Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Voku napisał:

Chyba ostateczny, zostawiam dla innych.

 

 

Bez nazwy-11.jpg

Czyli jednak równolegle.

Zakładam, że bezpiecznik do energobloku będzie na "+" a na schemacie jest omyłkowo na "-".

Moim zdaniem trochę mały bezpiecznik między Tracerem a Aku.

Co to za bezpiecznik "mover oryginalny" i gdzie on jest?

Wszystkie bezpieczniki oczywiście zakładam, że będą przy samej klemie "+".

Nie widzę hebla między solarami a aku

Zdecydowałeś się podpiąć gniazda 12V bezpośrednio do aku ze świadomością, że możesz w ten sposób rozładować akumulatory do "0" uszkadzając je. OK, ale w takim razie proponuję założyć hebel którym odłączysz ich zasilanie opuszczając przyczepę na kilka dni, tygodni. Być może same gniazda będą mieć jakiś pobór a możliwe, że kiedyś ktoś zostawi coś wetknięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, filipert napisał:

Czyli jednak równolegle

Tak, zamówiłem już złącze więc pójdę w tą stronę. 
 

1 godzinę temu, filipert napisał:

Zakładam, że bezpiecznik do energobloku będzie na "+" a na schemacie jest omyłkowo na "-".

Tak wszystko na +  i przy akumulatorze, zamówiłem skrzyneczkę na bezpieczniki MID 

 

1 godzinę temu, filipert napisał:

Moim zdaniem trochę mały bezpiecznik między Tracerem a Aku.

Zobaczymy innego na tą chwilę nie mam.
 

1 godzinę temu, filipert napisał:

Wszystkie bezpieczniki oczywiście zakładam, że będą przy samej klemie "+".

Tak

 

1 godzinę temu, filipert napisał:

Nie widzę hebla między solarami a aku

Nie zakładam, jak ktoś chce to może sobie dać, zakładam że nie będę tego rozpinał co 2dni jak cos zawszę mogę wypiąć z regulatora 

 

1 godzinę temu, filipert napisał:

Zdecydowałeś się podpiąć gniazda 12V bezpośrednio do aku ze świadomością, że możesz w ten sposób rozładować akumulatory do "0" uszkadzając je. OK, ale w takim razie proponuję założyć hebel którym odłączysz ich zasilanie opuszczając przyczepę na kilka dni, tygodni. Być może same gniazda będą mieć jakiś pobór a możliwe, że kiedyś ktoś zostawi coś wetknięte.

Tutaj do końca sam nie wiem i nikt nie dał jednoznacznej odpowiedzi, czy można to puścić przez regulator, jedni mówią że lepiej nie, inni że regulator nie wytrzyma itd. Więc tutaj sam jestem w kropce.
Tak jest teoretycznie bezpieczniej bo przez regulator mamy tylko puszczone światło led + pompka. Z drugiej strony gdyby wszystko było puszczone przez regulator poza przetwornicą, można by kontrolować aktualne złożycie i zabezpieczyć aku przed rozładowaniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ładowarki USB puścił przez regulator, zresztą tak mam puszczone od lat. To one robią największą robotę w końcu tam się non stop coś ładuje od powerbanków do telefonów.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, witus napisał:

Ja bym ładowarki USB puścił przez regulator, zresztą tak mam puszczone od lat. To one robią największą robotę w końcu tam się non stop coś ładuje od powerbanków do telefonów.
 

A jaki masz regulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek zapomniałeś dodać jeszcze wentylator pieca gazowego on tez pracuje na 12V. Ja na chwile obecna mam podpiete pod akumulator a z regulatora wychodzi tylko na dwa gniazda zapalniczkowe pod fotelami. 

Co do hebla to jest dobre rozwiazanie ale trzeba umiescic go gdzies aby sie zadne wscipskie lapki nie przykleily. Przyklad znajomych, gdzie stoimy w pełnym słońcu, a przychodzi zlotowicz na przyslowiowego shota i pyta a co to i do czego to przekrecajac hebel na off. I teraz sie zaczyna... bo regulator nie moze pracowac bez akumulatora... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ufolz napisał:

Darek zapomniałeś dodać jeszcze wentylator pieca gazowego on tez pracuje na 12V. 

Ale on leci przez energoblok, jak reszta rzeczy w przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jacek00 napisał:

Ale on leci przez energoblok, jak reszta rzeczy w przyczepie.

Ale Maćkowi chodziło o to co Darek pisał o wyjściu z regulatora...że zapomniał jeszcze o poborze prądu przez piec...

 

Sam proponowałem Darkowi by gniazda zapalniczek (tych do ładowania laptopów drona, powerbanka) zrobił poza kontrolerem - bo tam można coś podpiąć co weźmie więcej prądu niż te oferowane przez "LOAD" regulatora. Oczywiście hebel może i tam być, można też pójść dalej i zrobić zabezpieczenie przez nadmiernym rozładowaniem (czy to sterowanym Tracerem, czy osobnym). Jednak wydaje mi się że nic tam nie zostawi osoba myśląca takiego by zdoiło akumulator (do jego uszkodzenia)...bo nawet power bank w końcu się naładuje i nie będzie doił dalej (większy przyrost prądu z solarów niż to co tam może wysysać)...

