Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie ...jak już inwestujecie w swoje bateryjki to nie zapominajcie o tej silnikowej , kilka złoty więcej wydacie (albo i nie) dostając w zamian pełną kontrolę nad wszystkim ..... Panel +regulator na dwa akumulatory ..... w nim jest podział mocy ładowania czyli ustawiacie jak chcecie % w skali co 10 . Mam takie coś w Ivonie , dodatkowo mam wyświetlacz i widzę stany ładowań , naładowania itp ..... warto zrobić to wszystko za jednym razem i w lesie macie wszystko naładowane a nie tylko jeden cycepkowy .....

http://www.modernhom...YSWIETLACZ.html ja mam taki .

 

 

 

w moim przypadku z zestawu odjęto mi regulator zwykły i dodano ten na dwa aku .... cenowo kilka zł więcej

Edytowane przez Kogut69 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywnie rozważam możliwość zakupu takiej baterii http://allegro.pl/panel-sloneczny-bateria-97w-schott-asi-i2124002569.html

 

Wygląda bardzo solidnie, uznany producent, dobre parametry. Wadą jest ciężar 18 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może się nie znam lecz muszę zwrócić uwagę na bardzo ważne fakty omawiany panel ma 190W przy napięciu 36V jest 5A, a to już dość wystarczające parametry, kiedyś mnie uczono że jeśli napięcie rośnie to prąd spada i na odwrót jeśli napięcie maleje to prąd wzrasta i jeśli się nie mylę to chyba jeszcze nikomu się nie udało tego przeskoczyć. Do każdego panela wiadomo trzeba dobrać odpowiedni regulator , a to już zależy od tego jaki jest panel i jaki akumulator ma utrzymać w znakomitej kondycji. Z tego co już było omawiane na forum to ten właśnie panel 190W36V/5A będzie dobrym rozwiązaniem do akumulatora 80-100Ah , im większy tym dłużej będzie ładować.

 

A jeśli chodzi o takie przeliczenia czy rozważania prądowe myślę że kolego "Świstak" jest najbardziej w temacie obliczeń i rozważań czysto teoretycznych co pozwoli praktycznie skompletować odpowiedni zestaw.

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontroler który znajduje się między baterią a akumulatorem nie jest zaawansowaną przetwornicą DC/DC lecz tylko szeregowym elementem, którego rola praktycznie ogranicza się do ograniczenia prądu ładowania akumulatora gdy napięcie na jego zaciskach osiąga wartość maksymalną (13,7 - 14,4 V).

 

Masz rację, praw fizyki się nie przeskoczy i skoro prąd zwarciowy baterii jest na poziomie 5A to w instalacji 12V moc nie przekroczy 60W.

 

Znacznie lepsza byłaby bateria 190W/18V/10A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz takie urzadzenie i jest mocne, to mozesz je zostawic, wtedy uzywaj go tylko gdy masz dostep do 230V. Jak uzywasz panelu, przelaczasz na kontroler solar a swoje urzadzenie odlaczasz.

Ladowac z dwoch zrodel nie wolno.

 

 

jeszcze jedno pytanie a co z ładowanie podczas jazdy z samochodu może zostać i ładować razem z solarami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, może się nie znam lecz muszę zwrócić uwagę na bardzo ważne fakty omawiany panel ma 190W przy napięciu 36V jest 5A, a to już dość wystarczające parametry, kiedyś mnie uczono że jeśli napięcie rośnie to prąd spada i na odwrót jeśli napięcie maleje to prąd wzrasta i jeśli się nie mylę to chyba jeszcze nikomu się nie udało tego przeskoczyć. Do każdego panela wiadomo trzeba dobrać odpowiedni regulator , a to już zależy od tego jaki jest panel i jaki akumulator ma utrzymać w znakomitej kondycji. Z tego co już było omawiane na forum to ten właśnie panel 190W36V/5A będzie dobrym rozwiązaniem do akumulatora 80-100Ah , im większy tym dłużej będzie ładować.

 

A jeśli chodzi o takie przeliczenia czy rozważania prądowe myślę że kolego "Świstak" jest najbardziej w temacie obliczeń i rozważań czysto teoretycznych co pozwoli praktycznie skompletować odpowiedni zestaw.

 

Pozdrawiam serdecznie.

 

 

Jakoś dziwnie tłumaczysz zwykłe prawo Ohma. Zależność jest prosta: napięcie jest wprost proporcjonalne do prądu, czyli gdy prąd rośnie to również rośnie napięcie na odbiorniku U=I*R. Rzeczywiście Twoje prawo elektrotechniki trudno przeskoczyć. Może mnie poprawisz jeżeli p. Ohm się mylił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontroler który znajduje się między baterią a akumulatorem nie jest zaawansowaną przetwornicą DC/DC

 

Zalezy jaki kontroler, MPPT jest wlasnie przetwornica DC-DC.

Podobny problem pojawil sie tu: http://forum.karawaning.pl/topic/7954-pytanie-do-magikow-elektrykow-zasilacz/page__view__findpost__p__252046

 

U mnie na wejsciu kontrolera mozna teoretycznie podac 5-60V, a na wyjsciu i tak bedzie 14-14.4V

Oczywiscie sprawnosc przy 5V nie bedzie zbyt wysoka, ale fakt sie liczy. W praktyce gdyz z samochodu przychodzi mi pod obciazeniem 12-13V, kontroler robi z tego 14V.

