Skocz do zawartości

Plany wakacyjne a rozprzestrzeniający się koronawirus


kojus

Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, filipert napisał:

 

Ale jak to wytłumaczysz?

image.thumb.png.2c829b02e49313ca4806bc40fbaa8be1.png

i to, ze coraz więcej ludzi dusi się i brakuje dla nich miejsc?

 

Już pisalem. Brak dostępu do służby zdrowia, odwoływane operacje planowe, nieplanowe, ludzie pozostawieni na pastwę losu, sami sobie, bojący się, brak leczenia onkologicznego, kardiologicznego, tymczasowe szpitale bez kadry medycznej, z przypadkowymi ludźmi, wszystko organizowane bez ładu i składu. Nasz rząd miał mnóstwo czasu na przygotowanie się, a nie zrobił dosłownie nic. Mamy najgorsze statystyki w Europie i to mimo permanentnego lockdownu. W zeszłym roku, w czasie II fali mieliśmy nadprogramowe 80k zgonów, pewnie z powodów, które opisałem powyżej. Już pisałem, że statystyki są zatrważające - liczba porad medycznych w okresie styczeń-październik 2020 zmniejszyła się o  MILION, a liczba pacjentów spadłą o PÓŁ MILIONA w stosunku do takiego samego okresu w 2019 roku. Czyli co? Ludzie przestali chorować? No nie, to lekarze przestali de facto leczyć ludzi i specjaliści od począktu mówli, że lockdown, organiczanie dostępu do lekarzy itp właśnie takie skutki przyniesie. Aż strach pomyśleć o statystykach za ten rok, będzie powtórka z rozrywki.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacek00 napisał:

Już pisalem. Brak dostępu do służby zdrowia, odwoływane operacje planowe, nieplanowe, ludzie pozostawieni na pastwę losu, sami sobie, bojący się, brak leczenia onkologicznego, kardiologicznego, tymczasowe szpitale bez kadry medycznej, z przypadkowymi ludźmi, wszystko organizowane bez ładu i składu. Nasz rząd miał mnóstwo czasu na przygotowanie się, a nie zrobił dosłownie nic. Mamy najgorsze statystyki w Europie i to mimo permanentnego lockdownu. W zeszłym roku, w czasie II fali mieliśmy nadprogramowe 80k zgonów, pewnie z powodów, które opisałem powyżej. Już pisałem, że statystyki są zatrważające - liczba porad medycznych w okresie styczeń-październik 2020 zmniejszyła się o  MILION w stosunku do takiego samego okresu w 2019 roku - czyli lekarze przestali de facto leczyć ludzi - od początku o tym mówiono, że to się w końcu odbije. Aż strach pomyśleć o statystykach za ten rok, będzie powtórka z rozrywki.

W moim domu, jak i w otoczeniu, izolacja spowodowała znacznie zmniejszenie infekcji sezonowych i stąd zdecydowany spadek konsultacji lekarskich. A jak juz dzieciaki zachorowały, to użyłem opcji opieki covidowej zamiast iść po zwolnienie i znów mniej wizyt.

Ale to nie na temat :)

Wykres dotyczy zgonów z powodu covid-19. Jakie by nie były udziały wykrywalności, to liczba zgonów jest jaka jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, filipert napisał:

Wykres dotyczy zgonów z powodu covid-19. Jakie by nie były udziały wykrywalności, to liczba zgonów jest jaka jest.

Nie tylko z powodu covid a osób z chorobami współistniejącymi, które też miały covid. Wiadomo, że u wielu osób covid się przyczynił w jakimś stopniu do zgonu. Tego nikt nie neguje. Ja jedynie uważam, że lockdown wcale nie pomaga w przypadku diagnostyki, niesienia pomocy itp.

A co do infekcji sezonowych to u mnie zawsze było ich mało. Córka od września nieprzerwanie chodzi do przedszkola, opuściła raptem kilka dni bo miała jakiś katar itp. Nawet Covida w przedszkolu ani razu nie było ;) 

22 minuty temu, filipert napisał:

Ale to nie na temat :)

Zgadza się, dla mnie już EOT ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie jacek00 słuchasz Pan polityków z jednej i drugiej strony , którzy mówią dużo a mało konkretów i najczęściej nie mają pojęcia o czym mówią. Na moim oddziale jesienią mieliśmy 5 respiratorów dla covidowców, teraz mamy 7 i wszystkie zajęte a od poniedziałku będzie ich 14 i prawdopodobnie po dobie będą wszystkie zajęte bo już od ok. tygodnia na każdym dyżurze jest po kilka telefonów z ościennych województw z zapytaniem o wolny respirator.Oczywiście że szpital robi to kosztem ograniczenia ilości zabiegów bo my anestezjolodzy nagle się nie rozmnożymy . Ale ci umierający z powodu covid mają czekać na śmierć w domach?

