Skocz do zawartości

Elektryka w zielonej puszce


Rekomendowane odpowiedzi

Pytania o dobór przekroju przewodu powtarzają się po 100 razy w tym i w innych wątkach - odpowiadał na nie @Kristofer, odpowiadałem ja  zamieszczaliśmy tabele  linki itp  - pytania dalej się powtarzają. Szukanie w necie naprawdę nie boli - aby sprawę uprościć podlinkuje jeszcze raz - wystarczy ściągnąć pdf z linku i są tam tabele doboru przekroju dla temp. 30stC  oraz współczynniki korygujące z racji temperatury i sposobu ułożenia przewodów.  -  pdf tutaj   należy pamiętać o tym że w ścianie kampera bywa sporo więcej niż te 30st i należy stosować współczynniki cieplne dobierając przekrój przewodu
Tak samo powtarzają się pytania o dobór zabezpieczeń  - to też jest określone i też było wiele razy o tym pisane - tu są dość strawnie  podane te wiadomości  link 1  link 2

Fotowoltaika w pigułce u Bartka  - poradniczek tutaj

Napisze jeszcze coś czym  być może wdepnę komuś na odcisk i będzie na mnie zły ale po prostu jeśli nie ma się podstawowych wiadomości z zakresu elektryki nie należy się brać  nawet za instalacje niskonapięciowe.   Jasne że prosta instalacja solarna to nie jest prom kosmiczny, jasne też że przy 12v nie ma ryzyka porażenia  ale trzeba pamiętać że prądy przy inst. 12v są duże co może spowodować przykre konsekwencje np. przegrzanie instalacji i sfajczenie budy w przypadku zastosowania niewłaściwego przewodu lub umieszczenia w niewłaściwym miejscu lub dobranie niewłaściwego zabezpieczenia.

Własnie dlatego powstał  wątek Elektryka w zielonej puszce  - o mojej elektryce w budowanym kampervanie  - pomimo że mam te podstawowe wiadomości i umiem liczyć jednak jestem technikiem mechanikiem a nie elektrykiem  więc dla bezpieczeństwa chciałem to skonsultować z Kolegami  którzy mają większe pojęcie o elektryce  i poprosiłem o pomoc którą otrzymałem i za którą jeszcze raz dziękuję.  
 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ta fotka to zdjęcie poglądowe jak chciałem przykręcić  regulator 

A oryginalnie szafka w samochodzie nie ma frontu ani tyłu tylko dwa boki i górę która się dźwiga  na zawiasie.

Jest więc będzie przewiew na wylot wiec chyba powinno wyć ok z wentylacją 

Jak sądzicie montować  w tej pozycji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, smok_wawelski napisał:

Pytania o dobór przekroju przewodu powtarzają się po 100 razy w tym i w innych wątkach - odpowiadał na nie @Kristofer, odpowiadałem ja  zamieszczaliśmy tabele  linki itp  - pytania dalej się powtarzają. Szukanie w necie naprawdę nie boli - aby sprawę uprościć podlinkuje jeszcze raz - wystarczy ściągnąć pdf z linku i są tam tabele doboru przekroju dla temp. 30stC  oraz współczynniki korygujące z racji temperatury i sposobu ułożenia przewodów.  -  pdf tutaj   należy pamiętać o tym że w ścianie kampera bywa sporo więcej niż te 30st i należy stosować współczynniki cieplne dobierając przekrój przewodu
Tak samo powtarzają się pytania o dobór zabezpieczeń  - to też jest określone i też było wiele razy o tym pisane - tu są dość strawnie  podane te wiadomości  link 1  link 2

Napisze jeszcze coś czym  być może wdepnę komuś na odcisk i będzie na mnie zły ale po prostu jeśli nie ma się podstawowych wiadomości z zakresu elektryki nie należy się brać  nawet za instalacje niskonapięciowe.   Jasne że prosta instalacja solarna to nie jest prom kosmiczny, jasne też że przy 12v nie ma ryzyka porażenia  ale trzeba pamiętać że prądy przy inst. 12v są duże co może spowodować przykre konsekwencje np. przegrzanie instalacji i sfajczenie budy w przypadku zastosowania niewłaściwego przewodu lub umieszczenia w niewłaściwym miejscu lub dobranie niewłaściwego zabezpieczenia.

