Skocz do zawartości

Jednak kamper u peja76 ?


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 456
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 2 tygodnie później...

Nic trzeba nadrobić zaległości i napisać co zrobiłem przy kamperku.

1. Naklejka na masce:ok:

2.  230v w garażu:winner: nareszcie bo długo się za to zabierałem, teraz mogę ładować baterię od rowerów, hulajnogę i mój nowy power bank:], niby kabel przeciągnąć i zamontować bezpiecznik z gniazdem a roboty na 5h:bzik:

3. Kupiłem nowy zbiornik do wody bo tamten z przyczepy już swoje przeszedł i pękł:niewiem: teraz kupiłem specjalnie większy 55l żeby zabierać ze sobą w nim około 30-40l wody na wszelki wypadek jak jedziemy na dziko, jest z kranikiem dla tego że stawiam go na stoliku w kranik wsuwam wężyk i woda sama leci do zbiornika w kamperze.

4. Power bank swojej roboty:] 

  Został Mi akumulator od auta, ma cztery lata i jest całkiem zdrowy, jeden dzień podłączyłem pod niego TV i grał 8h a na mierniku 12.2V więc stwierdziłem że będzie robił że dodatkowe żródło zasilania TV. Raz już  zabrakło nam prądu, było bardzo pochmurno przez dwa dni i Aku od zabudowy nie był ładowany przez solar a Tv hulał rano i wieczór aż podziękował za współpracę, bałem się że zaraz oświetlenie itp w kamperze nam stanie ale jednak dało radę. Teraz na takie dni będzie ten mały akumulator podłączony do Tv i spokój, skończy się prąd to się skończy zabudowa będzie żyć. Te 230v w garażu też zrobiona trochę pod ten mały akumulatorek że jak podjedziemy na pole kempingowe to żeby go podładować przez pobyt. Zastanawiałem się nad dołożeniem jeszcze jednego solara i aku ale nam latem prądu starcza więc sobie myślę co będę obciążał kampera i robotę sobie robił a o kosztach nie wspomnę, więc wymyśliłem power bank z Aku,  nie zda egzaminu to zobaczymy. Teraz byliśmy z tym power bankiem i wszystko zagrało, zobaczymy jak będzie w dalszym użytkowaniu.

20221104_102505.jpg

20221104_154817.jpg

20221104_154759.jpg

20221104_154804.jpg

20221104_154843.jpg

20221104_153357.jpg

20221104_153430.jpg

20221104_153411.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, maarec napisał:

 

Ja mam aku 90AH, którego nikt nie chce kupić, :( ? ale chyba nie będzie potrzebny. 

 

A jesteś pewien że nie będzie potrzebny, jaki ładny by był z niego power bank ?

Ty masz akumulator LiFePo4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Misio napisał:

Tak ma LiFePO4... Też mam do sprzedania fajnego AGMa 95Ah... jeszcze na gwarancji przez chwilę... ?

Jak bym chciał zamontować LiFePo4 to muszę zmienić ładowarkę i sterowanie od solara? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, peja76 napisał:

Jak bym chciał zamontować LiFePo4 to muszę zmienić ładowarkę i sterowanie od solara? 

zależy co masz zamontowane.

jakie masz regulator solara ?  masz booster lub  ładowarkę DC-DC ? jakiej mocy masz solary ?

żeby się uniezależnić energetycznie na weekend w zimie przy założeniu że masz grzanie wody na gaz lub diesla a przetwornicę używasz z rozsądkiem  zakładając że stoisz od piątku do niedzieli bez uruchamiania silnika potrzeba min 150 Ah w LiFePo4 i z 300-400w w solarach.

