Skocz do zawartości

GasBank i instalacja gazowa


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, Czarek236 napisał:

podczas jazdy te sztywne,twarde przewody pracują,o złamanie bardzo łatwo

Czyli uważasz, że Faro nie nadaje się do podłączenia do butli? W n/w sklepie sprzedają nawet gotowy zestaw:

https://carbonzorro.com/pl/products/2x-single-11kg-zestaw-do-napelniania-typu-dish-718.html

3 godziny temu, Tomii napisał:

Polski sprzedawca takich zaworów milczy na temat maksymalnego ciśnienia, natomiast coś podobnego u angoli jest opisane jako 5 bar maks

No to mnie zaniepokoiłeś, bo przy tankowaniu może być kilkanaście bar. Sam już nie wiem, co o tym myśleć :(

1 godzinę temu, jacek00 napisał:

U Sebastiana są zawory od Danfasa, które wg producenta spełniają normę EN331

Z tego co doczytałem, to większość zaworów spełnia normę EN 331 i niektóre mają podane max ciśnienie robocze a niektóre nie. Tutaj choćby przykład, gdzie jest ta norma i max ciśnienie 20 bar - MOP 5(20):

https://korell.pl/zawor-kulowy-gaz-f-f-dn-32-5-4-planet

Czyli norma nie mówi, że zawór nie może mieć więcej niż 5 bar.

 

Tak czy siak, to teraz mam wątpliwości, czy mogę tankować LPG tą instalacją pod ciśnieniem kilkunastu bar :( Sama praca jest pod ciśnieniem około 4 bar, czyli w normie podanej przez Angoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 397
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

4 minuty temu, lbuster napisał:

Tak czy siak, to teraz mam wątpliwości, czy mogę tankować LPG tą instalacją pod ciśnieniem kilkunastu bar :( Sama praca jest pod ciśnieniem około 4 bar, czyli w normie podanej przez Angoli.

Sama praca (o ile tak można napisać bo w momencie gdy nie ma poboru to to ciśnienie również jest) jest funkcją temperatury i zastosowanej mieszanki propan-butan. Latem w 30C propan będzie miał prężność 15 bar. Sprawdź to lepiej dokładnie :yes:. Z jakiegoś powodu producenci rozwiązań "komercyjnych" mega upraszczają odcinki instalacji po stronie wysokiego ciśnienia. Sam wąż (ewentualnie wąż z zaworem SBS) i wejście do reduktora. Norma EN 1949 z tego co pamiętam nawet ogranicza długość węża wysokociśnieniowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, lbuster napisał:

nieniem kilkunastu bar :( Sama praca jest pod ciśnieniem około 4 bar, czyli w normie podanej przez Angoli.

Wg mnie ten zawór poczwórny to jest po prostu zamiennik takiego zaworu GOK: https://carbonzorro.com/pl/products/gok-zawor-gazowy-szybkozamykajacy-poczworny-kamper-521.html

I służy do stosowania za reduktorem. Ale to są tylko moje domysły. Możesz napisać do producenta tego zaworu i spytać do jakiego ciśnienia jest przewidziany. 

Ja generalnie jestem zdania, że to co zrobiłeś bezpiecznym nie ma prawa być. Po to gasbank robi butle z multizaworem aby właśnie je stosować a nie robić jakieś kombinacje alpejskie. Przykro mi, ale bezpiecznie to nie wygląda i ja osobiście bałbym się tego używać. Na Twoim miejscu to pojechałbym do gazownika z uprawnieniami aby to wszystko dokładnie posprawdzał i ewentualnie Ci potwierdził czy to co zrobiłeś w ogóle ma sens. Na bezpieczeństwie nie ma co szukać oszczędności. Bo chyba nie chciałbyś aby Ci całość wywaliło na stacji podczas tankowania... o gorszych konsekwencjach nawet nie chcę myśleć. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Tomii napisał:

Sama praca (o ile tak można napisać bo w momencie gdy nie ma poboru to to ciśnienie również jest) jest funkcją temperatury i zastosowanej mieszanki propan-butan. Latem w 30C propan będzie miał prężność 15 bar. Sprawdź to lepiej dokładnie :yes:.

Masz rację:

image.png.d5a9ed09a4008a0ce46bccddc51fd598.png

Źródło

17 minut temu, jacek00 napisał:

Wg mnie ten zawór poczwórny to jest po prostu zamiennik takiego zaworu GOK

Dokładnie tak.

W tym PDF'ie w okolicy 40 strony jest napisane, że ich zawory wytrzymują albo 16 bar albo 40. Wyjątkiem są zawory z zewnętrznym gwintem i tam jest 5 bar:

https://www.gok.de/media/pdf/6d/3b/12/Katalog-Instalacji-Gazu-Plynnego-2012_PL_5901216.pdf

18 minut temu, jacek00 napisał:

Możesz napisać do producenta tego zaworu i spytać do jakiego ciśnienia jest przewidziany.

