Skocz do zawartości

GasBank i instalacja gazowa


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.02.2022 o 09:24, Voku napisał:

Do dwóch gasbanków stalowych weszło 43 litry gazu

To przy pierwszym tankowaniu czy po zużyciu gasbanków do zera?

Bo gdzieś czytałem, że pierwsze tankowanie nie powinno być do "pełna", czyli 80%.

18 godzin temu, rolf napisał:

aż dziwne że diler nie zrobił tego montując ducontrol cs

Myślę, że jak nie zleciłeś instalacji odpowiednich przewodów, to nie chciało im się przepłacać ;)  Głupie to, bo instalować DuoControl tylko dla przepinania butli jest trochę nieopłacalne ;) Warto od razu mieć możliwość jazdy na gazie, ale to dodatkowa kasa ;) 

18 godzin temu, rolf napisał:

Ale przynajmniej spokojna głowa na wyjeździe. 

:ok:

18 godzin temu, rolf napisał:

Próbowałem zalać gasbanki propanem, zdaje się niewykonalne

Szukałeś u nas w okolicy?

18 godzin temu, rolf napisał:

Ale przy obecnych temp 2 butle z lpg starczyły na 3 dni grzania, lodówki i odgrzewania żarcia. 

Sprawdzałeś, ile Ci zostało? Pytanie, czy większość to nie butan?

A właśnie, bo zapomniałem u Ciebie sprawdzić. Czy w tych butlach widać stan gazu? Chyba nie, ale gdzieś, ktoś, zasiał u mnie ziarno wątpliwości.

18 godzin temu, Ventyl napisał:

a tutaj mamy nie całe 50

Jak szukałem, to one były bliżej 100 PLN a te na przewód 150, a możliwość czyszczenia, estetyka i waga przemawiają za tym droższym. Sam nie wiem :niewiem:

18 godzin temu, Ventyl napisał:

Gomet widze ma mnóstwo ciekawych filtrów

Słabo go znaleźć w sklepach, częściej znajduję firmy Certools. Z gometa znalazłem tylko taki na wlew za 200 PLN:

https://allegro.pl/oferta/przedluzka-dokrecana-z-filtrem-ceramicznym-f704c-7623426243

W ogóle mam wrażenie, że firmy doklejają swoją markę na te filtry, bo jest wiele podobnych ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 397
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

18 godzin temu, Ventyl napisał:

To jest filtr fazy ciekłej w aucie montuje się go za butlą a przed reduktorem. Czyli tam gdzie jest ciśnienie.

Według mnie można by go dać na przewodzie który idzie już na urządzenia w przyczepie. 

 

Tylko w karawaningu chodzi o to aby filtr był przed reduktorem, a nie za, po to aby chronić właśnie sam reduktor przed syfem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lbuster napisał:

Szukałeś u nas w okolicy?

Tak, wszędzie gdzie piszą, że napełniają, tak naprawdę tylko wymieniają. 

W końcu na Sobieskiego w autogazie wziąłem stalówkę. 

2 godziny temu, lbuster napisał:
21 godzin temu, rolf napisał:

3 dni grzania, lodówki i odgrzewania żarcia. 

Sprawdzałeś, ile Ci zostało? Pytanie, czy większość to nie butan?

Jak na próbę paliłem letnim lpg, to 3 dni grzało ładnie, koło 20 stopni było. Jak został butan, to ledwo się tliło, ale 3 dni trzymało koło 12 stopni zanim zgasł piec. Wylalem trochę butanu, a i tak udało mi się zalać tylko 17l. Ile zostało, nie wiem. 

2 godziny temu, lbuster napisał:

A właśnie, bo zapomniałem u Ciebie sprawdzić. Czy w tych butlach widać stan gazu?

Niestety nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2022 o 16:40, rolf napisał:

Tak, wszędzie gdzie piszą, że napełniają, tak naprawdę tylko wymieniają.

Ja mam z Holandii przywiezioną butlę - jakieś 7kg z naszym gwintem i znalazłem gościa, z którym umawiałem się na parkingu, brał butlę, gdzieś jechał i przywoził napełnioną. No ale to raczej nie temat dla GasBank ;) 

U mnie drobne zmiany w schemacie, wstawiony żółty zawór przed termą oraz zamienione miejscami elementy. Do tankowania lepiej mi będzie używać zaworu z listwy a grill gazowy czy butla z propanem będą rzadko wykorzystywane, więc idą na dodatkowy żółty zawór.

