Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

45 minut temu, Dodi napisał:

Chorwaci są cwaniaki, żyją z turystyki. Ustawiają bankomaty przy sklepach a w samym sklepie można płacić tylko gotówka , taki sklep otrzymuje pieniądze za stojący bankomatu prowizje od wypłaconych pieniędzy. Pomijam fakt że prowizje za wypłatę to około 4 euro. Spotkałem się z tym często, pilnujecie się też w knajpach.

Bankomatów jest faktycznie dużo, tu spora zmiana ws do sytuacji z przed kilku lat, wygląda to wręcz karykaturalnie ?

Szkoda że tych bez prowizji trzeba szukać 

A co do płatności kartą, to do tej pory gotówka tylko za lody i raz piekarnia, reszta kartą - sklepy, tankowanie, pizza, kemping

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 698
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Godzinę temu, Dodi napisał:

Chorwaci są cwaniaki, żyją z turystyki. Ustawiają bankomaty przy sklepach a w samym sklepie można płacić tylko gotówka , taki sklep otrzymuje pieniądze za stojący bankomatu prowizje od wypłaconych pieniędzy. Pomijam fakt że prowizje za wypłatę to około 4 euro. Spotkałem się z tym często, pilnujecie się też w knajpach.

mam nieco inne odczucia. Nie spotkałem żadnego sklepu w którym nie można było by płacić kartą .

Pojechaliśmy bez ani jednej kuny w portfelu, przez cały pobyt wypłaciłem łącznie 2x1000 kun z bankomatu z darmowego Revoluta płacąc  sumarycznie 72 kun prowizji.

Kolega wypłacając z tego samego bankomatu mając płatnego Revoluta z metalową kartą nie zapłacił żadnej prowizji .

A bankomat znajdował się wewnątrz w sklepie :-]

Wypłacona z bankomatu gotówka gotówka była potrzebna jedynie na straganach z warzywami, targu rybnym  i czasem w knajpie czy na stoisku z pamiątkami, reszta wydatków wszystko płaciliśmy kartą .

90% knajp płatność kartą bez problemu , nawet na niektórych straganach płaciliśmy kartą.

Oczywiście  zawsze warto mieć jakiś zapas lokalnej waluty w gotówce , jednak nauczeni doświadczeniem nie kupujemy już w kantorach tylko wypłacamy z bankomatu na miejscu.

prosty przelicznik, w osiedlowym kantorze kuna  przed wyjazdem 0,67 pln, kurs revo 0,62 pln 2000 kun x różnica w kursie = 100 pln prowizja bankomatu 72x0,62 = 45 pln

zostaje na czysto 55 pln a to już dobre lody czy kawa dla całej rodziny.

I znów  z tego miejsca pragnę podziękować koledze @witus dzięki któremu kilka lat temu założyłem Revo.

W skali całego urlopu oszczędność conajmniej kilkuset pln a przez te kilka lat to już grube tysiące.

14 minut temu, Zulos napisał:

No i z roku na rok kurczy się lista bankomatów banków, które nie pobierają prowizji/opłaty za wypłatę kasy z bankomatu. W tym roku na pewno OTP i Addiko nie pobierają bo to sprawdziłem organoleptycznie.

A to nie jest tak że to zależy od tego jaką masz kartę ?

jak pisałem powyżej , wypłacaliśmy z kolega w tym samym czasie z tego samego bankomatu (PBZ Bank) i ja zapłaciłem prowizję a kolega nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

 

 

A to nie jest tak że to zależy od tego jaką masz kartę ?

jak pisałem powyżej , wypłacaliśmy z kolega w tym samym czasie z tego samego bankomatu (PBZ Bank) i ja zapłaciłem prowizję a kolega nie ;)

W moim przypadku i z moją kartą - karta wielowalutowa AliorBanku - to wszystkie Euronety, PlanetCash i bankomaty innych banków, informują mnie o naliczaniu prowizji. Te dwa, które wspomniałem nie. Wcześniej było ich więcej łącznie z Zagrebacka Banka. Jeszcze 2 lata temu było Erste, ale nie wiem jak w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Zulos napisał:

Znajoma dziś w Żabce w rynku mojej metropolii nie mogła zapłacić telefonem - tylko gotówka

@Zulos wczoraj była jakaś awaria, u mnie w dwóch lokalizacjach nie działały terminale. U sąsiadów też, niezależnie od operatora płatności

 

od tego roku w pl jest obowiązek umożliwienia płatności elektronicznych, kto nie miał terminala musi już mieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Zulos napisał:

W moim przypadku i z moją kartą - karta wielowalutowa AliorBanku - to wszystkie Euronety, PlanetCash i bankomaty innych banków, informują mnie o naliczaniu prowizji. Te dwa, które wspomniałem nie. Wcześniej było ich więcej łącznie z Zagrebacka Banka. Jeszcze 2 lata temu było Erste, ale nie wiem jak w tym roku.

Euronety, Planetcash i inne wynalazki  omijam szerokim łukiem niezależnie od kraju ;)

a z ciekawości jaki Ci wyszedł kurs w tym Aliorbanku, byliśmy w tym samym czasie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Suzu4x4 napisał:

Euronety, Planetcash i inne wynalazki  omijam szerokim łukiem niezależnie od kraju ;)

a z ciekawości jaki Ci wyszedł kurs w tym Aliorbanku, byliśmy w tym samym czasie ?

