Skocz do zawartości

Kamper Benimar Tessoro - Ford Transit 2022 - wada fabryczna


ajsmen3

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, peja76 napisał:

Gaz bank już by były zamontowany, ale gdzie tankować propan? schowek do butli nie jest podgrzewany i boję się że może być problem w temperaturach poniżej 0, tak wrzucam dwie zapasowe butle do garażu i w razie W mam a zimą garaż praktycznie pusty.

Zaizoluj schowek lub skieruj do niego nadmuch. W moim  letnim rimorze reduktor zamarzł dopiero przy -25C. 

 

26 minut temu, Voku napisał:

Tylko tutaj dużo zależy od miejsca ulokowania takiego schowka, u mnie jest akurat tak że butle stoją na podłodze zabudowy, więc w pewnym stopniu izolowanej powierzchni,  no i zaraz obok przechodzi rura od ogrzewania, więc jak tylko w środku się grzeje to w schowku na butle jest ciepło. Ale czasem schowki nie są w żadnym stopniu izolowane, ciężko stwierdzić jakie mogą tam być temperatury zimą.
Gasbank to najlepszy zakup do kampera jaki zrobiłem. No i Akumulatory :D 

U nas podłoga na ok 4 cm dobrej izolacji, ściany też grube i nie że styropianu tylko innego wypełnienia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 308
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  

Godzinę temu, Benior napisał:

Jeśli chodzi o wilgoć to czy jest jakaś różnica jaki mamy rodzaj ogrzewania. Gazowe kontra olej napędowy. 

Czy jest duża różnica w pieniądzach jeśli chodzi o te dwa rodzaje ogrzewania. Z lektury wynika, że gaz wychodzi taniej. 

różnicy nie ma jeśli chodzi o wilgoć , a w kosztach to ogrzewanie na  ON wychodzi nieco drożej niż ogrzewanie gazowe zakładając że tankujesz LPG a nie czysty propan.

38 minut temu, pawelwroc napisał:

Zamontuj sobie gaz bank. Super sprawa. Truma na ON pobiera więcej prądu co w zimowych wypadach na dziko ma znaczenie. Sporo ograniczasz zasięg. Dodatkowo przy poziomie baku 1/3 lub 1/2 automatycznie gaśnie. Z tego co kojarzę też masz forda a tam baki mały malutkie w stosunku do ducatto. 

nie wiem jak Truma ON bo nie używałem ale Webasto pobiera podobne ilości prądu co Truma Combi na gaz.

kolega @marcincin1 robił dokładne pomiary , poniżej jeden z zaprezentowanych przez niego na forum CT  wykresów :

  obraz.png.0870bf2287b6d68df3661f5d997dfe87.png

W poprzednim kamperze miałem Trume Combi na gaz plus GAS-bank i bultlę domlight  z czystym propanem i duocontrol a czasem była jakaś motka.

Cała ta zabawa z butlami była męcząca , LPG pomimo że w schowku gdzie była zawsze dodatnia temperatura nie zawsze wypalało się do końca, truma sygnalizowała brak gazu a gasbank do połowy pełny ,  minus  kilkanascie  w nocy i  musiałem jeździć po stacjach i szukać propanu.

Przy zmianie kampera z pełną świadomością wybrałem ogrzewanie ON,  prosto wygodnie i bezstresowo,

GAS bank pozostał, obecnie tankuje co kilka wyjazdów wykorzystuje do zasilania lodówki kuchenki i bojlera ale jadąc na tygodniowe narty czy 2-3 tyg w lecie nie ma potrzeby dotankowywania więc odpada szukanie stacji zagranicą wożenie przejściówek itd.

