Skocz do zawartości

Buduję campervana w USA na bazie Transita.


Trucker Hiob

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę sprawdzić jaki gwint jest w baterii, ale być może taki wąż rozwiązał by mi problem:  https://allegro.pl/oferta/waz-przylaczeniowy-3-8-dl-koniec-m10x1-l-70cm-hf-6183668312  Ten, który mam, ma 60 cm. Dziesięć cm więcej rozwiązałoby problem bezpośredniego połączenia baterii z bojlerem, plus ten ma chyba możliwość dociągnięcia węża do baterii nawet, gdy gwint w baterii jest schowany w głębi i brak do niego bezpośredniego dostępu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,4 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1 minutę temu, Trucker Hiob napisał:

Muszę sprawdzić jaki gwint jest w baterii, ale być może taki wąż rozwiązał by mi problem:  https://allegro.pl/oferta/waz-przylaczeniowy-3-8-dl-koniec-m10x1-l-70cm-hf-6183668312  Ten, który mam, ma 60 cm. Dziesięć cm więcej rozwiązałoby problem bezpośredniego połączenia baterii z bojlerem, plus ten ma chyba możliwość dociągnięcia węża do baterii nawet, gdy gwint w baterii jest schowany w głębi i brak do niego bezpośredniego dostępu. 

Dokładnie jak mówisz z tym dokręceniem :-) Co do długości to jak brakuje 10cm to kup 20cm dłuższy :-)

Czyli potrzebujesz wężyków do baterii z tzw "długim końcem" aż dziwne że były zwykle w baterii o takiej konstrukcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, Marcin1171 said:

Dokładnie jak mówisz z tym dokręceniem :-) Co do długości to jak brakuje 10cm to kup 20cm dłuższy :-)

Czyli potrzebujesz wężyków do baterii z tzw "długim końcem" aż dziwne że były zwykle w baterii o takiej konstrukcji ?

Jedyne, co mnie niepokoi, to fakt, że te oryginalne mają po dwie gumowe uszczelki, a ten na allegro tylko jedną. 

IMG_3616.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co spojrzałem na szybko to faktycznie takie wężyki w Home Depot mają dwa oringi więc może w USA poprostu tak jest, wspominałeś na live że macie dwa sklepy budowlane niedaleko. Podjedź i zobacz. Nie wiem jak u was będą się nazywały takie z "długim końcem" bo nie znalazłem :-) Dlugość taka typowa to 32" https://www.homedepot.com/p/BWE-32-in-Braided-Stainless-Steel-Supply-Hose-3-8-in-Female-Compression-Thread-x-M10-Male-Connector-x-2-Piece-A-9H-80/315000614

Jeśli byłby z jednym oringiem to tak jak napisał danielpoz nie powinno być problemu.

Może być tak że na Amazon będzie większy wybór takich mniej typowych. U nas tak jest że na Allegro więcej różnych długości i typów jak w marketach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Trucker Hiob napisał:

Rura przy syfonie jest sklejona z nim, jest to jakby jeden, nierozbieralny element.  Jeśli chodzi o opalarkę, to boję się, że przesadzę i się porobią jakieś dziury, ale drlikatnie można by spróbować - tym bardziej, że mam odcięty kawałek tej rurki i można by coś spróbować na nim. 

Co do odpływu ze zlewu, może rozwiązaniem byłaby wymiana syfonu na taki z linku ? Dajesz dłuższy ten wąż 3/4 wciskasz na syfon, skręcasz cybantem i masz podłączone bez żadnych łączników, muf itp. 

https://www.etrailer.com/RV-Sewer-Hose-Fittings/Camco/CAM37262.html

 

W twoim syfonie na pewno nie można zdjąć tej rurki odpływowej ?

Tu jakiś drugi typ. Na pewno coś dobierzesz bezpośrednio pod ten wąż 3/4 :-)

https://www.etrailer.com/RV-Sewer-Hose-Fittings/JR-Products/37295195.html

Oba różnią się chyba średnicą otworu w zlewie ale nie jestem pewny :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do reszty połączeń gwintowanych plastikowych, mosiężnych czy mosiężnych z plastikiem to chyba słusznie ktoś wcześniej zauważył że powinny raczej być tam uszczelki odpowiedniej średnicy takiego typu.

Np :

https://www.amazon.pl/pierścień-pierścień-uszczelki-elektryczna-samozamykająca/dp/B09MLDPB73

https://www.amazon.pl/LUTER-Pierscienie-Wytrzymaly-Wszystkich-Standardowych/dp/B096F37LWG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Marcin1171 said:

Co do odpływu ze zlewu, może rozwiązaniem byłaby wymiana syfonu na taki z linku ? Dajesz dłuższy ten wąż 3/4 wciskasz na syfon, skręcasz cybantem i masz podłączone bez żadnych łączników, muf itp. 

https://www.etrailer.com/RV-Sewer-Hose-Fittings/Camco/CAM37262.html

W twoim syfonie na pewno nie można zdjąć tej rurki odpływowej ?

