Skocz do zawartości

GasBank i instalacja gazowa


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Ventyl napisał:

Jeżeli chodzi o Faro to tak jak przewody miedziane występuje w odpowiedniku dla 6 i 8 mm miedzi. Są też fajne przejściówki

 

Z miedzi 6 mm na Faro 8 mm. Można sobie zwiększyć przekrój przewód a co za tym idzie przepływ gazu. Dodatkowo faro ma przekrój wewnętrzny 6 i 8 mm, a miedź jest mierzona po zewnątrz jako 6 i 8 mm. Więc automatycznie na starcie mamy trochę większy przepływ gazu w Faro.

 

Wlew ma w sobie kulkę to co wejdzie do wlewu to potem dociska kulkę i nie wypuści.Jeżeli bardzo chcesz dać zawór to zamieniłbym go miejscem z filtrem.

Jak odkręcisz filtr to będzie Ci wylatywał cały gaz zebrany w tym poczwórnym zaworze i przewodach.

 

Filtr dałbym taki jak w aucie do LPG, koszt wkładu filtrującego nie przekracza 10 zł. 

obraz.png.e83f5a495c3c6c452c9d2880c2ef5cf3.png

Rozumiem, że to można dać za reduktorem?

Czyli 2xbutla + reduktor duo + filtr + instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 397
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

13 godzin temu, Ventyl napisał:

Filtr dałbym taki jak w aucie do LPG, koszt wkładu filtrującego nie przekracza 10 zł.

Wkłady filtrujące do filtrów Truma kosztują poniżej 10 zł za sztukę:
https://allegro.pl/oferta/wklady-filtra-gazu-truma-10-szt-11712431095

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2022 o 21:33, Ventyl napisał:

Jeżeli chodzi o Gomet to myślę że najdziesz w nim wszystko co potrzebujesz.

Dzięki za propozycję :ok:

W dniu 4.02.2022 o 21:33, Ventyl napisał:

Wlew ma w sobie kulkę to co wejdzie do wlewu to potem dociska kulkę i nie wypuści.

No właśnie wcześniej koledzy pisali, że ten zawór kulkowy może czasami puszczać gaz i nie można na nim polegać np. zabrudzenie zaworu. A nie chciałbym, by gaz się gdzieś ulatniał ;) Dlatego ten zawór.

W dniu 4.02.2022 o 21:33, Ventyl napisał:

Jeżeli bardzo chcesz dać zawór to zamieniłbym go miejscem z filtrem.

Jak odkręcisz filtr to będzie Ci wylatywał cały gaz zebrany w tym poczwórnym zaworze i przewodach.

No właśnie mam z tym dylemat. Bo w powyższym rozwiązaniu ze schematu, filterek będę sprawdzał raz w roku lub raz na dwa lata i przed taką weryfikacją trzeba będzie przed wyłączeniem urządzeń np. lodówki zamknąć zawory i lodówka zużyje gaz w instalacji i się wyłączy.

Jeżeli filterek umieszczę przed żółtym zaworem, to w przypadku nieszczelności zaworu kulkowego, po każdym tankowaniu objętość filterka będzie mi uciekać i to stan ciekły, czyli większa objętość.

Tak czy inaczej, są to raczej małe i nieszkodliwe ilości.

W dniu 4.02.2022 o 21:33, Ventyl napisał:

Filtr dałbym taki jak w aucie do LPG, koszt wkładu filtrującego nie przekracza 10 zł. 

Widzę, że takie filterki to też koszy rzędu 100PLN, a mam wrażenie, że waga jest większa, trzeba by było ten filtr jakoś zamocować. Ten z mojego schematu wygląda na lekki i mały, trzymałby się raczej na przewodzie lub na jakimś delikatnym mocowaniu no i filtra nie trzeba wymieniać, bo można go czyścić. No i pamiętajmy, że ten filterek będzie miał dużo mniej do czyszczenia niż w filtr w samochodzie. W cepce będzie on używany kilka razy w roku a w samochodzie tankowania mogą być co tydzień lub częściej ;) 

Bardzo dziękuję @Ventyl za Twój post :dzieki:

 

 

W dniu 4.02.2022 o 22:50, filipert napisał:

Rozumiem, że to można dać za reduktorem?