 

 

jedyne czego mi brakuje co miałem w Trumie to możliwość grzania prądem.  Jak nie chciało mi się spuszczać wody z instalacji na kilka dni to pozostawiałem kampera podpiętego pod 230V i włączoną trumę na + 8 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może trochę o minusach, ale pewnie nie przysłonią + którym jest zasilanie z baku ON :D  (Znam tylko eberspachera  z obserwacji :D)
Pamiętajmy że i tak butla z gazem w przypadku ON i webasta w kamperach zostaje bo jest jeszcze bojler do grzania wody, lodówka no i kuchenka.
Znajomy Robert ma eberspachera i też miał już chyba 3 razy wymienianą świecę a zimą nie jeździ :D  co prawda na gwarancji, ale koszt jednej to cos chyba ponad 500zł
To co on ma czyli eberspacher jest zdecydowanie  głośniejsze od Trumy na zewnątrz
Nie wiem jak z używaniem w czasie jazdy bo jest tam zaślepka na kominie która trzeba zakładać na czas jazdy? (tutaj nie wiem jak w Trumie to wygląda, ale wersja ON tez ma inny komin) 
No i to co wyżej potrzebuje dużo prądu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maarec napisał:

Zaizoluj schowek lub skieruj do niego nadmuch. W moim  letnim rimorze reduktor zamarzł dopiero przy -25C. 

 

U nas podłoga na ok 4 cm dobrej izolacji, ściany też grube i nie że styropianu tylko innego wypełnienia. 

Podłoga u mnie to blacha z otworami, jutro zrobię zdjęcia, o nadmuchu już myślałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś może wypowiedzieć się w temacie porównania konkretnie Truma Combi na LPG i ON.Po pierwsze głośność pracy, po drugie efektywność. Ponadto zaciekawiła mnie informacja podana przez jednego z forumowiczów że Truma na ON już przy poziomie ON w baku ok.1/2 zostanie wyłączona.I jeszcze - o ile więcej prądu z akumulatora pobiera Truma ON od gazowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, mundek28 napisał:

poziomie ON w baku ok.1/2 zostanie wyłączona.I

Według informacji jakie wyczytałem na temat roller team gdzie jest ogrzewanie na ON wyłączy się przy 1/4 baku. W dreamer to samo, obydwa to baza forda. Bak jak pamiętam to 80L więc w zasadzie jeśli chodzi na max to po 4 dniach trzeba jechać na CPN. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Benior napisał:

Może jest miejsce aby odizolować od blachy i położyć styrodur a na to sklejkę i zrobić odpowiednie otwory. 

Byłem zobaczyć jak wygląda skrzynka na butlę? jest z grubego plastiku i ma na dole otwory, myślę że pójdzie coś z tego zrobić, tylko muszę zobaczyć jak wcisnąć tam nadmuch ciepłego powietrza. Piec wyłączyłem 3h temu a butla jeszcze ?

20221119_193819.jpg

20221119_193838.jpg

20221119_193911.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Benior napisał:

Według informacji jakie wyczytałem na temat roller team gdzie jest ogrzewanie na ON wyłączy się przy 1/4 baku. W dreamer to samo, obydwa to baza forda. Bak jak pamiętam to 80L więc w zasadzie jeśli chodzi na max to po 4 dniach trzeba jechać na CPN. 

No właśnie z bakiem na fordach jest problem. Po lifcie, w którym go trochę odchudzono jest trochę ponad 60l. Mi na maksa przy pozostałym zasięgu 10km udało się zalać 61 l Wg mnie jedyną zaletą ogrzewania na ON jest redukcja masy o jedną butlę. 

Edytowane przez pawelwroc (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pawelwroc napisał:

No właśnie z bakiem na fordach jest problem. Po lifcie, w którym go trochę odchudzono jest trochę ponad 60l. Mi na maksa przy pozostałym zasięgu 10km udało się zalać 61 l Wg mnie jedyną zaletą ogrzewania na ON jest redukcja masy o jedną butlę. 

Przed lift też ma chyba troszkę ponad 60l więcej nie udało Mi się dobić, mam 2018r

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, peja76 napisał:

Byłem zobaczyć jak wygląda skrzynka na butlę? jest z grubego plastiku i ma na dole otwory, myślę że pójdzie coś z tego zrobić, tylko muszę zobaczyć jak wcisnąć tam nadmuch ciepłego powietrza. Piec wyłączyłem 3h temu a butla jeszcze ?

20221119_193819.jpg

20221119_193838.jpg

20221119_193911.jpg

Musisz go wyizolować ze wszystkich stron i wpuścić nawiew. Inaczej gas bank zimą nie pójdzie. 

