Skocz do zawartości

Włóczywóz czyli forda transita L4H3 tranzycja na campervana


Łza Włóczynutka

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

chodzi mi o to, że duży radiator sugeruje konieczność odprowadzania dużej ilości ciepła

Chyba, że tak na wyrost zrobili, albo obudowa jest wspólna, bo z tego co widziałem to takie same obudowy mają bms'y do wielkich banków energii, takich co mają po kilkadziesiąt ogniw.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2024 o 17:17, Łza Włóczynutka napisał(a):

W sumie to się dziwię że wielu kampervanokonwerterów nie stosuje gotowych rozwiązań.

Może dlatego, że:

W dniu 18.05.2024 o 17:17, Łza Włóczynutka napisał(a):

Jednak się okazało, że panel jest za duży. Kupowałem go kilka miesięcy wcześniej niż zamawiałem auto,więc musiałem trochę strzelać na oślep no i nie trafiłem. 

No więc będą kolejne opóźnienia 😹😂

Teraz będę musiał poszukać mniejszego panela, albo dwóch.. ewentualnie trzech, jeden mały by wszedł z przodu dachu o dwa z tyłu.. będę musiał teraz kombinować z panelami :(

:D

W dniu 18.05.2024 o 17:17, Łza Włóczynutka napisał(a):

Po przemyśleniu sprawy zbudowałem takie coś

Przypomniała mi się bajka "Sąsiedzi" :winner:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Ta bajka to moja ideologia życiowa Xd

Miałem nawet umieścić szczotkę na kiju i sznurek poprowadzony do kosiarki, żeby użyć jako wciàgarki. Ale po otworzeniu lodówki w celu wyjęcia benzyny do kosiarki znalazłem piwo. Dalej już wiadomo jak się sprawy potoczyły 🤣

1 godzinę temu, lbuster napisał(a):

Może dlatego, że:

Bez bagażnika przeciez panel by też był za duży. 

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Bez bagażnika przeciez panel by też był za duży.

Dopiero teraz przyjrzałem się zdjęciu:

IMG_20240518_132159.jpg

więc nie mów, że panel za duży, tylko w złym miejscu umieściłeś okno :D

Druga sprawa, to jak zamierzałeś przymocować panel do tego bagażnika/belek? Pytam, bo obawiam się, że "Sąsiedzi" byliby z Ciebie dumni :) :( 

46 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Ta bajka to moja ideologia życiowa Xd

:ok::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Ta bajka to moja ideologia życiowa Xd

Podążając tą ideologią to ja bym samochód wydłużył :yay:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2024 o 14:50, Łza Włóczynutka napisał(a):

Hmm, dlaczego on jest taki oradiatorowany? Z przodu, z tyłu dwa wielkie radiatory,.wmzasadziencala obudowa to jeden wielki radiator..

Mój jest identyczny . może jak bo go obciążał ciągle dużym prądem , by się grzał . Normalnie się nie grzeje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lbuster napisał(a):

zamierzałeś przymocować panel do tego bagażnika/belek?

Zamierzam dalej, to akurat jest banalne i niesąsiedzkie kompletnie: są w sprzedaży klemy końcowe do paneli fotowoltaicznych z otworkiem na śrubę M8. Kupuje je się dopasowane do ramy panela. Do tego otworka wchodzi śruba systemowa cruz M8 do belek bagażnika. Na śrubę nakreteczka M8 z hamulcem i yolo. Mocowanie wyglada tak samo jak do profili na dachu czy ramy na gruncie. Tylko śruba się różni odrobinkę, do panelu na dachu jest młoteczkowa do profila, a u mnie jest od producenta bagażnika, dopasowana do belek bagażnika. Belki mają rowki w które się ta śrubę wsuwa i można ją przesuwać po całej długości belek. To jest bagażnik do dostawczka, dostosowany do montowanie wszelkich dziwnych szpejow.

Godzinę temu, Bercik77 napisał(a):

Podążając tą ideologią to ja bym samochód wydłużył

A je to!