Czyli 2xbutla + reduktor duo + filtr + instalacja

Tak, jak Misio napisał:

W dniu 5.02.2022 o 09:01, Misio napisał:

Tylko pamiętajcie...

Jaki stan jest gazu w danym miejscu instalacji i taki filtr stosuje w miejscu gdzie chcecie to zdać...

Ja stosuję filtr fazy ciekłej i wysokie ciśnienie przy wlewie, w Twoim zastosowaniu Filipert będzie faza lotna i niskie ciśnienie (za reduktorem), więc raczej na pewno trzeba dobrać inny filtr.

Z drugiej strony nie wiem, czy nie lepiej stosować filtr przed reduktorem, by w nim jakiś syfek czegoś nie przyblokował :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, lbuster napisał:
W dniu 4.02.2022 o 22:50, filipert napisał:

Rozumiem, że to można dać za reduktorem?

Czyli 2xbutla + reduktor duo + filtr + instalacja

Tak, jak Misio napisał:

W dniu 5.02.2022 o 09:01, Misio napisał:

Tylko pamiętajcie...

Jaki stan jest gazu w danym miejscu instalacji i taki filtr stosuje w miejscu gdzie chcecie to zdać...

Ja stosuję filtr fazy ciekłej i wysokie ciśnienie przy wlewie, w Twoim zastosowaniu Filipert będzie faza lotna i niskie ciśnienie (za reduktorem), więc raczej na pewno trzeba dobrać inny filtr.

Z drugiej strony nie wiem, czy nie lepiej stosować filtr przed reduktorem, by w nim jakiś syfek czegoś nie przyblokował :niewiem:

Wszystko jasne. Przed reduktorem inny rodzaj i jeszcze x 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, filipert napisał:

Wszystko jasne. Przed reduktorem inny rodzaj i jeszcze x 2.

Wygląda na to, że przy duocontrol najlepiej tak to trzeba zrobić ;) Ale niech się mądrzejsi w tej kwestii wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie jeszcze jedno napisać...by było to "jaśniejsze".

Oczywiście że warto dać filtr przed reduktorem...ale...

Jeżeli damy filtr na wężu tankowania - to filtrujemy fazę ciekłą...ogólnie mówiąc filtrujemy gaz idący do butli z dystrybutora...

Jeżeli damy filtr przed reduktorem, to on pracuje na wysokim ciśnieniu ale na fazie lotnej, np taki:

filtr.jpg.051ce5678308388e4f023810d35592d7.jpg

Tu mamy filtrację pomiędzy butlą a naszym układem...

Uwaga - jeżeli nie mamy kamerfitów, a podpinać będziemy zwykłe butle gazowe, to o ile nie będzie zaworów zwrotnych w wężach, to bardzo dużo gazu będzie uciekało przy odkręcaniu butli i bardzo mocno będzie się "napowietrzał" układ po montażu kolejnej butli (oczywiście najczęściej gasbank jest przykręcony raz i już...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2021 o 16:39, Sebeb napisał:

do kompozytu, lekkiej stalowej czy aluminiowej wchodzi 20% mniej gazu, niż do zwykłej

niezupełnie,

zwykła stalowa to ok 21 l gazu

a tankowalne: (piszę o butlach z multizaworem)

kompozyt 19,4l gazu-  już niedostępny  i nie będzie

alugas (waga niewiele wyższa od  kompozytu 6,2 vs 6,7) 22,5 l gazu

stalowa  (waga 14 kg) 26,3 l gazu

zarówno alugas i stalowa mają kołnierz demontowalny (służy do celów transportowych)

do butli aluminiowych jest specjalny koszyk lub podpieracz do miernika MOPEKA, więc da się zamontować

