Skocz do zawartości

Pytanie o akumulator


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długiej nieobecności.

Temat tak szeroki jak rzeka. Wystarczy bateria 40Ws czy 120Ws?

Wszystko zależy gdzie stajesz. Na pełnym słońcu, czy zaciemnionym miejscu.

Pamiętaj o jednym. Panel poprzez regulator musi być podłączony bezpośrednio do akumulatora. Przewód minimum 4 mm2.

Sam używam solarów nie tylko do zasilania przyczepy.

Ważne, aby aku był przystosowany do głębokiego rozładowania, zwykły samochodowy szybko zniszczysz.

Do ciągłęgo poboru prądu solary nie starczą. Jeżeli planujesz zasilić kilka źródeł energii elekrycznej to zapomnij.

O lodówce to już zapomnij. Lepszy gaz niż prąd z aku.

Zastanów się co chcesz zasilać.

Ja mam 40Ws panel słoneczy na przyczepie i spoko daje sobie radę z oświetleniem przyczepy i radiem.

Jeżeli chcesz to zadawaj pytania ja już sporo rozgryzłem temat fotowolaniki w praktyce. Używam kilku różnych paneli do różnych zastosowań więc mogę pomóc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Jeżeli planujesz zasilić kilka źródeł energii elekrycznej to zapomnij.....

 

nie żebym się czepiał ale jak sądze to pewnie miałeś na myśli kilka odbiorników a nie źródeł devil.gif

to tak tylko żeby nie wyszło pomieszanie z poplątaniem :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Chciałbym odświeżyć temat i podzielić się e użytkowaniem baterii słonecznej 40W i akumulatora 70 Ah. kwas Byłem 5 dni na dziko i energii nie oszczędzałem dmuchawa nawiewu w nocy chodziła cały czas ustawienie automat czyli bardzo małe obroty jak piecyk osiągnął dużą temperaturę to nawiew zwiększał obroty wentylatora , oświetlenia używałem wieczorem do 4 godzin nie mam żadnego oświetlenia diodowego tylko żarówki samochodowe 21W starałem się aby nie świecić wszystkimi tylko 1 góra 2 -ma w przyczepce .Radio chodziło prawie cały czas a mam przerobionego jamnika z odtwarzaczem cd ,jest w nim zasilanie na 230V i na baterie R 20 które dają w 9 V Dałem radio do elektronika aby mi jeszcze przerobił abym mógł pobierać z 12V i i nie kupować baterii.:ok: .Krany używane wobec potrzeby .Regulator ładowania akumulatora po 7 - 9 godzin (zależy jakie było słoneczko) informował że system jest naładowany na full :swieca:Polecam Wszystkim jest to fajna sprawa

 

Pozdrawiam Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację. Bateria 40Ws jest w stanie zapewnić doładowanie Twojego aku przy takim jak opisujesz zapotrzebowaniu na prąd.

Ale pomyśl teraz o telewizorze + DVD

Jeden dzień i po aku

 

Tak jak wcześniej wspomniałem zależy co chemy zasilić.

 

Masz duży aku (70Ah), więc przy tym zapotrzebowaniu go nie rozładujesz przez 2 może 3 dni w tygodniu. Potem sam się naładuje solarem.

 

