Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, mario1987 napisał:

po numerze części wyczytałem że jest to prostownik akumulatora. Czy jest ktoś w stanie potwierdzić moje przypuszczenia

Ale co tu potwierdzać? Na zdjęciu nie widać co to jest a Ty piszesz, że to prostownik na podstawie danych z urządzenia. 

Jeśli to zwykły prostownik a nie ładowarka, to pytanie, jaki masz akumulator? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, mario1987 napisał:

 

3 godziny temu, filipert napisał:

Ale co tu potwierdzać? Na zdjęciu nie widać co to jest a Ty piszesz, że to prostownik na podstawie danych z urządzenia. 

Jeśli to zwykły prostownik a nie ładowarka, to pytanie, jaki masz akumulator? 

Akumulator mam 100ah agm. Jeśli chodzi o to urządzenie to znalazłem tylko jedna naklejone na nim.

Czy możecie mi powiedzieć jeśli na truma ma tabliczkę znamionowa z informacją o 230v to oznacza to będzie ona działać tylko po podłączeniu do kabl m do 230 i nie ma możliwości aby grzała wodę z 12v (bez dokładania przetwornicy)? 

 

IMG_20210619_163244.jpg

Edytowane przez mario1987 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mario1987 napisał:

Jeśli chodzi o to urządzenie to znalazłem tylko jedna naklejone na nim.

Słaba ostrość. A może to zasilacz z 230 na 12V?

Godzinę temu, mario1987 napisał:

Akumulator mam 100ah agm

Potrzebujesz ładowarki do Gel/AGM. 

Godzinę temu, mario1987 napisał:

Czy możecie mi powiedzieć jeśli na truma ma tabliczkę znamionowa z informacją o 230v to oznacza to będzie ona działać tylko po podłączeniu do kabl m do 230 i nie ma możliwości aby grzała wodę z 12v (bez dokładania przetwornicy)? 

Tak, tylko 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.06.2021 o 19:25, mario1987 napisał:

Jestem w trakcie podłączania foto. Natrafiłem na pewną wątpliwość. Na zdjęciu widoczna jest puszka z napisem important don't cover... Może mi ktoś powiedzieć co to jest?

 

 

4 minuty temu, Dramaturg napisał:

To jest ładowarka na 100%. Nawet w modelu jest napisane 13.8 i takie napięcie będzie dawać. W przyczepce powinien być gdzieś przełącznik charger albo coś w tym stylu.

Przełącznika nie ma , a po podłączeniu 230v ładowarka odrazu zaczyna doładowywać akumulator. Muszę poczytać czy jest ona bezpieczna do akumulatora agm.  Dzisiaj włączyłem instalacje i działa:) zacząłem się zastanawiać czy regulator mppt automatycznie odetnie panele gdy naładuje akumulator do pelna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tym nie  ładował, tylko i wyłącznie kwasowe. Regulator mppt zakupiłem właśnie z pomocą użytkowników. Działa w taki sposób, że czuwa nad stanem naładowania akumulatora i gdy jest pełny to praktycznie nie ładuje, jedynie jakiś szczątkowy prąd na podtrzymanie. Gdy włączymy odbiornik np. pompę to od razu  zwiększa się prąd na ile potrzeba. U mnie akurat jest wyłącznik ładowarki w przyczepie i mogę spokojnie zasilić instalację 230V z przetwornicy podłączonej do akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Dramaturg napisał:

Ja bym tym nie  ładował, tylko i wyłącznie kwasowe. Regulator mppt zakupiłem właśnie z pomocą użytkowników. Działa w taki sposób, że czuwa nad stanem naładowania akumulatora i gdy jest pełny to praktycznie nie ładuje, jedynie jakiś szczątkowy prąd na podtrzymanie. Gdy włączymy odbiornik np. pompę to od razu  zwiększa się prąd na ile potrzeba. U mnie akurat jest wyłącznik ładowarki w przyczepie i mogę spokojnie zasilić instalację 230V z przetwornicy podłączonej do akumulatora.

I dokładnie o to mi chodzi :) muszę oszacować moc przetwornicy i dołożyć ja do instalacji. Jednak przed tym trzeba będzie sprawdzić lodówkę ( nie chodzi z akumulatora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, mario1987 napisał:

Jednak przed tym trzeba będzie sprawdzić lodówkę ( nie chodzi z akumulatora)

Czyli prawidłowo ?

