Skocz do zawartości

GasBank i instalacja gazowa


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 397
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@jacekzoo, ta trzecia butla z propanem to tylko do przymiarki, jakby mi się zachciało zimowego karawaningu. Jej miejsce w czasie jazdy będzie w bagażniku lub w miejsce któregoś GasBanku. Tam nawet nie ma mocowania na butle.

PS. @Suzu4x4, obwód podstawy GasBanku jest większy niż standardowej stalowej butli - będę musiał przemieścić mocowania w podłodze :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, rolf napisał:

Przerzuciłem dziś zapas pod podłogę. -15kg na haku

No i super - ja się na razie z tym wstrzymam. Zobaczę, co da rewolucja wodno-gazowa.

Od wczoraj wykonane 90% prac gazowych:

20220320_181925.thumb.jpg.040a2438f7be21bdbe0140be4a0d2e57.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pominięciem Trumy gazowej, bo brakuje mi paru części, prace ukończone:

20220324_135435.thumb.jpg.3de19af5d78d8a220eea11fdea2d219f.jpg

Dołożone będą jeszcze gumowe uchwyty Faro,  bo ich też jeszcze nie mam:

20220324_135450.thumb.jpg.eb38a5830c71aabff82fdcc8a940366d.jpg

Dzięki bratu, dorobione mocowanie wlewu z aluminiowej blaszki:

20220324_135503.thumb.jpg.bb2b20fe7a4c359393ff0f727c287abe.jpg

I gotowe rozwiązanie:

20220324_140547.thumb.jpg.9913e10b7ada80af39f8352af89b1d58.jpg

Teraz test szczelności - trzymajcie kciuki, bym napisał kolejny post.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebeb napisał:

Ibuster, załóż opaski na przewody faro i przykręć (co 30cm), aby to nie latało...zwłaszcza przy tym filterku

Tak, taki jest plan, ale jak pisałem wyżej, opasek jeszcze nie mam. Przewody muszą wytrzymać jutrzejszą trasę 50km a potem uzupełnię mocowania.

Pierwszy test szczelności zakończony fiaskiem :(

Głupio się przyznać, ale nie dałem taśmy teflonowej na gwinty :ph34r:

Dzięki żonie, która się napatoczyła, kupiłem brakujący element. W domu tylko teflon do wody, bo gazem się jeszcze nigdy nie zajmowałem.

Powiem Wam, że ten reduktor z manometrem to super sprawa przy takich instalacjach. Puszczasz gaz, zamykasz i patrzysz, czy spada ciśnienie. 

20220324_170242.thumb.jpg.6c6d08c7789f5aaf2214464628e0d417.jpg

Jak duża nieszczelność, to od razu spada ciśnienie. Jak mała, to po jakiejś minucie spada o jedną kreskę.

Węch też jest dobry przy dużych nieszczelnościach.

Na szczęście wewnętrzna instalacja do zaworów jest szczelna :winner: 

Przed chwilą musiałem poprawić jedno połączenie na teflonie - minimalnie puszczało.

Z Faro nic jak na razie nie puszczą :winner:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do testu szczelności wlewu LPG trzeba odkręcić nakrętkę, bo gaz powoli ucieka i kulka we wlewie się nie blokuje:

20220324_172346.thumb.jpg.f922bb54037e4bcd4968a857c37030b3.jpg

Do małych nieszczelności kupiłem taki wynalazek - sprawdza się:

20220324_172814.thumb.jpg.974479bc887b6e7fad1a8d13f3e28780.jpg

Za to nie pasuje załączona rurka - psikam tą krótką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez pół godziny, przy otwartych wszystkich obwodach, wskazówka się minimalnie poruszyła - max o pół kreski. Tak więc uważam, że jest OK. Będę musiał się zastanowić, jak tą minimalną nieszczelność wykryć. Uważam jednak, że nie jest to niebezpieczne w żadnym stopniu. Awaryjnie mogę butlę podpiąć bezpośrednio do starej instalacji.

