Skocz do zawartości

Buduję campervana w USA na bazie Transita.


Trucker Hiob

Rekomendowane odpowiedzi

3 hours ago, Trucker Hiob said:

Mar

Dzięki, Marcin, ale Ty mi nie podpuszczaj żony. Ona już chce taki zderzak... :D   Lepiej daj mi namiary na Twojego FaceBooka, żebym dodał do opisu tego filmu:

 

 

 

No to jak już Szefowej się podoba zderzak z wyciagareczką to nie chcę nic mówić ale i Hiobowi się spodoba tylko jeszcze o tym nie wie :) To jest dosyć znana firma w środowisku campervanow z tym że do tej pory stawiali na Sprintery a ostatnio weszli też w Transity. 

Moja stronka na Facebooku to https://www.facebook.com/Visiting3rdPlanetFromTheSun/

pozdrawiam i po raz kolejny owocnego weekendu i do środy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

11 hours ago, Paweł7 said:

Będziesz mieć układ wody ciśnieniowy?

Będą dwa niezależne systemy wody. W segmencie kuchennym będzie, jak widać na filmie, pompa wodna, która po odkręceniu kurka powinna automatycznie zasysać wodę ze zbiornika i podawać do kranu w zlewozmywaku. Może uda się to sprawdzić w tym tygodniu. Po drugiej stronie vana będzie "one hour shower", prosty system składający się z takiej samej pompy wodnej, filtra, zaworku do spuszczania wody - i tyle. Żadnego zbiornika. Będzie się wlewało gorącą wodę do wanienki prysznica, którą będzie zasysała pompka przez filtr i podawała do głowicy prysznica. Stąd woda wpada so wanienki i koło się zamyka. W najniższym punkcie tego systemu będzie podobny zawór do tego z filmu i po wykąpaniu się woda będzie po prostu wylewana na zewnątrz. 

7 hours ago, Marcin Siemcio said:

No to jak już Szefowej się podoba zderzak z wyciagareczką to nie chcę nic mówić ale i Hiobowi się spodoba tylko jeszcze o tym nie wie :)...

Moja stronka na Facebooku to https://www.facebook.com/Visiting3rdPlanetFromTheSun/

pozdrawiam i po raz kolejny owocnego weekendu i do środy :)

Dzięki, dzięki. Mnie też się podoba, tylko pewnie nie bardzo by mi się spodobała cena, bo nie wygląda to na tani dodatek, a z długiego Forda i tak wyprawowego auta nie zrobię. :( A zwłaszcza nie zrobię z Szefowej odważnego wyprawowca. Ona jak widzi na horyzoncie przepaść to już krzyczy, że zaraz w nią wpadniemy. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Trucker Hiob napisał:

W segmencie kuchennym będzie, jak widać na filmie, pompa wodna, która po odkręceniu kurka powinna automatycznie zasysać wodę ze zbiornika i podawać do kranu w zlewozmywaku.

Pytam, bo ja mam układ ciśnieniowy w kamperze i mam, jak ja to nazywam " butelkę z syfonu " ;) , jest to nic innego jak zbiornik wyrównawczy ciśnienia. Rozumiem, że to taka pompka z hydrostatem który włącza pompkę w momencie obniżenia ciśnienia w układzie?

Dodam jeszcze, że planują ją zamontować na jakimś pasie transmisyjnym czy czymś w tym stylu, albo jakieś sprężyny czy coś. Bo w tej chwili jest przykręcona do ścianki też, jak Ty masz, przez wibroizolacyjne dystanse ale to nie wiele pomaga. Rankiem odnoszę wrażenie, że budzę wszystkich sąsiadów :D. Choć tak naprawdę na zewnątrz tego praktycznie nie słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Paweł7 said:

Pytam, bo ja mam układ ciśnieniowy w kamperze i mam, jak ja to nazywam " butelkę z syfonu " ;) , jest to nic innego jak zbiornik wyrównawczy ciśnienia. Rozumiem, że to taka pompka z hydrostatem który włącza pompkę w momencie obniżenia ciśnienia w układzie?

Dodam jeszcze, że planują ją zamontować na jakimś pasie transmisyjnym czy czymś w tym stylu, albo jakieś sprężyny czy coś. Bo w tej chwili jest przykręcona do ścianki też, jak Ty masz, przez wibroizolacyjne dystanse ale to nie wiele pomaga. Rankiem odnoszę wrażenie, że budzę wszystkich sąsiadów :D. Choć tak naprawdę na zewnątrz tego praktycznie nie słychać.

