Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Temat jest złożony ... jak zdejmiesz skrzynię fabryczną zyskawszy ze 150kg i miejsce ale na zabudowę musisz robić homologację. A tak wozisz to jako ładunek i nikt Ci nic złego nie powie. Inna sprawa że auto jest żony która jeździ nim do pracy i to osobna historia :)

zaraz pogonią nas z tego wątku :)

 

Ale obiecuje, że już niedługo podzielę się doświadczeniami  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, proszę o poradę jak ogarnąć podłączenie paneli do przyczepy. Moja przyczepa to angielka. Mam w niej wbudowany prostownik który ładuje prądem bezpiecznym 13,8V plus jeszcze ładowanie w czasie jazdy z samochodu (13 pin)
I teraz mam pytanie. Panele będą podłączone prosto pod akumulator, czy gdy podłącze przyczepę pod 230v i zacznie działać wbudowana ładowarka to regulator zmniejszy ładowanie z paneli tak jak by akumulator był naładowany żeby nie doprowadzić do przeładowania akumulatora ? I tak samo zachowa się regulator gdy podczas jazdy akumulator będzie ładowany z alternatora samochodu ?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DanWlo napisał:

I teraz mam pytanie. Panele będą podłączone prosto pod akumulator, czy gdy podłącze przyczepę pod 230v i zacznie działać wbudowana ładowarka to regulator zmniejszy ładowanie z paneli tak jak by akumulator był naładowany żeby nie doprowadzić do przeładowania akumulatora ? I tak samo zachowa się regulator gdy podczas jazdy akumulator będzie ładowany z alternatora samochodu ?

TEORETYCZNIE

wszystkie źródła ładowania badają napięcie na stykach akumulatora i jeśli wykryją na tej podstawie, że nie jest "pełny", to rozpoczną  ładowanie, każde niezależnie więc zsumuje się prąd ładowania.

Pytanie tylko, co jeśli regulator podaje 14,5V a  w tym momencie załączymy 230V i ładowarka rozpocznie analizę stanu akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to będą te same panele?

Panel fotowoltaiczny Shingle Elastyczny ETFE 150W (suntrack.pl)

i ten

Panel słoneczny elastyczny 150W 12V monokrystaliczny SolarFam FLEX Sanko Poland - energia odnawialna w najlepszych cenach

image.png.3bbb8cb2716ef00e93b727471b2ff007.png

 

Znalazłem dla tych paneli ciekawe informacje

 

Przy okazji, jak tu są liczone Bus Bary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna zagadka

Czy to są te same panele?

Panel elastyczny 4SUN-FLEX-ETFE-M 150W 24V Prestige 

i ten

Panel elastyczny solarny FLEX ETFE 110W5 (fx-electronics.pl)

Tutaj akurat nie mam wątpliwości :)

Przebitka niezła

W obu przypadkach jest podana bardzo dziwna wartość systemu 45 VDC (IEC) ?

Dzwoniłem do oby dystrybutorów i jeden sam się dziwił a drugi już wiedział że od jednego dostawcy dostali taka specyfikację a od innego jest wartość 600V.

Bardzo fajne panele o dobrych parametrach ale szkoda, że to napięcie 25,52V nie starczy na 24V.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, filipert napisał:

Kolejna zagadka

Czy to są te same panele?

Panel elastyczny 4SUN-FLEX-ETFE-M 150W 24V Prestige 

i ten

Panel elastyczny solarny FLEX ETFE 110W5 (fx-electronics.pl)

Tutaj akurat nie mam wątpliwości :)

Przebitka niezła

W obu przypadkach jest podana bardzo dziwna wartość systemu 45 VDC (IEC) ?

Dzwoniłem do oby dystrybutorów i jeden sam się dziwił a drugi już wiedział że od jednego dostawcy dostali taka specyfikację a od innego jest wartość 600V.

Bardzo fajne panele o dobrych parametrach ale szkoda, że to napięcie 25,52V nie starczy na 24V.

 

faktycznie te same. Nawet w lewym rogu widać napis 4sun. To nawet te same zdjęcia:
image.png.6d16fc0ed7e54897b91c24168f87a5f1.pngimage.png.c329f3e5e10dae28fbcbc4017f3174e7.png
 

 

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, filipert napisał:

Kolejna zagadka

Czy to są te same panele?

Panel elastyczny 4SUN-FLEX-ETFE-M 150W 24V Prestige 

i ten

Panel elastyczny solarny FLEX ETFE 110W5 (fx-electronics.pl)

Tutaj akurat nie mam wątpliwości :)

Przebitka niezła

W obu przypadkach jest podana bardzo dziwna wartość systemu 45 VDC (IEC) ?

Dzwoniłem do oby dystrybutorów i jeden sam się dziwił a drugi już wiedział że od jednego dostawcy dostali taka specyfikację a od innego jest wartość 600V.

