Skocz do zawartości

Zimowanie przyczepy


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Temat stary ale chyba najobszerniejszy. Wątków z zimowaniem przyczep sporo.

W wielu przewija się temat rozszczelnienia okien, ja robiłem różnie ale ostatnio świadomie rozszczelniałem pod pokrowcem.

W tym roku nowa przyczepa nie ma pokrowca, miała być wiata ale na razie stoi pod chmurką. Ponieważ trochę w niej grzebię, dwa razy spaliśmy, to czasem w niej grzeję i tym bardziej jedno okno boczne i dachowe pozostawiłem na mikro rozszczelnieniu.

Dziś chyba w całym kraju zawieje i zamiecie. Całe szczęście, że budka stoi na widoku, bo dojrzałem niepokojącą rzecz. Wziąłem szuflę, przebiłem się przez zaspy i dotarłem do okna aby potwierdzić moje obawy

IMG_20210208_141123.thumb.jpg.8c60b1dcc8ace45ca83ff9a15040dad5.jpg

Wiało, wiało i nawiało.

Na szczęście firanka zatrzymała wszystko na uszczelce a ponieważ w budce -7, to ładnie wszystko dało się wydmuchać na zewnątrz

IMG_20210208_141339.thumb.jpg.ea87fb1c23144ab9147186374239ee91.jpg

Jednak to nie koniec.

Pod rozszczelnionym oknem dachowym niespodzianka

IMG_20210208_141508.thumb.jpg.958cc9e4b61b3f4bcedbac4ff13cc7a0.jpg

a największa pod łóżkiem ?

IMG_20210208_141644.thumb.jpg.23a99817307784f7b6f0431045928dba.jpg

Tutaj szkody mogły by być już jakieś. Wymiotłem tego sporo

IMG_20210208_141818.thumb.jpg.4b74e5be511eea9c392f7462b2d1d97e.jpg

Uszczelki trzeba będzie wymienić.

Podsumowując - jak nie macie pokrowca a zostawiliście rozszczelnione okna, to idźcie dziś do przyczepy pozamiatać zanim ciepło przyjdzie ?

Myślę, że gdybym tego nie zauważył, to tragedia by się nie stała szczególnie, że pochłaniacz wilgoci stoi w środku i się nudzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że rozszczelnianie okien na dłuższy postój nie jest konieczne.

W podłodze jest tyle otworów wentylacyjnych + grzybki na dachu + okna dachowe które mają stałą wentylację   że  odpowiednia cyrkulacja powietrza będzie zapewniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Suzu4x4 napisał:

W podłodze jest tyle otworów wentylacyjnych

to fakt

15 minut temu, Suzu4x4 napisał:

+ grzybki na dachu

to rzadkość, u mnie nie ma

15 minut temu, Suzu4x4 napisał:

+ okna dachowe które mają stałą wentylację 

to też nie wszystkie okna, u mnie żadne

22 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

wydaje mi się że rozszczelnianie okien na dłuższy postój nie jest konieczne

Też tak myślę ale jak zaznaczałem, ja co jakiś korzystam i ogrzewam, dlatego chciałem zapewnić dobrą wentylację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może przypadek ale w każdej z trzech przyczep które miałem był min jeden grzybek i zawsze okno takie z dwoma rączkami  podnoszone do góry , wiało zawsze z tego okna mocno nawet jak było zamknięte.

Nie masz ani jednej sztuki tego tupu okna ?

 

Screenshot_2021-02-10 Okno dachowe MPK Vision Vent S.png

Screenshot_2021-02-10 wywietrznik dachowy przyczepy kempingowej.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, filipert napisał:

to też nie wszystkie okna, u mnie żadne

Nie wiem jakie masz okna, ale wszystkie dachowe do przyczep mają stałą wentylację. Po to właśnie są otwory w narożnikach podłogi, podcięcia pod meblami z bakist i stała wentylacja w oknie dachowym żeby zapewnić ciągłą cyrkulację powietrza, nawet gdy wszystko jest zamknięte "na głucho".  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

Screenshot_2021-02-10 Okno dachowe MPK Vision Vent S.png

W Dethleffsie miałem tego typu dwa okna i jedno miało wentylację a drugie nie.

Ale dałeś mi do myślenia, bo zapomniałem o łazience gdzie obecnie chyba jest mikrowentylacja.

Sprawdzę jeszcze raz okno nad łóżkiem ale wydaje mi się, że ma pełną uszczelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, filipert napisał:

W Dethleffsie miałem tego typu dwa okna i jedno miało wentylację a drugie nie.

Ale dałeś mi do myślenia, bo zapomniałem o łazience gdzie obecnie chyba jest mikrowentylacja.

Sprawdzę jeszcze raz okno nad łóżkiem ale wydaje mi się, że ma pełną uszczelkę.

w każdej z przyczep w jakich byłem w łazience były tego typu okna lub grzybek wentylacyjny  lub oba naraz.

Wieje z niego jak diabli , widać to szczególnie podczas postoju na odsłoniętym terenie podczas wietrznej pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Maras napisał:

W Heki II przy całkowitym zamknięciu osy jakoś wchodzą czyli cyrkulacja jest :)  

Pewnie masz opcję z cyrkulacją. Chyba @Tomii gdzieś opisywał jak zmodyfikować okno bez aby było z cyrkulacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, w79 napisał:

Okno nie dochodzi do dachu a wewnątrz jest kołnierz zapobiegający dostaniu się wody

Ale przy totalnej ulewie i tak jakoś woda się dostaje. Tak samo śnieg jak ostro wieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ulewie a było ich kilka nic się nie wlało/kapało. O śniegu nic nie napiszę bo buda  na śnieg patrzy przez okna :) 

Okno dostało uszczelkę krawędziową z miękką gumą  na tym właśnie kołnierzu i jest spoko ,żadna paskuda nie włazi.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, w79 napisał:

Mnie się nigdy nie zdarzyło, jeszcze... ? 

mi również  a po każdej jeździe w ulewie szczegółowo sprawdzałem przyczepy/kampera a miałem ze dwa razy jazdę w takiej ulewie ze drogi nie było widać.

ale  sypki śnieg czasem wlatuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.