Zobaczę jak to w praktyce będzie wyglądać. Na razie trudno mi coś powiedzieć, bo już się nauczyłem, że teoretyczne założenia często nijak się mają do praktyki. Jak będą problemy, to będziemy szukać rozwiązań. Mam nadzieję, że do środy znajdę odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Trucker Hiob napisał:

Zobaczę jak to w praktyce będzie wyglądać. Na razie trudno mi coś powiedzieć, bo już się nauczyłem, że teoretyczne założenia często nijak się mają do praktyki. Jak będą problemy, to będziemy szukać rozwiązań. Mam nadzieję, że do środy znajdę odpowiedź.

Jeśli nie masz zbiornika wyrównawczego w planach to praca tej pompy będzie bardzo mało "komfortowa/stabilna", szczególnie przy minimalnych odkręceniach wody. U mnie ten zbiornik wyrównawczy wygląda dosłownie jak aluminiowa butelka z syfonu na naboje, dlatego tak go nazywam. Ale jak piszesz, zobaczymy jak to będzie u Ciebie.
I potwierdzam, ta pompa sama zaciąga wodę ze zbiornika. U mnie jest ze 4 metry od zbiornika... Dobrze jest zamontować mały siatkowy filtr na wężu w zbiorniku tak by nie zassało nam jakiś zanieczyszczeń stałych...

Ciekawi mnie też jak to będzie z obiegiem "zamkniętym" z wodą z prysznica. Czy filtr na tyle dokładnie oczyści wodę, że nie będzie się pienić w jakimś stopniu i utrudniać pracę pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, Paweł7 said:

Jeśli nie masz zbiornika wyrównawczego w planach to praca tej pompy będzie bardzo mało "komfortowa/stabilna", szczególnie przy minimalnych odkręceniach wody.  [...]

Ciekawi mnie też jak to będzie z obiegiem "zamkniętym" z wodą z prysznica. Czy filtr na tyle dokładnie oczyści wodę, że nie będzie się pienić w jakimś stopniu i utrudniać pracę pompki.

Kiedyś myśleliśmy o tym zbiorniku, potem temat ucichł, ale po Twoim przypomnieniu i zobaczeniu tego filmu kupiliśmy to i będzie w obwodzie zlewozmywaka. 

Co do prysznica, to, myślę, po pierwsze częściej się będzie korzystać z nich w truckstopach i klubach fitness niż w vanie. Po drugie mydła też wcale nie trzeba wiele. Niektórzy wręcz mówią na swych filmach, że w ogóle nie używają mydła. Myjka plus woda w zupełności wystarczy. Jednak jak to będzie wyglądało w praktyce pokaże czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele zrobione, bo kupowaliśmy jedno auto, sprzedawali inne i weekend zleciał. Ubezpieczenia, rejestracja itp. zajmuje czas.

Zamontowałem boiler, ale nie jest jeszcze podłączony plus przykleiliśmy wykończenie podłogi przy odsuwanych drzwiach i między "mieszkaniem", a "kabiną kierowcy", jak widać na zdjęciach - i to tyle. 

IMG_3554.JPG

IMG_3557.JPG

IMG_3558.JPG

IMG_3564.JPG

IMG_3565.JPG

IMG_3569.JPG

IMG_3559.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , obiecałem nieco napisać o instalacji elektrycznej. Jak to Hiob mówił na filmikach robimy porządnie dlatego przedłużacze nie bierzemy nawet pod uwagę. A więc tak :

1) instalacja na 120V , gdzie outlets ?

- Na pewno jeden nad blatem w części kuchennej ,

-na pewno jeden gdzieś z przodu auta aby podczas jazdy można było podpiąć urządzenia które nie chodzą na 12V ( może macie fabrycznie jakiś outlet z przodu auta ? ) , 

- warto zrobić jakiś outlet w szufladzie albo szafce aby było takie centrum do ładowania wszelkich gratów jak gopro, dron,  aparat itp,

- warto zastanowic sie czy bie zrobić na zewnątrz auta ( ja zrobiłem po stronie suwanych drzwi ale troszkę dalej na tyle aby było dostępne przy otwartych drzwiach ) do czego będę używał? Ano mam indukcyjną kuchenkę więc na kampingu aby nie smrodzić w aucie będę gotował na zewnątrz. 

