Skocz do zawartości

Budowa wiaty: dekarze i cieśle pomóżcie :)


jacekzoo

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 465
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

@jacekzoo Chcę postawić wiatę (tylko jeszcze nie wiem czy na 2 czy 1 stanowisko do przyczep) ale na ten moment planuje na 2 bo teście też mają przyczepę i mają problem z miejscem na nią (mieszkanie w bloku). 

Teraz pytanie: jakie powinna mieć wymiary aby to ogarnąć ? myślałem tak około 6-6,5 m szeroka x 7 m długa  ( jakieś 2,5 metra szerokości na stanowisko). Jaka powinna być wysokość w punkcie minimum ? 2,60m ? po 3 słupy na stronę da radę + słup z tyłu? czy powinienem jednak po środku stanowisk dać też 2 słupki ? (wolałbym tego uniknąć). Jakie powinny być słupy aby to się nie rozpadło ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Klimator napisał:

No właśnie przeczytałem, niestety nie znalazłem odpowiedzi na temat wiaty wolnostojącej na 2 przyczepy.

Na tej samej stronie masz zdjęcia mojej - właśnie na 2 stanowiska - a wcześniej opisywałem.

Jak chcesz zadbać o wystarczającą sztywność takiej konstrukcji to musisz środkiem zaplanować też filary.

Szerokość uważam min. 7m - bo wysokość będą Ci ograniczać po bokach zastrzały (znowu sztywność), a też chcesz mieć w miarę dostęp z każdej strony.

Wysokość 2,60 to jest za mało - większość przyczep z klimą na dachu już będzie za mało. Poza tym myśl przyszłościowo. Ja myślałem o przyczepie i 2 lata później musiałem przerabiać pod kampera, a i tak mam mało i na styk do obecnego. 3 m i nie będzie Cię prawie nic ograniczać. Od biedy 2,90, ale już będziesz miał zawężone pole manewru przy ewentualnym kamperze.

Przy podwójnej wiacie 14 cm. profil belek must have.

Moja przeżyła w tym roku trąbę, o której było głośno w całej Polsce. Z kampera, który stał pod nią wyrwało uchylone okno, ale wiata nie drgnęła...

Edytowane przez Zulos (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Klimator napisał:

myślałem tak około 6-6,5 m szeroka x 7 m długa

Ja mam od ściany do płotu coś 370cm, odejmując słupy przy płocie 15cm, budę 250cm i parę cm luzu budy od ściany to jest trochę ciasno. Ja bym robił minimum 6,5m a jak jest możliwość to 7x7m

34 minuty temu, Klimator napisał:

Jaka powinna być wysokość w punkcie minimum ? 2,60m

Ja mam 275cm

35 minut temu, Klimator napisał:

po 3 słupy na stronę da radę + słup z tyłu?

Ja mam przy płocie 4 słupy

35 minut temu, Klimator napisał:

czy powinienem jednak po środku stanowisk dać też 2 słupki ? (wolałbym tego uniknąć). Jakie powinny być słupy aby to się nie rozpadło ? 

Nie mam pojęcia, to jest trochę inna konstrukcja, u mnie jest przywalone do ściany domu, a Ty będziesz miał wolnostojącą. 
 

ale przy szerokości 6,5m same krokwie na płasko nie wystarczą, albo słupy na środku albo coś ala konstrukcja wiązarowa, wtedy dach zrobić dwuspadowy na boki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o czymś w ten deseń, tylko z tylu jeszcze dołożyć jeden słup i ewentualnie po bokach dać 4 słupy tak jak Ty jacekzoo :) :
b0aaa61e437db31e8685b0a79afd 

, ale wydaje się że będzie trzeba jednak postawić po środku słupki, ale to nic :) jakoś ogarnę, tylko teraz widzę że ceny materiałów to grubo poszły do góry :(

Edytowane przez Klimator (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może, tylko przy takiej szerokości to te belki 908F2065-462E-47BA-81BA-560D7E265CF8.thumb.jpeg.42bac21fa4c2a83743f5314e33edad2e.jpeg

będą naprawdę grube  Ktoś musiałby to przeliczyć. Ewentualnie na środku dać jeden heb 200, można kupić używany z demontażu. Tylko to wtedy dźwig musi wrzucić na górę. Jak dom budowałem to mam 3 takie wstawione, na nich praktycznie cały dach się opiera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tego typu

https://allegro.pl/oferta/dwuteownik-stalowy-heb-200-dlugosc-1000mm-11169688339

Pobierz aplikację Allegro - najlepsze ceny, największy wybór, darmowe dostawy. https://allegro.pl/apka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Klimator napisał:

To już się robi konstrukcja w tony :), a myślałem o czymś mega delikatnym :) 

Nie przy tym rozstawie. 6,5m to jest kawał, jakbyś dał słupy na środku to można sporo odchudzić. Ewentualnie dowiedz się ile by kosztowały wiązary, tego typu. To jest sporo lżejsze i delikatniejsze

 

68F4A637-2CEF-4C9E-B8FB-3A4583F569F3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacekzoo napisał:

Ewentualnie dowiedz się ile by kosztowały wiązary, tego typu. To jest sporo lżejsze i delikatniejsze

Wiązary to najlepsze rozwiązanie, jak ma być 

1 godzinę temu, Klimator napisał:

myślałem o czymś mega delikatnym :) 

stalowe wcale nie musi być z ajzola 200

wiatyF02a-2.jpg.7a6be68128010365229fb58862beee47.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.