Skocz do zawartości

Montaż elastycznego solara - gdzie kupić, jak zamontować, czego się wystrzegać itp.


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, olas1 napisał:

Mógłbyś stworzyć komplet plug&play do w sumie każdej przyczepy :) 

Niby wszystko jest, niby wszystko w miarę proste, ale jak ostatnio  zacząłem liczyć ile jakich oczek, konektorków, kabelki itd to... dam to do zrobienia serwisowi, bo najnormalniej w świecie nie opłaca mi się tego robić. Ja kupuje tylko grube sprzęty, zawiozę do serwisu, a oni nich się z tym bawią. Zrobili przez naście lat pewnie setki przyczep, więc mają pojęcie. 
Ale co się człowiek naczyta i nauczy to jego :) 

Tak by było najprościej.
Jak człowiek nie ma sprzętu to nawet najgłupsze zakucie kabla w końcówkę może być problemem i kolejnym wydatkiem. A do tego koszty tych wszystkich dodatków, klejów, złączek, kabli wychodzą jakieś kosmiczne, ale tak to właśnie wygląda jak się kupuje na szt i robi samemu pod blokiem. Liczę że nagram jak to montuje i chociaż w jakim stopniu zwróci się koszt założenia tych solarów, gdybym miał więcej $ to podejrzewam że też bym się w to nie bawił tylko oddał gdzieś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Voku napisał:

Tak by było najprościej.
Jak człowiek nie ma sprzętu to nawet najgłupsze zakucie kabla w końcówkę może być problemem i kolejnym wydatkiem. A do tego koszty tych wszystkich dodatków, klejów, złączek, kabli wychodzą jakieś kosmiczne, ale tak to właśnie wygląda jak się kupuje na szt i robi samemu pod blokiem. Liczę że nagram jak to montuje i chociaż w jakim stopniu zwróci się koszt założenia tych solarów, gdybym miał więcej $ to podejrzewam że też bym się w to nie bawił tylko oddał gdzieś. 

 O ja właśnie nie mam wielu narzędzi i musiałbym je kupić i użyć pewnie raz. Zostanę z metrami kabli, łączy itd. To kasa wyrzucona w błoto u mnie. Staram się oszczędzać na zakupach, szukam najtańszych i najlepszych jakościowo komponentów. I dzięki temu zostanie kasa na robociznę. 
Ale mega podoba mi się ten wątek :) Dawajcie dalej ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Voku napisał:

Tak by było najprościej.
Jak człowiek nie ma sprzętu to nawet najgłupsze zakucie kabla w końcówkę może być problemem i kolejnym wydatkiem. A do tego koszty tych wszystkich dodatków, klejów, złączek, kabli wychodzą jakieś kosmiczne, ale tak to właśnie wygląda jak się kupuje na szt i robi samemu pod blokiem. Liczę że nagram jak to montuje i chociaż w jakim stopniu zwróci się koszt założenia tych solarów, gdybym miał więcej $ to podejrzewam że też bym się w to nie bawił tylko oddał gdzieś. 

Jak kupowałem mojego kamperka to też tak patrzyłem... to się zrobi, tu się zakryje, tam się wymieni... A później nastąpiło zderzenie z rzeczywistością ;)
Ja mam obawy czy to wyjście z Tracera nie będzie przeciążane ?. Masz elektroblok który też wyłącza wszystko, tak. To czy może nie rozsądniej byłoby elektroblok podłączyć bezpośrednio do akumulatorów a te gniazda USB i zapalniczki pod tracera? Mógłbyś je niezależnie od reszty instalacji jednym przyciskiem wyłączać gdy nie używane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Voku napisał:

Chodzi o to że Tracer zabezpieczy akumulator przed rozładowaniem, Ja naprawdę nie potrzebuje dużo prądu przez USB idt ostatnio aku 100Ah wystarczył mi na tydzień na dziko. 

Nie, wiem. Ja patrzę przez pryzmat kampera, jego elektrobloku i elektrobloków które ostatnio naprawiałem, które też zabezpieczają przed nadmiernym wyładowaniem akumulatora.
Przepraszam, może mieszam. Ale kilka stron wcześniej Ty a później olas1 wkleiliście rozpiskę z waszych elektrobloków.
I jeśli jest tam możliwość podpięcia akumulatora to podejrzewam, że te elektrobloki dbają też by go nadmiernie nie rozładować.
Ale ok, jeśli jesteś pewny, że nie przekroczysz dopuszczalnych prądów Tracera to nie ma tematu.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Paweł7 napisał:

Nie, wiem. Ja patrzę przez pryzmat kampera, jego elektrobloku i elektrobloków które ostatnio naprawiałem, które też zabezpieczają przed nadmiernym wyładowaniem akumulatora.
Przepraszam, może mieszam. Ale kilka stron wcześniej Ty a później olas1 wkleiliście rozpiskę z waszych elektrobloków.
I jeśli jest tam możliwość podpięcia akumulatora to podejrzewam, że te elektrobloki dbają też by go nadmiernie nie rozładować.
Ale ok, jeśli jesteś pewny, że nie przekroczysz dopuszczalnych prądów Tracera to nie ma tematu.


