Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Najsensowniej było by dać za regulatorem takie gniazdo https://allegro.pl/oferta/skrzynka-gniazdo-obudowa-bezpiecznikow-fb-6-z-led-9697720687 
bo idziemy do niego plusem i minusem 6mm2 z regulatora i potem osobno z kablami do gniazd i EB zastanawiam się tylko czy ta skrzynka posłuży kabel 4/6mm2 wygląda na małe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz regulator?


Tylko ja mam same gniazda usb ... w przyczepie nie mam tych zapalniczkowych bo to faktycznie zachęca do wpięcia jakieś przetwornicy czy czegoś co może mocno obciążyć to gniazdo.

Mam jakiegoś 10A Tracera czy jakoś tak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misio napisał:

Ale Maćkowi chodziło o to co Darek pisał o wyjściu z regulatora...że zapomniał jeszcze o poborze prądu przez piec...

No to przecież piec jest podłączony do energobloku, który jest podłączony do regulatora  i wszystko przechodzi przez regulator. To po co na schemacie zaznaczać piec? 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najsensowniej było by dać za regulatorem takie gniazdo https://allegro.pl/oferta/skrzynka-gniazdo-obudowa-bezpiecznikow-fb-6-z-led-9697720687 
bo idziemy do niego plusem i minusem 6mm2 z regulatora i potem osobno z kablami do gniazd i EB zastanawiam się tylko czy ta skrzynka posłuży kabel 4/6mm2 wygląda na małe ?


Wszystko wpinaj za energoblokiem, żeby to działało automagicznie jak podłączysz się pod 230V.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, witus napisał:

Wszystko wpinaj za energoblokiem, żeby to działało automagicznie jak podłączysz się pod 230V.

To bym musiał wiedzieć gdzie się wpinać z 12V w energoblok i czy np. puszczając 12V na Gniazda USB które musiał bym dołożyć EB to wytrzyma. 

20171223_141115.jpg.0589622dacab214053ded1dd4f4f3460.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Voku napisał:

Najsensowniej było by dać za regulatorem takie gniazdo https://allegro.pl/oferta/skrzynka-gniazdo-obudowa-bezpiecznikow-fb-6-z-led-9697720687 
bo idziemy do niego plusem i minusem 6mm2 z regulatora i potem osobno z kablami do gniazd i EB zastanawiam się tylko czy ta skrzynka posłuży kabel 4/6mm2 wygląda na małe ?

Na aukcji jest napisane, że montaż pod śruby 5mm więc są konektorki oczkowe M5 6mm2

Pamiętaj, że w tej skrzyneczce przewody Ci wychodzą na wszystkie strony świata - trzeba to jakoś rozplanować. Minusa nie trzeba ciągnąć do skrzyneczki, choć masz tam fajne rozdzielenie na kilka obwodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Voku napisał:

To bym musiał wiedzieć gdzie się wpinać z 12V w energoblok i czy np. puszczając 12V na Gniazda USB które musiał bym dołożyć EB to wytrzyma. 

20171223_141115.jpg.0589622dacab214053ded1dd4f4f3460.jpg

Ja mam wpięte w ten EB LEDY do markizy i gniazdo USB - obie rzeczy włączane z panela przy wejściu. Pójdę potem do przyczepy to zrobię Ci foto. 

A powiedz mi czemu panele równolegle, a nie szeregowo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, witus napisał:

Wszystko wpinaj za energoblokiem, żeby to działało automagicznie jak podłączysz się pod 230V.

Popieram

4 minuty temu, Voku napisał:

To bym musiał wiedzieć gdzie się wpinać z 12V w energoblok i czy np. puszczając 12V na Gniazda USB które musiał bym dołożyć EB to wytrzyma. 

Ja zrobiłem to tak.

To zdjęcie, co załączyłeś to tylko elektronika sterująca. Są tam wolne gniazda, ale ja Ci nie podpowiem, gdzie się wpiąć i jakie są zabezpieczenia tych obwodów. Sam zasilacz masz w innym miejscu i ja tam się wpiąłem w najmniej obciążony obwód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, olas1 napisał:

Ja mam wpięte w ten EB LEDY do markizy i gniazdo USB - obie rzeczy włączane z panela przy wejściu. Pójdę potem do przyczepy to zrobię Ci foto. 