Własnie dlatego powstał  wątek Elektryka w zielonej puszce  - o mojej elektryce w budowanym kampervanie  - pomimo że mam te podstawowe wiadomości i umiem liczyć jednak jestem technikiem mechanikiem a nie elektrykiem  więc dla bezpieczeństwa chciałem to skonsultować z Kolegami  którzy mają większe pojęcie o elektryce  i poprosiłem o pomoc którą otrzymałem i za którą jeszcze raz dziękuję.  
 

Te linki dotyczą prądu zmiennego.
W kamperach/przyczepach to instalacje 12V a nie 230V są największym zagrożeniem. Duże prądy przy niskim napięciu to jest największy problem.
https://enterius.eu/wsparcie/kalkulator-przekroju-przewodow-led/

To kalkulator dla obwodów LED i świetnie oddaje zależność spadku napięcia względem prądu i przekroju przewodów.

Poradnik o instalacjach solarnych super ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, miras5000 napisał:

Panowie ta fotka to zdjęcie poglądowe jak chciałem przykręcić  regulator 

A oryginalnie szafka w samochodzie nie ma frontu ani tyłu tylko dwa boki i górę która się dźwiga  na zawiasie.

Jest więc będzie przewiew na wylot wiec chyba powinno wyć ok z wentylacją 

Jak sądzicie montować  w tej pozycji

 

Ja bym go na jakiś dystansach w poziomie zamocował. Tym bardziej że szafka otwarta.
Ale jak masz możliwość w pionie i od "sufitu" szafki zostawisz mu przestrzeń dla swobodnego ruchu powietrza to montuj w pionie.
Jakie napięcie daje Twój moduł PV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te linki dotyczą prądu zmiennego.
W kamperach/przyczepach to instalacje 12V a nie 230V są największym zagrożeniem. Duże prądy przy niskim napięciu to jest największy problem.
https://enterius.eu/wsparcie/kalkulator-przekroju-przewodow-led/
To kalkulator dla obwodów LED i świetnie oddaje zależność spadku napięcia względem prądu i przekroju przewodów.
Poradnik o instalacjach solarnych super
Przecież Smok napisał że 12v jest największym zagrożeniem. To że zalinkowane strony są o 230v, to znaczy że to napięcie też jest składową instalacji. Intencją autora było wskazanie tego, że na Forum jest mnóstwo informacji o instalacjach 12v i 230v i nie potrzeba kolejny raz się o tym rozpisywać. Wystarczy przeszukać choćby odpowiedzi wspomnianych forumowiczów Kristofera i Smoka wawelskiego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomekk napisał:
8 godzin temu, Paweł7 napisał:
Te linki dotyczą prądu zmiennego.
W kamperach/przyczepach to instalacje 12V a nie 230V są największym zagrożeniem. Duże prądy przy niskim napięciu to jest największy problem.
https://enterius.eu/wsparcie/kalkulator-przekroju-przewodow-led/
To kalkulator dla obwodów LED i świetnie oddaje zależność spadku napięcia względem prądu i przekroju przewodów.
Poradnik o instalacjach solarnych super emoji6.png

Przecież Smok napisał że 12v jest największym zagrożeniem. To że zalinkowane strony są o 230v, to znaczy że to napięcie też jest składową instalacji. Intencją autora było wskazanie tego, że na Forum jest mnóstwo informacji o instalacjach 12v i 230v i nie potrzeba kolejny raz się o tym rozpisywać. Wystarczy przeszukać choćby odpowiedzi wspomnianych forumowiczów Kristofera i Smoka wawelskiego.

Oczywiście, że wszystko wyjaśniają, dlatego powstał ten wątek... 
Każdy ma jakiś inny problem, inne potrzeby/wyobrażenie, często trzeba podejść indywidualnie do problemu/pomysłu.
Nie wystarczy przeczytać książki kucharskiej by ugotować obiad.
Jeśli ktoś zadaje pytanie to chce uniknąć przykrych niespodzianek.
Dostaje rozwiązania problemów i sam niech wybiera co dla niego najlepsze, co da radę samemu a co go przerasta.

 

10 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Własnie dlatego powstał  wątek Elektryka w zielonej puszce  - o mojej elektryce w budowanym kampervanie  - pomimo że mam te podstawowe wiadomości i umiem liczyć jednak jestem technikiem mechanikiem a nie elektrykiem  więc dla bezpieczeństwa chciałem to skonsultować z Kolegami  którzy mają większe pojęcie o elektryce  i poprosiłem o pomoc którą otrzymałem i za którą jeszcze raz dziękuję.  