Jeśli chcesz używać 12V do zasilania lodówki, to tylko z auta podczas uruchomionego silnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam dostępu jeszcze do ogłoszeń, więc tutaj zadam pytanie:
Czy ktoś z forumowiczów ma na sprzedaż Primera 210T, nie będę ukrywał że potrzebuje niedużej ilości do montażu panela, ale cała butelka jest mi zbędna.
Czy komuś nie została jakaś ilość po klejeniu paneli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem lepszego tematu do konsultacji schematu elektrycznego. Temat trochę jest pokrewny, bo chodzi m.in. o solary, ale te mam już zamontowane. Obecnie dokładam przetwornicę i chcę się upewnić, czy wszystko jest OK.

W zasadzie to tylko jednego nie jestem pewien, czy z przetwornicy jest sens w ogóle wypuszczać przewód 3 żyłowy (z PE), czy tylko 2 żyłowy? Bo przecież przetwornica nie jest nigdzie uziemiona... więc w zasadzie ten przewód ochronny chyba jest zbędny?

Dla wyjaśnienia, przetwornica będzie używana sporadycznie, do krótkotrwałego zasilania urządzeń na 230V, (terma TT2*, ładowarki do rowerów elektrycznych, bardzo sporadycznie podładowanie komputera).

Bardzo było by miło, gdyby wypowiedzieli się forumowi spece od elektryki @Kristofer, @filipert, @lbuster jednak oczywiście nie liczę, że tylko oni się odezwą :)

Poniżej schemat:

schemat_ele.thumb.jpg.b8ffa84dcbc9332dca42b57b74c242ad.jpg

 

* odnośnie termy TT2. Zrobiłem dość dokładne pomiary pracy TT2 zasilanej z przetwornicy, min. temperatury wody, napięcie aku, rozładowywania aku w zależność od temperatury wody, ładowania potem aku w pełnym słońcu wraz z pomiarami natężenia ładowania itd. Chcę to wrzucić do excella i zrobić wykresy, ale chwilowo nie mam na to czasu. W każdym razie wniosek jest taki, że TT2, 200W na dachu i aku 100Ah ma jak najbardziej sens w okresie letnim. Na jesień muszę poczekać i wtedy też zrobię testy. O zimę się nie martwię, bo wtedy woda mi się pięknie grzeje nawiewem z pieca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2021 o 15:34, pjetko napisał:

Bardzo było by miło, gdyby wypowiedzieli się forumowi spece od elektryki @Kristofer, @filipert, @lbuster jednak oczywiście nie liczę, że tylko oni się odezwą :)

Daleko mi od speca ?

Natomiast mogę Ci obiecać, że w przyszłym tygodniu, jak wrócę z urlopu, odpowiem na tyle, na ile potrafię. Teraz z telefonu mało co widzę ☹

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem po krótce na telefonie i widzę jeden "problem". Jeżeli będziesz bez 230V i załączysz przetwornicę, to wszystkie urządzenia z przyczepy na 12V będą ciągnąć prąd z przetwornicy. Czyli np. dla pompki czy oświetlenia będzie występowała następująca transformacja: 12V -> 230V -> 12V, która powoduje niepotrzebne straty. Według mnie przekaźniki powinny być wpięte za energoblokiem a nie przed nim.

To tak na szybko, ale niech się wypowiedzą mądrzejsi ode mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2021 o 15:34, pjetko napisał:

forumowi spece od elektryki (...) @filipert

nie jestem specem  od elektryki :excl: co zresztą wielokrotnie podkreślałem

Jestem zupełnym amatorem, który dzięki wsparciu koleżeństwa z forum, poradził sobie z prostymi pracami elektrycznymi. Dzięki temu nabyłem troszkę podstawowej wiedzy i wiem jak niebezpieczne jest igranie z prądem i często udzielam się aby podzielić nabyta wiedzą, co może sprawiać wrażenie wyspecjalizowania ;)

 

8 godzin temu, lbuster napisał:

Jeżeli będziesz bez 230V i załączysz przetwornicę, to wszystkie urządzenia z przyczepy na 12V będą ciągnąć prąd z przetwornicy. Czyli np. dla pompki czy oświetlenia będzie występowała następująca transformacja: 12V -> 230V -> 12V, która powoduje niepotrzebne straty. Według mnie przekaźniki powinny być wpięte za energoblokiem a nie przed nim.

też tak to widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.