Skocz do zawartości

Hobby czy Steckerman - która marka lepsza przy zakupie nowej przyczepy?


abak

Rekomendowane odpowiedzi

16 hours ago, w79 said:

Przyczepe wazylem odbierajac ja. Z klima, aku i moverem (bez markizy) ale chyba z butla ( nie pamietam jaka ilosc gazu w niej byla, bo pochodzila z poprzedniej przyczepy, ale był to light home - obstawiam ze polowa czyli ok 5 kg) wazyla 1430 kg. 

To rzeczywiście wagowo wychodzi nieźle. W Sundwindzie, aby taką wagę utrzymać to trzeba zejść z rozmiarem do 500QDK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 331
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Teraz, abak napisał(a):

rzeczywiście wagowo wychodzi nieźle. W Sundwindzie, aby taką wagę utrzymać to trzeba zejść z rozmiarem do 500QDK

Między innymi to -przeważyło - o wyborze Sporta. Różnica cenowa wtedy nie była wtedy duża, ponieważ był okres pandemi i sprzedawano wyprodukowane i nieodebrane przyczepy po dobrej cenie. Minusem byl brak mozliwości domówienia czegos. Np. ja chcialem ogrzewanie podlogowe. Za to za free podniesiono ki DMC 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję pomocy w konfiguracji podgrzewania wody, a pewnie jest tutaj wiele osób która ogarnia to dużo lepiej niż ja.

W konfiguracji Sundwind'ów występuje możliwość dodania bojlera gazowego w dwóch wersjach

1) 'Hot water supply TRUMA gas boiler, 10 ltr. mixing fittings, shower equipment, shower curtain, waste water tank 25 ltr. (omission of TRUMA Therme)'
- Included in added option: E-Stab for TRUMA gas boiler


2) 'E-Stab for TRUMA gas boiler’, który zawiera (1)

 

Sprzedawca w DE tak wyjaśnił różnice w tych opcjach:

'The E-Stab für Truma Gas-Boiler is an additional electro-stick so you can use the Gas-Boiler either on gas or electric.'


Nie wiem, czy dobrze to sobie wyobrażam, ale wybierając opcję 2-gą można przełączyć bojler z zasilania gazem na zasilanie 230V. Czy jeśli wybiorę tylko opcję 1-szą to będę w stanie podłączyć go jakoś do prądu w późniejszym czasie (np. dokupując taki elctro-stick)?
 

A może macie jakie inne/dodatkowe sugestie na ciepłą wodę bez dostępu do 230V?

Edytowane przez abak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę o jakimś e-stab. Google też nic nie znajduje.

A co do dołożenia wersji elektrycznej do gazowej to pewnie jest to możliwe, ale pewnie zupełnie nieopłacalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, abak napisał(a):

Potrzebuję pomocy w konfiguracji podgrzewania wody, a pewnie jest tutaj wiele osób która ogarnia to dużo lepiej niż ja.

W konfiguracji Sundwind'ów występuje możliwość dodania bojlera gazowego w dwóch wersjach

1) 'Hot water supply TRUMA gas boiler, 10 ltr. mixing fittings, shower equipment, shower curtain, waste water tank 25 ltr. (omission of TRUMA Therme)'
- Included in added option: E-Stab for TRUMA gas boiler


2) 'E-Stab for TRUMA gas boiler’, który zawiera (1)

 

Sprzedawca w DE tak wyjaśnił różnice w tych opcjach:

'The E-Stab für Truma Gas-Boiler is an additional electro-stick so you can use the Gas-Boiler either on gas or electric.'


Nie wiem, czy dobrze to sobie wyobrażam, ale wybierając opcję 2-gą można przełączyć bojler z zasilania gazem na zasilanie 230V. Czy jeśli wybiorę tylko opcję 1-szą to będę w stanie podłączyć go jakoś do prądu w późniejszym czasie (np. dokupując taki elctro-stick)?
 

A może macie jakie inne/dodatkowe sugestie na ciepłą wodę bez dostępu do 230V?

Sprawa wygląda tak:

W podstawie masz trumę TT2 5L. Boiler tylko elektryczny. Obstawiam że zadawala 90% klientów. Jak nie będziesz jeździł na dziko to na bank Ci wystarczy. No chyba że zakładasz że 4 osoby będą cię kąpać jedna po drugiej.

Opcja 1 - to Truma gazowa i już 10L. Minus taki że zawsze zużywa gaz. Nawet jak jesteś podpięty na kempingu do prądu. Niewiele bo niewiele ale zawsze. Nie możesz jej przerobić na elektryczną

Opcja 2. To już kombajny na gaz i prąd. Co Ci wygodniej. 10L i jest najbardziej uniwersalna. Pełna dowolność.

Wybór to kwestia potrzeb i kasy. Ja mam wersję podstawową i jakoś nie rozważam innej bo zawsze stoję na kempingu (poza przelotami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, jacek00 said:

Pierwsze słyszę o jakimś e-stab. Google też nic nie znajduje.

A co do dołożenia wersji elektrycznej do gazowej to pewnie jest to możliwe, ale pewnie zupełnie nieopłacalne emoji2.png
 

To chyba nowa nomenklatura używana w przez Knausa podczas konfiguracji: e-stab, e-power itp. 

W kwestii opłacalności to chyba wybór tego e-stab jest jedynym sensownym rozwiązaniem (dopłata do bojlera nie jest stosunkowo duża).

1 hour ago, Gizbern said:

Sprawa wygląda tak:

W podstawie masz trumę TT2 5L. Boiler tylko elektryczny. Obstawiam że zadawala 90% klientów. Jak nie będziesz jeździł na dziko to na bank Ci wystarczy. No chyba że zakładasz że 4 osoby będą cię kąpać jedna po drugiej.