Można, i to chyba jest dokładnie to, co ja mam. Ta końcówka przy syfonie ma 0.8 cala zewnętrzną średnicę, więc, mam nadzieję, da się tam bezpośrednio podłączyć węża 3/4 cala. 

Kolejny problem jaki mam to normy gwintów, np. NPT i NPS. Podejrzewam, że wyjście z bojlera może mieć gwint NPS, a miedziane łączki mają NPT. Niby pasują do siebie, ale nie do końca i mogę wyczytać w Necie, że to musi cieknąć. Parę cytatów:

"NPT (National Pipe Thread) and NPS (National Pipe Straight) have the same thread angle, shape, and pitch (threads per inch). However, NPT threads are tapered and NPS threads are straight (parallel). Both threads have a 60° included angle and have flat peaks and valleys."

 

"Are NPT and NPS compatible?
While NPT & NPS threads will engage and seem like they fit - they will not seal properly with each other causing leaks."
 
I jeszcze jeden cytat z tej stronki:  https://sanitaryfittings.us/npt-vs-nps 
 

Within the American National Pipe standard, there are unique sub-categories including National Pipe Tapered(NPT) and National Pipe Straight (NPS).

Did you catch that? Within the category of National Pipe Thread (NPT) there is a sub-category National Pipe Tapered (another, different NPT).

So what is the difference between National Pipe Tapered (NPT) and National Pipe Straight (NPS)? Thankfully, this is straightforward (pun intended). The tapered version has a thread that when viewed from the side is tapered whereas the straight version is not. The benefit of utilizing the tapered version is that in most cases the tapered version can be secured without the need for tightening tools beyond hand strength and plumbing tape.

 

Visual Difference between NPT and NPS

National Pipe Tapered Profile
National Pipe Tapered (NPT)
National Pipe Straight Profile
National Pipe Straight (NPS)
 

In the case of sanitary fittings, hand tightening of fittings is preferred for two reasons. One, hand tools such as pliers or wrenches can cause unsightly scratches to fittings. The ease of being able to tighten these fittings without the use of tools also makes assembly and disassembly a quicker process.

National Pipe Tapered and Straight threads will engage each other for maybe one or two turns before the tapering of the NPT fittings starts to get in the way. If you’re running across an instance where a male/female thread engages but only turns a little bit you are more than likely dealing with two different threading styles.

To ostatnie zdanie, podkreślone przeze mnie, doskonale ilustruje to, czego doświadczam łącząc mosiężne złączki a bojlerem. Jeden obrót i zaczyna się opór, dość łatwy do pokonania, jeśli użyję jakiegoś klucza, ale siłą mięśni dłoni nie idzie dalej ani o milimetr.  Normalnie idzie się pochlastać. :-(   

 

9 hours ago, Marcin1171 said:

Znalazłem za to na Amazon takie które by ci podeszły ale są niedostępne :-(

https://www.amazon.com/uxcell-Faucet-Connector-Braided-Stainless/dp/B07VFVD5QB

 

8 hours ago, Marcin1171 said:

Dzięki, wygląda zachęcająco, sprawdzimy. Z Amazonem jest prosta sprawa, bo jak nie pasuje, to się bez problemu oddaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego staram się wyszukiwać na Amazonie to co mogłoby rozwiązać twoją zagadkę wodną :-)

Jesli chodzi o syfony to w opisach obu podają że odpływ 3/4 cala więc wąż z którym chcesz połączyć odpływ powinien pasować :-)

Co do gwintów przy bojlerze. Może pomyśl nam wymianą śrubunku bojlera na taki zgodny ze standardem złączki czy wężyka do baterii ? Nie wiem jak to dokładnie przy nim wygląda i czy jest w ogóle taka możliwość. 

Jeśli nie to może jakieś przejściówki ? adaptery że żeńskie jednego typu nakrecasz na bojler a męskie na nim masz już zgodnego ? No nie wiem jak to u was wygląda :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Marcin1171 said:

Dlatego staram się wyszukiwać na Amazonie to co mogłoby rozwiązać twoją zagadkę wodną :-)

Jesli chodzi o syfony to w opisach obu podają że odpływ 3/4 cala więc wąż z którym chcesz połączyć odpływ powinien pasować :-)

Dzięki za namiary na Amazon, już kupione, jutro będę sprawdzał.

