Skocz do zawartości

Elektryka w zielonej puszce


Rekomendowane odpowiedzi

Witam poprawiłem schemat czy teraz będzie dobrze.

Nie będę na kępingach wiec nie będę podłączał się do sieci 220v

Auto to Renault Trafic małe auto

To nie będzie typowy kamper

Nie mam dużych potrzeb energetycznych.

Webasto ,lodówka kompresorowa 12v lub 220v 

Laptop telefony.

Proszę o pomoc czy teraz będzie dobrze podłączone i czy bezpieczniki wystarczające

 

 

20210222_194316.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, miras5000 napisał:

Auto to Renault Trafic małe auto

Małe wielkie fajne  auto  - nie wiem czy już trafiłeś na Piotrka który bardzo fajnie zrobił kamperka właśnie na Traficu https://forum.karawaning.pl/topic/29916-projekt-kamper-trafic-ii-xs-zakończony/?tab=comments#comment-662330 - nawiasem mówiąc ja miałem robić też na Traficu - wyszło jednak inaczej  a powody były 2 moje lenistwo zadecydowało o tym że wyrko ma być na tyle auta nie po to mam urlop żeby zawsze je ścielić, druga to chęc saloniku i układu ze oddzielnym stolikiem w pobliżu drzwi przyzwyczaiłem do tego w przyczepie i uważam że jest to fajny układ :) 

Byłoby z grubsza ok ze schematem - postaraj się możliwie skrócić odcinki przewodu pomiędzy Tracerem a aku niby przy 16mm2  straty nie powinny być wielkie ale zawsze.szkoda tego co się traci elektrowni nie masz za dużo - słusznie panele  dajesz w szereg 
Bezpiecznik 30A pomiędzy aku a Tracerem - wystarczyłby nawet 25A - realnie przy solarach na płasko ten Tracer nie da nigdy 20A 
Tu trochę informacji na temat doboru zabezpieczeń https://jeanmueller.pl/dobor-bezpiecznikow-do-zabezpieczania-przewodow-i-kabli/
Przekroje przewodów  sumie ok  - przeleć to jeszcze z tej tabelki https://www.napiecie.salama.pl/wp-content/plugins/download-attachments/includes/download.php?id=3879  pamietając o tym że parametry podawane są dla temp +30stC a w ścianie kampera bywa w upalne lato bywa 40 i więcej wiec trzeba podnieść przekrój
Zastanawiam się jeszcze czy nie dać ciut większego bezpiecznika pomiędzy aku a przetwornicą  - podczas rozruchu lodówki przez moment leci spory strzał prądowy ale to ktoś bardziej niż ja musiałby się wypowiedzieć. Natomiast na pewno ten strzał wykańcza akumulator w dość szybkim tempie i będzie on żył krótko - poczytaj wyżej linkowane relacje Adama
Jeśli masz Tracera AN możesz minus puszczać masa karoserii ale bywa kłopot jak kabeloczka zaśniedzieją w sumie ja z tego zrezygnowałem bo wolę pewniejszą masę kablami łatwiej szukac jak zginie :) .  Na Salamie https://www.napiecie.salama.pl/dobor-kabli-przewodow/  masz tez przydatny kalkulatorek do oblicznia spadków napięć po stronie 12V
Warto jeszcze przy Cyrixie dorobić instalację do przycisku - czasem trzeba się poratować i pożyczyć prądu - to się przydaje :) 
Jakie webasto ?   Liczyłeś prąd do kupy z rozruchem ? wtedy żre najwięcej , światło pewnie w LEDach ? ale te  50A na ten obwód wydaje mi się ciut dużym zabezpieczeniem
Jeśli na ten obwód dasz kompresorowa lodówke 12v przelicz ponownie przekrój przewodów tej nitki i zabezpieczenie uwzględniając jej prad rozruchu

Zakładasz zimowe wypady czy tylko od wiosny do jesieni ? Liczyłeś całosciowo bilans energetyczny na jak długo pozwoli Ci Twoja elektrownia ? Te 200W na dachu i 100Ah w aku to szału nie ma - ja mam  troszke więksża zachcianke na prad ale znów nie tak duzo wieksza i zakładam 3 dobową autonomie energetyczną - na dach leci 400-450W i 2x100 w aku  - Jak chcesz to pobaw się moim niedoskonałym liczydełkiem aby sobie to zasymulować  -  załączam w liczydełko  excelu to powstawiasz sobie swoje wartości 

