Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Voku napisał:

Widzę że masz jakiś bezpiecznik prądowy wykorzystasz  go między solarem a regulatorem? 

Ten co tam jest będzie już za regulatorem czyli wyjscie na urządzenia 12V

Rozłącznik/bezpiecznik będzie także między solarem a regulatorem

6 godzin temu, smok_wawelski napisał:

No tak  pisał i nadal tak twierdzi :) - to ja dla rozluźnienia  "pokrytykuje" Ciebie - coś mało masz tych klamotów  jak w  jednej skrzynce sie pomieściły - nie wiem jak to jest że u mnie choć puszka mniejsza od Twojej  budki to mam pół piwnicy zawalone :lol::bzik: no ale na szczęście pomału już szykują się do drogi w stronę puszki :) 

Bo ja jeszcze zbieram ? 

A właśnie apropo tych narzędzi i oczek czy tulejek to jak by ktoś był w pobliżu mojej miejscowości to chętnie pomogę w robocie ?

 

 

20210308_083439.jpg

20210308_084523.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Oj @czyś do okulisty  są te dane na morelach - tylko po dziwnemu w opisie a nie w specyfikacji i to pewnie Cie zmyliło :)

KOD: AZO00D1226 ten sam co u AZO gdzie ona kosztuje 599zł  gwar. ta sama 5 lat
Cena na morelach porównywalna z biedniejsza o wodotryski w postaci wyświetlacza i pilota siostrą u AZO https://www.polskieprzetwornice.pl/sklep/przetwornica-napiecia-12vdc-230vac-eco-mode-sinus-ips-1000s-1000w
Realnie w AZO idzie coś utargować ale przy samej przetwornicy chyba będzie ciężkawo
Natomiast na Techtronie ona jest na zamówienie ale  też tańsza niż w AZO ale droższa niż na Morelach kosztuje 549zł

Wziąłem ją. Na moje potrzeby będzie ok. Ładowanie kompa, jakaś drobna elektronika. Suszarki raczej nie będę używał :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Oj @czyś do okulisty  są te dane na morelach - tylko po dziwnemu w opisie a nie w specyfikacji i to pewnie Cie zmyliło :)

KOD: AZO00D1226 ten sam co u AZO gdzie ona kosztuje 599zł  gwar. ta sama 5 lat
Cena na morelach porównywalna z biedniejsza o wodotryski w postaci wyświetlacza i pilota siostrą u AZO https://www.polskieprzetwornice.pl/sklep/przetwornica-napiecia-12vdc-230vac-eco-mode-sinus-ips-1000s-1000w
Realnie w AZO idzie coś utargować ale przy samej przetwornicy chyba będzie ciężkawo
Natomiast na Techtronie ona jest na zamówienie ale  też tańsza niż w AZO ale droższa niż na Morelach kosztuje 549zł

 

Czyli warto zamówić TT2 pociągnie?. Chyba że jest coś ciekawszego w tej cenie?

2 godziny temu, filipert napisał:

A masz ładowarkę do aku?

Mam i nie mam. 
Nie mam jej na stałe, zakładam że teraz też będę ją podłączał tylko jak będzie taka potrzeba i możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Voku napisał:

Chyba że jest coś ciekawszego w tej cenie?

A widziałeś to co pisalem:

https://pl.aliexpress.com/item/4000317847511.html

lub

https://pl.aliexpress.com/item/4001358136274.html

https://pl.aliexpress.com/item/4000317928615.html

niestety oba się w 500zł nie mieszczą...

 

Rozumiem też że AZO jest tutejsza więc gwarancja...Ale jednak ja bardziej polecam tego chińczyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misio napisał:

A widziałeś to co pisalem:

https://pl.aliexpress.com/item/4000317847511.html

lub

https://pl.aliexpress.com/item/4001358136274.html

https://pl.aliexpress.com/item/4000317928615.html

niestety oba się w 500zł nie mieszczą...

 

Rozumiem też że AZO jest tutejsza więc gwarancja...Ale jednak ja bardziej polecam tego chińczyka

Kurcze chyba nie chce chińczyka, mimo że wiem że może być dobry, tamtą wezmę sobie jeszcze na FV więc też mnie gdzieś tam taniej wyjdzie no i gwarancja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Voku napisał:

Mam i nie mam. 
Nie mam jej na stałe, zakładam że teraz też będę ją podłączał tylko jak będzie taka potrzeba i możliwość.

To OK, chodzi o to aby nie zrobić węża zjadającego własny ogon. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Voku napisał:

Jeszcze jedno pytanie instalacja pod gniazda 12V
Każde gniazdo puszczać na osobnym kablu? Planuje założyć w dwóch/trzech miejscach.

Wszystko zależy co będzie wisieć na tych gniazdach. Do bezpieczników tych gniaz puść zasilający jakiś grubszy a później na każde osobne już mniejszym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Voku napisał:

Kurcze chyba nie chce chińczyka, mimo że wiem że może być dobry, tamtą wezmę sobie jeszcze na FV więc też mnie gdzieś tam taniej wyjdzie no i gwarancja.

AZO to też chińczyk , ale brandowany przez polskiego producenta .

