Skocz do zawartości

GasBank i instalacja gazowa


Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie czytam i widzę, że i ja muszę trochę pozmieniać. Wszystko dodatkowe instalował mi dealer, więc nie wnikałem specjalnie, ale jak wiadomo człowiek całe życie się uczy.

Mam 2x gasbank single kompozytowe, do tego duocontrol cs, żeby lodówka w czasie jazdy mogła chodzić na gazie. Połączone jest to ładnymi przewodami, ale bez żadnych zaworów. Dobrze rozumiem, że muszę przewody między butlami a duocontrol wymienić na np IGT wąż gazowy EFV G12 x M20x1.5, 450 mm | Karawaning, kemping \ Zbiorniki i instalacje gazowe \ Węże i przewody (carbonzorro.com) ?

Jak już będę zamawiał i gmerał, to warto dać z obydwu stron ducontrola coś takiego GOK Caramatic ConnectClean filtr do gazu M20x1,5 | Karawaning, kemping \ Zbiorniki i instalacje gazowe \ Filtry (carbonzorro.com) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 397
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

16 godzin temu, rolf napisał:

Dokładnie tak, jeżeli jeździsz z lodówką na gaz, to musisz mieć przewody z zabezpieczeniem przed wypływem gazu. Co do powyższych przewodów, to one niby to mają, ale z tego co pamiętam to koledzy wskazywali jakieś droższe (po 150-200), więc niech się mądrzejsi wypowiedzą ;) 

Co do filtru gazu to sam się cały czas zastanawiam, ale chyba warto mieć święty spokój :niewiem: Choć w Twoim przypadku 2x200 PLN to dość spory koszt :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Sebeb napisał:

Zamiast 2 filtrów za 4 stówki to możesz kupić adapter do tankowania z filtrem za 100-150

Chodzi o to, że Rolf aktualnie odłącza butle i tankuje je bezpośrednio. 

@rolf, chyba czas założyć przewód do tankowania, który masz. Wtedy wystarczy jeden filtr ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,może taki filtr do przelotu montowany ,z możliwością wymiany,czyszczenia filtra.

https://allegro.pl/oferta/gasbank-filtr-din-g12-klf-do-butli-i-wozkow-9569624824

działa bez problemu podczas tankowania,sam mam taki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm...mądrzejszy nie jestem, ale pisałem o czymś takim (teraz tańsze niż ja kupowałem - czy tankujesz bezpośrednio butlę czy przez wlew można z tego skorzystać):

https://allegro.pl/oferta/redukcja-do-tankowania-z-filtrem-typ-dish-polska-11013028602

tu inna redukcja, ale pokazany jest ten filterek:

https://allegro.pl/oferta/przejsciowka-tankowania-lpg-polska-holandia-filtr-9067175141

Edytowane przez Sebeb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako zewnętrzny wlew raczej nie...ja w zewnętrzny wlew to wkręcam jako przedłużkę (poszukaj na Alle...o bo są krótsze i dłuższe).

Inne rozwiązanie to "wstawienie" na wężu do tankowania takiego filterka:

https://carbonzorro.com/pl/products/gasbank-filtr-ceramiczny-aluminiowy-do-rurki-elastycznej-faro-o8-62.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Sebeb napisał:

Zamiast 2 filtrów za 4 stówki to możesz kupić adapter do tankowania z filtrem za 100-150

Chyba trochę półśrodek. Kolejna rzecz do wkręcania przy tankowaniu. No i nie za bardzo się przyda, jak dam butle do napełnienia propanem. 

4 godziny temu, lbuster napisał:

@rolf, chyba czas założyć przewód do tankowania, który masz. Wtedy wystarczy jeden filtr ;) 

Przy duocontrol średnio widzę sens. Może kiedyś:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rolf napisał:

Chyba trochę półśrodek. Kolejna rzecz do wkręcania przy tankowaniu. No i nie za bardzo się przyda, jak dam butle do napełnienia propanem. 