Poza tym pewnie w przyczepie są już jakieś tam gniazda do ładowania telefonów (idące przez energoblok) i te bym zostawił dla telefonów, a dla laptopów bym zrobił nowe...z podpięciem bezpośrednim z akumulatorów.

Dodam już tak mało profesjonalnie - odkąd mam kampera (zresztą w przyczepach też) nigdy nie miałem systemu odcięcia zasilania ze względu na zbyt niskie napięcie (oprócz wbudowanych w przetwornicę czy moovera) i jakoś to działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, filipert napisał:

Nie widzę hebla między solarami a aku

Między solarami a regulatorem

A co do hebla między regulatorem a akumulatorem to tu są zdania podzielone dużo tego było opisywane.

Ja wszystko jednak będe przepuszczać przez regulator jednak dobrze mieć kontrole na tym wszystkim.

No pytanie czy będziesz miał te gniazda 12V włączane przez jakiś przełącznik bo inaczej one caly czas beda pod napieciem i wpierdziela Ci aku

42 minuty temu, Voku napisał:

Tutaj do końca sam nie wiem i nikt nie dał jednoznacznej odpowiedzi, czy można to puścić przez regulator, jedni mówią że lepiej nie, inni że regulator nie wytrzyma itd. Więc tutaj sam jestem w kropce.

Ale co to znaczy że nie wytrzyma regulator? Że się spali czy co? Jeżeli będziesz miał za duży pobór regulator Ci obetnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie pod akumulator podłączamy tylko i wyłącznie prądożerne odbiorniki, takie jak przetwornica i mover. Oczywiście przez bezpiecznik i hebel/włącznik. U mnie dodatkowo podłączone jest podtrzymanie radia samochodowego, by nie traciło ustawień.

Nie wiem, jakie urządzenia planujesz @Voku podłączać pod gniazda zapalniczki i USB, ale zazwyczaj są to laptopy i telefony, gdzie pobór to max kilka amper a Twój regulator powinien wytrzymać do 20A. Tak więc wpinając się tam masz zabezpieczenie przed rozładowaniem, miernik zużycia prądu a przy ładowaniu z solara bezpośrednie zasilanie z pominięciem AKU i wyłącznik wszystkich urządzeń.

Jednak według mnie najlepiej się wpiąć w zasilacz/energoblok, bo oprócz powyższych zalet, przy podłączeniu pod 230V urządzenia są zasilane bezpośrednio przez zasilacz z 230V. W poprzedniej opcji ładowarki USB biorą prąd przez regulator z akumulatora a prąd do akumulatora musi uzupełniać na stałe wpięta ładowarka akumulatora 230V lub solar. 

No chyba, że nie planujemy prawie w ogóle się wpinać w 230V to wtedy można się wpinać w regulator.

IMHO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Misio napisał:

bo tam można coś podpiąć co weźmie więcej prądu niż te oferowane przez "LOAD" regulatora

A jakie wyjście prądowe LOAD ma regulator? Wydaje mi się że wszystko zależy od poboru jaki będzie jeżeli faktycznie przekroczył by prąd regulatora to coś można puścić osobno ale bez przesady że regulator nadaje się tylko do ledow np

3 minuty temu, lbuster napisał:

Jednak według mnie najlepiej się wpiąć w zasilacz/energoblok, bo oprócz powyższych zalet, przy podłączeniu pod 230V urządzenia są zasilane bezpośrednio przez zasilacz z 230V. W poprzedniej opcji ładowarki USB biorą prąd przez regulator z akumulatora a prąd do akumulatora musi uzupełniać na stałe wpięta ładowarka akumulatora 230V lub solar.

Ale wydaje mi się to normalne że jeżeli mamy podłączenie 230V to przez jakiś przełącznik lub automatycznie odcinamy regulator tak by nie nakładały się napięcia z aku i z zasilacza. No i tu jeżeli mamy gniazda podpięte pod aku bezpośrednio to wtedy ładowarka 230V/12V jeżeli oczywiście mamy to wtedy będzie doładowywać aku ale jak na moje to po co męczyć aku jak jesteśmy podpięci pod 230V jak dla mnie to wtedy mija się z celem takie podpinanie. 

Albo prościej hehe jestem podpięty pod 230V ale tel laduje z akumulatora dla mnie bez sensu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

54 minuty temu, ufolz napisał:

Darek zapomniałeś dodać jeszcze wentylator pieca gazowego on tez pracuje na 12V. Ja na chwile obecna mam podpiete pod akumulator a z regulatora wychodzi tylko na dwa gniazda zapalniczkowe pod fotelami. 

