Skocz do zawartości

Akumulator LiFePO4 zamiast kwasowego


Yaca1966

Rekomendowane odpowiedzi

25 minut temu, filipert napisał:

A te 110A to wygląda na prąd max przez 30s, trochę mało by to było dla 100Ah akumulatora.

Właśnie niestety to norma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, filipert napisał:

Dzięki za testy, długo już używasz ten aku?

A te 110A to wygląda na prąd max przez 30s, trochę mało by to było dla 100Ah akumulatora.

Widać, że Pan akumulator czyta forum ;)

 

To jest bardziej odcięcie po 30s po przekroczeniu 110A Ja więcej nie potrzebuje więc dla mnie ok. Można to zmienić, czy zwiększyć nie wiem nie testowałem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to co pisałem kiedyś...

W dniu 15.12.2022 o 09:23, Voku napisał:
W dniu 15.12.2022 o 01:47, Misio napisał:

Ja jednak widzę dwie wady w LiFePO4 cena i ilość amper...jeżeli te dwa punkty ominiemy (uznamy za odpowiadające dla nas) cała reszta się "nie liczy" bo jesteśmy to wstanie obejść...

Amper? Potrzeba ci więcej  BMS 500A :D Jak kupować lifepo4 to od chińczyka i składać samemu jaki się chce. Ja bym tak robił 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że bardzo ważną rzeczą jest BMS i dobre zbalansowanie ogniw to podstawa do poprawnego działania lifepo4 żeby się nam pakiety nie rozjeżdżały w trakcie rozładowywania czy ładowania. 
Nie ma też sensu doładowywać i rozładowywać aku na maxa czyli 14,6 bo skraca to jego żywotność i teoretycznie nic nie daje, lepiej ustawić sobie odcięcie na  14-14,2V tak samo jeśli chodzi o odcięcie przy rozładowaniu dać trochę wyżej niż minimum. (muszę chyba w regulatorze od solarów Viktrona też ustawić niżej progi ładowania)
U mnie aplikacja po jakiś 7 miesiącach przy tym buforze ładowania i rozładowywania zaliczyła około 27 cykli .

Dalej uważam że składanie samemu takiego lifepo4 daje nam więcej możliwości i większą kontrolę nad ogniwami i BMSem, Tutaj jesteśmy w 100% zdani na BMS który dał nam producent i bez otwarcia takiego aku nic więcej nie zrobimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Misio napisał:

Tylko że składakiem jednak troszkę kłopot z gwarancjami i trzeba go jednak zrobić...

Z tą gwarancją u Chińczyka też nie jest tak żle, często czytam to się już do nich przychylają. Możesz poszukać i kupić ogniwa w PL  
Tutaj po 2 latach też zostajesz sam z akumulatorem i jak cos walnie to dupa trzeba rozcinać aku.
Łączysz 4 ogniwa blaszkami do tego bms i tyle tam nie ma żadnej filozofii 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Voku napisał:

To jest bardziej odcięcie po 30s po przekroczeniu 110A Ja więcej nie potrzebuje więc dla mnie ok. Można to zmienić, czy zwiększyć nie wiem nie testowałem. 

 

Oj, chyba nie tak. Masz specyfikację tego akumulatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, filipert napisał:

Oj, chyba nie tak. Masz specyfikację tego akumulatora?

A jak?
Pewnie jest tu wstawiony BMS 120A z ustawieniem zabezpieczenia na 110A. Są 3 wartości do ustawienia, Ampery, po jakim czasie odciąć zasilanie po przekroczeniu Amperów i po jakim przywrócić. Ale jak pisałem na razie nie korzystam z takich obciążeń  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciążenia rzędu 100A są realne w kamperze? (no dobra, może jak ktoś ma kuchenkę indukcyjną, ale bez takich ekscesów)?
Jak liczyłem bilans to wychodziło mi niecałe 35A, gdyby jakimś cudem wszystkie oświetlenia i urządzenia były jednocześnie włączone: [lodówka, ogrzewacz spalinowy, pompa wody, laptop, stacja dokująca, monitor i 3 turbo-ładowarki do telefonów po 40W każda. To jest raczej mało realne, żeby to wszystko na raz było włączone (choć nie niemożliwe). Ale może gdzieś coś przeoczyłem albo źle policzyłem (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co traktujesz jako "ekscesy" - niektórzy powiedzą że mały czajnik elektryczny czy mikrofala, suszarka do włosów albo ekspres do kawy to żadna fanaberia, a wtedy 70-120 A dodatkowo na jednym urządzeniu spoko "poleci" (mały czajnik 800 W, mały ekspres 900-1200W, mikrofala też coś koło tego, suszarka do 1500-2000W, zależy jak bardzo jest turbosuperhiper). Co poniektórzy myślą o podłaczaniu klimy pod przetwornicę.