Opcja 1 - to Truma gazowa i już 10L. Minus taki że zawsze zużywa gaz. Nawet jak jesteś podpięty na kempingu do prądu. Niewiele bo niewiele ale zawsze. Nie możesz jej przerobić na elektryczną

Opcja 2. To już kombajny na gaz i prąd. Co Ci wygodniej. 10L i jest najbardziej uniwersalna. Pełna dowolność.

Wybór to kwestia potrzeb i kasy. Ja mam wersję podstawową i jakoś nie rozważam innej bo zawsze stoję na kempingu (poza przelotami)

OK, więc wszystko jasne. Raczej się zdecyduję :) 

1 hour ago, danielpoz said:

Kupujesz teraz wersję na gaz i prąd jeśli chcesz korzystać z takich źródeł.

 

Czy to faktycznie potrzebujesz to sam sobie musisz odpowiedzieć. Mi te 230 jest zbędne.

Z tego wynika, że używasz tylko gazowego. A masz jakieś porównanie w wydajności 230 vs gaz? Głównie w szybkości podgrzewania.

Edytowane przez abak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że używasz tylko gazowego. A masz jakieś porównanie w wydajności 230 vs gaz? Głównie w szybkości podgrzewania.
Najszybciej się zagrzeje przy użyciu gazu i elektryki. Ale sam bojler BG10 zagrzeje Ci wodę w 15 minut. Tak naprawdę jest to przepaść w stosunku do zwykłego bojlera Trumy 5l




Opcja 1 - to Truma gazowa i już 10L. Minus taki że zawsze zużywa gaz. Nawet jak jesteś podpięty na kempingu do prądu. Niewiele bo niewiele ale zawsze. Nie możesz jej przerobić na elektryczną


Można przerobić BG10 na BGE10. Trzeba dołożyć grzałkę elektryczna, plytkę zmienić i dołożyć panel sterowania. Ale jak pisałem jest to pewnie nieopłacalne. Bo za same części pewnie zapłacimy więcej niż jakbyśmy sprzedali bojler gazowy i kupili gazowi elektryczny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w konfiguratorze Knausa między boilerem BG10 a BGE10 to 350 euro. Nie wiem ile gazu by trzeba było przepalić żeby się ta kwota zwróciła. Na campingu o ile są warunki to chętniej prysznic bierzemy w toaletach campingowych. Na wakacjach w Grecji boiler gazowego nie używałem wcale. Był wyłączony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy BGE. Gazu używam w trasie, np prysznic na postoju w dłuższej trasie. Na kempingach tylko prąd, nie ściągam nawet osłony komina. 

Też z reguły wolę brać prysznic w toalecie campingowej, ale woda ciepła w przyczepie i tak być musi. 

Oczywiście różnica nigdy się nie zwróci, ale z elektryką jest zwyczajnie bardziej komfortowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odkąd mam bojler BGE to przestałem korzystać z pryszniców na kempingu. W porównaniu do Trumy 5l to BGE daje dużo większy komfort korzystania z prysznica. Raz, że woda dużo szybciej się grzeje, dwa, że jest jej więcej, a trzy, że jest cieplejsza więc starcza jej na dłużej. 

Na kempingach przeważnie używam bojlera na prądzie, ale zdarzyło mi się i używać na gazie, tam gdzie zabezpieczenia na kempingu były marne i nie szło używać jednocześnie bojlera, klimy, lodówki itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, rolf said:

My mamy BGE. Gazu używam w trasie, np prysznic na postoju w dłuższej trasie. Na kempingach tylko prąd, nie ściągam nawet osłony komina. 

Też z reguły wolę brać prysznic w toalecie campingowej, ale woda ciepła w przyczepie i tak być musi. 

Oczywiście różnica nigdy się nie zwróci, ale z elektryką jest zwyczajnie bardziej komfortowo. 

 

4 hours ago, jacek00 said:

Ja odkąd mam bojler BGE to przestałem korzystać z pryszniców na kempingu. W porównaniu do Trumy 5l to BGE daje dużo większy komfort korzystania z prysznica. Raz, że woda dużo szybciej się grzeje, dwa, że jest jej więcej, a trzy, że jest cieplejsza więc starcza jej na dłużej. 

Na kempingach przeważnie używam bojlera na prądzie, ale zdarzyło mi się i używać na gazie, tam gdzie zabezpieczenia na kempingu były marne i nie szło używać jednocześnie bojlera, klimy, lodówki itd. 

To potwierdza, że bojler na gaz+prąd ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przy zamawianiu nowej cepki nie domowiłem Combi 6e tylko zwykłe Combi 6 i do dziś żałuję…bo na kempingu jak płacisz stałą stawkę za prąd to spokojnie możesz korzystać z grzania grzałką 230V….jeśli masz fundusze i 350€ Cie nie zrujnuje to bierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, Sebeb said:

Ja przy zamawianiu nowej cepki nie domowiłem Combi 6e tylko zwykłe Combi 6 i do dziś żałuję…bo na kempingu jak płacisz stałą stawkę za prąd to spokojnie możesz korzystać z grzania grzałką 230V….jeśli masz fundusze i 350€ Cie nie zrujnuje to bierz.

Przy obecnej cenie przyczep to już jest niewielki dodatek do ceny - jeśli Knaus to tylko z takim "combo" :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno plusem gaz vs gaz/elektryka jest to że jednak moment załączenia termy na gazie słychać, a jest ona (w 580qs) pod dużym łóżkiem, przy samej  głowie. Domyślam się że przy pracy na grzałce elektrycznej żadne odgłosy z bojlera nie dochodzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.