- plus wasze urządzenia jak boilerek 

Do 120V użyjcie przewodu 12/3 lub jesli 15 amper to może być 14/3 : Marine Wire 12 Gauge Flat Duplex 12/3 Boat Wire - Heavy Duty Tinned Copper Wire for Boats, RVs, Campers, Trailers & Automotive - USA Made by Gateway https://www.amazon.com/dp/B09T5QTZHH/ref=cm_sw_r_apan_i_ZQ69H92S2XXYDJW0YBY4

Rozumiem że planujecie z tego growata puścić przewód do jakiegoś mini panela AC z breakerami i trzeba by do tego panela z growatu puścić jakiś grubszy przewód ( jaką moc na wyjściu ma Growat ?  Bo jeśli 3000W max to przewód z growata do panela AWG 10 , natomiast jeśli na 5000W max to dobrze by było dać przewód AWG 6 z zabezpieczeniem main breaker 50A aby mogła np klimą chodzić i boiler grzać wodę lub indukcja w ty samym czasie. 

Możecie zrobić foto jaki macie panel AC i info jakie urządzenia będą na 120V. 

W razie pytań to najszybciej : 9175801278 :)

powodzenia

 

U mnie dzisiaj za dużo się nie działo: 

20220326_120119.jpg

20220326_120251.jpg

20220320_111106.jpg

20220220_143632.jpg

Szukam rejestracji dla swojego kamperka o oto co na tą chwilę nawymyslalem

co prawda wolałbym tą z ptaszkiem ale wtedy muszę coś znaleźć na 6 liter. A standardowa nowojorska to 7 liter i większe pole do manewrowania ;)

_cfimg8997167193866626851.png

_cfimg7400488454459605775.png

_cfimg152814346713245655.png

_cfimg8426509371394149871.png

 

_cfimg4569298138672930767.png

_cfimg1683513573115045682.png

_cfimg-4725278495824869376.png

_cfimg3672051165368139625.png

Edytowane przez Marcin Siemcio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcin Siemcio napisał:

Szukam rejestracji dla swojego kamperka o oto co na tą chwilę nawymyslalem

co prawda wolałbym tą z ptaszkiem ale wtedy muszę coś znaleźć na 6 liter. A standardowa nowojorska to 7 liter i większe pole do manewrowania ;)

Proponuję  " SIEMCIO " jak jest taka możliwość.

Od razu będzie wiadomo kto prowadzi ;) .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Marcin Siemcio said:

 

_cfimg8997167193866626851.png

_cfimg7400488454459605775.png

_cfimg152814346713245655.png

_cfimg8426509371394149871.png

 

_cfimg4569298138672930767.png

_cfimg1683513573115045682.png

_cfimg-4725278495824869376.png

_cfimg3672051165368139625.png

Dzięki za wszystkie rady. zaraz popatrzę co ja już tam mam zrobione.

Niektóre z Twoich propozycji na napis na rejestrację są dłuższe niż siedem znaków. Spacja to też jedna pozycja, więc jak dwa słowa, to zostaje 6 znaków. Mnie się podoba ostatnia, [MB 4X4], a także [POLACY] i [VISTULA]. 

2 hours ago, Paweł7 said:

Proponuję  " SIEMCIO " jak jest taka możliwość.

Od razu będzie wiadomo kto prowadzi ;) .

 

O ile wiem, to Marcin już taką ma na innym samochodzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Marcin Siemcio said:

Rozumiem że planujecie z tego growata puścić przewód do jakiegoś mini panela AC z breakerami i trzeba by do tego panela z growatu puścić jakiś grubszy przewód ( jaką moc na wyjściu ma Growat ?  Bo jeśli 3000W max to przewód z growata do panela AWG 10 , natomiast jeśli na 5000W max to dobrze by było dać przewód AWG 6 z zabezpieczeniem main breaker 50A aby mogła np klimą chodzić i boiler grzać wodę lub indukcja w ty samym czasie. 

Możecie zrobić foto jaki macie panel AC i info jakie urządzenia będą na 120V. 