Chyba to jedyne wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lbuster napisał:

W tym PDF'ie w okolicy 40 strony jest napisane, że ich zawory wytrzymują albo 16 bar albo 40. Wyjątkiem są zawory z zewnętrznym gwintem i tam jest 5 bar:

No nie wiem. Na stronie GOKa jest wyraźnie napisane, że maks to 5 bar:

https://www.gok.de/de/verteilerblock-typ-dsv-ab-31690?c=386

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Czarek236 napisał:

Witam! przewody Faro bezpośrednio montowane do butli gazowej? podczas jazdy  mogą  pracować sprężyście?,co za tym idzie rozszczelnieniem.:o

Takie przewody stosuje się normalnie w instalacjach lgp w samochodach o czym pisaliśmy i tam nic się nie dzieje podczas jazdy.

@lbuster

Na pewno jak ktoś pisał to obowiązkowo połap te fary blaszkami które Ci pokazywałem.

Filterek to bym nawet złapał taką gumową obejmą jak jest do rur w domach 

 

Obejma pojedyncza z wkładką gumową 110

 

A te czerwone duże zawory złapałbym czymś takim do ściany , ten przez który przelatuje gaz to na wejsciu i wyjściu bym przymocował

Obejma do rur z wkładką gumową - Stal ocynkowana - Zakres mocowania Ø 8 do  40 mm - Szerokość taśmy 20 mm

 

 

W których miejscach chcesz dać teflon 70 procent zastosowanych połączeń nie wymaga teflonu ani innego uszczelnienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jacek00 napisał:

No nie wiem. Na stronie GOKa jest wyraźnie napisane, że maks to 5 bar:

https://www.gok.de/de/verteilerblock-typ-dsv-ab-31690?c=386

Ten pdf też jest GOK'a :mlot:

16 minut temu, Ventyl napisał:

W których miejscach chcesz dać teflon 70 procent zastosowanych połączeń nie wymaga teflonu ani innego uszczelnienia

Gwinty zaworów kulowych puszczały i boczne gwinty tego poczwórnego zaworu.

Co do obejm, to tak planuję zrobić.

 

Fajną odpowiedź dostałem:

"We do not have that info on file I’m afraid.

 

As these are only used with gas, bottled usually, their operating pressure is quite low.

Not sure what the maximum is."

 

Po prostu super :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwinty zaworów kulowych puszczały i boczne gwinty tego poczwórnego zaworu.

Co do obejm, to tak planuję zrobić.

 

Fajną odpowiedź dostałem:

"We do not have that info on file I’m afraid.

 

As these are only used with gas, bottled usually, their operating pressure is quite low.

Not sure what the maximum is."

 

Po prostu super default_waytogo.gif

paranoja. Ale skoro sam producent nie zna ich parametrów to nie liczyłbym, że mają więcej niż 5 bar.

 

Generalnie nie znając tego parametru to ja bym się nie odważył tego używać

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2022 o 19:33, jacekzoo napisał:

no to dolałeś oliwy... gazu do ognia :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku - co Ty pokazujesz :mlot:

Przecież gościu włożył do samochodu zbiornik na 20 bar zamiast 200 bar (a nawet 250 bar)

Moja cała instalacja jest przeznaczona na 20 bar, jedynie listwa z zaworami jest niewiadoma, a to kawał metalu. Tankowałem przez tą listwę i jakoś nie wybuchła mi przyczepa ani samochód.

Proszę Cię, panikę siej gdzie indziej :zly: 

Chyba czas ograniczyć opisywanie swoich rzeczy na forum. Od kilku miesięcy to opisuję i dopiero po zakupieniu i złożeniu wszyscy mają obiekcje :( 

Dziękuję wszystkim za konstruktywne komentarze a w szczególności chciałbym podziękować @Ventyl za duże wsparcie i porady.

:hej:

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lbuster napisał:

Chyba czas ograniczyć opisywanie swoich rzeczy na forum. Od kilku miesięcy to opisuję i dopiero po zakupieniu i złożeniu wszyscy mają obiekcje :( 

Dziękuję wszystkim za konstruktywne komentarze a w szczególności chciałbym podziękować @Ventyl za duże wsparcie i porady.

:hej:

Przepraszam, że zwróciłem Ci uwagę na Twoją listwę zaworową. Chyba czas się ograniczyć i jeśli coś pisać to klepać tylko po plecach :yes:. Nie było moim celem obrażenie Ciebie. Wcześniej nie zajrzałem do tematu GasBanków bo nie do końca interesował mnie ten temat. Na prawdę bez złośliwości. Nie to było moim celem.
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomii napisał:

Przepraszam, że zwróciłem Ci uwagę na Twoją listwę zaworową.

Tomek, to w żadnym wypadku nie było do Ciebie. Twój post był według mnie bardzo konstruktywny i pokazał, że ten element może nie spełniać norm itp, itd. Z aktualną widzą bym tego nie kupił ;) Doceniam to co robisz w necie, choć nigdy Tobie tego nie napisałem :dzieki:

A i nie wymagam klepania po plecach, ale też nie lubię być kopany na glebie :( 

2 godziny temu, BIGL napisał:

A te zawory kulowe 1/2 to nie są przypadkiem wodne???

Taki dostałem od sprzedawcy zamiast tych żółtych. Powiedział, że są dobre.

 

image.thumb.png.c119c7abf1e995b35c5c8d94e30f176c.png

Źródło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.