I tu mamy sedno. Dostałeś porady, propozycje i rozwiązania za które podziękowałeś.
Inni też chcą porady, konsultacji i propozycji za które, jestem przekonany, też podziękują. Już podziękowali.

Na myśl przychodzą mi też porady typu: już o tym było poszukaj itd.  Ile ja się naszukałem szukając jakiegoś konkretnego  mojego problemu. Przeważnie problemy innych nijak miały się do moich, rozwiązania innych problemów nie rozwiązywały moich problemów. Każdy z nas tego doświadczył.
Chcesz mi powiedzieć, że przed Tobą nikt nie budował kampera? Nikt nie miał dylematów i problemów? Nikt tego nie opisał i nie dostał porady?

Jakoś średnio to widzę jak idę do hydraulika z problemem i dostaję książkę o średnicach rur, rodzajach uszczelek, zaworach. itd.

 

11 godzin temu, smok_wawelski napisał:

jeśli nie ma się podstawowych wiadomości z zakresu elektryki nie należy się brać  nawet za instalacje niskonapięciowe

To też prawda i trudno się z tym nie zgodzić. Trzeba mieć świadomość, że duże prądy na niepewnych stykach np. bezpieczników, słabo dokręcone kostki elektryczne czy niepewne kiepskiej jakości łączówki przewodów potrafią doprowadzić w skrajnych przypadkach do pożarów. Większość spalonych samochodów to efekt wadliwej instalacji elektrycznej i trzeba o tym pamiętać. Dlatego ja jestem za odpowiednim dobraniem wszystkiego do realnych potrzeb. A bezpieczniki jak najbliżej źródła czyli w naszym przypadku akumulatora.
I bezpieczniki które łączą nam akumulatory rzędu 120 i więcej amper to dla mnie chyba trochę za dużo. To nie MELEX. Takie połączenie ma nam doładowywać akumulator bytowy i tyle.
Jest to moje zdanie i rozumiem, że inni mogą mieć odmienne.



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik najbliżej źródła - oczywiście tak...

Ale źródłem też jest tak naprawdę regulator...

 

Przewód łączący - ładowanie aku ale to co opisałem...co będzie jak przetwornicę włączymy podczas pracy silnika...U mnie mając alternator 160A i rozładowany akumulator zabudowy nie zauważyłem żeby był prąd większy niż 40-50A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też prawda i trudno się z tym nie zgodzić. Trzeba mieć świadomość, że duże prądy na niepewnych stykach np. bezpieczników, słabo dokręcone kostki elektryczne czy niepewne kiepskiej jakości łączówki przewodów potrafią doprowadzić w skrajnych przypadkach do pożarów. Większość spalonych samochodów to efekt wadliwej instalacji elektrycznej i trzeba o tym pamiętać. Dlatego ja jestem za odpowiednim dobraniem wszystkiego do realnych potrzeb. A bezpieczniki jak najbliżej źródła czyli w naszym przypadku akumulatora.
I bezpieczniki które łączą nam akumulatory rzędu 120 i więcej amper to dla mnie chyba trochę za dużo. To nie MELEX. Takie połączenie ma nam doładowywać akumulator bytowy i tyle.
Jest to moje zdanie i rozumiem, że inni mogą mieć odmienne.



 
Nikt nie neguje potrzeby otrzymania porady na indywidualne zapotrzebowanie, ja wskazałem tylko że powielasz tezy które już zostały postawione. Forum zbliżone jest do biblioteki, a nie do kozetki u psychoanalityka, tu trzeba trochę poszperać i poczytać. Nie jest moim celem dyskutować z Tobą, zwracam jedynie uwagę w celu utrzymania porządku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Misio napisał:

Bezpiecznik najbliżej źródła - oczywiście tak...

Ale źródłem też jest tak naprawdę regulator...

I regulator też powinien być zabezpieczony, ma własne ograniczniki prądów a w środku często bezpieczniki topikowe i takie wlutowane też.

 

6 minut temu, Misio napisał:

nie zauważyłem żeby był prąd większy niż 40-50A.