Oczywiście wszystko zależy od użytkownika ale jak chcesz mieć spokój to te 150-200 Ah wystarczy większość znajomych ma  LiFePo4 w tym  przedziale  i jeszcze nikomu prądu nie zabrakło.

od kiedy zrobiłem taką instalację zapomniałem o problemach z prądem a kabla nie używam nawet pod domem, w zasadzie kabel zabieram tylko jak jedziemy na urlop na południe (klima przenośna i lodówka)

 

1973037350_kamperprzerbkiinstalacji.thumb.jpg.056a7bdf871ff06859f4a9431d22838e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Suzu4x4 napisał:

zależy co masz zamontowane.

jakie masz regulator solara ?  masz booster lub  ładowarkę DC-DC ? jakiej mocy masz solary 

Wstyd się przyznać ale nie wiem co mam, aku 105ah tyle wiem, jak pytałem poprzedniego właściciela to też zbytnio nie wiedział, z tego co mówił solar chyba 140w, wszystko montowane w serwisie jak był kupowany nowy. Dziś już nie dam rady porobić fotek co tam jest ale jutro jak wrócimy to ogarnę.

Nam prądu dużo nie potrzeba, trochę do pompki, oświetlenia i pieca, największym pożeraczem prądu to TV ?, jak stoimy dwa dni i jest trochę słońca to na luzie starcza, ale wiadomo w miarę jedzenia rośnie apetyt, dzisiaj stoimy max dwie noce w jednym miejscu a za pół  roku może trzy tego nie wiesz.

 Zapomniałem dopisać że dorobiłem się jeszcze maty grzewczej pod zbiornikiem szarej wody, czy coś da tego nie wiem bo zbiornik nie ocieplony, po sezonie zimowym będę wiedział ;)

20221105_140030.jpg

20221105_140105.jpg

20221105_140156.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, peja76 napisał:

Nam prądu dużo nie potrzeba, trochę do pompki, oświetlenia i pieca, największym pożeraczem prądu to TV ?, jak stoimy dwa dni i jest trochę słońca to na luzie starcza, ale wiadomo w miarę jedzenia rośnie apetyt, dzisiaj stoimy max dwie noce w jednym miejscu a za pół  roku może trzy tego nie wiesz.

w zimie głównym pożeraczem jest Truma/Webasto . Jak stoisz na mrozie i wietrze to wentylator chodzi na większych obrotach przez 24h/dobę a często zachmurzenie 100%  i solary mało co dają.

Ja zrobiłem swoją instalację pod kątem wyjazdów zimowych na narty tak żeby móc spokojnie stać pod stokiem od piątku do niedzieli.

W powyżej przedstawionej konfiguracji w takich warunkach jak powyżej nie udało mi się jeszcze przez weekend rozładować aku poniżej 50% , więc jest jeszcze zapas.

Ale wtedy nas praktycznie nie ma w kamperze więc TV nie używany tylko samo ogrzewanie, wieczorem oświetlenie, ładowanie telefonów i przetwornica do suszarki czy ekspresu na kilka max kilkanaście minut.

mając na uwadze jeszcze ładowanie hulajnóg czy rowerów elektrycznych dziś montowałbym 200Ah i z 400 w w solarach :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem zimy...czy to 100 czy 400W to prawie wszystko jedno...

Wówczas wżny alternator i ładowarka dc-dc

 

Ja miałem 95Ah AGM i tyle lat daliśmy radę, a ja raczej jestem "wymagającym klientem"... czytaj marudzącym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.06.2022 o 15:02, Voku napisał:

Jak to mówią, tylko krowa nie zmienia zdania XD :D 
Gratki, @peja76 mam nadzieje że przy twoich wyjazdach weekendowych sprawdzi się lepiej od przyczepy.
Gratuluje zakupu i niech służy. 

Aha... pamietam jak dziś, że Wy na dziko to nie... hahaha. A jednak.. zmiana pogladow i srodka przemieszczania sie nastapila..  wiec cytujac ponownie tylko krowa nie zmienia ... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ufolz napisał:

Aha... pamietam jak dziś, że Wy na dziko to nie... hahaha. A jednak.. zmiana pogladow i srodka przemieszczania sie nastapila..  wiec cytujac ponownie tylko krowa nie zmienia ... :lol:

Ty bądź grzeczny bo ci miejsca w czwartek nie zarezerwuje :] kurna co za czasy przyszły żeby miejsce na dziko rezerwować :hmm:

Dziś luz, można w miejscach przbierac i wybierać ???

20221105_204531.jpg

20221105_204548.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.