A powiedz mi czemu panele równolegle, a nie szeregowo? 

Było by super, teraz mam aku podłączony pod gniazdo S41 + przekaźnik jak nie ma 230V to automatycznie przechodzi na 12V 
Równolegle bo jest tyle teorii co lepsze że już nawet na to nie patrzę, podobno lepiej wypada równolegle gdy mamy zacieniony panel.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, witus napisał:

Już nie można ... chwilę trwało jak się wyprzedała. Amazon miał kilka sztuk. Już ich nie ma.

Z tego co rozumiem, Amazon daje możliwość zamówienia towaru z późniejszą wysyłką.
Swego czasu pobierali kasę przy wysyłaniu, teraz pobierają przy zamawianiu.

Załączam zrzut ekranu, zamówione w ramach ćwiczenia ;) 
Wg mnie, zostanie zrealizowane, przy czym data realizacji nieznana.

Zobaczę, może zostawię dla siebie, albo odeślę jak się okaże, że za mały.

2021-03-12_10h33_21.png

2021-03-12_10h32_11.png

19 godzin temu, witus napisał:

Już nie można ... chwilę trwało jak się wyprzedała. Amazon miał kilka sztuk. Już ich nie ma.

Z tego co rozumiem, Amazon daje możliwość zamówienia towaru z późniejszą wysyłką.
Swego czasu pobierali kasę przy wysyłaniu, teraz pobierają przy zamawianiu.

Załączam zrzut ekranu, zamówione w ramach ćwiczenia ;) 
Wg mnie, zostanie zrealizowane, przy czym data realizacji nieznana.

Zobaczę, może zostawię dla siebie, albo odeślę jak się okaże, że za mały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, fritz napisał:

Z tego co rozumiem, Amazon daje możliwość zamówienia towaru z późniejszą wysyłką.
Swego czasu pobierali kasę przy wysyłaniu, teraz pobierają przy zamawianiu.

 

Też zamówiłem. Po drodze gdzieś napisane było że kasę pobiorą przy wysyłce. Potwierdzeniem jest to że nie mam żadnej blokady kasy ani nie ściągnęło mi nic z konta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Gizbern napisał:

Też zamówiłem. Po drodze gdzieś napisane było że kasę pobiorą przy wysyłce. Potwierdzeniem jest to że nie mam żadnej blokady kasy ani nie ściągnęło mi nic z konta...

W amazonie jest różnie. Raz blokują od razu, a raz kiedy towar się pojawi i przygotują go do wysyłki. Nie ma reguły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Voku napisał:
5 godzin temu, filipert napisał:

Zdecydowałeś się podpiąć gniazda 12V bezpośrednio do aku ze świadomością, że możesz w ten sposób rozładować akumulatory do "0" uszkadzając je. OK, ale w takim razie proponuję założyć hebel którym odłączysz ich zasilanie opuszczając przyczepę na kilka dni, tygodni. Być może same gniazda będą mieć jakiś pobór a możliwe, że kiedyś ktoś zostawi coś wetknięte.

Tutaj do końca sam nie wiem i nikt nie dał jednoznacznej odpowiedzi, czy można to puścić przez regulator, jedni mówią że lepiej nie, inni że regulator nie wytrzyma itd. Więc tutaj sam jestem w kropce.

Darku, żeby dać odpowiedź, musisz w końcu wyliczyć zapotrzebowanie.

3 godziny temu, Misio napisał:

Poza tym pewnie w przyczepie są już jakieś tam gniazda do ładowania telefonów (idące przez energoblok) i te bym zostawił dla telefonów, a dla laptopów bym zrobił nowe...z podpięciem bezpośrednim z akumulatorów.

U mnie np. Schaudt EBL117 na gniazdo 12V przy TV puszcza prąd tylko przy 230V wiec bywa różnie.

3 godziny temu, Kdl napisał:
5 godzin temu, filipert napisał:

Nie widzę hebla między solarami a aku

Między solarami a regulatorem

Tak, miedzy solarami a regulatorem.