 

 

prad.xlsx

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie nic więcej nie mam do dodania niż Smok_wawelski. Tak, bezpiecznik na przetwornicę może być tak na styk ale jeśli tylko lodówka ma na tym chodzić to bym zostawił. Topikowe bezpieczniki krótkotrwale wytrzymują więcej niż znamionowy prąd.
50A bezpiecznik, tak jak Smoku pisze, na "rozdzielkę" to trochę dużo. W sumie pozwoli "pociągnąć" moc rzędu 600W... Może dać mniejszy bezpiecznik, automatyczny, to wymusi poniekąd pewne oszczędności w szastaniu energią... Długo miałem 16A bezpiecznik - oświetlenie led ( mocne ), TV, ładowarka telefonów, itp... Ale największym chwilowym poborem prądu chwali się ciśnieniowa pompa wody, ta to potrafi szarpnąć ? (kiedyś zmierzę tak z ciekawości)... I te 16A wystarczało.

Tego cyryx-a bym chyba se darował, bo solary trochę małe a lodówka trochę prądu zeżre. Dążę do tego, że naprawdę mało będzie sytuacji kiedy "domowy" akumulator będzie na tyle naładowany by mógł odstąpić energii temu pod maską. Dałbym przekaźnik który zepnie akumulatory gdy silnik uruchomiony i tyle. Lata świetlne tak to działa w kamperach.
Należy jednak zwrócić uwagę jaki akumulator będzie w części domowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Paweł7 napisał:

Tego cyryx-a bym chyba se darował, bo solary trochę małe a lodówka trochę prądu zeżre. Dążę do tego, że naprawdę mało będzie sytuacji kiedy "domowy" akumulator będzie na tyle naładowany by mógł odstąpić energii temu pod maską.

Kosztuje ok 120zł a tylko Li jest droższy  i to nie chodzi tylko o prąd w tę stronę to incydentalne - bardziej chodzi o ładowanie altkiem w druga :)  owszem Twoje rozwiązanie z przekaźnikiem jest tańsze a wysterować nie problem a uwaga o typie aku bardzo słuszna  bo chyba dotąd nie wiemy jaki typ aku Kolega zapodał na hotel

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma jakieś swoje przemyślenia, ja wolałbym przekaźnik a zaoszczędzoną kasę dołożyć do np. lepszych solarów.
...
Przeczytałem chyba cały wątek o lodówkach i ich przeróbkach. Dziękuję za linki.
Temat też nie jest mi obcy...czytałem, myślałem, analizowałem itd.
Pomijam mrzonki o kilku Ah zużywanych przez lodówkę, to oczywiście pobożne życzenie.
Obliczenie ile weźmie lodówka tak naprawdę nie ma większego sensu ze względu na bardzo wiele czynników na to wpływających.
Na pewno wymierne korzyści da dodatkowe izolowanie termiczne, jeśli jest możliwe. Takie lodówki domowe chyba raczej są projektowane do w miarę pokojowych temperatur.
Podawane zużycie jest tak samo miarodajne jak podawane zużycie paliwa przez samochody.
W kamperze czy przyczepce jeśli gdzieś wychodzimy i zamykamy wszystkie okna i drzwi a lato w pełni i słonko pali to 40 i więcej stopni jest normalką. Jak w takich warunkach poradzi sobie taka domowa lodówka? Wentylatory dla skraplacza są koniecznością.
Jedyny plus, że jak słońca dużo to i prądu dużo ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że chłodzenie nie weźmie sie z niczego. W domu pomału już dochodzimy do wniosku że izolacja cieplna lodówki ma zasadniczy wpływ na jej energochłonność w pojazdach kempingowych ta zasada ma nawet większe znaczenie ale jeszcze czasem widzimy rozumowanie lodówka to lodówka i przywiązuje się zbyt mała wagę do tej właściwości. Kolejny aspekt też często bagatelizowany tej sprawy jest taki że trzeba sobie wpoić nawyk i korzystać z lodówki tak aby ją otwierać jak najrzadziej i na jak najkrócej default_smile.png

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Smoku Wawelski i Paweł 7 za cenne porady jestem wdzięczny  za pomoc.