No tak i jeszcze Ventylator dachowy na 12V, ale to wszystko idzie przez EB 

 

19 minut temu, lbuster napisał:

Jak dla mnie pod akumulator podłączamy tylko i wyłącznie prądożerne odbiorniki, takie jak przetwornica i mover. Oczywiście przez bezpiecznik i hebel/włącznik. U mnie dodatkowo podłączone jest podtrzymanie radia samochodowego, by nie traciło ustawień.

Nie wiem, jakie urządzenia planujesz @Voku podłączać pod gniazda zapalniczki i USB, ale zazwyczaj są to laptopy i telefony, gdzie pobór to max kilka amper a Twój regulator powinien wytrzymać do 20A. Tak więc wpinając się tam masz zabezpieczenie przed rozładowaniem, miernik zużycia prądu a przy ładowaniu z solara bezpośrednie zasilanie z pominięciem AKU i wyłącznik wszystkich urządzeń.

Jednak według mnie najlepiej się wpiąć w zasilacz/energoblok, bo oprócz powyższych zalet, przy podłączeniu pod 230V urządzenia są zasilane bezpośrednio przez zasilacz z 230V. W poprzedniej opcji ładowarki USB biorą prąd przez regulator z akumulatora a prąd do akumulatora musi uzupełniać na stałe wpięta ładowarka akumulatora 230V lub solar. 

No chyba, że nie planujemy prawie w ogóle się wpinać w 230V to wtedy można się wpinać w regulator.

IMHO.

Standardowo pewnie telefony, aparat i drona.
Czyli z regulatora do skrzynki bezpieczników i potem do EB i na Gniazda 12V?
Mogę to zrobić tak?
Z Regulatora do bezpiecznika MID 30A takiego i z niego rozdzielić na 3 wyjścia EB i 2x 12Vusb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kdl napisał:

Ale wydaje mi się to normalne że jeżeli mamy podłączenie 230V to przez jakiś przełącznik lub automatycznie odcinamy regulator tak by nie nakładały się napięcia z aku i z zasilacza.

No i to nam zapewnia zasilacz/energoblok, dlatego ja polecam tam wpinać w któryś obwód dodatkowe urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Voku napisał:

Czyli z regulatora do skrzynki bezpieczników i potem do EB i na Gniazda 12V?
Mogę to zrobić tak?
Z Regulatora do bezpiecznika MID 30A takiego i z niego rozdzielić na 3 wyjścia EB i 2x 12Vusb

Możesz a czemu nie ? z regulatora lecisz do skrzynki jakieś rozdzielczej z bezpiecznikami z której wychodzisz na EB i z tej samej skrzynki wychodzisz na gniazda. Wszystko masz puszczone przez regulator

19 minut temu, lbuster napisał:

No i to nam zapewnia zasilacz/energoblok, dlatego ja polecam tam wpinać w któryś obwód dodatkowe urządzenia.

U mnie to troche inaczej wygląda bo zasilacz działa Swoim życiem a regulator Swoim hehe dlatego musze zastosować przełącznik tak by się nie kociło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Voku napisał:

Standardowo pewnie telefony, aparat i drona.
Czyli z regulatora do skrzynki bezpieczników i potem do EB i na Gniazda 12V?
Mogę to zrobić tak?

Zakładam, że bateria do drona jest ładowana z USB a jeżeli z gniazda zapalniczki, to na ładowarce powinieneś mieć napisane, ile amper może tam być. Zakładam jednak, że max kilka amper.

Tak więc tak - zamontowałbym to tak, jak piszesz. Oczywiście z tyłu głowy trzeba pamiętać, że pod gniazda zapalniczki nie możesz podłączać jakichś bardzo prodożernych urządzeń (do głowy przychodzi mi zapalniczka samochodowa czy przetwornica na gniazdo samochodowe itp). W takim wypadku trzeba podłączyć tylko bezpośrednio pod AKU (jak @Misio napisał)

43 minuty temu, Voku napisał:

Z Regulatora do bezpiecznika MID 30A takiego i z niego rozdzielić na 3 wyjścia EB i 2x 12Vusb.

Twój regulator 2210AN może dać max 20A, więc jeżeli chcesz jeden bezpiecznik na wszystkie obwody to ja bym dał 15A.

Jeżeli chcesz oddzielne bezpieczniki dla różnych obwodów (wcześniej pisałeś o skrzyneczce bezpieczników), to tutaj już trzeba się zastanowić, co do konkretnych obwodów chcesz podłączać. Ja na każde gniazdo USB bym dał 7,5 A lub 10A (mniejszych chyba nie ma) a na EB 15A. Myślę, że to powinno wystarczyć a jak pobór będzie większy i będą Ci się przepalać bezpieczniki to trzeba się zastanowić, co dalej. Oczywiście co do bezpieczników to poproszę o weryfikację mądrzejszych ode mnie.

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.