Skocz do zawartości

Włóczywóz czyli forda transita L4H3 tranzycja na campervana


Łza Włóczynutka

Rekomendowane odpowiedzi

53 minuty temu, lbuster napisał(a):

Stawiasz na glebie i z rury sam robi się syfon:

image.thumb.png.4888a4cb0309d8ccdab026eac887f4d3.png

Pytanie, czy będziesz uprawiał zimowy karawaning?

Ja bym podniósł kabinę na stelażu do góry, zrobił pod nią podwójną podłogę i dał tam rurę od ogrzewania nadmuchowego. Opcja prosta - zostawić jak jest, odpływ owinąć przewodem grzejnym na 12v i awaryjnie go odpalać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, maarec napisał(a):

Ja bym podniósł kabinę na stelażu do góry, zrobił pod nią podwójną podłogę i dał tam rurę od ogrzewania nadmuchowego.

Bardzo fajna opcja o ile mamy na tyle wysokości by po podniesieniu brać wygodnie prysznic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, maarec napisał(a):

Ja bym podniósł kabinę na stelażu do góry, zrobił pod nią podwójną podłogę i dał tam rurę od ogrzewania nadmuchowego.

tak jest też zrobione u mnie fabrycznie. w zimie ma to duży plus bo stajemy na cieplutki brodzik.

Ponadto u mnie ( wersja zimowa) wszystkie przewody wodne i kanalizacyjne idą równolegle z rurami od webasto a zbiornik na szarą wodę ( zamontowany pod podłogą kamera na zewnątrz ) ma podwójną obudowę i pomiędzy jedną a drugą ściankę doprowadzony jest nadmuch gorącego powietrza z webasto ( oprócz tego zbiornik na szarą ma jeszcze matę grzejną elektryczna ale to ogrzewanie powietrzne jest tak skuteczne że nie trzeba używać elektrycznego ).

 

@Łza Włóczynutka tu masz kilka zdjęć jak to w fabrycznie zrobionym kamperze   wygląda pomiędzy  jedną a drugą podłogą oraz pod brodzikiem.  Jakbyś miał jakieś pytania to dzwoń , mam dobrej jakości kamerę inspekcyjną mogę zajrzeć tu i uwdzie jakby była jakaś potrzeba ;)

 

20210511_180310.jpg

20210511_180331.jpg

20210511_191443.jpg

20210511_191638.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Teraz pytanko, zanim zacznę jeszcze musze kupić syfon.

Tylko suchy , jest płaski i nigdy nie śmierdzi . Normalny mokry się w kamperze nie sprawdza , chociaż wszyscy go montują , jak się stoi to działa , podczas jazdy woda z syfonu się wychlapuje i smrodek .W obecnym mam typowe kamperowe , w brodziku pod podłogą samochodu .

Edytowane przez adaml61 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Suzu4x4 napisał(a):

tak jest też zrobione u mnie fabrycznie. w zimie ma to duży plus bo stajemy na cieplutki brodzik.

Ogrzewany szarak w podwójnej podłodze to wiedziałem. Ale podgrzewany brodzik? Rewelacja!!! Właśnie moja żona miałczy zimą że musi wchodzić do zimnego brodzika. Pomimo że łazienka grzana to jednak wiecie jak jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze poświęcę te 1-2 l gorącej wody by przelać przed kompielą byodziķ - i nie ma z tym problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marek230482 napisał(a):

Ogrzewany szarak w podwójnej podłodze to wiedziałem. Ale podgrzewany brodzik? Rewelacja!!! Właśnie moja żona miałczy zimą że musi wchodzić do zimnego brodzika. Pomimo że łazienka grzana to jednak wiecie jak jest ;)

tzn. żeby była jasność to nie ma bezpośredniego nadmuchu w pustkę pod brodzikiem tylko po prostu pod brodzikiem  przechodzą dwie rury od webasto ( jedna do dyfuzora w łazience , druga do dyfuzora przy wejściu ) , brodzik nagrzewa się od samych rur które pod nim przechodzą.  Natomiast pustka wokół zbiornika szarówki ogrzewana jest bezpośrednio  gorącym powietrzem z nadmuchu .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w przyczepie też brodzik zawsze cieplutki, jak by był podgrzewany. Akurat łazienkę mam przy samym piecu więc jest zawsze najbardziej nagrzanym pomieszczeniem, nawet jak nadmuch zamknę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mi tu daliście argumentów, w sumie i tak przychylałem się do wersji z podniesieniem brodzika. Tak mi sugerował też pan z zakłądu produkującego kabiny, z którym ją przymierzaliśmy. Miejsce jest. O suchych syfonach wcześniej nigdy nie słyszałem, ale teraz zrobiłem rozeznanie i faktycznie to wydaje się być dobra opcja. No i ideolo, żeby rura od trumy, biegnąca na front auta, mogła tamtędy sobie przebiegać.

