Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Śmiało radzicie a cały czas nie znamy zapotrzebowania a ja nigdzie nie widziałem informacji o mocy zasilacza. Przecież jak darek policzy pobór prądu na 30-40A a zasilacz ma 20A, to  nie uciągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kdl napisał:

Jeżeli Twój zasilacz czy energoblok ma taka opcje że utomatycznie przełącza to spoko pość to przez niego. 

Nie ma takiej opcji, ale obecnie akumulator od movera mam podpięty za radą @Kristofer w złaczę S41 poprzez przekaźnik który jeśli nie ma 230V puszcza 12V na energoblok i tak zostawiam, podłączenie do złącza S41 tylko zamiast akumulatora zasilanie będzie z regulatora. To schemat podłaczenia  https://forum.karawaning.pl/topic/17795-prośba-o-rozszyfrowanie-schematu/?do=findComment&comment=588215

Godzinę temu, Kdl napisał:

A i powiedz mi co to znaczy puścić przez energoblok? Chcesz sie wpiąć napieciem 12V a nawet wiekszym z regulatora na WEJŚCIE energobloku? Czy już na wyjściu z niego? Bo dla mnie to jest za bardzo cudowanie puszczanie przez zasilacz napiecia i zastanawianie się czy on to wytrzyma albo wpinanie się gdzieś w coś i myślenie czy mogę dwa gniazda czy jedno wpiąć.

Jak już mamy zasilanie 12V na energobloku co pisałem wyżej,  to chciałbym wiedzieć gdzie się podpiąć w energobloku żeby zrobić podłączenie gniazd USB12V. I to co pisałem jesli wepnę się do energobloku to automatycznie te gniazda będa też zasilane w przypadku podpięcia pod 230V tylko że pewnie z zasilacza czy zasilacz to wytrzyma bo obsługuje teraz pompke i swiatło. Oczywiście jak będzie 230V to pewnie nikt nie będzie się wpinał w 12V tylko podłączy ładowarki do 230V  

 

51 minut temu, filipert napisał:

Śmiało radzicie a cały czas nie znamy zapotrzebowania a ja nigdzie nie widziałem informacji o mocy zasilacza. Przecież jak darek policzy pobór prądu na 30-40A a zasilacz ma 20A, to  nie uciągnie.

Ale to nie jest czasem tak że mnie nie puści gniazdo USB? Tam mam chyba max 3A x 4 wejścia USB - 12A + oświetlenie + pompka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voku napisał:

Było by super, teraz mam aku podłączony pod gniazdo S41 + przekaźnik jak nie ma 230V to automatycznie przechodzi na 12V 
Równolegle bo jest tyle teorii co lepsze że już nawet na to nie patrzę, podobno lepiej wypada równolegle gdy mamy zacieniony panel.  

Tak to wygląda. Czyli Wtyk24 podpięte USB, a LedMarkiza pod Wtyk29. Co ciekawe mam wpięty przewód w kostkę 28, przewód długi na jakieś 2m zakończony 2 kostkami wago. Czyli jeszcze do wykorzystania. 24 i 29 steruje się przyciskami przy drzwiach. 

907911515_IMG_2407kopia.thumb.jpg.319f01162892ad74dd743f0720e19a86.jpg

IMG_2413.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Standardowo pewnie telefony, aparat i drona.
Czyli z regulatora do skrzynki bezpieczników i potem do EB i na Gniazda 12V?
Mogę to zrobić tak?
Z Regulatora do bezpiecznika MID 30A takiego i z niego rozdzielić na 3 wyjścia EB i 2x 12Vusb. 

Panowie nie mogę tylko zrozumieć czemu gniazda USB do ładowania telefonów mają być poza EB na oddzielnym bezpieczniku? Co do gniazd do zapalniczki gdzie pewnie może być podpięty ekspres lub czajnik 12v to pelna zgoda ale usb które zamienia 12v na 5 i ładuje baterie maks 3500mAh (nawet jak dwie jednocześnie) to czemu nie do normalnego obwodu 12v energobloku.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voku napisał:

Było by super, teraz mam aku podłączony pod gniazdo S41 + przekaźnik jak nie ma 230V to automatycznie przechodzi na 12V 
Równolegle bo jest tyle teorii co lepsze że już nawet na to nie patrzę, podobno lepiej wypada równolegle gdy mamy zacieniony panel.  

