Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, filipert napisał:

Pewnie wiesz, że przetwornica straci ze 20% prądu.

Ja idę w odrębne ładowarki 12V do wszystkiego. Dodatkowy plus, że można w każdej chwili operację ładowania przenieść do auta.

Właśnie, jeśli podłączysz do EB a ten zasilisz przez Tracera, to akumulator będzie zabezpieczony przed wydojeniem do "0".

Mnie właśnie świecąca ładowarka kiedyś zabiła akumulator przez zimowy sen.

Szkoda pieniędzy na zasilacze do laptopów 12V. Pracowaliśmy i uczyliśmy się w zeszłym sezonie na 3 szt. laptopów i nie specjalnego się nie działo, prąd był na bieżąco uzupełniany przez słońce i to przy panelu 100W i akumulatorze 36Ah. Nie trzeba się bać przetwornicy i tych 20% w końcu to max kilka godzin dziennie.

"Mnie właśnie świecąca ładowarka kiedyś zabiła akumulator przez zimowy sen."
W tym przypadku właśnie potrzebujesz hebla, żeby mieć pewność, że wszystkie odbiorniki są wyłączone jak dłużej nie planujesz korzystać z przyczepy. 

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel zamówiony (narazie 1x100W) teraz stoję przed wyborem Regulatora, pewnie kupie któryś z tych:

  • Lumiax MPPT MT2010BT 20A 12/24V Bluetooth
  • TRACER 2210AN 20A 12/24V

Czy mogę prosić o jakieś sugestie, który lepiej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem schemat co wy na to?
Dołożyłem gniazdo zapalniczki - zastanawiam się czy to gniazdo tak jak jest przez EB czy Aku?
Przyszła mi przetwornica ma chyba kabelki 6mm2 do podłączenia do akumulatora?  

 

Bez nazwy-12.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Voku napisał:

Przyszła mi przetwornica ma chyba kabelki 6mm2 do podłączenia do akumulatora? 

To zastosuj je do połączenia regulatora z aku...

Kolega miał jakieś takie cienkie do 2kW i przy pierwszym uruchomieniu...stopił izolacje na fabrycznych przewodach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2021 o 14:32, olas1 napisał:

Tak, tylko najwygodniej sterować tym z panelu przy wejściu wg mnie. Część jest nieużywana do oświetlenia. 

Jest jeszcze wolne wyjście 230v u mnie, bo nie mam ogrzewania podłogowego (35). Też to do czegoś można wykorzystać :) tylko do czego? :) 

Mam już coraz bardziej sprecyzowaną listę zakupów. 

Schemat.thumb.jpg.dad1b06491b49b63958b781a637458f0.jpg

Ostatnio widziałem filmik jak gość podłącza urządzenia na 12V pod złącze 60-64 z tego co zrozumiałem po niemiecku to jest  tam stały + nawet po wyłączeniu oświetlenia z przycisku na panelu, co by było sensowniejsze niż wpinanie się w tą sekcję z oświetleniem. 
Widzę że jest tam coś napomniane o akumulatorze, może to odpowiedniejsze miejsce na podłączenie USB12V.    
Ja mam starsze hobby i u mnie tych wejść niestety brak będę musiał się wpinać w tą sekcję  3-30. 

@Misio dlatego zamówiłem 16mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Voku napisał:

Poprawiłem schemat co wy na to?
Dołożyłem gniazdo zapalniczki - zastanawiam się czy to gniazdo tak jak jest przez EB czy Aku?
Przyszła mi przetwornica ma chyba kabelki 6mm2 do podłączenia do akumulatora?  

 

Bez nazwy-12.jpg

Ile Twój mover ma max poboru? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2021 o 15:54, Weekend napisał:

Słuchajcie to co kupować? 160W Etfe z PL na gwarancji czy 300W (3x100) z Ali?
Cenowo wychodzą obie opcje po około 1000pln.

Generalnie wszystkie są produkowane w tym samym kraju:-)

W dniu 13.03.2021 o 17:16, olas1 napisał:

Rozmawiałem dziś z serwisem i gość mówi... kup jeden sztywny 180w, a nie 2x100w elastyki z Ali. Co prawda 3x100 w ogóle nie brałem pod uwagę, ale mówi że jednak sztywne mają wyszą sprawność i są trwalsze. No i zgłupiałem. 

Generalnie mi też tak mówili w serwisie. U mnie decyzja jeszcze nie zapadła. Do myślenia daje to że na większości kamperow widzę sztywne (przykład Kapitan Przyczepą) Dalej się doktoryzuje w temacie:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voku napisał:

Poprawiłem schemat co wy na to?
Dołożyłem gniazdo zapalniczki - zastanawiam się czy to gniazdo tak jak jest przez EB czy Aku?
Przyszła mi przetwornica ma chyba kabelki 6mm2 do podłączenia do akumulatora?  

 

Bez nazwy-12.jpg

Voku, a czemu dajesz aż 4mm2 kable do USB? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, filipert napisał:

A gdzie ten oryginał? Powinien być minimum 150A jako zabezpieczenie obwodu przy klemie aku.

Zamówię sobie 150A Midvala i dam przy klemie.

Teraz, olas1 napisał:

Voku, a czemu dajesz aż 4mm2 kable do USB? 

A jakie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Voku napisał:

A jakie? 

Nie mam pojęcia, ale 4mm2 to kawał kabla. Takie dają do solarow. 
Ja wiem jedno... muszę mieć więcej ładowarek USB skoro przechodzę na 12v z Aku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, olas1 napisał:

Nie mam pojęcia, ale 4mm2 to kawał kabla. Takie dają do solarow. 
Ja wiem jedno... muszę mieć więcej ładowarek USB skoro przechodzę na 12v z Aku ?

Pewnie można by dać 2,5mm ale 4mm już mam. 
Zastanawiam się czy nie dać np  jakiegoś naprądowego B16 tego domowego między solarem a regulatorem tak na wszelki wypadek gdyby trzeba było jednak coś tam robić z aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Voku napisał:

Pewnie można by dać 2,5mm ale 4mm już mam. 

Sugerowałem 4mm2 bo miał być 1 przewód pod 2 gniazda 12V pod które miało być podpięty 2 laptopy itd...

Jak laptopy na 230V to spokojnie pod USB 2,5mm2 i to pod EB...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.