Właśnie dla tego wydaje mi się na wyrost kabel 25mm2 i bezpieczniki 120A w górę. 
Jak ja sprawdzałem prąd ładowania akumulatora u mnie ( kamper stał 3 miesiące nie odpalany ) max co zobaczyłem na mierniku to 45A które dość szybko spadło.
Na zabudowę szło około 10A. Pomiary robione przy wyłączonych wszystkich odbiornikach ( światła, dmuchawy itp ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł7  prośba tnij cytaty - piszesz kilku wierszową odpowiedź a cytuje kilkunastowierszowego posta to utrudnia czytanie na tel

15 godzin temu, Paweł7 napisał:

....Te linki dotyczą prądu zmiennego.

Owszem tak dotyczą ale i dają możliwość  zapoznania sie z tematem doboru przekroju przewodu i zabezpieczeń.  Kalkulator z enteriusa o którym wspominasz i inne kalkulatory też wielokrotnie linkowałem. Poradnik - pogratuluj autorowi - @tarapukuara jest i na tym  forum i na CT pod nickiem swojego znaku KF można też do Bartka zadzwonić i pogadać  w sprawie PV oraz zakupu - to bardzo pomocny i sympatyczny Człowiek pomagał wielu Kolegom  :) 

Jeśli chodzi o prąd stały - skoro masz doświadczenie  - wrzuć dobór przekrojów i zasady doboru zabezpieczeń  - będzie przydatny komplecik i pytań będzie mniej :) 

8 godzin temu, tomekk napisał:

To że zalinkowane strony są o 230v, to znaczy że to napięcie też jest składową instalacji. Intencją autora było wskazanie tego, że na Forum jest mnóstwo informacji o instalacjach 12v i 230v i nie potrzeba kolejny raz się o tym rozpisywać. Wystarczy przeszukać choćby odpowiedzi......

Dokładnie tak Tomku - być może należałoby również pozbierać te informacje gdzieś do kupy i np. przykleić wątek.
@Kristofer próbował już to robić ale jakoś się to z czasem porozmywało, ja też w tym tasiemcu prosiłem o rozdzielenie jak pojawiły się tematy i ogrzewania i parę innych nie zwiazanych z elektryką - to sugestia dla Ciebie Tomku i Kolegów z ekipy moderacyjnej oczywiście na przyszłość bo dla tego wątku to już nie ma sensu za duża przeplatanka tu już jest i znając moderkę wiem że zarówno byłoby to trudne i rozbijające kontekst.
Mnie absolutnie nie chodzi o to że założyłem ten wątek, zaczął się moją puszką i opracowaniem mojego schematu choć nie przeczę też że miał temu służyć. Jednak nie traktuję go jak własność bo wg mnie na forum istnieje wspólna własność Użytkowników - co więcej ze 2 strony wcześniej napisałem że cieszę się że ludzie tu piszą i że komuś się to przydaje . Ale jednak z drugiej strony muszę stwierdzić że panujący tu groch z kapusta utrudnia znalezienie informacji i w tym zakresie oraz w zakresie wielu innych podobnych wątków  - szczerze mówiąc na przyszłość widzę pole działania dla moderacji w tego typu tasiemcach o 100 sprawach  :) 

4 godziny temu, Paweł7 napisał:

...Każdy ma jakiś inny problem, inne potrzeby/wyobrażenie, często trzeba podejść indywidualnie do problemu/pomysłu.
Nie wystarczy przeczytać książki kucharskiej by ugotować obiad. .....

Nie było moim zamiarem dawanie książki kucharskiej i napisanie spadaj do niej - moim zamiarem było wskazanie tego że człowiek który przeczyta książkę kucharską będzie już  umiał ugotować  może nie obiad ale jajecznicę oraz zagotować wodę na herbatę oraz że po przeczytaniu  łatwiej mu będzie też konkretniej i precyzyjniej pytać  o niuanse wyszukanych potraw obiadu :)

Natomiast obserwuję od dłuższego czasu  na forum podejście po co mam szukać i drążyć wiedzę  - napiszę podadzą mi na tacy - uważam to za niewłaściwe i mało ambitne podejście. Nie piję tu do nikogo personalnie przynajmniej na razie - ale nie sposób zaprzeczyć że na forum wiele jest postów w stylu FB - "Hejka - potrzebuję schematu na już......"  i nie tylko dotyczy to postów "elektrycznych"  a ja twierdze że najpierw trzeba trochę przeryć wiedzy i książkowej i forumowej, opracować swój schemat i wrzuciwszy go dopiero prosić o korekty i dyskusję oraz że ideą forum jest dawaj i bierz.   A samo od razu dawaj jest niewłaściwe, nieuprawnione i lekceważące dla forumowiczów którzy coś temu forum już dali.