Przy duocontrol średnio widzę sens. Może kiedyś:)

i tak i nie...ja mam wlew ukryty i musze stosować przedłużkę podczas tankowania LPG. Faktycznie jesli dasz butlę do nabicia propanem to sens ma tylko filtr przy DualControlu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie jak to jest z butlami za granicą , macie jakieś adaptery butla reduktor żeby pasowała inna butla ?

 

Mam na myśli takie kierunki jak Austria, Włochy, Chorwacja, Hiszpania Francja.

Może jest jakiś zestaw przejściówek do węża. Reduktor mam u siebie na ścianie od reduktora idzie wąż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Hejka.

Powoli "dochodzę" do wersji ostatecznej, poniżej schemat tego, co bym chciał uzyskać:

GazWersja1.thumb.jpg.b7c8a9f45a17a3199613cc74cda71f19.jpg

Znalazłem jednak w rozsądnych pieniążkach zawór gazowy poczwórny i chyba go wykorzystam. Oryginalne to kilka stówek:

GazWersja2.thumb.jpg.6b266152ee2ee6fa824429be8abea089.jpg

Wszystkie czarne linie chcę wykonać przewodami Faro.

Zastanawiam się, czy przed termą Trumy nie dać także dodatkowego zaworu.

Do białego zaworu będzie podłączony przewód i w zależności od sytuacji, albo będę podłączał do niego przez reduktor grill gazowy albo w zimie będę mógł podłączyć dodatkową butlę z propanem.

Zastanawiam się też, czy za wlewem gazu pierw dać zawór a potem filterek czy na odwrót.

Pytanie, czy do wszystkich końcówek/gniazd/gwintów da się podłączyć jakąś przejściówkę na Faro.

Jak macie jakieś uwagi/spostrzeżenia, to dawajcie. Przypominam, że w czasie jazdy butle będą zakręcone.

 

W dniu 5.01.2022 o 21:57, Ventyl napisał:

Mam pytanie jak to jest z butlami za granicą , macie jakieś adaptery butla reduktor żeby pasowała inna butla ?

A to nie to:

https://www.kena.pl/?products_id=112

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lbuster napisał:

Pytanie, czy do wszystkich końcówek/gniazd/gwintów da się podłączyć jakąś przejściówkę na Faro.

szukałbym tutaj :), myślę że znajdziesz wszytko co potrzebujesz.

Widzę że mają nową kategorie dla kamperów i dużo ciekawych przejściówek butla - faro.

https://www.gomet.radom.pl

 

Jeżeli chodzi o Gomet to myślę że najdziesz w nim wszystko co potrzebujesz.

 

Jeżeli chodzi o Faro to tak jak przewody miedziane występuje w odpowiedniku dla 6 i 8 mm miedzi. Są też fajne przejściówki

 

Z miedzi 6 mm na Faro 8 mm. Można sobie zwiększyć przekrój przewód a co za tym idzie przepływ gazu. Dodatkowo faro ma przekrój wewnętrzny 6 i 8 mm, a miedź jest mierzona po zewnątrz jako 6 i 8 mm. Więc automatycznie na starcie mamy trochę większy przepływ gazu w Faro.

 

Wlew ma w sobie kulkę to co wejdzie do wlewu to potem dociska kulkę i nie wypuści.Jeżeli bardzo chcesz dać zawór to zamieniłbym go miejscem z filtrem.

Jak odkręcisz filtr to będzie Ci wylatywał cały gaz zebrany w tym poczwórnym zaworze i przewodach.

 

Filtr dałbym taki jak w aucie do LPG, koszt wkładu filtrującego nie przekracza 10 zł. 

obraz.png.e83f5a495c3c6c452c9d2880c2ef5cf3.png

 

Możesz też taki "zdalny" założyć z elektrozaworem w postaci cewki :)\\

obraz.png.57e60ec67eb5d9bc1278ed99a61b6875.png

 

Jak ktoś ma jakieś pytania jak zastosować faro albo elementy typowego LPG z auta chętnie odpowiem. 6 lat zakładania instalacji LPG w samochodach, każde auto robione na Faro, miedź to przeżytek :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.