Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Voku napisał:

Może ty zrób na wzrok. Nie widzisz tam :D 

Akurat ja nie mam problemow ze wzrokiem i wszyscy widza roznice.. i pisza jak na tacy.. dobra... posprzataj watek bo mialy byc suche oferty..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, że na amazonie można kupić i bez stresu testować miesiąc w przyczepie ... i wtedy podjąć decyzję.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, witus napisał:

Pamiętajcie, że na amazonie można kupić i bez stresu testować miesiąc w przyczepie ... i wtedy podjąć decyzję.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Tylko że oferta już nieaktualna, towaru brak ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Misio napisał:

Do BlueSolar można dołożyć BT jako osobny element

Tak mam w Osiołku    (fajnie się siebie cytuje ;) )

A do Hermana już kupiłem SmartSolar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak piszecie...

Troszkę zacząłem myśleć czy by na Crafterze na ścianach bocznych nie przykleić takich miękkich...

Wiem że zawsze przynajmniej jedna para by była w cieniu, ale...druga by pracowała - szczególnie w okresie zimowym dość mocno wyeksponowana...

Oczywiście jako daleki plan...ale może...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, miras5000 napisał:

 jednak wybrałeś z Aliexpress 2*100W

Kiedy montaż

No jak tak się nie będę spuszczał jak na tym filmiku, kleje na taśmę 3M  i poliwęglan pod spód, dla pewności dwa wkręty po rogach żeby nie odfrunął. Kable puszcze kominem bo mam blisko panele, udało mi się kupić kable głośnikowe tanio i nimi do regulatora,  powinno to pyknąć. A na serio pewnie na dniach, coś tam nagram dla potomnych i śmiechu :D. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak tak się nie będę spuszczał jak na tym filmiku, kleje na taśmę 3M  i poliwęglan pod spód, dla pewności dwa wkręty po rogach żeby nie odfrunął. Kable puszcze kominem bo mam blisko panele, udało mi się kupić kable głośnikowe tanio i nimi do regulatora,  powinno to pyknąć. A na serio pewnie na dniach, coś tam nagram dla potomnych i śmiechu
To już nie nagrywaj, Ci już zrobili "Twoją" metodą

Można się pośmiać...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Misio napisał:

Tak mam w Osiołku    (fajnie się siebie cytuje ;) )

A do Hermana już kupiłem SmartSolar

Witam,

Zaciekawiło mnie w specyfikacji  Victrona to co jest małym drukiem. Proszę, jeśli masz chwilkę, o Twoje spostrzeżenia.

O to mi chodzi:

Victron_smart_solar_a_.thumb.png.c456418f9ee51389671e3c15a1973a2e.png

Z interpretacji wynika, że:

Victron_smart_solar_b_.thumb.png.a748d562b25ada3954eca113ab43a89b.png

Victron "uruchamia się" po przekroczeniu progu (napięcia panela), gdy osiąnie on wartość Vbat (napięcie akumulatora) + 5 V.

Dalej będzie pracował przy zmianach w górę lub w dół aż do wartości gdy napięcie z panela PV podawane na wejście regulatora osiągnie (wraz z końcem dnia) minimalną wartość na poziomie Vbat + 1V.

Instrukcja podaje dokładnie, że napięcie zasilania regulatora musi być wyższe od aktualnego napięcia na akumulatorze. Poniżej tej wartości Victron nie działa. I to jest zrozumiałe.

Victron_smart_solar_c_.thumb.png.19920c3744c395f92335cbd195e9e4c6.png

Ale moje pytanie dotyczy sytuacji, kiedy w ciągu dnia regulator ładuje zaś pod koniec dnia panel produkuje coraz mniej energii aż do chwili, kiedy napięcie na wejściu regulatora osiągnie wartość napięcia Vbat akumulatora + 1 V.

W tym momencie regulator przestaje działać.

I według materiałów i manuala ponowne przejście regulatora w tryb pracy ("operate") nastąpi, gdy próg startowego napięcia osiągnie wartość Vbat+5V.

To moje pytanie brzmi: co się dziej z regulatorem, kiedy po wyłączeniu (np pod wieczór gdy panel nie produkuje energii) napięcie na wejściu ponownie zaczyna wzrastać (np. rano gdy słońce wstaje) ale panel produkuje napięcie poniżej progu startowego np. Vbat+3V ? Czy oznacza to że regulator nie przetwarza napięcia w przedziale od Vbat do Vbat+4,99V ?

Czy mógłbyś podzielić się Swoimi obserwacjami działania regulatora Victron.

ps. Mam Tracera 2210AN i ten pracuje od razu gdy napięcie dostarczone z panela PV jest większe od aktualnego napięcia akumulatora. Widać wyraźnie, że od samego początku dnia wartość prądu ładowania stale rośnie. Bynajmniej nie zaobserwowałem w jego pracy jakiegoś progu napięcia startowego.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem progu startowego...

Może to też zasługa że mam panele 44V... chociaż jak przez rok jeździłem z panelami 16V zauważyłem kolosalny wzrost wydajnosci w porownaniu do pwm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jacek00 napisał:

Tylko że oferta już nieaktualna, towaru brak ;) 

https://www.amazon.pl/Victron-Energy-MPPT-75-10/dp/B075NTT8GH/ref=sr_1_7?dchild=1&keywords=Victron+Energy&qid=1615325063&sr=8-7 ale od ręki są 10tki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Misio napisał:

Nie zauważyłem progu startowego...

Dzięki za info.

43 minuty temu, Misio napisał:

mam panele 44V... zauważyłem kolosalny wzrost wydajnosci w porownaniu do pwm

No to przy takiej nadwyżce napięcia (zakładam że regulator ładuje akumulator 12-woltowy) to MPPT Victrona zapewnia wystarczającą ilość energii (duży prąd ładowania) dla akumulatora.

Tylko pozazdrościć instalacji PV. :brawo:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.