U Ciebie 20 A sporadycznie będzie przekraczane, jeśli z większości byś korzystał.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Łza Włóczynutka napisał:

Obciążenia rzędu 100A są realne w kamperze? (no dobra, może jak ktoś ma kuchenkę indukcyjną, ale bez takich ekscesów)?
Jak liczyłem bilans to wychodziło mi niecałe 35A, gdyby jakimś cudem wszystkie oświetlenia i urządzenia były jednocześnie włączone: [lodówka, ogrzewacz spalinowy, pompa wody, laptop, stacja dokująca, monitor i 3 turbo-ładowarki do telefonów po 40W każda. To jest raczej mało realne, żeby to wszystko na raz było włączone (choć nie niemożliwe). Ale może gdzieś coś przeoczyłem albo źle policzyłem (?)

w 90% przypadków chodzi o ekspres do kawy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Voku napisał:

A jak?
Pewnie jest tu wstawiony BMS 120A z ustawieniem zabezpieczenia na 110A. Są 3 wartości do ustawienia, Ampery, po jakim czasie odciąć zasilanie po przekroczeniu Amperów i po jakim przywrócić. Ale jak pisałem na razie nie korzystam z takich obciążeń  

BMS 120, raczej 110... ale jeszcze ważne jakie są ogniwa... bo to BMS ma zabezpieczyć by nie "zniszczyć" ogniw...

Bardziej ciekawe ile ma A pracy ciągłej - 90?

 

Ja mam i używam:

express do kawy

odkurzacz

suszarka do włosów

mikrofala z opiekaczem

koc elektryczny, grzałki do zbiornika na czystą wodę

ostatnio kupiony czajnik i promiennik

myślę o sandwiczu i podgrzewanej podłodze pod stołem elektrycznie

 

Ale już nawet jakiś nadmuch z "piecem", wyciąg, oświetlenie, ładowarki hulajnóg/rowerów, laptopów, tv i zaczynamy się pomału zbliżać...

 

Jak parę razy pisałem dla mnie 150A to minimum jakie jest akceptowalne...ale to dla mnie w Osiołku

Herman będzie musiał mieć minimum 200A...i to pracy a nie "chwilówki"...

Ale to ja i moje "głupie" fanaberie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Misio napisał:

BMS 120, raczej 110... ale jeszcze ważne jakie są ogniwa... bo to BMS ma zabezpieczyć by nie "zniszczyć" ogniw...

Bardziej ciekawe ile ma A pracy ciągłej - 90?;)

Ja mam 2x 100A więc teoretycznie powinno i być powiedzmy 200A myślę że 150A ciągłej raczej wyciągnie, musiał bym sprawdzić, ale nie mam nawet takiej przetwornicy. Zrobienie kawy expresem raczej bez problemu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 minut temu, Voku napisał:

Ja mam 2x 100A więc teoretycznie powinno i być powiedzmy 200A myślę że 150A ciągłej raczej wyciągnie, musiał bym sprawdzić, ale nie mam nawet takiej przetwornicy. Zrobienie kawy expresem raczej bez problemu. 

Niestety nie będzie 200A, nawet to w którymś odcinku Kapitan Przyczepa pokazywał...

Tu jest inna matematyka...100A +100A daje w sumie okolo 90 / max 100A...bo tu już nie działa tylko prosta fizyka a "logika" z BMS akumulatorów.

Też było kilku takich na CT co tak łącząc akumulatory byli mocno zawiedzeni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Misio napisał:

 

Niestety nie będzie 200A, nawet to w którymś odcinku Kapitan Przyczepa pokazywał...

Tu jest inna matematyka...100A +100A daje w sumie okolo 90 / max 100A...bo tu już nie działa tylko prosta fizyka a "logika" z BMS akumulatorów.

Też było kilku takich na CT co tak łącząc akumulatory byli mocno zawiedzeni...

Znalazłem ten odcinek jemu tam dawało koło 140A https://youtu.be/8Gy6n-cOSwo?t=551 to jak z tą matematyką? Dla mnie i tak to bez znaczenia  bo ja na razie nie potrzebuje takich prądów.
Jak pisałem najlepiej zrobić swój i sobie dobrać taki BMS jaki potrzeba. Tutaj po gwarancji można się pobawić w rozcinanie aku i wymiiane BMS na większe, jak by komuś było to potrzebne. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.