Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

54 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

wg mnie jest prawdopodobne że w wyżej wymienionej sytuacji mogło dojść do zwarcia pomiędzy ogniwami

Ale czy wtedy, jak w opisie, był by nadal zasilanie instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, lbuster napisał:

Problem (a raczej całe szczęście) w tym, że gościu to zauważył. Co by było, gdyby to się stało podczas Twojej nieobecności? Ja mam AKU pod drewnianym łóżkiem a na nim poduchy :(

No ale chwila. Żadnego ognia tam nie było bo by to wyglądało inaczej. Tam się zaczęło coś topić jedynie od wysokiej temperatury. Temperatura topnienia plastiku to jakieś 100 kilkadziesiąt stopni. Od takiej temperatury nic się jeszcze nie zapali. Samozapłon drewna to chyba jakieś 400 stopni więc droga do pożaru jeszcze dość daleka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, filipert napisał:

Ale czy wtedy, jak w opisie, był by nadal zasilanie instalacji?

dopóki ogniwo nie uległo uszkodzeniu mógł być prąd. Zresztą tam jest trochę "kabelków" i elektroniki więc do zwarcia mogło  dojść z wielu przyczyn. Pewnie po "otwarciu" akumulatora   producent się dowie. Ja bym odstawił taki uszkodzony aku w bezpieczne miejsce, i rozładował w kontrolowany sposób i dopiero szukał przyczyny.

Na YT jest sporo filmików jak się zachowują ogniwa LiFePo4 przy kontrolowanym zwarciu i jakie osiągają temperatury. Doktoryzowałem się ponad rok temu i w przeciwieństwie do LiPo nie było spektakularnych wybuchów i pożarów.

ogólnie można przyjąć że LiFePo4  są stabilne i bezpieczne, ja zdecydowałem się na zakup, a jakieś przypadki się zawsze mogą zdarzyć, baterie w telefonach też czasem wybuchają nawet w Samsungach się zdarzało a jakoś wszyscy używają ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz ładowałem victron em blue Smart 15A IP65 aku volt 100Ah/150A. I pierwszy raz uruchomiłem aplikacje. 

Czy ładowanie LiFePo4 ma odbywać się na programie li-ion czy normal? Bo mając na li-ion naładował się od 30%do 84% i ani grama więcej. A napięcia na celach były jakoby trochę rozbieżne. Dzisiaj rano odłączyłem ładowarkę i się to ustabilizowało ale procent naładowania został. 

Screenshot_20220922-020214_LiFePO4 VOLT POLSKA MANAGER.jpg

Screenshot_20220922-020245_LiFePO4 VOLT POLSKA MANAGER.jpg

Screenshot_20220922-020334.jpg

Screenshot_20220922-095045_LiFePO4 VOLT POLSKA MANAGER.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LiFePo4 jak i ładowarki mają to do siebie, że muszą się nauczyć...współpracować...

Jak napisał @jacek00  za parę ładowań będzie dobrze...

Poza tym LiFePo4 lubi być doładowanie do 80%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do teoretyków - bo tu jeszcze praktyka zbyt bardzo raczkuje...

Dla LiFePO4 lepiej by było wyłączyć "ładowarki" aż do poziomu rozładowania np 20% i dopiero je włączyć...
Bo jak mi chodzą solary i alternator to rzadko się zdarza że rozładowanie akumulatora spadnie poniżej 90%
Musimy se postać przez kilka dni w krzakach by spadło do 80-70%...

Oczywiście zimą ta nadprogramowa moc będzie bardzo potrzebna ale latem?

Więc jak tu z nim "walczyć" by go nie zepsuć :wyszczerzony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie powoli testy w terenie, fajnie po nocy z włączonym ogrzewaniem, które jednak pochłania prąd, obudzić się i mieć 13,4V przed 7 rano, kiedy jeszcze panele się nie rozkręcają :)

54 minuty temu, Misio napisał:

Mam pytanie do teoretyków - bo tu jeszcze praktyka zbyt bardzo raczkuje...

Dla LiFePO4 lepiej by było wyłączyć "ładowarki" aż do poziomu rozładowania np 20% i dopiero je włączyć...
Bo jak mi chodzą solary i alternator to rzadko się zdarza że rozładowanie akumulatora spadnie poniżej 90%
Musimy se postać przez kilka dni w krzakach by spadło do 80-70%...

Oczywiście zimą ta nadprogramowa moc będzie bardzo potrzebna ale latem?

Więc jak tu z nim "walczyć" by go nie zepsuć :wyszczerzony:

Wydaje mi się, że nie warto schodzić poniżej 50% naładowania bez potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Misio napisał:

Ale z drugiej strony LiFePo4 lubi naładowania do 80%...

I coraz mocniej myślę o wymianie bojler

... by miał też grzałkę elektryczną...

Na lato oczywiście, muszę kiedyś zrobić test, bo ja mam opcję grzania wody z prądu przez przetwornicę -  w opcji ok  800 lub 1600W -  muszę sprawdzić instrukcję. Zimą jednak szkoda by mi było prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzania ciepłej wody. W tej chwili mam truma tt2 5l 230v. I teraz czy warto wymieniać na truma gaz/Ele 10l? 

Przy 5l i 230v (800/1300w) przy 5 osobowej rodzinie chyba nie starczy mi prądu z LiFePo4 100Ah? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Teodor2424 napisał:

Przy 5l i 230v (800/1300w) przy 5 osobowej rodzinie chyba nie starczy mi prądu z LiFePo4 100Ah?

Wszytko zależy od sposobu brania prysznica. Jeśli każde z Was stoi kilka minut pod strumniem ciepłej wody, to wody w zbiorniku Ci nie wystarczy ;) U nas 5l z TT2 wystarcza na 5 osób, ale to jest na zasadzie "namoczyć -> zakręcić wodę -> namydlić całość -> odkręcić wodę -> szybko spłukać". Poza tym TT2 ma termostat ustawiony na coś ok 65 C, więc 5l wody o tej temperaturze to teoretycznie ok 12 l wody o temp 38 C, jeśli zmieszamy z zimną wodą o temp pokojowej. Więc w naszym przypadku da się na jednym podgrzaniu TT2 ogarnąć prysznic, a to realnie zabiera ok 25Ah z aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.