 

Ale Tracer odetnie chyba zasilanie jeśli takie przekroczę, zobaczymy zawsze można to zmienić.
Jak się tak zastanowić to puszczenie gniazd USB przez EB ma jeden minus, przy podłączeniu 230V są one zasilane przez transformator a nie przez solar i akumulator. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Ali kupiłem 2x100W solary flex i regulator MPPT 20A na 2 aku -podtrzymanie startowego.Ok.1 tys.

Nie chcę dawać na stałe na dach kampera.Będzie na 15 m kablu z mozliwością wystawienia na słońce.Dach w cieniu np.Panele usztywniłem płyta komorową poliweglanową na trytytki przez oczka,do tego taki ala stelaż z alu i listew sklejkowych z wyra.,lub montaż na szelkach przez dach.Trochę pitolenie,ale nie chcę kleić,bo nie mam tyle miejsca,a poza tym przy sprzedaży zostaje do następnego pojazdu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł7 napisał:

Ja mam obawy czy to wyjście z Tracera nie będzie przeciążane ?.

Kilka stron wcześniej jest info z manuala, że wtedy Tracer rozłączy wyjście load i trzeba zrobić reset. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Voku napisał:

Ale Tracer odetnie chyba zasilanie jeśli takie przekroczę, zobaczymy zawsze można to zmienić.
Jak się tak zastanowić to puszczenie gniazd USB przez EB ma jeden minus, przy podłączeniu 230V są one zasilane przez transformator a nie przez solar i akumulator. 

Co do przekroczenia i odcięcia przez tracera. Ja właśnie myślę by tego uniknąć. Wiem, że wszystkie jego wejścia/wyjścia są na wskroś zabezpieczone, ale przezornego itd....
Pisząc przez transformator masz na myśli zasilacz 12V, tak? Jeśli tak no to chyba dobrze, że nie z akumulatora ?

Generalnie ja jestem za tym by wszystko było podłączone pod akumulator. I wszystko co może nam ładować akumulator ma go nam ładować. 
Jeśli jakieś źródło energii nam nie zapewni odpowiedniej mocy ( brak słońca, za słaby zasilacz ) to resztę zapewni nam akumulator który zostanie doładowany w chwili gdy pobór spadnie.
To rozwiązuje problem potencjalnie za słabego zasilacza o którym ktoś gdzieś pisał, że może nie wyrobić...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kristofer napisał:

Z moich doświadczeń wynika, że jednak najlepiej się sprawdzają i są najbardziej uniwersalne - gniazda "zapalniczki". Ładowarka z 12V dla telefonu, czy laptopa, to żaden problem, a dodatkowo można ją wykorzystać w samochodzie, nie pobiera prądu, gdy nie pracuje i nie świeci niepotrzebnie

Takich doświadczeń jest więcej na forum i dlatego zakupiłem gniazda zapalniczek zamiast USB. 

Do powyższych zalet gniazd dodam, że nie ma ryzyka zakłóceń które mogą wywoływać tanie ładowarki np. w odbiorze radia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, filipert napisał:

Kilka stron wcześniej jest info z manuala, że wtedy Tracer rozłączy wyjście load i trzeba zrobić reset.

Jak ten reset ma wyglądać? Odłączenie wszystkiego tak by "zgasł", wystarczy ponownie aktywować wyjście LOAD czy może z wyskości MT50 da się/trzeba  to zrobić?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Paweł7 napisał:

Co do przekroczenia i odcięcia przez tracera. Ja właśnie myślę by tego uniknąć. Wiem, że wszystkie jego wejścia/wyjścia są na wskroś zabezpieczone, ale przezornego itd....
Pisząc przez transformator masz na myśli zasilacz 12V, tak? Jeśli tak no to chyba dobrze, że nie z akumulatora ?

Generalnie ja jestem za tym by wszystko było podłączone pod akumulator. I wszystko co może nam ładować akumulator ma go nam ładować. 
Jeśli jakieś źródło energii nam nie zapewni odpowiedniej mocy ( brak słońca, za słaby zasilacz ) to resztę zapewni nam akumulator który zostanie doładowany w chwili gdy pobór spadnie.
To rozwiązuje problem potencjalnie za słabego zasilacza o którym ktoś gdzieś pisał, że może nie wyrobić...

 

No ale na tym ostatnim schemacie, wszystkie gniazda są podłączone może nie dosłownie pod akumulator tylko przez regulator co zapewni też jego ochronę przed rozładowaniem.

1 minutę temu, filipert napisał:

Takich doświadczeń jest więcej na forum i dlatego zakupiłem gniazda zapalniczek zamiast USB. 

A ja ogólnie w ogóle nie korzystam z takich gniazd wszystko mam pod USB. Ale jedno teraz zamówiłem.

Jeszcze takie pytanie w ten mój układ można w razie czego wpiąć ładowarkę aku gdybym miał akurat 230V?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie techniczne, jak wy klejcie te panele do dachu. Odtłuszczamy, lekki szlif papierkiem dachu, odtłuszczamy dach i panel i co klej dajecie na całość czy jakoś paskami. Teraz tak patrzę to się zastanawiam czy mi te 2 tubki stykną :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Voku napisał:

Jeszcze takie pytanie w ten mój układ można w razie czego wpiąć ładowarkę aku gdybym miał akurat 230V?

Oczywiście, u mnie wraz z solarem ładuje też alternator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.