4 godziny temu, Paweł7 napisał:

.....Chcesz mi powiedzieć, że przed Tobą nikt nie budował kampera?

.....Jakoś średnio to widzę jak idę do hydraulika z problemem i dostaję książkę o średnicach rur, rodzajach uszczelek, zaworach. itd.

A skąd taki kompletnie  chory pomysł ?   Nigdy się guru nie mieniłem, zawsze szanuję zdanie Kolegów  zawsze cenię udzielane mi rady - owszem nieraz spieram się z Kolegami  i to nawet bardzo mocno ale to przecież na tym też polega dyskusja i  jeśli odbywa się to kulturalnie z zachowaniem wzajemnego szacunku  i na argumenty to nie widzę w tym nic złego.
P. wyżej  co napisałem - wydaje mi się że tam również wytłumaczyłem jasno  co uważam za dobre a co za złe - książkę kucharską możesz rozumieć na równo z hydraulikiem :)

4 godziny temu, Paweł7 napisał:

....Każdy ma jakiś inny problem, inne potrzeby/wyobrażenie, często trzeba podejść indywidualnie do problemu/pomysłu.

Tak to zgoda - dlatego uważam że dla oddzielnych problemów należy zakładać oddzielne wątki gdzie łatwiej będzie się odnaleźć. Przyznasz chyba że  rycie 30stron wątku tasiemca nie jest najlepsze dla potrzeby wyszukania informacji

 

4 godziny temu, Paweł7 napisał:

Ile ja się naszukałem szukając jakiegoś konkretnego  mojego problemu. Przeważnie problemy innych nijak miały się do moich, rozwiązania innych problemów nie rozwiązywały moich problemów. Każdy z nas tego doświadczył.

3 godziny temu, tomekk napisał:

Nikt nie neguje potrzeby otrzymania porady na indywidualne zapotrzebowanie, ja wskazałem tylko że powielasz tezy które już zostały postawione. Forum zbliżone jest do biblioteki, a nie do kozetki u psychoanalityka, tu trzeba trochę poszperać i poczytać.

Myślę że tym stwierdzeniem @tomekk bardzo dobrze to podsumował  -  to forum ma bardzo dobrą wyszukiwarkę w odróżnieniu od phpBB, podział tematyczny też nie najgorszy   - kwestia ile sił i czasu włoży się w wyszukiwanie. A to wyszukiwanie jest utrudnione tasiemcami o 100 sprawach czyli  takim  przypadkiem jaki mamy tu w tym wątku
Powtórzę jeszcze raz - tasiemiec wątek jest dobry dla Humor, Ciekawostki, Życzenia a nie dla spraw technicznych.   Jeśli nie ma sprawy zbliżonej  do mojej to zakładam nowy wątek ,  jeśli mod wie że jest już taki podobny  scali te wątki bo taka jego rola :) oczywiście nie może to być nagminne   wyręczanie się modem nie poszukawszy to chyba sprawa jasna.
Oczywiste jest dla mnie również to że user taki jak Ty  @Paweł7  czy podobny user mający kilkadziesiąt postów i będący na forum 3 tyg jak Ty *tu mogę się mylić niektórzy czytają długo nim się zarejestrują)   jasne  Świeżaki mają ciężej wyszukać niż ja który tu siedzę 10 lat ale to owszem powinno być zrozumiałe lecz też  nie upoważnia do słabego szukania - po prostu traktujmy sie Koleżeńsko wzajemnie fer   i tak również traktujmy wspomnianego wyżej moda który choć owszem powinien być pomocny Świeżakom to   jednak mod też nie jest firmą usługową  na zachcianki leniwych szukających

4 godziny temu, Misio napisał:

Ale źródłem też jest tak naprawdę regulator...