1. Co do bezpieczników który  z tych typów podpiąć od przetwornicy do akumulatora.

 

2.Jeżeli mam lodówke na 12v 

https://a.aliexpress.com/_mMlKDGx

To podpinam ją bezpośrednio do przetwornicy.Czy lub przewodem do gniazda zapalniczki.

 

 

 

Korbanek-TE-MIDIVAL-50A-Bezpiecznik-topikowy-MIDI-50A-32V-samochodowy-40-mm.jpg

b50Aa_sklep(1024_x_768)_(800_x_600).jpg

bezpiecznik-automatyczny-50a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, miras5000 napisał:

Bardzo dziękuję Smoku Wawelski i Paweł 7 za cenne porady jestem wdzięczny  za pomoc.

1. Co do bezpieczników który  z tych typów podpiąć od przetwornicy do akumulatora.

 

2.Jeżeli mam lodówke na 12v 

https://a.aliexpress.com/_mMlKDGx

To podpinam ją bezpośrednio do przetwornicy.Czy lub przewodem do gniazda zapalniczki.

 

 

 

Korbanek-TE-MIDIVAL-50A-Bezpiecznik-topikowy-MIDI-50A-32V-samochodowy-40-mm.jpg

b50Aa_sklep(1024_x_768)_(800_x_600).jpg

bezpiecznik-automatyczny-50a.jpg

Jeśli masz lodówkę która może być zasilana 12V to nie potrzebujesz do niej przetwornicy. Chyba że chodzi Ci o samo podpięcie się lodówką na zaciski 12V przetwornicy.
Ja bym zostawił podłączenie przetwornicy, nic bym dodatkowo nie podłączał. Z opisu wynika, że lodówka ma oryginalny kabel pod gniazdo zapalniczki. I tak bym z tego korzystał jeśli masz porządne gniazda. Zawsze będziesz mógł ją wyjąć i zabrać do praktycznie każdego samochodu. Jednak jeśli nie przewidujesz jej zabierać z kampera to podłączył bym ją na stałe przez indywidualny bezpiecznik. Z opisu wynika że pobiera w granicach 45W, czyli taki 10A teoretycznie powinien wystarczyć.
Pierwszy bezpiecznik jest jednorazowy, dwa pozostałe to automaty. Pierwszy przepalony nadaje się tylko do wymiany, pozostałe włączysz i działają dalej.
Z tych automatycznych mnie bardziej podoba się ten w kształcie cygara ;).
IMHO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, miras5000 napisał:

Bardzo dziękuję ...  To podpinam ją bezpośrednio do przetwornicy.Czy lub przewodem do gniazda zapalniczki.

Bardzo proszę ale nie ma za co dziękować  - po prostu wg mnie idea for jest taka że najpierw ktoś pomaga Tobie później Ty komuś  i nie tylko for w życiu wyznaje podobne zasady :) 

Nie podpinamy na gniazdo zapalniczki - nie wiem jaki tam masz pobór ale to nie najlepszy typ złącza, z czasem się utleniają styki i masz grzanie i straty - lepiej podłączać kostką lub złączką

Bezpieczniki automaty  - zależy jak je chcesz umieścić podobanie raczej  tu ma niespecjalne znaczenie jeden z nich jest raczej przelotowy na przewód a drugi montowany do sciany /tablicy.
Topikowy tez ok tyle że jak spalisz wymieniasz cały - szczerze mówiąc mam ograniczone zaufanie do tanich automatów i raczej preferuje albo topik albo coś konkretnego producentów znanych i specjalizujących się w osprzęcie elektr. - uważam że cena nie zadziałania bezpiecznika po prostu jest zbyt wysoka aby oszczędzać na jakości i cenie bezpiecznika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Paweł7 napisał:

Każdy ma jakieś swoje przemyślenia, ja wolałbym przekaźnik

Z doświadczenia , miałem przekażnik , mam cyrixa , i powiem żałuję że od razu nie dałem cyrixa . Tak samo jak z lodówką , od razu 12V niema co kombinować .A z zaoszczędzoną stówkę elektrowni nie rozbudujesz . Doświadczenie nie teoria . Miałem PWM bo akurat tyle było kasy , teraz jest prawdziwy MPPT i te same panele połączone inaczej aby MPPT miało na czym pracować dają tak z 40% więcej . Mając Cyrixa nie martwię się czy wyłączyłem radio . Ale to jest moje zdanie i moje doświadczenie , a korzystam z kampera nawet teraz bardzo intensywnie . Powodzenia w budowie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

43 minuty temu, adaml61 napisał:

Z doświadczenia , miałem przekażnik , mam cyrixa , i powiem żałuję że od razu nie dałem cyrixa .    .....    te same panele połączone inaczej aby MPPT miało na czym pracować dają tak z 40% więcej . Mając Cyrixa nie martwię się czy wyłączyłem radio .....