Na pewno wypróbuję węża 3/4 cala. Jedyny problem to uszczelnienie, ta plastikowa końcówka robi wrażenie dość cieniastej i cybancikiem też nie za bardzo da się to ścisnąć. 

12 minutes ago, Marcin1171 said:

Co do gwintów przy bojlerze. Może pomyśl nam wymianą śrubunku bojlera na taki zgodny ze standardem złączki czy wężyka do baterii ? Nie wiem jak to dokładnie przy nim wygląda i czy jest w ogóle taka możliwość. 

Wąż 31 cali z Amazonu ma końcówkę 1/2 cala, więc powinien się wkręcić bezpośrednio do bojlera, ale czy te gwinty są kompatybilne, zobaczę jutro, lub pojutrze. Jak nie, to będę szukał jakiś adapterów. 

12 minutes ago, Marcin1171 said:

Jeśli nie to może jakieś przejściówki ? adaptery że żeńskie jednego typu nakrecasz na bojler a męskie na nim masz już zgodnego ? No nie wiem jak to u was wygląda :-)

Każdy adapter to potencjalne miejsce przecieku, ale bez kilku się nie obejdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Trucker Hiob napisał:

Dzięki za namiary na Amazon, już kupione, jutro będę sprawdzał.

Na pewno wypróbuję węża 3/4 cala. Jedyny problem to uszczelnienie, ta plastikowa końcówka robi wrażenie dość cieniastej i cybancikiem też nie za bardzo da się to ścisnąć. 

Wąż 31 cali z Amazonu ma końcówkę 1/2 cala, więc powinien się wkręcić bezpośrednio do bojlera, ale czy te gwinty są kompatybilne, zobaczę jutro, lub pojutrze. Jak nie, to będę szukał jakiś adapterów. 

Każdy adapter to potencjalne miejsce przecieku, ale bez kilku się nie obejdzie. 

Hiobie ten wąż jeśli wejdzie jak piszą w opisach syfonów to dość ścisło więc cybantem leciutko tak tylko coby wąż sam się nie zsunął :-) 

Piszesz że zamówiłeś te wężyki M10 x 1/2" a czy w baterii masz M10 gwinty ? Tak bym obstawiał po zdjęciu ale wiesz jak to ze zdjęciami :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcówki/przejściówki jedno częściowe uszczelniamy na teflon/konopie/itp a te dwuczęściowe to z uszczelką.
Czyli ta przejściówka plastykowa, przy zbiorniku wyrównawczym od strony pompy, gumowa uszczelka a te jedno częściowe na teflon.
Chodzi o to by elementy łączone i uszczelniane nie kręciły się w czasie skręcania.
Gwint stożkowy to typowo pod teflon/konopie ...
IMHO

...połączeń z gumowymi uszczelkami nie dokręcamy zbyt mocno. Uszczelki nie mogą zostać zmiażdżone.
W praktyce wystarczy nie wiele mocniej niż "gołą" ręką, tyle ile damy radę. I dokręcić kluczem do pół obrotu max.
Węże od pralek, suszarek itp. nawet nie są przystosowane do klucza, mamy dokręcić ręką i musi być szczelne. Jeśli cieknie to uszczelka do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, Marcin1171 said:

Piszesz że zamówiłeś te wężyki M10 x 1/2" a czy w baterii masz M10 gwinty ? Tak bym obstawiał po zdjęciu ale wiesz jak to ze zdjęciami :-)

W Home Depot i w Lowes mamy możliwość sprawdzenia gwintu. Są tam takie tablice z końcówkami śrubek i z nagwintowanymi otworkami i każdy może sobie wypróbować co do czego pasuje. Nasze wężyki pasowały do otworków M10. 

3 minutes ago, Paweł7 said:

Końcówki/przejściówki jedno częściowe uszczelniamy na teflon/konopie/itp a te dwuczęściowe to z uszczelką.
Czyli ta przejściówka plastykowa, przy zbiorniku wyrównawczym od strony pompy, gumowa uszczelka a te jedno częściowe na teflon.
Chodzi o to by elementy łączone i uszczelniane nie kręciły się w czasie skręcania.
Gwint stożkowy to typowo pod teflon/konopie ...
IMHO

...połączeń z gumowymi uszczelkami nie dokręcamy zbyt mocno. Uszczelki nie mogą zostać zmiażdżone.
W praktyce wystarczy nie wiele mocniej niż "gołą" ręką, tyle ile damy radę. I dokręcić kluczem do pół obrotu max.
Węże od pralek, suszarek itp. nawet nie są przystosowane do klucza, mamy dokręcić ręką i musi być szczelne. Jeśli cieknie to uszczelka do wymiany.

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.