Tu bym sie nie zgodził - żródełkiem energii jest słoneczko,   jak już elektrycznej to solar lub aku a regulator jest jedynie ich sługa i pośrednikiem :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator ma bezpieczniki "dla siebie" by on się nie uszkodził, a nie dla przewodów i ich "przetarcia", a też właśnie pamiętam np rozmowy ze "strażakami" którzy "walczą na drogach" w służbach ratunkowych przy pomocy w problemach na drogach (wypadki/kolizje). Jak byli "zdziwieni" że tu jest drugi akumulator (w kamperze, a w ogóle że jest w przyczepie) i co gorsza jak się go wypnie, nadal w przewodach może "być" napięcie...(a takie coś jest też bardzo niebezpieczne dla ratowników jak i dla naszej instalacji...)

 

Co do przewodu łączącego...jednak uważam że np 6 czy 10mm2 (w kamperze) to jednak ciut mało - jak pisałem mam 16mm2 i bezpieczniki 180A (jakoś 150-160A nie znalazłem) po obu stronach tego przewodu. Jednak czasem nam się zdarza włączyć przetwornicą przy pracującym silniku...i bym się bał że jednak zaraz upalę bezpiecznik rzędu 80-100A.

Do tego stopnia iż ciut się boję budując vana, że Cyrix 120A może być "za słaby" (to piszę już bardziej na zasadzie rozważań teoretycznych, jak by ktoś kiedyś to czytał i mógł wynieść "okrojone" swoje wnioski).

 

Teraz, smok_wawelski napisał:
Cytat

Ale źródłem też jest tak naprawdę regulator...

Tu bym sie nie zgodził - żródełkiem energii jest słoneczko,   jak już elektrycznej to solar lub aku a regulator jest jedynie ich sługa i pośrednikiem :)

zgodzę się, ale to tak jak by mówić że alternator też nie jest źródłem prądu bo musi się kręcić więc energia z silnika...

(to już rozważania teoretyczne).

Chodziło mi o to że od regulatora "prąd płynie", tak samo od paneli...i też trzeba być tego świadomym (to co wyżej pisałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko masz Panie Ziomek racje - ja sobie tak tylko zażartowałem na koniec tego poważnego posta :)  
Silnik i altek nie jest dobrym porównaniem  -  to rożne rodzaje energii  podobnie słoneczko i panel ale  panel i regulator już tak bo w obu mamy energie elektryczną :) 

PS 

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smok_wawelski napisał:

....Jeśli chodzi o prąd stały - skoro masz doświadczenie  - wrzuć dobór przekrojów i zasady doboru zabezpieczeń  - będzie przydatny komplecik i pytań będzie mniej :) 
....Kalkulator z enteriusa o którym wspominasz i inne kalkulatory też wielokrotnie linkowałem.

 @Paweł7 - Niestety Kalkulator enterius ma mocno ograniczone możliwościowi liczenia dla większych prądów niskiego napięcia, podobnie jest niestety z ograniczeniem na excelowym kalkulatorze z Salama  a tych pytań ostatnio było sporo  - dlatego wrzucenie doboru przekrojów przewodów i zasad doboru zabezpieczeń dla prądu stałego byłoby ze wszech miar bardzo przydatne i użyteczne dla Kolegów i rozwiałoby wątpliwości różnic z prądem zmiennym który zalinkowałem a Ty zanegowałeś - jak by były wzory i załozenia być może można by to było na excela zrobić i powiesić na forum ku zadowoleniu mniej obeznanych użytkowików :) 

Przepraszam kłapłem coś nie tak i ten post nie został scalony z poprzednim

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Paweł7 napisał:

Dioda zenera nie, taka dioda to służy do stabilizacji napięcia i budowy zasilaczy jako odseperowanie zupełnie się nie nadaje.
Nie do końca rozumiem to co narysowałeś. Czy teraz z kontrolera solara masz wykorzystane wyjście LOAD?
Z rysunku wynika że jest/chcesz podłączyć do nowej listwy...
Nie możesz rozdzielić jeden z istniejących bezpieczników? Wyciągasz kabelek podłączasz nowy kabelek od nowej listwy z bezpiecznikami, wyciągnięty kabelek podłączasz pod pierwszy z brzegu bezpiecznik a reszta bezpieczników na taśmy led i czujnik gazu. To nie są jakoś specjalnie obciążające gadgety. Nie potrzebujesz wtedy kombinowania z diodami itd.

 

Chciałem tak zrobić ale jak podłączyłem taśmę led to zaczęła mrugać jak stroboskop i transformator buczał, więc tak sobie to wymyśliłem żeby podpiąć przez napięcie które będzie wychodzić z regulatora wtedy ledy ładnie świecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.