Otwory w podłodze mam ok 10x5 cm - 2 sztuki w schowku na 2 butle. 

Moim zdaniem cena ogrzewania ON będzie  min 1,5 raza wyższa. Już nawet cena 2,76 a 7,75 na dziś mówi dużo.

W extremalnej zimie ok -20C spaliłem przez 24h niecałą butlę  czyli ok 50zł. Pytanie doświadczalne czy webasto zmiesci się w 6l? Owszem wygodne to jest, stąd myślałem o montażu w przedniej części pojazdu ? jakoś temat umarł. 

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, maarec napisał:

Musisz go wyizolować ze wszystkich stron i wpuścić nawiew. Inaczej gas bank zimą nie pójdzie.

To sobie odpuszczę za dużo zachodu, wymianę butli mam pod ręką 4 butle w domu, bagażnik pusty na zimę, jak zobaczyłem jaka jest teraz cena zestawu to Mi się odechciało:)

32 minuty temu, maarec napisał:

 Pytanie doświadczalne czy webasto zmiesci się w 6l? Owszem wygodne to jest, stąd myślałem o montażu w przedniej części pojazdu ? jakoś temat umarł. 

@uwex w jednym z wyjazdów napisał ile spalili ON, ale nie pamiętam ile to było:rolleyes:

Edytowane przez peja76 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, peja76 napisał:

jednym z wyjazdów napisał ile spalili ON, ale nie pamiętam ile to było:rolleyes:

Przez tydzień noworoczny w Austrii webasto spaliło 22l diesla,  ale zima wtedy była wiosenna, natomiast mocno mroźny weekend w PL to było 8l ON, czyli trzeba liczyć max Ok  4 l ON na dobę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Voku napisał:

Nie wiem jak z używaniem w czasie jazdy bo jest tam zaślepka na kominie która trzeba zakładać na czas jazdy?

Ja znam temat wyłącznie ze specyfikacji tehnicznych/opisów na stronie producenta i jest tam napisane, że może pracować w czasie jazdy.

image.thumb.png.c49ca123d478b0404448658e9867f808.png


 

3 godziny temu, mundek28 napisał:

Truma na ON już przy poziomie ON w baku ok.1/2 zostanie wyłączona.

nie do końca. To dotyczy wszystkich ogrzewaczy spalinowych zasilanych z baku samochodu. Chodzi o to żeby ogrzewacz nie wyssał całego paliwa, unieruchamiając auto. W tym celu koniec rurki, która pobiera paliwo dla ogrzewacza powinna być nieco powyżej końcówki, która pobiera paliwo do silnika. Wówczas gdy ogrzewacz wyłączy się gdy w baku zostanie jeszcze rezerwa paliwa. Jeśli komuś się wyłącza w połowie, czy 1/4 baku, to jest błędnie zamontowana. Imho montaż powinien być taki, żeby się wyłączała pozostawiając jakieś 10-15l w baku.

 

2 godziny temu, pawelwroc napisał:

z bakiem na fordach jest problem. Po lifcie, w którym go trochę odchudzono jest trochę ponad 60l.

Widocznie ktoś taki zamówił, gdy kupował auto. Można wybrać bak 95 litrów, ja taki zamówiłem. 60 litrów to mam standardowy bak w malutkim fordzie (transit) connect, więc jeśli u Cb jest bak 60l w dużym transicie, to ktoś celowo zamówił taki mały. (producent zabudowy?)


Jeśłi chodzi o  porównanie zużycia prądu i paliwa:


image.thumb.png.08df2f4603c03b85a47e71531a095db4.png

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, uwex napisał:

Przez tydzień noworoczny w Austrii webasto spaliło 22l diesla,  ale zima wtedy była wiosenna, natomiast mocno mroźny weekend w PL to było 8l ON, czyli trzeba liczyć max Ok  4 l ON na dobę 

Chyba zamiast tych gaz bank to wolałbym zainwestować w webasto, nie dość że mam drugie źródło ciepła to tańsze jest i zle z spalaniem nie wychodzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.