Skocz do zawartości

Buduję campervana w USA na bazie Transita.


Trucker Hiob

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj Hiobie. Wpadłem na Ali na przejściówki Z USB C na RJ45. Zastanawiam się czy dwie takie przejściówki i przewód sieciowy z końcówkami  RJ45 nie rozwiązał by problemu ze Starlinkiem. Link 17,14 zł  22%OFF | USB typu C C Ethernet USB C do RJ45 karta sieciowa Lan 10/100 mb/s dla MacBook Pro Samsung Galaxy S9/S8/uwaga 9 kabel
https://a.aliexpress.com/_vbdvSL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dzięki. Ten z Aliexpress to dopiero by dotarł za dwa miesiące, ale na Amazon mają podobne, dostawa jutro i zwrot bez problemu, więc może zaryzykuję i kupię na Amazon. Co prawda jakoś nie jestem przekonany, by to mogło działać - głównie boję się o prądy zasilające antenę, bo tam są jakieś siłowniki, ale skoro mówisz, że najwyżej nie będzie działać, a nic się nie ma prawa zepsuć, to ryzyko niewielkie.   Tutaj link do Amazon:  https://www.amazon.com/Ethernet-Adapter-WALNEW-Converter-Thunderbolt/dp/B08YCYW623   

 

Co prawda tutaj wyczytałem, że to nie jest takie proste... mały cytat:

Power

Despite the connectors being proprietary, the underlying technology connecting the router and the rectangular dishy is gigabit ethernet with non-standard PoE (The orange and green pairs are positive, the blue and brown pairs are negative). The cable itself is plain stranded STP CAT5e, suitable for outdoor use. The router acts as a 48V, 2A PoE power supply, so 96 watts are available at the port the router.

Stick with the original router (and possibly the ethernet port dongle) unless you have a good reason to try something else. You cannot power dishy with a standard PoE injector, but if you are enterprising enough you can rearrange the wires (swap blue/green, terminate as Type-B) going into and out-of a passive 4-pair PoE Injector and get it working with a sufficiently large 48V or 52V DC power supply.

 

... więc się trochę boję. Może ktoś bardziej kumaty wyjaśni mi o co tu chodzi? Co z tym zasilaniem anteny?  I co to znaczy, że to jest "non-standard PoE"? Czyli zwykły kabel nie będzie działał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj  też jest ciekawa odpowiedź kogoś, kto się chyba na tym zna i tam pisze on między innymi:

"Do this at your own risk. If you cross the wires you could fry your dish. Doing it this is definitely not supported and may void your warranty. Others have done this successfully, so it's not impossible but if you have no experience with terminating ethernet I wouldn't start out by doing it with a $500 dish."

Zapytałem pod jego wpisem: 

"Is it possible to buy the CAT5e cable and connect it on both sides to "USB Type C to RJ45 Gigabit Ethernet Adapter Cable Converter" on both sides, then connect them to antenna and router? Would it work? Can it damage the equipment?"

... i zobaczymy, czy odpisze i co powie. Zapytałem też na Amazon, ale tam odpowiadają zwykle przypadkowi ludzie, ktorzy mają o tym takie pojęcie jak ja i nigdy nie wiadomo, czy wiedzą  co mówią, czy mówią co wiedzą. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem to antena jest zasilana kablem sieciowym po przez router z PoE.
Jeśli tak jest to te przejściówki nie wystarczą bo nie zapewniają takiego zasilania. Same przejściówki prawdopodobnie zadziałają jako konwertowanie danych z 2 różnych protokołów. Ale jeśli chcesz przy okazji tym samym kablem zasilać ( PoE ) cokolwiek ( antena ) musisz dodatkowo albo rozciąć kabel sieciowy i podłączyć do opisanych, z przytoczonego przez Ciebie tekstu, kolorów odpowiednie napięcie ( 48V ) albo dołożyć coś takiego: 
https://allegro.pl/oferta/adapter-konwerter-poe-gniazdo-rj45-wtyk-dc-15cm-5846953168?utm_feed=0bea3c3b-c234-4ed7-b135-655f9f70c134&utm_content=ps&utm_term=desc-yes&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_pla_ss_ps&ev_adgr=elktrk_ps&ev_campaign_id=16452385080&gclid=Cj0KCQjw2_OWBhDqARIsAAUNTTHpT1DTJ5S_nL6MlHlOqL6nWOXC1at6Sk817wRHnTmPBCuMUiDKxKkaApsKEALw_wcB

https://www.amazon.com/Passive-Injector-Splitter-Connector-Ethernet/dp/B07F82YK6P/ref=sr_1_3?crid=1I3NPQ7FDH9YR&keywords=rj45+poe+adapter&qid=1658699257&sprefix=rj45+poe+adapter%2Caps%2C251&sr=8-3