Czyli idziemy tak, jak mówił Ventyl, czyli filtr będzie między zaworem a wlewem ;) 

 

GazWersja3.thumb.jpg.bcc7328a8282a9392e790a931ed4afbd.jpg

Zastanawiam się jeszcze, czy przewód faro między zaworami a GasBankami zamienić na standardowe przewody elastyczne, czy pozostać przy faro.

Gdzieś wyczytałem, że te przewody elastyczne "standardowe" są do "średniego ciśnienia" (niezależnie, co to oznacza). Fakt, że u mnie przewód elastyczny jest dopiero za reduktorem :niewiem:

PS. Jeszcze jedno wyczytałem. Przewody faro się "pocą", czyli przez ścianki przenikają małe ilości gazu. Dlatego też raczej nie stosowałbym tego przewodu w przyczepie w dużych ilościach, bo z czasem może się on zbierać. Ja postaram się wyjść z podłogi bezpośrednio przy bojlerze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Widzę, że nawet w karawaningu jest lipa. Chciałem kupić zwykłego gasbanka 11 kg. Jest y jaki znalazłem jest za 900 zł. Do niedawna między 400 a 500 zł. Teraz za 540 zł jest 8 kg. Chciałem kupić ale zdrowy rozsądek podpowiada, że to głupota tak mocno przepłacać. Przynajmniej mój mi tak podpowiada. 

Może trafi się jakaś okazja. Albo tańsza konkurencja...

Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Batman napisał:

Widzę, że nawet w karawaningu jest lipa. Chciałem kupić zwykłego gasbanka 11 kg. Jest y jaki znalazłem jest za 900 zł. Do niedawna między 400 a 500 zł. Teraz za 540 zł jest 8 kg. Chciałem kupić ale zdrowy rozsądek podpowiada, że to głupota tak mocno przepłacać. Przynajmniej mój mi tak podpowiada. 

Może trafi się jakaś okazja. Albo tańsza konkurencja...

Szkoda.

raczej nie liczyłbym . 

kumpel kupił kampera i pomagam mu kompletować sprzęt.

te same artykuły co rok temu min 20-30% drożej + kłopoty z dostępnością. połowy rzeczy typu gasbank, solar, przetwornica, akumulator LiFePo4 itd  nikt nie ma na stanie a jak ktoś coś ma to cena jak mówiłem  dużo wyższa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Batman napisał:

Widzę, że nawet w karawaningu jest lipa. Chciałem kupić zwykłego gasbanka 11 kg. Jest y jaki znalazłem jest za 900 zł. Do niedawna między 400 a 500 zł. Teraz za 540 zł jest 8 kg. Chciałem kupić ale zdrowy rozsądek podpowiada, że to głupota tak mocno przepłacać. Przynajmniej mój mi tak podpowiada. 

Może trafi się jakaś okazja. Albo tańsza konkurencja...

Szkoda.

11kg gasbank z kompozytu za 400 czy 500 ? nie realne nigdy. Z tego co pamiętam to wchodziły za ponad 800zł. Zdecydowanie fajny zakup

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2022 o 17:54, lbuster napisał:

PS. Jeszcze jedno wyczytałem. Przewody faro się "pocą", czyli przez ścianki przenikają małe ilości gazu. Dlatego też raczej nie stosowałbym tego przewodu w przyczepie w dużych ilościach, bo z czasem może się on zbierać. Ja postaram się wyjść z podłogi bezpośrednio przy bojlerze ;)

Nie słyszałem o czymś takim, fakt faktem podczas montażu lpg w samochodach przewody idą w 99 procentach na zewnątrz nie w kabinie.

Co do budowy faro to jest to przewód teflonowy ten teflon jest w takiej jakby osłonie sznurkowatej a potem jest ta czarna warstwa.

Wytrzymałość ciśnieniowa faro to 400 PSI, informacja taka widnieje na oznaczeniach przewodu. Przewód posiada też odpowiednie homologacje i może być bezpiecznie stosowany z LPG

Użycie faro jest łatwiejsze niż miedzi, miedź taką jak jest w samochodach do zasilania LPG łatwo jest "przekręcić" podczas jej skręcenia (za pierwszym razem podczas skręcania trzeba zacisnąć świeżą baryłkę na tle faro idzie przesadzić co skutkuje nieszczelnością). No i największa zaleta nie da się go przełamać układając gdzieś na zakrętach. Ale po uformowaniu prostuje się z powrotem trzeba go łapać blaszkami z osłonką.

