Skocz do zawartości

Nasze wspomnienia z Rumunii 2009


Tomii

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 299
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mamałyga mnie jakoś nie kręci... Ja muszę porcję mięcha, dobrze wysmażonego lub przypieczonego, do tego jakieś dodatki regionalne no i oczywiście napoje :hehe: .

Za owocami morza też nie przepadam, wszystko mi smakuje prawie tak samo.

 

Mięcho to jest podstawa :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.
w tej kwestii mnie najbardziej podeszła Timisoarena (taka niebieska puszka). A co do reszty zgadzam się - mięcho to mięcho - choć z tym w Rumunii miałem problem bo jeden z moich załogantów dziwaczył i mięsa mało jedliśmy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patriks a po co czekać dwa lata. Kupujesz u nas kaszę /kaszę nie mąkę/ kukurydzianą, gotujesz na wodzie tak jak kaszę mannę na gęsto i gotowe. Ja często tak robię. I tu muszę się przyznać dlaczego tak bardzo interesuje mnie Wasza wyprawa-moje korzenie sięgają właśnie Rumuni. Moja babcia, dziadek i mama urodzili się na tamtych terenach, co nie znaczy, że są Rumunami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co czekać dwa lata. Kupujesz u nas kaszę /kaszę nie mąkę/ kukurydzianą, gotujesz na wodzie tak jak kaszę mannę na gęsto i gotowe
No właśnie - dlatego mamałygę ominąłem, bo wiedziałęm jak sie to robi ............ :hehe:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek nie czekaj na sprzątanie tylko pisz dalszy ciąg relacji. Od tego mogą zależeć plany wakacyjne na następny rok.

 

Przecież posprzątane jest :piwko:. No chyba że wywalamy wszystko poza postami gdzie jest opisana podróż lub są zdjęcia :niewiem: ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaaak, jakos tak, na czwarty dzien pojechalismy z Carty na wycieczke do Sigisoary.

 

I musielismy tam pojechac, bo jak planowalismy wyprawe to wlasnie jak bylem przy Sigisoarze, to snilo mi sie, ze gonil mnie Dracula tam wlasnie, co jest nie bez kozery albowiem sie On tam wlasnie urodzil. To przeciez jasne, ze sprawdzic trzeba to bylo...

 

Ruszylismy z kempingu nie nerwowo jak to my, kolo godziny 13, znaczy sie jak zwykle nasza zaloga i Piotrek sie polaczyla z zaloga Tomkkow i statecznie podazylismy po czarnym, znaczy sie asfaltem w kierunku naszego celu,

a nasi przyjaciele w postaci polaczonej zalogi Adama i Tommiego udali sie Zielonym Traktorem Adama na skroty przez pola i sie mielismy w Sigisoarze spotkac, co nam sie nawet udalo.

Bardzo daleko nie bylo, jakies 40 kilometrow, no, moze ze 60....

 

O przeprawie przez pola to moze koledzy opowiedza, bo mieli podobno ciekawe wrazenia...

 

I tak sobie jedziemy z Tomkkami boczna drozka, ale zupelnie dobra, a tu patrzymy, w jednej wiosce stoi taki jakby zamek przy samym rynku. No to sie zatrzymalismy i idziemy zobaczyc.

Kolo nas zatrzymuje sie opel omega na olsztynskich blachach i co?

I nic, po prostu wysiada z niego rodzina polskich Cyganow i sobie idzie odwiedzic swoich rumunskich krewnych. Tak, ze spoko, a mysleliscie, ze co? a tu po prostu swiat jest maly...

 

Zapomnialem jak ta miejscowosc sie nazywala, ale pewnie koledzy dopowiedza....

 

Generalnie w Rumuni to duzo takich Saskich Niemcow (nie Krzyzakow, tylko bardziej normalnych) w sredniowieczu mieszkalo, nie byli to Krzyzacy, bo tych, to wlasnie z terenow rumunskich madrzy ludzie wygnali sie na nich poznawszy od razu

no i niestety nasz niemadry Konrad Mazowiecki na Ziemii Dobrzynskiej ich wtedy osadzil :krzykacz: co jakby sie nam do dzis czkawka odbija...To jest dopiero porazka, Rumuni ich wywalili a madrzy inaczej Polacy ich sobie zaprosili, a moglo byc tak pieknie...

 

No i ci lepsi Niemcy, nazwijmy ich Sasami (co nie znaczy, ze wszyscy Sasi niemieccy byli normalni, kto widzial film polski pt." Hrabina Cosel " to wie o co biega, Niemcy to Niemcy, cudow nie ma) to sobie tam gospodarzyli w tej Transylwani, byli oni wyznania katolickiego. Znowoz Rumuni sa wyznania bardziej prawoslawnego ale pisza w alfabcie lacinskim, to jest dopiero tygiel na tych Balkanach, nie ma co...

 

No to ci Sasi, jak ich napadali ciagle Turcy bo to nasza i Rumunow plaga byla wtedy, to sobie budowali takie zamki nazywane chlopskimi, znaczy sie bylo jak w socjalizmie, kazdy sobie gospodarzyl na polu, ale zrzutka byla po rowno i za to razem budowali takie zamki socjalistyczne, bo bez krola.

Mur byl gruby dookola a w tym murze byly mieszkania dla tych wszystkich co sie zrzucili na budowe, kazdy mial takie samo lokum, wielkosci M2. W srodku, na dziedzincu, byl kosciol, studnia, i zaplecze socjalno bytowe.

I w takim zamku potrafili ci Sasi nawet 2 lata siedziec zamknieci i sie przed najezcami bronic.

 

Teraz Rumuni maja troche z tym problem, bo jak wolnosc? nastala, no to potomkowie Sasow do Germanii szybciutko po zasilek wyjechali i jest tak, ze wiernych w tych kosciolach nie ma, bo jak powiedzialem, Rumuni to prawoslawni sa. No i stoi zabytek klasy zero, bo zli Niemcy im tego nie zniszczyli tak jak nam, ale za to dobrzy Niemcy wyjechali no i puste stoi troche niszczejac.

Na szczescie Rumunia jest juz czlonkiem UE i jest kasa od Niemcow, nie wiem juz czy od tych zlych, czy od tych dobrych...

 

W kazdym razie zamek zwiedzilismy i dobrych Niemcow widzielismy na wlasne oczy, bo akurat tam jakies wykopaliska robili...

 

Potem pojechalismy dalej do arcysredniowiecznej i osnutej jeszcz wczesniejsza legenda Sigisoary...

 

CDN. :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.