Możliwe, że są przejściówki USB C - RJ45 wraz z PoE, nie szukałem.
A jeśli w ogóle nie na temat to przepraszam, że nie w temacie :) .

 

Jeszcze w woli wyjaśnienia, standardowy kabel ethernet ( RJ45 ) ma 4 pary przewodów ale tylko 2 pary służą do przesyłania danych. Pozostałe pary można wykorzystać do czegokolwiek np. do zasilania urządzeń doń podłączonych ( u Ciebie między innymi np. kamery o ile się nie mylę ).


 

Edytowane przez Paweł7 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Paweł7 napisał:

Z tego co rozumiem to antena jest zasilana kablem sieciowym po przez router z PoE.
Jeśli tak jest to te przejściówki nie wystarczą bo nie zapewniają takiego zasilania. Same przejściówki prawdopodobnie zadziałają jako konwertowanie danych z 2 różnych protokołów. Ale jeśli chcesz przy okazji tym samym kablem zasilać ( PoE ) cokolwiek ( antena ) musisz dodatkowo albo rozciąć kabel sieciowy i podłączyć do opisanych, z przytoczonego przez Ciebie tekstu, kolorów odpowiednie napięcie ( 48V ) albo dołożyć coś takiego: 
 

 

Z opisu tych a allegro: "Adapter Power over Ethernet (PoE) umożliwia zasilenie napięciem do 12 V DC." Tak więc raczej na pewno nie dadzą rady z napięciem 48V, a po drugie wtyki oryginalnego przewodu to USB-C i z cytatów które przytoczył Hiob wynika że Starlink zrobili jakieś swoje patenty. Reasumując przedłużał bym lub skaracał fabryczny przewód bo z przejściówkami za duże ryzyko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Marcin1171 napisał:

Z opisu tych a allegro: "Adapter Power over Ethernet (PoE) umożliwia zasilenie napięciem do 12 V DC." Tak więc raczej na pewno nie dadzą rady z napięciem 48V, a po drugie wtyki oryginalnego przewodu to USB-C i z cytatów które przytoczył Hiob wynika że Starlink zrobili jakieś swoje patenty. Reasumując przedłużał bym lub skaracał fabryczny przewód bo z przejściówkami za duże ryzyko. 

W tych adapterach dosłownie nic nie ma. O napięcie bym się nie martwił, 48V to standard PoE i jest tak wysokie ze względu na grubość skrętki. Moim zdaniem to błąd w opisie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paweł7 napisał:

 

 

 

Adaptery które podałeś służą do wprowadzenia zasilania do skrętki ze złączami rj45. Problem w tym że przewód do Starlinka to faktycznie skrętka cat5e ale ze złączami USB C. Gdyby był to normalny przewód sieciowy to wcale nie było by problemu. A takie adaptery do niczego się nie przydadzą w tym przypadku. Gdyby rozciął przewód i zacisnął złącza rj45 to dowolną skrętka odpowiedniej kategorii mógłby przedłużyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2022 o 18:59, Trucker Hiob napisał:

Despite the connectors being proprietary, the underlying technology connecting the router and the rectangular dishy is gigabit ethernet with non-standard PoE (The orange and green pairs are positive, the blue and brown pairs are negative). The cable itself is plain stranded STP CAT5e, suitable for outdoor use. The router acts as a 48V, 2A PoE power supply, so 96 watts are available at the port the router.

Hahah... typowe zagranie

Pozamieniali przewody żeby nie spełniały standardu PoE gdzie zasilanie leci po niebieskim/biało-niebieskim i brązowym/biało brązowym. I już wszelkie standardowe kable/przejściówki odpadają - musisz kupić nasze.