Ja kierując się informacjami sprowadziłem przewody od solarów do budy i zastosowałem złączki Wago. Obecnie mam możliwość podłączenia i równoległego i szeregowego paneli. Życie zweryfikuje jakie podłączenie będzie w moim przypadku i użytkowaniu skuteczniejsze :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, olas1 napisał:

Tak to wygląda. Czyli Wtyk24 podpięte USB, a LedMarkiza pod Wtyk29. Co ciekawe mam wpięty przewód w kostkę 28, przewód długi na jakieś 2m zakończony 2 kostkami wago. Czyli jeszcze do wykorzystania. 24 i 29 steruje się przyciskami przy drzwiach. 

 

Dzięki, teraz tak patrze to te złącza od 2-26 teoretycznie można wykorzystać do podpięcia 12V, ja ich za dużo wolnych nie mam ale cos tam znajdę.

 

dd.thumb.png.0d93461c2cb663a8f22f39c4118ea04f.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Voku napisał:

Dzięki, teraz tak patrze to te złącza od 1-20 teoretycznie można wykorzystać do podpięcia 12V, ja ich za dużo wolnych nie mam ale cos tam znajdę.

Tak, tylko najwygodniej sterować tym z panelu przy wejściu wg mnie. Część jest nieużywana do oświetlenia. 

Jest jeszcze wolne wyjście 230v u mnie, bo nie mam ogrzewania podłogowego (35). Też to do czegoś można wykorzystać :) tylko do czego? :) 

Mam już coraz bardziej sprecyzowaną listę zakupów. 

Schemat.thumb.jpg.dad1b06491b49b63958b781a637458f0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, miloszb napisał:

Panowie nie mogę tylko zrozumieć czemu gniazda USB do ładowania telefonów mają być poza EB na oddzielnym bezpieczniku? Co do gniazd do zapalniczki gdzie pewnie może być podpięty ekspres lub czajnik 12v to pelna zgoda ale usb które zamienia 12v na 5 i ładuje baterie maks 3500mAh (nawet jak dwie jednocześnie) to czemu nie do normalnego obwodu 12v energobloku.

Bo tak jak kolega filipert pisze wszystko zalezy od obciążenia. 

Ile ten zasilacz ma W albo jaki ma prąd na tych wyjsciach?

Według tej rozpiski w jakie miejsce się wepniesz regulatorem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, miloszb napisał:

Panowie nie mogę tylko zrozumieć czemu gniazda USB do ładowania telefonów mają być poza EB na oddzielnym bezpieczniku? Co do gniazd do zapalniczki gdzie pewnie może być podpięty ekspres lub czajnik 12v to pelna zgoda ale usb które zamienia 12v na 5 i ładuje baterie maks 3500mAh (nawet jak dwie jednocześnie) to czemu nie do normalnego obwodu 12v energobloku.

Gdyby chodziło tylko o zwykłe ładowarki szt. 2 to może tak ale nie znamy reszty obciążenia przyczepy. Natomiast jak są ładowarki quickcharge lub Power delivery, to pobór znacznie wzrasta.

@voku wpisał w schemat gniazda zapalniczek.

Na marginesie, nie zaryzykowałem tym razem ładowarek a same gniazda zapalniczek,  ładowarki dokupuję takie jak potrzebuję do urządzenia a nie ganiam z urządzeniem tam gdzie mam na stałe odpowiednią ładowarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak...

Bo to po części była moja propozycja...z tym osobnym obwodem dla 12V bez energobloku...

 

1) Darek ma do dyspozycji 20A wyjścia z Load (jak to kolega @lbuster zaznaczył)

8 godzin temu, lbuster napisał:

Twój regulator 2210AN może dać max 20A, więc jeżeli chcesz jeden bezpiecznik na wszystkie obwody to ja bym dał 15A.

Z jednej strony mądrze z drugiej - myślę że Tracer powinien mieć zabezpieczenie lub też po prostu nie być w stanie pociągnąć więcej niż te 20A

Wiec szkoda tracić te 5A...

