Skocz do zawartości

DMC przyczepy a wspólczynnik 1,33 - rozwiązanie


Wiadomość dodana przez Piotrek,

Przepisy uległy zmianie od 1 stycznia 2023. Informacje zawarte w tym wątku są nieaktualne. Dodatkowe informacje: https://forum.karawaning.pl/topic/41824-definitywny-koniec-z-przelicznikiem-133/ 

Rekomendowane odpowiedzi

No dobra, przejrzałem ten temat przez weekend jeszcze raz i chyba muszę posypać głowę popiołem, wygląda na to, że ten współczynnik 1.33 to coś, co jednak trzeba wziąć pod uwagę.

Zwłaszcza przykład w z wiaduktem podziałał mi na wyobraźnię.

 

Powiedzcie, zatem czy dobrze zrozumiałem, że DMC przyczepy z dowodu holownika to wartość konstrukcyjna określająca maksymalny ciężar, jaki może być holowany przez dany samochód zdaniem producenta.

 

Zatem np. dla mojego holownika (Astra J, 1.6T, 5D)

MW(G) 1475kg

F1,F2 1965 kg

F3 3510 kg

O1 1500 kg

 

Czy dobrze rozumiem, że najwyższa masa przyczepy, jaką mogę holować zgodnie z naszymi przepisami to 1965/1,33 = 1477 kg?

Czy też 1475 kg bo jest to MW holownika a przyczepa nie może być cięższa od tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 336
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czy dobrze rozumiem, że najwyższa masa przyczepy, jaką mogę holować zgodnie z naszymi przepisami to 1965/1,33 = 1477 kg?

Tak

 

Czy też 1475 kg bo jest to MW holownika a przyczepa nie może być cięższa od tego?

Też tak, przy czym nie masz się czym martwić bo  u Ciebie DMC przyczepy = MW pojazdu więc luzik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrs wyliczenia dokładnie podał Ci Speedy a ja mam pytanie czy holowałeś kiedyś swoją Astrą przyczepę o DMC 1500 kg lub trochę mniej?

Astra do wielkich i ciężkich samochodów raczej nie należy i podróż z tak dużą budą może być nie lada wyzwaniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

vrs wyliczenia dokładnie podał Ci Speedy a ja mam pytanie czy holowałeś kiedyś swoją Astrą przyczepę o DMC 1500 kg lub trochę mniej?

Astra do wielkich i ciężkich samochodów raczej nie należy i podróż z tak dużą budą może być nie lada wyzwaniem...

 

Masz rację, dlatego rozważam jeszcze drugi samochód C4 Grand Picasso... ale on z kolei też dużo cięższy nie jest a ma większe DMC, więc dochodzą te viatole i inne wymagania z tym związane.

 

Myślę, że jak bym do Astry załadował najcięższe rzeczy do bagażnika i jechał z głową to nie byłoby źle.

 

Zobaczymy, jaką ostatecznie przyczepę uda się kupić, my szukamy konkretnego układu z łóżkami piętrowymi wzdłuż przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dzieje na tym świecie :bzik:  na poczatku były 1,5 tonowe budy za Sharanem potem Passatem ostatnio Focusem a teraz mamy pomysł za Astrą :bzik: Wolny to kraj i każdy robi to co chce, czy to dobre czy to złe ... jak kiedyś tekst pewnego utworu brzmiał ;) ale proponuje dla spokojności nie szaleć z masą budki ... powodzenia ... bo się przyda :hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masy samochodów rosną, przyczep niestety też.

Wystarczy porównać masy danego modelu przyczepy z ostatnich 10-15 lat

Nie wiem z czego to wynika ja na to mówię "gęsty plastik". Wiadomo że im lżejszą przyczepę uda się kupić tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wracając do przykładu Sprintera:

- producent oferuje na rynku samochód z DMC 3500kg ( na kat B.) który wg jego deklaracji może ciagnąć przyczepę z DMC 3000kg. Producent wie ,ż

  

 

 

 

Wracając do przykładu Sprintera:

- producent oferuje na rynku samochód z DMC 3500kg ( na kat B.) który wg jego deklaracji może ciagnąć przyczepę z DMC 3000kg. Producent wie ,ż

  

 

w tym przypadku to już nie będzie kategoria B ( z tą przyczepą 3000kg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy nie chcę zaśmiecac forum więc napiszę w tym dziale.

 

Mój holownik to MB W210 o parametrach

 

G 1780 kg

F1=F2 2340 kg

F3 ------

O1 2100

02 750

 

Interesuje mnie przyczepa MW 1120kg i DMC 1400kg, rozumiem, że w świetle przepisów na taki zestaw będzie mnie obowiązywał viatol i B+E czy się mylę, moja maksymalna przyczepa wg przepisów na B to jak rozumiem 1160kg. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bigozz dobrze liczysz:

- przy przyczepie DMC 1400 kg obowiązuje Cię kategoria prawa jazdy B96 lub B+E i oczywiście viatoll,

- a na kategorii prawa jazdy B możesz jechać z przyczepą max 1160 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie pozostaje m nic innego jak "szyć przyczepę na miarę" :) bo nic dla 4 osób z anglii w tym DMC z ciepłą wodą nie znajdę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to "szycie" bedzie powiedzmy do zaszycia w PL, bo taka u Nas tolerancja na wadze. Ale juz gdzieś w UE (np. Austria) w drodze na Chorwację, na Słowacji czy Czechach w drodze na Chorwację lub Węgry, czy w Niemczech w podróży na zachód i południe (Włochy, Hiszpania, itd) to raczej czeka Cię solidny mandat i zakaz dalszej jazdy.

Pamiętaj i tym bo skazujesz się na wakacje i wyjazdy tylko w PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Piotrek zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.