Szpital obecnie ma 110 miejsc covidowych od poniedziałku będzie ich 150 bo brakuje miejsc. Więc chyba chorych wymagających hospitalizacji przybywa?I są to ludzie coraz młodsi.To co -tylko rosnie ilość badań? Nie faktycznie lawinowo przybywa chorych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, mundek28 napisał:

Panie jacek00 słuchasz Pan polityków z jednej i drugiej strony , którzy mówią dużo a mało konkretów i najczęściej nie mają pojęcia o czym mówią

Nie, nie słucham polityków,  a jedynie czytam niektórych lekarzy (tych pro lockdownowych także). Ale już pisałem, że EOT i dajmy spokój. Wróćmy do dyskusji o wakacjach ;) 

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mundek28 szkoda chyba Twojej energii na dyskusję z argumentami w stylu "skoro mnie to nie spotkało, to znaczy, że to nie istnieje" 

21 minutes ago, jacek00 said:

jedynie czytam niektórych lekarzy (tych pro lockdownowych także)

Najlepiej poczytać lub porozmawiać ze służbami medycznymi, które pracują od zeszłego roku w szpitalach covidowych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o statystyki to fakt - można nimi manipulować. Możliwe też, że podczas tej fali wcale nie ma więcej chorych. Natomiast bezsprzecznie zdecydowanie jest więcej chorych wymagających hospitalizacji, a zwłaszcza tych wymagających wspomagania (czy tlenu, czy respiratorów). I tu nie da się przekłamać. Zużycie tlenu, zajętość respiratorów i zajętość łóżek to liczby faktyczne. Możliwe, że to efekt brytyjskiej mutacji.

Wracając do wakacji - znajomi (medycy, zaszczepieni) - chcieli zarezerwować wylot z Itaką i wygląda na to, że jednak ten paszport będzie potrzebny, bo pomimo szczepienia wymagali od nich negatywnego testu na 72 godz. przed wylotem. mam nadzieję, ze jednak ten paszport wejdzie i glejt będzie z trzech powodów:

1. zaszczepienie;

2. ozdrowienie nie dalsze niż 6 mies. wstecz;

3. negatywny test.

No i wciąż nie wiadomo co z dziećmi...

Ważne też, jeśliby miało nie być paszportów, żeby był możliwy chociaż tranzyt, bo wtedy test byłby tylko na wyjazd, a na powrót już nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam zaplanowane i zaklepane kempingi w Austrii, Chorwacji, we Włoszech i Francji:)))) Mam nadzieje że przynajmniej 50% procent zrealizuje. Żona zaszczepiona dwiema dawkami, ja mam już skierowanie i liczę na pierwszą dawkę w przyszłym tygodniu. Tylko dziecka nie zaszczepią:( I tego będę się trzymał ....:))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, Zulos said:

mam nadzieję, ze jednak ten paszport wejdzie

W Danii, od 06 kwietnia luzują kolejne obostrzenia. Do punktów usługowych typu fryzjer tylko z negatywnym testem nie starszym niż 72 godziny. Co niektórzy Polacy już tu pyszczą. Mówi się, że od maja będą tu dostępne elektroniczne paszporty szczepień/testów. Grecja już zapowiedziała, że zaprasza zaszczepionych. Nikt sobie chyba nie pozwoli na to, aby położyć turystykę drugi rok z rzędu. Albo może inaczej - jest niewiele krajów, które mogą sobie na to pozwolić.

15 minutes ago, w79 said:

a ja mam zaplanowane i zaklepane kempingi w Austrii, Chorwacji, we Włoszech i Francji:))))

Faktycznie, zwiększyłeś swoje szanse. :) Co do dzieci, to chyba nawet nie mogą być szczepione. Niektóre kraje mają granice wieku do szczepienia ustawione na 16, a nawet 18 lat.

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Slawka napisał:

Faktycznie, zwiększyłeś swoje szanse. :) Co do dzieci, to chyba nawet nie mogą być szczepione. Niektóre kraje mają granice wieku do szczepienia ustawione na 16, a nawet 18 lat.

Muszą być na 18 bo dopiero co ruszyły badania dotyczące dzieci. Swoją drogą myślę że szybko pojawi się szczepionka dla dzieci. Będą miały  na to wpływ:

- rozwój epidemii w kierunku dzieci (zastarzenie przebiegu)

- walka koncernów farmaceutycznych, bo po pierwsze nie ma jeszcze takiego produktu na rynku, a po drugie można spokojnie windować cenę takiej szczepionki bo każdy rodzic zapłaci (no prawie) , a argumentować to można skomplikowanymi badaniami itp... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, w79 said:

Muszą być na 18 bo dopiero co ruszyły badania dotyczące dzieci.

W Danii jest 16. Szczepionka jest za darmo. Podobnie jak testy w 431 punktach. Taki kraj. :)

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Slawka napisał:

Grecja już zapowiedziała, że zaprasza zaszczepionych

@Slawka skąd masz takie info? Ale tylko zaszczepionych czy testowanych też? Ja cały czas mam nadzieję na Grecję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, jacekzoo said:

@Slawka skąd masz takie info? Ale tylko zaszczepionych czy testowanych też? Ja cały czas mam nadzieję na Grecję...

Pisały o tym wczoraj niektóre polskie portale. Ale tu źródło http://www.gnto.gov.gr/el/24032021-απάντηση-του-υπουργού-τουρισμού-κ-χάρη-θεοχάρη-σε-επίκαιρη-ερώτηση

Tu polskie źródło https://turysci.pl/grecja-chce-wpuszczac-turystow-z-ue-i-izraela-bez-zadnych-ograniczen-warunkiem-jest-przyjecie-szczepienia-ar-240321

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, w79 napisał:

a ja mam zaplanowane i zaklepane kempingi w Austrii, Chorwacji, we Włoszech i Francji:))))

Co jak co, ale w tym sezonie to raczej wszędzie o każdej porze wjedzie się bez rezerwacji. No chyba, że ma się rezerwację przeniesioną sprzed roku i zrobioną jeszcze w chwili jak słowa COVID nie było w słowniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.