Jutro test tankowania - mam nadzieję, że mnie nie przepędzą :P

20220324_180524.thumb.jpg.f26b38b8838cbc1a69756ded5ea2c167.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, lbuster napisał:

Będę musiał się zastanowić, jak tą minimalną nieszczelność wykryć.

pójśc do jakiegoś magika od gazu albo instalatora co montuje piece gazowe w domach, będzie miał czujnik i w moment znajdzie

 

22 minuty temu, lbuster napisał:

Uważam jednak, że nie jest to niebezpieczne w żadnym stopniu

:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacekzoo napisał:

:o

Chodzi o to, że w ciągu pół godziny objętość instalacji spadła o, strzelam, jakiś jeden procent z objętości kilku-kilkunastu centymetrów sześciennych. Tak więc mniej, niż puszczenie bąka.

Obstawiam albo błąd pomiarowy, albo wcześniej wspomniane "pocenie" się faro, albo jakąś drobną nieszczelność, którą trudno wykryć albo nieszczelność kulki wlewu LPG. Pamiętaj, że ewentualna nieszczelność jest w wietrzonej bakiście, więc zagrożenie jest zminimalizowane do minimum.

Nie zmienia to faktu, że nie ustaję w poszukiwaniach - na noc zostawiłem ciśnienie w instalacji i jutro zobaczę, czy spadnie czy nie.

Śmiem twierdzić, że testy przeprowadzane przez fachowców, którzy biorą za to niezłą kasę, nie wykryłaby tej nieszczelności, bo na pewno testy nie trwają tyle, ile ja na to poświęciłem. Dodatkowo wątpię, by wykryli spadek ciśnienia o załóżmy 1%.

Jacek, wierz mi lub nie, ale ja do tego tematu podchodziłem jak pies do jeża, bo się boję gazu i dlatego dopiero teraz podszedłem do tematu. Według mnie robię wszystko, by było bezpiecznie. Wydaje mi się, że mało kto tak podchodzi do tematu, jak ja. Przecież mógłbym pominąć temat, że po pół godzinie wskazówka manometru przesunęła się o milimetr - O MILIMETR.

Dobra, rozpisałem się, ale dla bezpiepieczeństwa warto nawet o wiele za dużo napisać, niż coś pominąć.

Jutro dalsze weryfikację, jak macie jakieś propozycje, to dajcie znać.

Dziękuję Jacek za Twój pesymizm :dzieki: W tym temacie bardzo potrzebny ;)

 

@Czarek236, wcześniej pisałem, że u mnie w czasie jazdy butle są zakręcone. Chyba to Cię uspokaja? Jak nie, to rozszerz swoją wypowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibuster, ok zakręcone podczas jazdy,ale!!! podczas jazdy te sztywne,twarde przewody pracują,o złamanie bardzo łatwo,lepiej by było zainstalować i bezpieczniej elastyczne przewody  wraz z zabezpieczeniem  SBS.

Pozdrawiam Czarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lbuster napisał:

Przez pół godziny, przy otwartych wszystkich obwodach, wskazówka się minimalnie poruszyła - max o pół kreski. Tak więc uważam, że jest OK. Będę musiał się zastanowić, jak tą minimalną nieszczelność wykryć. Uważam jednak, że nie jest to niebezpieczne w żadnym stopniu. Awaryjnie mogę butlę podpiąć bezpośrednio do starej instalacji.

Jutro test tankowania - mam nadzieję, że mnie nie przepędzą :P

 

Nie chciał bym wyjść na takiego co krytykuje, a się nie zna. Czy ta listwa zaworowa to na pewno jest wysokociśnieniowa? Przyjmuje się że to co przed redukcją w przyczepach to powinno wytrzymywać 30 bar. Polski sprzedawca takich zaworów milczy na temat maksymalnego ciśnienia, natomiast coś podobnego u angoli jest opisane jako 5 bar maks:
https://www.screwfix.com/p/mini-ball-valve-15-x-15mm/25470#product_additional_details_container

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomii napisał:

Nie chciał bym wyjść na takiego co krytykuje, a się nie zna. Czy ta listwa zaworowa to na pewno jest wysokociśnieniowa? Przyjmuje się że to co przed redukcją w przyczepach to powinno wytrzymywać 30 bar. Polski sprzedawca takich zaworów milczy na temat maksymalnego ciśnienia, natomiast coś podobnego u angoli jest opisane jako 5 bar maks:
https://www.screwfix.com/p/mini-ball-valve-15-x-15mm/25470#product_additional_details_container

U Sebastiana są zawory od Danfasa, które wg producenta spełniają normę EN331. Czyli chyba faktycznie są do maks 5 bar

https://www.danfast.co.uk/Products/danfast-manifolds-fittings_2/807025

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.