2) Policzyć dokładne bilanse - oczywiście można, ale też trzeba wiedzieć że co jakiś czas coś się zmienia...coś wprowadzamy i może nie warto zamykać sobie "drogi"...

3) Rzeczy podpięte do energobloku...oświetlenie, pompka, wentylator pieca/wentylator okna (raczej równocześnie nie chodzą), aktualne gniazda USB dla telefonów...raczej nie przekroczą tych 20A Loadu...i są to instalacje które już są i nie ma sensu ich przerabiać...

4) Gniazda 12V (dodatkowe) pod laptopa (2-3sztuki), ładowarki (dron, powerbanki), może kiedyś odkurzacz, czy TV, to mogą one same więcej zabrać 20-30A...jak ktoś jest zaniepokojony...można w prosty sposób zrobić tu sterowanie - przekaźnik który w momencie odpięcia LOAD odetnie też zasilanie do gniazd. Ja jednak wiedząc iż nie ma tu małych dzieci, które potrafią nam zrobić psikusa...uważam że bardziej było by mi szkoda prądu na przekaźnik...no może jakiś bi-stabilny byłby tu lepszy...ale czy to nei zaczyna być "sztuka dla sztuki"...

5) w momencie podpięcia 230V...wolał bym ładować laptopy (o ile nie są na USB, bo wówczas zaczyna być to "dyskusyjne"), drona czy TV z 230V a nie 12V...a jak z jakiś powodów lepiej było by mieć ładowarkę 1 i była by to 12V to nawet stojąc w lato w cieniu na kempingu z solara popłynie tyle watów, że spokojnie to naładuje to "coś" solar + ewentualnie ładowarka sieciowa...i tu prędzej bym zrobiła automat do ładowarki kiedy prąd przychodzi z zewnątrz...ale może być to "ręczne" (i takie to jest u mnie)...

idąc dalej...ja w Hermanie będę miał podpięcie do 230V realizowane tylko dla ładowarki..."pod maską" by nie robić gniazda "na ścianie"...a pewnie będę jeszcze rzadziej podpinał się do słupka niż w Osiołku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak jak koledzy wspominali wcześniej:

2 godziny temu, Misio napisał:

1) Darek ma do dyspozycji 20A wyjścia z Load (jak to kolega @lbuster zaznaczył)

2 godziny temu, Misio napisał:
  11 godzin temu, lbuster napisał:

Twój regulator 2210AN może dać max 20A, więc jeżeli chcesz jeden bezpiecznik na wszystkie obwody to ja bym dał 15A.

Dla 2210AN mamy:

1502909512_Tracer20Acurrent_.png.2183b5efbea84d8aefb73845e31b081c.png

2 godziny temu, Misio napisał:

...Tracer powinien mieć zabezpieczenie lub też po prostu nie być w stanie pociągnąć więcej niż te 20A...

Dokładnie. Regulator ma wewnętrzne zabezpieczenie przeciążeniowe:

556857406_Tracer20Aprotection_.png.d26e1ebfd9f4fed15008342183ebe2dd.png

Gdy prąd przekroczy wartość progową zostanie to zasygnalizowane i kontroler wyłączy wyjście LOAD:

987092799_Tracer20Afaults_.png.1b69393689c1286c6e38b723d844cba3.png

I tu kolejne info w manualu dotyczące tego zagadnienia:

1951285356_Tracer20Atroubleshooting_.png.c7b2f38cd40fc5d5b32585c00916ef13.png

ps. Wysokoprądowe/długotrwałe obciążenia należy podłączać do zacisków akumulatora (poprzez zabezpieczenie).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, olas1 napisał:

Tak, tylko najwygodniej sterować tym z panelu przy wejściu wg mnie. Część jest nieużywana do oświetlenia.

 

U mnie jest akurat wszystko wykorzystane, 

A orientujesz się może jakie tam są  konektorki żeby się tam wpiąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Voku napisał:

U mnie jest akurat wszystko wykorzystane, 

A orientujesz się może jakie tam są  konektorki żeby się tam wpiąć?

Kupiłem na chybił trafił i pasowały :) znaczy się standardowa wielkość. Nie Wiesiek to może mieć? 5mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.