 

jeszcze jedno pytanie a co z ładowanie podczas jazdy z samochodu może zostać i ładować razem z solarami

Takie cos nie zadziala bez przerobek, w/g mnie grozi to uszkodzeniem kontrolera albo regulatora ladowania w holowniku.

Musialbys zastosowac diode Schotkyego aby zabezpieczyc holownik, ale to obnizy napiecie. Panelu nie uszkodzisz bo on juz ma fabrycznie zabezpieczenie w postaci diody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy jaki kontroler, MPPT jest wlasnie przetwornica DC-DC.

 

 

Wszystko ok, tyle że regulator tego typu kosztuje kilkaset zł a zastosowanie go podwyższa sprawność systemu do 30%.

 

 

W moim mniemaniu (przy porównywalnych kosztach) lepszy efekt da dobudowanie drugiej baterii słonecznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok, tyle że regulator tego typu kosztuje kilkaset zł a zastosowanie go podwyższa sprawność systemu do 30%.

W moim mniemaniu (przy porównywalnych kosztach) lepszy efekt da dobudowanie drugiej baterii słonecznej.

 

No niestety jakosc kosztuje,MPPT mozna kupic za 390pln, moze gdzies sa taniej.

Te 30% to tez umowne, bo przy panelu wysokonapieciowym roznica bedzie jeszcze wieksza.

Przykladowo moj panel daje 29,5V przy 7,64A, otrzymujemy okolo 225W.

Testowalem zwykly kontroler i nie byl w stanie znalezc punktu mocy maksymalnej, uzyl napiecia gdzies 17V przy 7,64A, a to da 130W.

Przy mocniejszych panelach warto troche doplacic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety jakosc kosztuje,MPPT mozna kupic za 390pln, moze gdzies sa taniej.

Te 30% to tez umowne, bo przy panelu wysokonapieciowym roznica bedzie jeszcze wieksza.

Przykladowo moj panel daje 29,5V przy 7,64A, otrzymujemy okolo 225W.

Testowalem zwykly kontroler i nie byl w stanie znalezc punktu mocy maksymalnej, uzyl napiecia gdzies 17V przy 7,64A, a to da 130W.

Przy mocniejszych panelach warto troche doplacic.

 

po co stosować mocniejsze panele ? nie lepiej włąśnie takie najbardziej zbliżone do 12V (właściwie do 14) :niewiem:

(mowa o zastosowaniach przyczepkowo/kamperowych, gdzie i tak obniżamy do 12V)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś dziwnie tłumaczysz zwykłe prawo Ohma. Zależność jest prosta: napięcie jest wprost proporcjonalne do prądu, czyli gdy prąd rośnie to również rośnie napięcie na odbiorniku U=I*R. Rzeczywiście Twoje prawo elektrotechniki trudno przeskoczyć. Może mnie poprawisz jeżeli p. Ohm się mylił?

Mój były nauczyciel posadziłby Cię z "dwóją" za takie prawo Ohma. Jego definicja jest zawsze jedna : I=U/R. Wszytko inne to przekształcenia. Co do reszty to osobiście wolę sobie czytać :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój były nauczyciel posadziłby Cię z "dwóją" za takie prawo Ohma. Jego definicja jest zawsze jedna : I=U/R. Wszytko inne to przekształcenia. Co do reszty to osobiście wolę sobie czytać :D.

 

Przedstawiłem tylko jedną z postaci prawa Ohma. Masz racje -przez Ciebie podany wzór jest prawem Ohma, ale dalej przeczy on wyraźnie Twojej teorii musisz pamiętać, że to prąd jest funkcją napięcia.

Pozdrawiam i tej nawet jedynki się nie przestraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ale dalej przeczy on wyraźnie Twojej teorii musisz pamiętać, że to prąd jest funkcją napięcia(...)

Ale ja nic takiego nie mówiłem/ pisałemniewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ed !!!

 

Nie deneruj się na ludzi.

 

Popatrz : P=U*I

 

Przy stałej mocy i teoria Californi się sprawdzi. Napięcie rośnie a prąd spada. :oslabiony:

 

Ale robi się zdecydowanie OT więc proszę o zakończenie zbędnych dywagacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co stosować mocniejsze panele ? nie lepiej włąśnie takie najbardziej zbliżone do 12V (

 

- Bo panele z wiekszym napieciem sa mniej podatne na brak slonca, zauwaz ze przy slabszym sloncu ze znamionowych 30V zostanie powiedzmy 20V albo nawet 15V. Dalej jest to napiecie uzyteczne.

Polowa z 12V do niczego juz sie nie przyda.

- Bo przy wiekszych napieciach masz mniejsze straty na przesyle.

 

Pewnie tych powodow jest wiecej, te mi na szybko przyszly na mysl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju to nie do końca tak. Pojedyńcze ogniwo daje w miarę stałe napięcie ok 0,51V praktycznie bez względu na jego oświetlenie. Bateria 12V to szeregowe połączenie z reguły 37 ogniw. Akurat tyle, by nie mogło dojść do sytuacji o której piszesz.

 

Bateria taka nawet w nocy da napięcie powyżej 12 V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.