Przed wyjazdem wymieniałem przełom maja i czerwca za 0,6150.

W trakcie wyjazdu:

- 24.06 - za 0,6282,

- 28.06 - za o,6258,

- 30.06 - za 0,6275,

- 4.07 - za 0,6303,

- 5.07 - za 0,6301.

W tej chwili mam już niestety 0,6436...

Edytowane przez Zulos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Voku napisał:

Tu gdzie jestem teraz, za nic nie zapłacisz kartą nawet w sklepie. ?

Dokładnie. Byłem w tym roku w CRO i to ich powszechna praktyka . Na kempingu jak płacisz kartą to prowizje od operacji doliczają klientowi , trzeba to dokładnie sprawdzać. Na terminalu wyświetla się kwota ustalona i np.+3% prowizji dla banku. Dzieje się tak jeśli chcemy zapłacić kartą z konta walutowego gdzie mamy zgromadzone euro . Przy płatności w Kunach chyba tak się nie dzieje . 

Edytowane przez Dodi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chorwaci są cwaniaki, żyją z turystyki. Ustawiają bankomaty przy sklepach a w samym sklepie można płacić tylko gotówka , taki sklep otrzymuje pieniądze za stojący bankomatu prowizje od wypłaconych pieniędzy. Pomijam fakt że prowizje za wypłatę to około 4 euro. Spotkałem się z tym często, pilnujecie się też w knajpach.
Prowizje są w dalej Europie, w bankomatach z sieci niezależnych typu Euronet. Wystarczy wypłacać w bankomatach jakiegoś banku i dodatkowej opłaty wtedy zazwyczaj nie ma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Suzu4x4 napisał:

to revo nadal tańszy :bzik:

643780077_WhatsAppImage2022-07-15at13_30_40.thumb.jpeg.27ddf4b64477f57a07b3fa003ec93215.jpeg

Dobra cena, internetowy kantora Aliora sprzedaż 0.634, zakup 0.642

A na początku lipca kupowałem po 0.61

Używam karty wielowalutowej właśnie z kantoru Alior i działa to podobnie jak Revolut

Z karty ściąga walutę w której jest transakcja.

Prowizje w bankomatach to niestety operatorzy ściągają, jest o tym cały wątek na cro.pl 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, konrad_b napisał:

Prowizje w bankomatach to niestety operatorzy ściągają, jest o tym cały wątek na cro.pl 

być może. nie mniej jednak widziałem na własne oczy jak wybieraliśmy z kolegą w tym samym czasie z konta Revo po 1000 kn z bankomatu PBZ Bank w Novali  i  w przypadku płatnego konta Revo z metalową kartą przy wypłacie 1000 kn koledze z konta ściągnęło równo 1000 kn a mi gdzie mam darmowe Revo  wyskoczył komunikat o prowizji i finalnie z konta ściągnęło 1036 kn  ;)

 

WhatsApp Image 2022-07-15 at 13.53.33.jpeg

jeszcze się śmialiśmy że następnym razem mu przeleje na jego Revo żeby mi wypłacił :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Byłem w tym roku w CRO i to ich powszechna praktyka . Na kempingu jak płacisz kartą to prowizje od operacji doliczają klientowi , trzeba to dokładnie sprawdzać. Na terminalu wyświetla się kwota ustalona i np.+3% prowizji dla banku. Dzieje się tak jeśli chcemy zapłacić kartą z konta walutowego gdzie mamy zgromadzone euro . Przy płatności w Kunach chyba tak się nie dzieje . 
Ta prowizja jest prawdopodobnie za przewalutowanie. Normalnie za płatność kartą w terminalu nie jest pobierana żadna prowizja, chyba że życzysz sobie aby operator terminala przeliczył Ci kurs np. kun na walutę Twojej karty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Suzu4x4 napisał:

to revo nadal tańszy :bzik:

643780077_WhatsAppImage2022-07-15at13_30_40.thumb.jpeg.27ddf4b64477f57a07b3fa003ec93215.jpeg

Może i tak, ale u mnie j teraz tylko 0,6418...:D

Ale i tak przy 1000 kun zostaje Ci całe 3 zeta w kieszeni i mógłbyś mi za to nawet piwo postawić (oczywiście w Biedronce, a nie w Chorwacji):lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla podtrzymania wątku, zrobiło się gorąco a raczej parno, obecnie 29'C a jest 22:30 ?

Coś tam delikatnie wieje, więc dramatu nie ma, ale śpi się już ciężko bez klimy

Jednak nie poddajemy się i coś tam zwiedzamy, był Pag ?

IMG_20220717_191132.thumb.jpg.023b62eb944c55f11963958ede8e2ea0.jpg

i Stara Novalja, wieczorem nawet na składaczku da się pokręcić ?

IMG_20220716_212720.thumb.jpg.db730f4aa8f22e598154939c4fa7afad.jpg

Na kempingu pod koniec tygodnia zrobiło się luźniej, ale do dziś braki zostały uzupełnione i już pojedyncze parcele wolne, na części nieparcelowanej nadal sporo miejsca.

W temacie bankomatów, to za radą cro.pl wypłaciłem w Pag'u kuny z bankomatu OTP bez prowizji (lokalizacja jest na google)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.