 

 

 

Jakoś tak jest:

standardy.png

Edytowane przez Szopler (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli taka praktyka, jaką stosuje GoPro. "Tylko nasze kable, albo tylko nasze chwyty będą działać." Upierdliwe ze strony konsumenta, ale pewnie skuteczne - kabel 150 stóp kosztuje 100 dolarów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaptery z linków które przytoczyłem służą do umożliwienia zasilania urządzeń które wymagają zasilania PoE. Wtedy można np. kamerę zasilaną PoE podłączyć za pośrednictwem tego adaptera nawet wprost do np. karty sieciowej laptopa. Zasilanie potrzebne kamerze dostarczamy w tych adapterach ( są pewnie inne ) wtykami bananowymi. I tyle. Bo były proponowane przejściówki USB-C - RJ45...
Ale Hiobie, jeśli nie zależy Ci na oryginalnym kablu i jesteś skłonny go rozciąć to najprościej jest go przedłużyć zwykłą skrętką. Rozciąć, polutować, koszulki termokurczliwe itd.
A żeby nam nie powstała "buła" to kabelki rozcinamy w różnej odległości, łączenie jest dłuższe ale cieńsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Marcin1171 napisał:

Gdyby był to normalny przewód sieciowy to wcale nie było by problemu

Naprawdę sądzisz, że mam na myśli zwykły przewód sieciowy ( taki np. do lampki nocnej)?
Piszemy o "skrętce" potocznie zwanym kablem sieciowym od sieci teleinformatycznej.
 

 

W dniu 23.07.2022 o 19:18, Trucker Hiob napisał:

odpowiadają zwykle przypadkowi ludzie, ktorzy mają o tym takie pojęcie jak ja i nigdy nie wiadomo, czy wiedzą  co mówią, czy mówią co wiedzą.

Tego się trzymaj, unikniesz problemów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Paweł7 said:

Ale Hiobie, jeśli nie zależy Ci na oryginalnym kablu i jesteś skłonny go rozciąć to najprościej jest go przedłużyć zwykłą skrętką. Rozciąć, polutować, koszulki termokurczliwe itd.
A żeby nam nie powstała "buła" to kabelki rozcinamy w różnej odległości, łączenie jest dłuższe ale cieńsze.

Tego na pewno nie będę próbował. Lutowanie kabli to coś, co zdecydowanie przekracza moje możliwości. W sumie to jedyne co teraz by mi się przydało, to krótki kabel, do podłączenia anteny, gdy ta jest zainstalowana na dachu samochodu, ale zwinięcie 75-stopowego kabla to nie jest wielki problem. W domu najlepsze miejsce jakie mam do zainstalowania anteny jest w takiej odległości od routera, że 75-stopowy kabel będzie w sam raz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cisza, bo nic nie robimy w kamperku. Szefowa mówi, że we wrześniu wróci do naszego projektu. Natomiast ja od września zaczynam nowy grafik w pracy i skłaniam się do tego, by po raz pierwszy wybrać "rotację". To taka zmiana, że w każdym tygodniu inne dni pracy i inne godziny jej rozpoczęcia, ale niedziele zawsze wolne, a raz na 4 tygodnie wypada pięciodniowy weekend. Jak to możliwe? Proste: W jednym tygodniu pracuje się od poniedziałku do czwartku, w kolejnym od środy do soboty.  Miałbym przed emeryturą co najmniej dwa takie weekendy i można by się gdzieś na parę dni wybrać na "testowe wyjazdy". 
Co do Riviana, to zanim zaczną robić wyprawowe wersje, niech wcześniej pobudują te obiecane stacje ładowania w parkach narodowych i niech zrealizują już posiadane zamówienia. Fajnie, że mają plany na przyszłość, ale, mam wrażenie, nie do końca wiedzą jak sobie poradzić z teraźniejszością. 

Dziś ma przyjść stopnie do Forda. Wybrałem w sumie najtańsze, jakie mogłem znaleźć, przez Amazon, więc jak nie będą nam pasował, odeślemy.  Były plany, by zrobić elektryczne, chowane, ale po wyjeździe na Alaskę stwierdzam, że takie cudeńka do niczego mi nie są potrzebne, natomiast zwykły stopień się przyda - paru "zwiedzających" miało problem ze zrobieniem dużego kroku, by wejść do vana. Trochę pewnie obniżą prześwit, ale przy tej cenie warto zaryzykować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.