 

Idziesz jak burza Adam z tym prądem  -  kiedy niebieskiego krewniaka będzie zasilać atomówka ?    :) 
A pamiętam jak mi pisałeś o przekaźniku jak chciałem cyrixa  :) 
No dobra pożartowane  - a tak poważniej dzieki za kolejne przetarcie szlaku i info  które będę mógł wykorzystać u siebie  normalnie kratę będę musiał przywieźć w podzięce :) 


Mam też prośbę Adam - czy możesz mi podesłać lub tu napisać dokładny typ tego Twojego  agregatu Danfosa od lodówki  ? oraz ew. namiar na dostawcę - byłbym wdzięczny. Pomału czas na mnie przychodzi nawet pompa vacum w robocie sie znalazła bo rozszerzyliśmy uznanie UDT o badania LT - szczelność metoda pęcherzykową to sie tak uczenie i dumnie zwie certyfikowana ale stara jak świat metoda wody i mydła  :)  zabawka ssie prawie na -0,9 - czy to wystarczy ?
vacum1.jpg vacum2.jpg
 

Pozdrawiam serdecznie

 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, adaml61 napisał:

Z doświadczenia , miałem przekażnik , mam cyrixa , i powiem żałuję że od razu nie dałem cyrixa . Tak samo jak z lodówką , od razu 12V niema co kombinować .A z zaoszczędzoną stówkę elektrowni nie rozbudujesz . Doświadczenie nie teoria . Miałem PWM bo akurat tyle było kasy , teraz jest prawdziwy MPPT i te same panele połączone inaczej aby MPPT miało na czym pracować dają tak z 40% więcej . Mając Cyrixa nie martwię się czy wyłączyłem radio . Ale to jest moje zdanie i moje doświadczenie , a korzystam z kampera nawet teraz bardzo intensywnie . Powodzenia w budowie .

Czy zanim nie miałeś cyrixa miałeś kłopoty z rozładowanym akumulatorem rozruchowym?
Nie jestem przeciwny cyrixowi... Panel za 500PLN jest lepszy od panelu za 400PLN.
Mam kilka samochodów, praktycznie nigdy nie doładowuję akumulatora.

Jaki masz kontroler MPPT? Tak z ciekawości pytam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Paweł7 napisał:

Panel za 500PLN jest lepszy od panelu za 400PLN.

O to ciekawe -  złotówki to przecież nie sa adekwatne parametry panelu     ten za 400 moze mieć ł lepsze parametry i efektywność jak znajdziesz tańszego dostawcę :)

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, smok_wawelski napisał:

O to ciekawe -  złotówki to przecież nie sa adekwatne parametry panelu     ten za 400 moze mieć ł lepsze parametry i efektywność jak znajdziesz tańszego dostawcę :)

A jak ukradniesz to może być i lepszy i darmowy. Przecież ten lepszy też mogę znaleźć w lepszej tańszej cenie.
I to samo mogę powiedzieć o cyryxie, drożej nie znaczy lepiej a już na pewno nie oznacza że tego potrzebujemy.

Jak potrzebujesz pompę do robienia próżni to posiadam takowe dwie... zaworki, lutowanie twarde, gazy też się znajdą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2021 o 19:01, Paweł7 napisał:

Czy zanim nie miałeś cyrixa miałeś kłopoty z rozładowanym akumulatorem rozruchowym?

Nie tylko rozładowany akumulator , nawet spalony alternator , i co najgorsze podczas powrotu z Grecji .Uratowały mnie solary , ale jazda tylko w dzień .

 

W dniu 23.02.2021 o 19:01, Paweł7 napisał:

Jaki masz kontroler MPPT? Tak z ciekawości pytam.

AZTO 30 A .

 

W dniu 23.02.2021 o 18:57, smok_wawelski napisał:


Mam też prośbę Adam - czy możesz mi podesłać lub tu napisać dokładny typ tego Twojego  agregatu Danfosa od lodówki

W weekend , jestem poza domem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.