@Suzu4x4 dzięki za foty, w zasadzie to wszystko co trzeba widać ;) Jeszcze mam prośbę, o sprawdzenie/oszacowanie jakiej grubości jest tam sklejka?

Jak macie rozwiązany nawiew do środka łazienki? jest jakaś specjalna kratka, która w jakiś sposób zapobiega żeby się woda z prysznica nie wchlapywała do rur od trumy? 

w zasadzie to mam prawie komplet informacji, można będzie zamawiać to czego brakuje i dłubać

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam fabrycznie w kabinie... jakieś 40cm nad posadzką...taki zwykly, jak w pozostałej części kampera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.02.2024 o 00:55, Łza Włóczynutka napisał(a):

Trochę mi tu daliście argumentów, w sumie i tak przychylałem się do wersji z podniesieniem brodzika. Tak mi sugerował też pan z zakłądu produkującego kabiny, z którym ją przymierzaliśmy. Miejsce jest. O suchych syfonach wcześniej nigdy nie słyszałem, ale teraz zrobiłem rozeznanie i faktycznie to wydaje się być dobra opcja. No i ideolo, żeby rura od trumy, biegnąca na front auta, mogła tamtędy sobie przebiegać.

@Suzu4x4 dzięki za foty, w zasadzie to wszystko co trzeba widać ;) Jeszcze mam prośbę, o sprawdzenie/oszacowanie jakiej grubości jest tam sklejka?

Jak macie rozwiązany nawiew do środka łazienki? jest jakaś specjalna kratka, która w jakiś sposób zapobiega żeby się woda z prysznica nie wchlapywała do rur od trumy? 

w zasadzie to mam prawie komplet informacji, można będzie zamawiać to czego brakuje i dłubać

Osobiście na Twoim miejscu nie martwił bym się nawiewem ciepłego powietrza do kabiny łazienkowej a bardziej wyciągiem wilgoci :) to co napisał @Suzu4x4 i widzisz na jego fotach działa :) podgrzewana podłoga w zestawieniu z prysznicem i ciepłą wodą powoduje, że w takiej kabinie jest ciepło :) chyba, że masz fantazję i chcesz by łazienka miała ponad 3m2 po podłodze …. Wtedy koniecznie trzeba by było zastosować jakś dodatkowy nawiew … nie widziałem oryginalnej bryzgoszczelnej dyszy nawiewowej. Można coś pokombinować w szafkach lub pomyśleć o jakimś układzie szpar które pozwolą nawiewać powietrze a będą bryzgoszczelne … 

Należy się zastanowić jak będzie działać system ogrzewania i czy będzie pełnił formę wentylacji mechanicznej czy nie :) … no i kluczowe odprowadzenie pary wodnej :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Misio napisał(a):

Ja mam fabrycznie w kabinie... jakieś 40cm nad posadzką...taki zwykly, jak w pozostałej części kampera

Serio? I nie wlatuje Ci woda jak leci po ściankach kabiny?? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.02.2024 o 00:55, Łza Włóczynutka napisał(a):

O suchych syfonach wcześniej nigdy nie słyszałem, ale teraz zrobiłem rozeznanie i faktycznie to wydaje się być dobra opcja.

Suche syfony stosuje się wszędzie gdzie rzadko używa się wody , żeby nie było smrodku jak woda z syfonu odparuje . W kamperze się akurat wychlapuje . Są same smoczki o różnych średnicach do zastosowania w rury przyłączeniowe tam gdzie niema miejsca na syfon . W kamperze dodatkowa zaleta , w zimie nie zamarznie bo prawie cała woda spływa . Zamontowałem kilka lat temu w domowym brodziku , czyści się bardzo szybko , ściąga się dekielek w brodziku , wyciąga smoczek , czyści , smaruje mydełkiem i z powrotem wkłada . Do nowego kampera już czekają .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marek230482 napisał(a):
11 godzin temu, Misio napisał(a):

Ja mam fabrycznie w kabinie... jakieś 40cm nad posadzką...taki zwykly, jak w pozostałej części kampera

Serio? I nie wlatuje Ci woda jak leci po ściankach kabiny?? :hmm:

Nawiew ma rancik i nie ma z tym problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.