3 minuty temu, adaml61 napisał(a):

Mój jest identyczny . może jak bo go obciążał ciągle dużym prądem , by się grzał . Normalnie się nie grzeje

Thx za tips, spróbuję to w takim razie upachac.

Stosowałem jakieś izolatorki na elektrody ogniw? Szukałem, ale nie znalazłem, a przydały by się

1 godzinę temu, lbuster napisał(a):

więc nie mów, że panel za duży, tylko w złym miejscu umieściłeś okno

Szyny były złe. I panele, yhh, panele też były złe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lbuster napisał(a):

Dopiero teraz przyjrzałem się zdjęciu:

IMG_20240518_132159.jpg

więc nie mów, że panel za duży, tylko w złym miejscu umieściłeś okno :D

Druga sprawa, to jak zamierzałeś przymocować panel do tego bagażnika/belek? Pytam, bo obawiam się, że "Sąsiedzi" byliby z Ciebie dumni :) :( 

:ok::D

Ale w sumie jeśli wysuniemy go jeszcze z 40 cm będzie daszek :) tak tam mini markiza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Loża szyderców, aż strach zdjęcia wkleić:D

Przyznam że nawet krótszy panel będzie słabo wyglądał z tym bagażnikiem. I będą tylko 4 punkty mocowania panelu.

A rozważałeś przykleić do dachu takie mocowanie?

image.thumb.png.a09313961e33e9a108fb40f0e067bc13.pngimage.thumb.png.2c64927cb260121faa798ae790a14326.png

Edytowane przez cezarypl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, cezarypl napisał(a):

Tak. Loża szyderców, aż strach zdjęcia wkleić:D

Przyznam że nawet krótszy panel będzie słabo wyglądał z tym bagażnikiem. I będą tylko 4 punkty mocowania panelu.

A rozważałeś przykleić do dachu takie mocowanie?

image.thumb.png.a09313961e33e9a108fb40f0e067bc13.pngimage.thumb.png.2c64927cb260121faa798ae790a14326.png

Jak da to mocowanie moźe nawet 80 cm wystawić ten panel przy zachowaniu jego sztywności :).

I nie loża szyderców tylko ratujemy sytuację. Okna raczej nie przesunie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, cezarypl napisał(a):

A rozważałeś przykleić do dachu takie mocowanie?

Ja kiedyś wykorzystałem taki profil ale obcinając te dolne nóżki , teraz znalazłem podobny tylko bez tych nóżek . Przyklejałem na dukaciaku panel 200 x110 .DSC_0106.thumb.JPG.5dc0a3b8aa87f5a27f7af261b317ca53.JPGDSC_0107.thumb.JPG.db2cff22b5d0379fa936bcf2c6bc63b9.JPG

Edytowane przez adaml61 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
10 godzin temu, cezarypl napisał(a):

A rozważałeś przykleić do dachu takie mocowanie?

Nie, z kilku powodów
- Dach w fordzie nie jest płaski tylko wypukły, więc montaż takiej listwy wymagał by kombnowania z jakimiś adapterami niwelującymi krzywiznę. 
- Po co? - skoro do dostawczych vanów są gotowe, bezpieczne rozwiązania do mocowania wszelkiego typu osprzętu. Taka belka, którą mam, to przecież jest niemalże to samo co wkleiłeś, tylko jej mocowanie jest przystosowane już do mojego modelu samochodu, w przewidziane do tego gniazda mocowań. Ktos to przecież zaprojektował, wyliczył. To najbezpieczniejsze rozwiązanie ever. Po co kombinować i ryzykować rozwiązania, które nie były obliczane i nie wiadomo jak się zachowają?
- zastosowanie dedykowanych belek do samochodu umożliwia ultra łatwą wyminę lub rekonfiguracje panelu/zestawu paneli w przyszłości. Panele to jest rozwojowa gałąź i po 12 miesiącach już się nie da kupić takiego samego panelu, więc wymiana na taki sam w przypadku uszkodzenia nie wchdzi w rachubę. Z przyklejonymi listwami: gruby przyklejony problem: u mnie: wymiana lub rozbudowa zajmie kilkanaście minut.

