wyjątków ani naciągania . Na B+E już są tabelki i bardzo ważne na co mało kto uwagę zwraca , mianowicie dopuszczenie auta i haka do odpowiednich wartości max . ciągniętej cepy .

 

 

 

Poczytaj Kolego dokładnie a nie wkręcisz się w kłopoty....

 

Ok wytłumaczę w kolejnosci :

Po pierwsze "O.1". Oczywiście chodzi tu o DMC (Dopuszczalną Masę Całkowitą przyczepy) 2000kg(nacisk na hak przyczepy) moja przyczepa ma 1100kg

Po drugie trzeba sprawdzić DMC przyczepy, moja ma 1100kg

Po trzecie liczy się prawo jazdy kategorii "B" uprawnia do kierowania samochodem o DMC (Dopuszczalnej Masie Całkowitej) do 3,5 t z przyczepą o DMC nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego mojamasa własna to 1750kg

Jeżeli holujemy przyczepę ciężką (powyżej 750 kg) i łączna masa zestawu (moja przyczepa ma 900kg) przekroczy 3500 kg, to konieczne jest już posiadanie prawa jazdy "B+E

 

teraz rozumiesz?????

Edytowane przez Jarek_Tor (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skopiowane z Kodeksu :niewiem:

kategorii B:

  1. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
  2. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

Edytowane przez JOFFA (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3/4 osób na forum myli pojęcia i myśli jak przyczepa ma 1100 DMC a holownik 2500 DMC to pozamiatane bo suma wynosi 3600kg, a wystarczy uwaznie zapoznać się z kodeksem drogowym.

pozdrawiam

Edytowane przez Jarek_Tor (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawo jazdy, które uprawnia do kierowania:

  • kategorii B - pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz zespołem pojazdów składających się z pojazdu specjalnego i używanego do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t oraz pojazdem specjalnym wolnobieżnym

 

 

I to jest właśnie Polska interpretacja litery prawa --każdy interpretuje taj jak mu wygodnie

Edytowane przez JOFFA (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.