Growatt ma moc 3000W. Panel połączony przewodami 8AWG. Nie jestem pewien jak to działa, ale gdy mam podłączone shore power 30A, to chyba mogę pociągnąć więcej niż 3000W, bo to "przechodzi bokiem", więc gdyby np. była klima 1350W i kuchenka elektryczna 1800W, to powinno wtedy działać. 3150 W podzielone na 110V da nam ok. 30 amperów, czyli 8AWG przy stracie 3% wystarczy na dobre 4 metry, a my mamy tylko jeden metr od growatta do panelu. Powinno być OK. 

Jeśli nie będzie wejścia na shore power, to i tak nie dam rady w tym samym czasie używać klimy i gotować, czy też grzać wodę, ale to już są normalne ograniczenia związane z życiem w kamperku. Klima to ma głównie służyć do spania, w dzień się otwiera drzwi i okna i oddycha świeżym powietrzem. 

Nasz panel bezpieczników to Blue Sea Systems Traditional Metal Panel - AC Main + 6 Positions,    https://www.amazon.com/gp/product/B0000AXNUY/ref=ppx_yo_dt_b_search_asin_title?ie=UTF8&psc=1

 i, tak jak wspominałem, połączony jest z GroWattem kablami 8 AWG

 

IMG_3571.JPG

IMG_3574.JPG

Edytowane przez Trucker Hiob (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pnel jest okej , przewod AWG 8 do 30Amp breaker tez jest okej. Klima z kuchenką lub z boilerkiem razem powinna dzialać na tych parametrach ponieważ w rzeczywistości kuchenka 1800W to bierze jeśli oba palniki ustawimy na powyżej 70%.  Breakery w panelu są 15A więc przewód 14/3 do nich jest okej. Jak by nie było dużej różnicy w cenie to można dać 12/3 na przyszłość ale nie jest to konieczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Marcin Siemcio  Jeśli mam dwa gniazdka obok siebie, np. przy blacie kuchennym i drugie na zewnątrz, dostępne po otwarciu drzwi, to mogę je połączyć do jednego kabla? Tzn. np. pociągnąć kable od skrzynki bezpieczników do pierwszego gniazdka, a od niego krótki kabel do drugiego? Rozumiem, że nie będę mógł równocześnie podłączyć np. kuchenki 1800W do jednego gniazdka i czajnika na wodę 1000W do drugiego, ale przecież w czasie podróży kamperkiem będzie się używać albo gniazdka wewnątrz, np. w czasie jazdy, czy brzydkiej pogody, albo gniazdka na zewnątrz, w czasie postoju nad brzegiem jeziora, czy na polanie w lesie, więc chyba nie ma sensu ciągnąć podwójnie kabli do tych gniazdek? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , spokojnie może być kilka gniazdek na jednym bezpieczniku. Można spokojnie podłączyć gniazdko nad blatem z gniazdkiem na zewnątrz. W instalacji domowej dajemy 8-10 gniazdek na jednym obwodzie. Ważne aby klima , boiler , kuchenka , mikrofalówka miały swoje dedykowane linie , reszta gniazdek może być do kupy , jedno do drugiego :) w sumie ja tak właśnie mam zrobione że do gniazdka nad blatem idzie zasilanie z panela elektrtcznego a z tego gniazdka idzie przewód na zewnętrzne gniazdko :)

2 hours ago, Trucker Hiob said:

 

Niektóre z Twoich propozycji na napis na rejestrację są dłuższe niż siedem znaków. Spacja to też jedna pozycja, więc jak dwa słowa, to zostaje 6 znaków. Mnie się podoba ostatnia, [MB 4X4], a także [POLACY] i [VISTULA]. 

O ile wiem, to Marcin już taką ma na innym samochodzie. 

O rzeczywiście niektóre mają 8 znaków ale to są rejestrację które dmv mi zatwierdziło jako poprawne , to znaczy że mamy do 8 znaków możliwość:) 

 

Tak SIEMCIO już mam na innym aucie ,co prawda mógłbym założyć do tego ale to już jest rodzinny samochód i bym musiał dać na tyle SIEMCIO , a na przodzie PAULINA ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minutes ago, Marcin Siemcio said:

Tak SIEMCIO już mam na innym aucie ,co prawda mógłbym założyć do tego ale to już jest rodzinny samochód i bym musiał dać na tyle SIEMCIO , a na przodzie PAULINA ?

To jak to rodzinny pojazd, to przecież można z przodu i z tyłu dać "PAULINA" ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.