10 godzin temu, cezarypl napisał(a):

I będą tylko 4 punkty mocowania panelu

4 ale dedykowane. To standardowe rozwiązanie, ktoś to wyliczył, zaprojektował, przetestował. Podejrzewam, że 99,8% paneli we wszechświecie jest zamontowane na 4 punktach ;) Panele nie fruwają w czasie wichur, więc nie ma sensu wynajdywać koła na nowo. Wszelkiego typu boxy dachowe też są na 4 mocowaniach i też nie odfruwają.
 

3 godziny temu, rtwppk napisał(a):

ratujemy sytuację.


Nie ma co ratować, sytuacja była przewidziana i był na nią scenariusz, jak się cofniecie o kilkadzsiąt stron, to o tym wspominałem. Nawet wpsominałem co zrobię z panelem jeśli się okaże za duży ;). Jedyne co, to że będą opóźnienia, możliwe że wakaje bez panela. Zresztą możłiwe, że się okaże, że ten panel to w ogóle jest niepotrzebny, taka ewentualność, też się może zdażyć. konieczność posiadania panlu jest już teraz dyskusyujna przy aku 304Ah i opcji założenia oriona XS, który jest w stanie ładować prądem 50A
 

26 minut temu, adaml61 napisał(a):

Przyklejałem na dukaciaku panel 200 x110 .DSC_0106.thumb.JPG.5dc0a3b8aa87f5a27f7af261b317ca53.JPG

tu masz ładnie płaski daszek, u mnie to by nie przeszło, ja mam łuk

11 godzin temu, rtwppk napisał(a):

Ale w sumie jeśli wysuniemy go jeszcze z 40 cm będzie daszek :) tak tam mini markiza 

do tego fotowoltaiczna markiza! jak da radę wyszarpać dodatcje na to z UE to robię ;)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Nie ma co ratować

W sumie patrząc na to co masz na dachu bardziej to wygląda na startujący latawiec niż system fotowoltaiczny :) więc chyba jest co ratować. Jak dobrze pokombinujesz z kontami to zapewnisz sobie dobre trzymanie tylnej osi ( będzie jak skrzydło w dużym Fiacie) Oczywiście możesz nie wystawiać tego z tył ale jak Sebastian zauważył okno masz źle usytuowane :) … czy wymiana panela coś zmieni … tylko spadek wydajności ze szkodą dla aku .. Ale Twoje małpy i Twoje zoo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim razie trzeba okno przenieść, razem z łazienką. Jutro się zabieram do roboty :)

Ale ten pomysł ze spoilerem jest dobry, tylko w drugą stronę: gdyby tak dać pod odpowiednim kątem, to w czasie jazdy powstanie siła nośna i zmienijszy się masa całościi  =>bedize mniej palił. Tak trzeba będzie zrobić, zaraz po przeniesieniu łazienki z oknem do szoferki. Nie takie rzeczy, żesmy ze szwgarem po pijaku robili.
 

47 minut temu, rtwppk napisał(a):

czy wymiana panela coś zmieni … tylko spadek wydajności ze szkodą dla aku

niekoniecznie:
2x350 > 560.
tak jak pisąłem, jest też miejsce z przodu dachu na jeden panel. Więc można by nawet wrzucić łącznie 3. tylko to znowu kilogramy i nie wiadomo nawet czy w ogóle  potrzebne. Coraz częściej słyszy się głosy, że fotowoltaika w kamperach to poroniony pomysł i w pewnych przypadkach użycia są to słuszne głosy.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

tu masz ładnie płaski daszek, u mnie to by nie przeszło, ja mam łuk

Nie do końca płaski . Ale jak miałbym możliwość zdobycia z jakieś małe pieniądze ,czegoś podobnego do twojego rozwiązania , też bym nie kleił . Rozważałem zrobienie adapterów na oryginalne grzybki , sprzęt mam i potrafię to i owo , ale czas i waga przemówiła za klejeniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.