Bardzo fajne panele o dobrych parametrach ale szkoda, że to napięcie 25,52V nie starczy na 24V.

 

Niezły strzał :) Teraz to tylko trzeba by u Majfrienda znaleźć żeby było jeszcze taniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gizbern napisał:

Niezły strzał :) Teraz to tylko trzeba by u Majfrienda znaleźć żeby było jeszcze taniej :)

nie trzeba tak daleko :)

Panel elastyczny 4SUN-FLEX-ETFE-M 150W 24V | Karawaning, kemping \ Instalacje elektryczne \ Panele fotowoltaiczne (carbonzorro.com)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, filipert napisał:

Ale to nie jest wersja Prestige jak mniemam. Zresztą te ze strony fx-electronics.pl też chyba nie... stąd ta różnica w cenie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gizbern napisał:

Ale to nie jest wersja Prestige jak mniemam. Zresztą te ze strony fx-electronics.pl też chyba nie... stąd ta różnica w cenie

 

Przecież jest w opisie "prestige" i ma te same parametry oraz powłokę ETFE.

Wierzyć się nie chce jak nas ogrywają a wystarczy wyjść poza 4, czasem 5 stronę wyszukiwarki gógla i zaczyna się normalny świat ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, filipert napisał:

Przecież jest w opisie "prestige" i ma te same parametry oraz powłokę ETFE.

Wierzyć się nie chce jak nas ogrywają a wystarczy wyjść poza 4, czasem 5 stronę wyszukiwarki gógla i zaczyna się normalny świat ;)

 

Sprowadźmy do do jednego mianownika 110W bo w Carbonzoro nie ma Prestige 150W

To jest Presitge:

https://carbonzorro.com/pl/products/panel-elastyczny-4sun-flex-etfe-m-110w-prestige-761.html?query_id=1- 950zł

Co do FX Electronics to już nie jest takie oczywiste. Mają opis że PRO a nie Prestige. 

https://fx-electronics.pl/panel-fotowoltaiczny-elastyczny-flex-etfem-110w-pro-p-928.html - 578zł

Ciekawe czy faktycznie jest to samo co to:

https://www.4sun.eu/panele-elastyczne-flex/panel-elastyczny-4sun-flex-etfe-m-110w-prestige - 849zł

 

Pragnę wierzyć że product od FH Electronics to dalej Prestige :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.03.2021 o 08:46, Kdl napisał:

 

... Rozłącznik/bezpiecznik będzie także między solarem a regulatorem ...

 

Ten bezpiecznik to taki zwykły, na 230V? Czy jest coś bardziej "dopasowanego"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Gizbern napisał:

Sprowadźmy do do jednego mianownika 110W bo w Carbonzoro nie ma Prestige 150W

To jest Presitge:

https://carbonzorro.com/pl/products/panel-elastyczny-4sun-flex-etfe-m-110w-prestige-761.html?query_id=1- 950zł

Co do FX Electronics to już nie jest takie oczywiste. Mają opis że PRO a nie Prestige. 

https://fx-electronics.pl/panel-fotowoltaiczny-elastyczny-flex-etfem-110w-pro-p-928.html - 578zł

Ciekawe czy faktycznie jest to samo co to:

https://www.4sun.eu/panele-elastyczne-flex/panel-elastyczny-4sun-flex-etfe-m-110w-prestige - 849zł

 

Pragnę wierzyć że product od FH Electronics to dalej Prestige :)

Jeśli Carbon daje netto to  za 110W cena to jakiś kosmos ale to nieaktualna oferta więc może być coś nie tak. Ten 150W który linkowałem jest opisany jako prestige.

Zresztą jest takie zamieszanie i brak przejrzystości w podawaniu konkretnych danych produktu (np. nr fabryczny producenta), że PRO i Prestige, to mogą być tylko i wyłącznie nazwy handlowe dystrybutorów, zwykłe chwyty marketingowe.

150W które porównałem, mają identyczne parametry i budowę. Jak do tej pory jedyna różnica to cena :)

Aby mieć większa pewność, trzeba by po kodzie produktu szukać, niestety ale dotarcie do danych producenta graniczy z cudem. W żadnej z firm nie potrafili mi nawet powiedzieć jaka jest zmiana parametrów względem temperatury.

W dniu 5.04.2021 o 22:15, filipert napisał:

Tutaj dotarłem do informacji, że ten tańszy jest prawdopodobnie bez ETFE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, glasgov napisał:

Ten bezpiecznik to taki zwykły, na 230V? Czy jest coś bardziej "dopasowanego"?

Jest to rozłącznik 2P na dc 

https://allegro.pl/oferta/rozlacznik-bezpiecznik-10x38-1000v-dc-solar-32a-2p-8076677905 i spokojnie można go rozpinać pod obciążeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.