Mam i polecam, wyszedłem z podobnych założeń, FV i gwarancja w PL . :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Suzu4x4 napisał:

AZO to też chińczyk , ale brandowany przez polskiego producenta .

Mam i polecam, wyszedłem z podobnych założeń, FV i gwarancja w PL . :yes:

Przetwornica zamówiona z Morele, więc zamykam temat.
Zostaje jeszcze kwestia podłączenia go do TT2 ale chyba dorobię tam po prostu wtyczkę i będę podłączał w odpowiednie gniazdo.
Teraz czytam co ludzie piszą mi na FB odnośnie łączenia paneli to jedni tylko szeregowo, inni że lepiej równolegle, jedni 12V tylko przez akumulator inni 12V przez regulator :D
Każdy ma swoje racje i bądź tu mądry. Im więcej człowiek czyta tym jest głupszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Voku napisał:

Przetwornica zamówiona z Morele, więc zamykam temat.
Zostaje jeszcze kwestia podłączenia go do TT2 ale chyba dorobię tam po prostu wtyczkę i będę podłączał w odpowiednie gniazdo.
Teraz czytam co ludzie piszą mi na FB odnośnie łączenia paneli to jedni tylko szeregowo, inni że lepiej równolegle, jedni 12V tylko przez akumulator inni 12V przez regulator :D
Każdy ma swoje racje i bądź tu mądry. Im więcej człowiek czyta tym jest głupszy. 

wszystko zależy co chcesz osiągnąć.

ja mam jeden panel 160 w i aku AGM 100Ah Od wiosny do jesieni jest OK , w zimie brakuje prądu bez grzania wody.

Docelowo będę dokładał drugi panel połączony z pierwszym w szereg i i zmieniał aku na LiFePo4 120-150 Ah.

ps. słabo widzę grzanie wody w zimie na bojlerze elektrycznym przez przetwornice dla czteroosobowej rodziny nawet przy dwóch panelach  i 200Ah w aku.

nie wiem czemu większość tak się broni przed bojlerem gazowym. Ja nie widzę innego rozwiązania w przypadku  rodziny z dziećmi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Suzu4x4 napisał:

Docelowo będę dokładał drugi panel połączony z pierwszym w szereg

Tylko pamiętaj o problemach przy połączeniach szeregowych...już o tym pisałem...

19 minut temu, Suzu4x4 napisał:

nie wiem czemu większość tak się broni przed bojlerem gazowym. Ja nie widzę innego rozwiązania w przypadku  rodziny z dziećmi .

Powiem tak...

Główna wada to cena i braki używek...

Sam byłem przekonany do gazu w Crafterze, ale jednak ze względu na kg, cenę i prostotę zdecydowałem się na grzanie wody elektryczne...(a gaz będę miał tylko do kuchenki - butle 1kg)

 

Co do grzania wody zimą - dlatego mówiłem że powinno być ładowanie aku z alternatora, bo zimą nie stoi się w 1 miejscu tydzień, a raczej codziennie gdzieś się jedzie, więc zawsze trochę watów wpadnie z alternatora...

Edytowane przez Misio (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Misio napisał:

Tylko pamiętaj o problemach przy połączeniach szeregowych...już o tym pisałem...

jestem świadomy wad i zalet obu połączeń :bzik:

1 minutę temu, Misio napisał:

Powiem tak...

Główna wada to cena i braki używek...

 nie kupiłbym używanego bojlera gazowego niewiadomego pochodzenia ...

cena nowego (np który wskazał Jacek nieco ponad dwa tysie) jest dla mnie do zaakceptowania.

3 minuty temu, Misio napisał:

Sam byłem przekonany do gazu w Crafterze, ale jednak ze względu na kg, cenę i prostotę zdecydowałem się na grzanie wody elektryczne...

co innego w vanie dla dwóch osób co innego w przyczepie czy kamperze w przypadku cztero lub więcej osobowej rodziny z dziećmi które są już niemal tak duże jak dorosłe osoby ;)

 

5 minut temu, Misio napisał:

Co do grzania wody zimą - dlatego mówiłem że powinno być ładowanie aku z alternatora, bo zimą nie stoi się w 1 miejscu tydzień, a raczej codziennie gdzieś się jedzie, więc zawsze trochę watów wpadnie z alternatora...

tyle że największe problemy są właśnie zimą, solary praktycznie nic nie dają, zużycie prądu dużo większe niż w lecie,  woda w zbiorniku dużo chłodniejsza niż w lecie .

w lecie woda w zbiorniku najczęściej jest na tyle ciepła że wystarczy chwila grzania bojlerem elektrycznym żeby osiągnąć temperaturę komfortową do kąpieli , w zimie sytuacja odwrotna.

Ale niech Voku próbuje , wiosna idzie to przez lato będzie OK, do zimy kupi kamera i po problemie :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardziej nastawiam się na grzanie wody w lato, tak jak pisałem jadąc na południe chce czasem stanąć sobie kilka dni w jakimś fajnym miejscu w którym akurat nie ma kempingu. 
Boiler to jednak jeszcze większy wydatek niż założenie paneli i dodatkowo mamy prąd. A że miałem już akumulatory więc dla mnie było lepiej pójść w solara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.