Skocz do zawartości

Budowa wiaty: dekarze i cieśle pomóżcie :)


jacekzoo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 465
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie namierzyłem tego filmiku, ale możliwe, że był on w innym stanie prawnym niż Jacek budował.

Od lutego 2015 stan jest dość korzystny - wiata do 50 m.kw., bez pozwolenia i zgłoszenia.

Nie ma legalnej definicji wiaty (z tego co się orientuję), ale przy takiej opartej o budynek problemem może być fakt, że wiata, opierając się o budynek ma jedną ścianę stałą, konstrukcyjną, przez co ktoś mógłby przyjąć, że wypełnia już definicję budynku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Zulos napisał:

Nie namierzyłem tego filmiku, ale możliwe, że był on w innym stanie prawnym niż Jacek budował.

Od lutego 2015 stan jest dość korzystny - wiata do 50 m.kw., bez pozwolenia i zgłoszenia.

Nie ma legalnej definicji wiaty (z tego co się orientuję), ale przy takiej opartej o budynek problemem może być fakt, że wiata, opierając się o budynek ma jedną ścianę stałą, konstrukcyjną, przez co ktoś mógłby przyjąć, że wypełnia już definicję budynku...

Mniej więcej było to co piszesz. Faktycznie jest coś że skład drewna musi być dalej od granicy, ale mnie to nie dotyczyło to nie wnikałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o wykończenie okuć blachy, to u mnie wszędzie, na obydwóch wiatach wygląda to tak samo:

Uupppssss... Zaspoilowałem moją wiatę, którą miałem zaprezentować po wykończeniu...;-)

A tak na prawdę, ani jedna, ani druga nie jest wykończona, a cepka wyprowadzona, bo dopiero w tym tygodniu kładli kostkę i właśnie jeszcze muszę się zabrać (jak piasek wyschnie) do wyczesania...;-)

20200516_091002.jpg

20200516_090915.jpg

20200516_090936.jpg

20200516_090950.jpg

20200516_090957.jpg

Na drugiej wiacie jest też okucie na całości od czoła, ale jak widać - nie ma rynny:

20200516_090841.jpg

20200516_090824.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Temat powraca, jeżeli chodzi o drewno to mam opanowane. Jednak będzie budowana druga wiata u mojego taty, a że problem jeszcze większy niż u mnie to zwracam się ponownie z prośbą o pomoc. Miejsca nad budką będzie jeszcze mniej niż u mnie, stąd decyzja o konstrukcji stalowej. Jekle ocynkowane, pomalowane proszkowo i skręcone. Wiata ma mieć wymiar 4x7m. Pytanie chyba głównie do fachowców od stali. Jaki przekrój jekli na nogi wiaty, a przede wszystkim na ,,krokwie,, i jaki rozstaw ,,krokwi,,  dach podobnie jak u mnie będzie prawie płaski, spadek rzędu 3-4 stopni. Pokrycie to od spodu ozdobne dechy jak na podbitkę, na to osb i papa

 

może @zanka też coś podpowie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mogę się podpiąć pod temat? :)

Chcę postawić wiatę (tylko jeszcze nie wiem czy na 2 czy 1 stanowisko do przyczep) ale na ten moment planuje na 2 bo teście też mają przyczepę i mają problem z miejscem na nią (mieszkanie w bloku). 

Teraz pytanie jakie powinna mieć wymiary aby to ogarnąć ? myślałem tak około 6-6,5 m szeroka x 7 m długa  ( jakieś 2,5 metra szerokości na stanowisko). Jaka powinna być wysokość w punkcie minimum ? 2,60m ? po 3 słupy na stronę da radę + słup z tyłu? czy powinienem jednak po środku stanowisk dać też 2 słupki ? (wolałbym tego uniknąć). Jakie powinny być słupy aby to się nie rozpadło ? :), jakieś tam zacięcie i 2 ręce mam więc temat ogarnę tylko ja zawsze muszę mieć wszystko rozplanowane :) przez co czasami długo mi schodzi :), zrobiłem z 2 lata temu domek dla dzieci z  huśtawką wydaje się że wyszedł spoko :). w zdjęciach domek oraz na szybko taki szkic mniej więcej :) na górze też będzie łata (czy jak to nazwać) jak na słupkach, ale zdjęcie nie poprawione :)

MVIMG_20200519_195918.jpg

MVIMG_20200519_195850.jpg

20220201_213652.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.