3 godziny temu, Voku napisał:

Nie zakładam, jak ktoś chce to może sobie dać, zakładam że nie będę tego rozpinał co 2dni jak cos zawszę mogę wypiąć z regulatora 

OK ale pamiętaj, że zanim odepniesz kabel, warto wejść na dach i przykryć panel bo tam może być spory prąd.

2 godziny temu, Kdl napisał:

Albo prościej hehe jestem podpięty pod 230V ale tel laduje z akumulatora dla mnie bez sensu

Ja puszczam niezależnie z uwagi na przekroje kabli. Fabryczne dają spory spadek napięcia jak już kilka rzeczy daje obciążenie. U mnie też odległości spore. Buduję niezależną instalację dedykowana pod gniazda 12V.

1 godzinę temu, Voku napisał:

Najsensowniej było by dać za regulatorem takie gniazdo https://allegro.pl/oferta/skrzynka-gniazdo-obudowa-bezpiecznikow-fb-6-z-led-9697720687 
bo idziemy do niego plusem i minusem 6mm2 z regulatora i potem osobno z kablami do gniazd i EB zastanawiam się tylko czy ta skrzynka posłuży kabel 4/6mm2 wygląda na małe ?

Dokładnie tak. Miałem takie i polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem, Amazon daje możliwość zamówienia towaru z późniejszą wysyłką.
Swego czasu pobierali kasę przy wysyłaniu, teraz pobierają przy zamawianiu.
Załączam zrzut ekranu, zamówione w ramach ćwiczenia  
Wg mnie, zostanie zrealizowane, przy czym data realizacji nieznana.
Zobaczę, może zostawię dla siebie, albo odeślę jak się okaże, że za mały.


Jak wstawiałem odartę była ilość sztuk dostępna i konkretna data wysyłki do klienta. Teraz jest dziwny status bo nie jest określone kiedy będzie. Amazon.de pobierał mie ostatnio nie od razu w momencie jak mieli towar dla mnie w trakcie pakowania. Też miałem wczoraj zrobić ćwiczenie, które zrobiłeś :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo hehe ale cały czas jest pisane nom stop to samo i kazdy pisze i powiela to co już było napisane a później takie tasiemce się robią i nie dziwne ze później ktoś pyta o to samo ciągle jak przez kilka stron jest powielane to samo. 

Jeżeli Twój zasilacz czy energoblok ma taka opcje że utomatycznie przełącza to spoko pość to przez niego. 

A i powiedz mi co to znaczy puścić przez energoblok? Chcesz sie wpiąć napieciem 12V a nawet wiekszym z regulatora na WEJŚCIE energobloku? Czy już na wyjściu z niego? Bo dla mnie to jest za bardzo cudowanie puszczanie przez zasilacz napiecia i zastanawianie się czy on to wytrzyma albo wpinanie się gdzieś w coś i myślenie czy mogę dwa gniazda czy jedno wpiąć. 

Za bardzo za motane się to robi a im prościej tym lepiej. 

Moje zdanie jest takie:

Znajdź WYJŚCIE z tego Twojego energobloku/zasilacza już 12V na urządzenia tam się wepnij po regulatorze i zastosuj przelacznik wyboru zasilania reczny albo automatyczny tak by nie wróciło się napięcie z regulatora i na odwrót. I konie i żadnego wiecej cudowania podpinasz 230V automat Ci odcina regulator i masz z zasilacza 12V odpinasz 230V i masz napiecie z regulatora. 

30 minut temu, filipert napisał:

OK ale pamiętaj, że zanim odepniesz kabel, warto wejść na dach i przykryć panel bo tam może być spory prąd.

Dokładnie tak i o tym też już było pisane. Będziesz je odpinać pod obciążeniem i nie lepiej zastosować jakiś rozłącznik żeby mieć pewność?

 

34 minuty temu, filipert napisał:

U mnie np. Schaudt EBL117 na gniazdo 12V przy TV puszcza prąd tylko przy 230V wiec bywa różnie.

A ja w ogóle nie mam gniazd w przyczepie na 12V taki myk hehe i możemy tylko podpowiedzieć co i jak nie zakładając że każdy ma tak samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.