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, papamila napisał:

niezupełnie,

zwykła stalowa to ok 21 l gazu

a tankowalne: (piszę o butlach z multizaworem)

kompozyt 19,4l gazu-  już niedostępny  i nie będzie

alugas (waga niewiele wyższa od  kompozytu 6,2 vs 6,7) 22,5 l gazu

stalowa  (waga 14 kg) 26,3 l gazu

zarówno alugas i stalowa mają kołnierz demontowalny (służy do celów transportowych)

do butli aluminiowych jest specjalny koszyk lub podpieracz do miernika MOPEKA, więc da się zamontować

 

 

 

Chyba mu chodziło, że gasbanki tankujemy do 80% ich pojemności. Ale to nie jest kwestia gasbanku a kwestia bezpieczeństwa. I każdą butlę, bez względu na pojemność czy materiał z której jest zbudowana tankujemy do 80% jej pojemności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, chodziło mi o to że wszystkie butle wyposażone w zawór z pływakiem zatankujesz max do 80% pojemności...ten zawór sam odetnie gaz przy tankowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, chodziło mi o to że wszystkie butle wyposażone w zawór z pływakiem zatankujesz max do 80% pojemności...ten zawór sam odetnie gaz przy tankowaniu. 
Ale jak napisałem, stalowe na stacji też są zatankowane do 80% pojemności. Robi się to po to aby butli Ci nie rozsadziło kiedy wzrośnie w niej ciśnienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Sebeb napisał:

tak, chodziło mi o to że wszystkie butle wyposażone w zawór z pływakiem zatankujesz max do 80% pojemności...ten zawór sam odetnie gaz przy tankowaniu. 

Do dwóch gasbanków stalowych weszło 43 litry gazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem przewody na bezpieczne (aż dziwne że diler nie zrobił tego montując ducontrol cs) i przy okazji wstawiłem filtry gok. I lekki zonk, korba do podpór straciła swoje miejsce. 

Ale przynajmniej spokojna głowa na wyjeździe. 

Próbowałem zalać gasbanki propanem, zdaje się niewykonalne. Więc awaryjnie w bagażniku wylądowała stalówka. Ale przy obecnych temp 2 butle z lpg starczyły na 3 dni grzania, lodówki i odgrzewania żarcia. 

20220209_132143.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2022 o 22:50, filipert napisał:

Rozumiem, że to można dać za reduktorem?

Czyli 2xbutla + reduktor duo + filtr + instalacja

To jest filtr fazy ciekłej w aucie montuje się go za butlą a przed reduktorem. Czyli tam gdzie jest ciśnienie.

Według mnie można by go dać na przewodzie który idzie już na urządzenia w przyczepie. 

 

W dniu 5.02.2022 o 09:55, jacek00 napisał:

Wkłady filtrujące do filtrów Truma kosztują poniżej 10 zł za sztukę:
https://allegro.pl/oferta/wklady-filtra-gazu-truma-10-szt-11712431095

Ale koszt samego powiedzmy zestawu startowego to od 200 zł w górę, a tutaj mamy nie całe 50 i wkłady tez w granicy 10 zł.

 

Jedno karawaningowe jak i cena, drugie uniwersalne to i cena niższa :)

 

 

Gomet widze ma mnóstwo ciekawych filtrów

 

image.png.77e1144075aaa76604ed1775655be2ce.png

 

Edytowane przez Ventyl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instalacji samochodowej gaz jest do reduktora podawany w fazie ciekłej - dlatego zupełnie inny filtr.

Filtracja reduktora to też bardzo ważny aspekt...

Oszczędności na bezpieczeństwie i "filtrach" (jakichkolwiek) jest dla mnie "dziwna"/a może nawet śmieszna...

Oczywiście jakikolwiek filtr zawsze jest lepszy niż jego brak...ale czy on w ogóle tu coś da poza "większą" pojemnością gazową układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.