Fajnie, że doceniasz ekologiczne podejście do użytkowania (zasilania) przedmiotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od dwóch lub trzech lat korzystam z dwóch baterii 40 w. Ponadtow wpiołem urządzenie odpowiedzialne za odcięcie zasilania przy spadku napięcia poniżej krytycznego dla akumulatora. Mam akumulator 110 AH. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się żeby urządzenie odcięło zasilanie z akumulatora. Praktycznie nie korzystam z sieci na polach namiotowych. Najczęściej jednak wyjeżdżam na kilkodniowe wypady na dziko. Wcześniej wymieniłem wszystkie żarówki na energooszczędne, dodatkowo w tym roku założyłem taśmy led, chociaż mój akumulator tego nie wymagał. Dodam, że poprzez przetwornicę 12/220 korzystam z oświetlenia, laptopa, dmuchawy - oczywiście nie na stałe. No na koniec muszę stwierdzić że o akumulatorze całkowicie zapominam. Wyciągam go jedynie na okres zimowy. Tak wyglądają moje solary http://sun-technology.com.pl/sklep/index.php?id=product&product=85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam dokładnie takie same solary w ilości 3 szt i do tego regulator który pokazuję mi między innymi ładowanie z solarów na akumulator 110h ( saochodowy ) . Niestety lubię gadżety i przeróbki , więc ten zestaw musi odsłużyć dwie pompy w tym jedna włącza się jak junkers podgrzewa wodę a druga dopełnia wodę z jeziora do zbiornika . Są jeszcze dwie pompy jedna w połowie węża i kolejna do kranów - w zasadzie to cztery pompy , do tego boombox który chodzi 24 h , oświetlenie led i lampa zewnętrzna led i naturalnie przetfornica 12/230 v i do tego 3 wentylatorki od kompa do chłodzenia lodówki . Nie wspomnę już o tv i satce ale one nie są tak często używane jak jest ładna pogoda i powiem Wam szczerze , że to wszystko obsługują te 3 solary i nigdy mi też regulator nie odłączył napięcia . Kiedy włącze przetwornicę , to solary dają 9 amper na ladowanie , napięcie na aku spada do 12,8 Volta i nie niżej , są to więc bardzo wydajne solary i polecam je wszystkim . Tak nawiasem mówiąc te solary są montowane do audi do szyberdachu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwek3108 ja brałem pod uwagę co będę obsługiwał dvd , tv odpada jadę odpocząć od tego i słuchać ptaszków 3-cia nad ranem i pilnować kijów :skromny:.

A wracając o tematu to regulator też mam taki co odcina volty , a o wiatraku do lodówy zapomniałem napisać w poprzednim poście chodził w ciągu dnia jak było ciepło na noc wyłączałem mam 1 szt. z kompa by było za dużo :miga:

 

Pozdro Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie ma sprawy. Komponenty zakupiłem jeszcze w zeszłym roku:

 

- panel 40W z allegro, ceny nie pamiętam coś ok 300-400 zł

- regulator 10A (lekko na wyrost) zakupiony na eBayu w Hong Kongu, cena z wysyłką 15$

- akumulator żelowy 20 Ah allegro ~100zł

- przetwornica 12/220V 600W zakupiona w Lidlu za 100zł.

- kątowniki aluminiowe 4x4 do zamontowania panelu Castorama 10 zł

- klej montażowy sikaflex 252 ~ allegro 50 zł

- cztery nity

 

Opis jak zamontować zrobię jak będę miał fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle wielkie plany a postępy marne. W sobotę udało mi się zamontować kątowniki pod panelem. Wywiercić otwory na kable w dachu i przykleić panel. Dodatkowo zamontowałem AKSa na dyszlu ale to poza tematem.

Na początek przyciąłem kątowniki tak by mieć cztery sztuki o długości krótszego boku baterii. Dwa kawałki przynitowałem do stelaża baterii z przodu i z tyłu. Następnie do kątowników przynitowałem dwa pozostałe kawałki tak by kątowniki tworzyły ceownik. Powierzchnie styku z dachem posmarowałem sikafleksem i przykleiłem do wyczyszczonego uprzednio dachu. Przewody przewlekłem przez wywiercone otwory i uszczelniłem również sikafleksem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie solar już na dachu i pracuje. Mam do Was jeszcze pytanie odnoście grubości przewodów. Z solara do regulatora i dalej z regulatora do akumulatora mam pociągnięty przewód 2x2,5mm. Natomiast z regulatora do instalacji przyczepy mam pociągnięty 2x0,75mm. Czy jest sens wymieniać ten 2x0,75 na 2x1? Różnica niewielka, a roboty miałbym sporo. Dodam, że wszystkie urządzenia odbiorcze włączone na raz (co się rzadko będzie zdarzało) pobierają może 80W . Normalnie będzie to obciążenie na poziomie 40 - 50W. A tak przy okazji jak sprawdzić czy przewód nie jest zbyt cienki, oczywiście poza tym że przeciążony będzie się grzał? Czy mierzy się to woltomierzem badając różnicę napięcia między akumulatorem, a końcowym fragmentem kabli, czy jakoś inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.