Do cięcia faro wystarczy nożyk, najlepsze kleszcze do przewodów. Ale nożykiem też da rade. Do miedzi przydał by się już dedykowany nożyk.

 

Jeżeli zdecydujesz się na faro to polecam do jego montażu takie obejmy , do kupienia w każdym punkcie gdzie sprzedają faro i graty do montażu LPG. W samochodach montaż maksymalnie co 30 cm. 

 

INSTRUKCJA MONTAŻU PRZEWODÓW ELASTYCZNYCH TYPU FARO - PDF Free Download

 

W załączniku instrukcja obchodzenia się z faro :)

INSTRUKCJA MONTAŻU PRZEWODÓW ELASTYCZNYCH TYPU FARO - PDF Free Download.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, maarec napisał:

11kg gasbank z kompozytu za 400 czy 500 ? nie realne nigdy. Z tego co pamiętam to wchodziły za ponad 800zł. Zdecydowanie fajny zakup

Stalowy gasbank był za 500 zł i z tego co widzę jest nadal jest w tej cenie:
https://carbonzorro.com/pl/products/gasbank-ls-11-kg-butla-z-lekkiej-stali-duplex-z-zaworem-ograniczania-napelniania-do-80-opd-1009.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacek00 napisał:

"powiadom mnie o dostępności"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Suzu4x4 napisał:

"powiadom mnie o dostępności"

 

Tak, wiem wykupili wszystko. Pewnie cena z nową dostawą wzrośnie bo ceny stali poszły w górę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jacek00 napisał:

Tak, wiem wykupili wszystko. Pewnie cena z nową dostawą wzrośnie bo ceny stali poszły w górę. 

kompozytowych 11 już od dawna brakuje i ciężko kupić (czasem udaje się na allegro) , stalowych i aluminiowych gasbanków też nigdzie na chwilę obecną niema lub zdarzają się pojedyncze sztuki albo sprzedają w pakietach z akcesoriami w wyższej cenie.

akumulatory LiFePo4 też miały tanieć a tymczasem mój np w przeciągu ostatniego roku zdrożał o ponad 500 zł.

tak jak pisałem . taniej raczej już nie będzie  a już na pewno nie w przeciągu najbliższych kilku miesięcy, bynajmniej nic na to nie wskazuje :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ventyl napisał:

Nie słyszałem o czymś takim, fakt faktem podczas montażu lpg w samochodach przewody idą w 99 procentach na zewnątrz nie w kabinie.

Trochę poczytałem o faro i na jednej stronie była informacja o tym - nie mogę teraz tego znaleźć :( 

Dzięki Ventyl za dodatkowe informacje, w szczególności za obejmy, bo się nad tym zastawiałem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ibuster - nie słyszałem o "poceniu się" przewodów Faro....a przed podłączeniam butli AluGas pytałem kilku majstrów co montują LPG w autach czy Faro czy miedź ? - wygrało Faro. Jeśli jest tak faktycznie jak piszesz to w przyczepie lub kamperze nie zużyje się go więcej niż 2-3mb, więc nawet wymiana na nowy co 2 lata to koszt 15-30 pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - coś znalazłem:

"Całkiem teoretycznie:
W przeciwieństwie do miedzi - węże elastyczne do samochodowych instalacji gazowych mogą... przepuszczać gaz przez ścinki przewodu.
Normy, które węże takie muszą spełniać dla sprostania wymogom regulaminów homologacji ONZ 67 R01 (dla LPG) i 110 R02 EKG ONZ (dla CNG) mówią o tym, że węże elastyczne do samochodowych instalacji LPG/LNG nie powinny przepuszczać przez ścianki więcej niż 3,96 cm3 na metr przewodu, na godzinę.
Markowe węże oferowane na rynku charakteryzują się - jak piszą handlowcy - przepuszczalnością 0,5 cm3/m/h.
To bardzo niewielkie ilości gazu - zupełnie bez znaczenia w przypadku samochodów. Ale w szczelnie w zamkniętej przez kilka/kilkanaście dni łódce, gdzie w instalacji użyto kilka metrów przewodu przepuszczającego 0.5cm3 na godzinę, na metr - zastanowiłbym się czy nie będą to ilości groźne. Granicą wybuchowości mieszaniny powietrza i propanu-butanu jest 2%..."

Źródło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.