Skocz do zawartości

Budowa wiaty: dekarze i cieśle pomóżcie :)


jacekzoo

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Klimator napisał:

To już się robi konstrukcja w tony :), a myślałem o czymś mega delikatnym :) 

przy takim rozmiarze nie ma opcji na coś delikatnego. Dach dwuspadowy spokojnie uchroni Cię przed podporami na środku przy odpowiednich przekrojach, fizyka, przyciąganie ziemskie pomoże. Wysokość w najniższym punkcie 2,9-3,0m. Długość też daj z zapasem - bo opady czasem zacinają i będziesz miał pod wiatą kałuże na dachu...

Pamiętaj też o pozwoleniu na budowę bo idziesz w 42mkw - a tak na poważnie to raczej na zgłoszenie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 465
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jest jeszcze drugie dno tego, żeby - przy takiej rozpiętości - zrobić jednak filary środkiem:

- po pierwsze primo - może wcale nie wyjść drożej biorąc pod uwagę, że w przypadku braku podpór w środku musi być zupełnie inna konstrukcja więźby, zapewniająca sztywność, co znacznie zwiększy koszty;

- po drugie primo - jeśli kiedyś przyjdzie Ci do głowy zabudowanie wiaty, to masz gotową konstrukcję na zamontowanie drzwi i proste zamknięcie nie tylko całości, ale np. jednej części.

Ja mam 9 filarów i tak jak pisałem - test trąby zaliczony. Owszem - u mnie przeszła zapewne nie centralnie, bo pewnie nie miał bym ani wiaty, ani dachu na domu, ale bramę wyrwało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maarec napisał:

Pamiętaj też o pozwoleniu na budowę bo idziesz w 42mkw - a tak na poważnie to raczej na zgłoszenie ?

 

Chyba do teraz do 50m2 jest bez zgłoszenia i myślałem się zmieścić w takich wymiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, filipert napisał:

Niekoniecznie, stal to są ułamki przekrojów drewna.

@filipert parę postów wyżej pisałem porównanie stal vs drewno. Wyszło 75 vs 13 za metr bieżàcy krokwi. Nawet licząc jakiś rabat przy większej ilości stali w jakimś centrostalu niech wyjdzie 60 vs 13. A gdzie nogi, belki poprzeczne, zastrzały itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Klimator napisał:

Chyba do teraz do 50m2 jest bez zgłoszenia i myślałem się zmieścić w takich wymiarach.

Jeśli chodzi o WIATĘ, to obecnie - przy założeniu, że jest ona budowana na działce, na której jest budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe - nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia wiata do 50 m.kw. (przy czym nie może być więcej niż dwie wiaty na każde 1000 m.kw. działki).

Jeśli później chciałoby się wiatę zabudowa to już jest problem, bo nie wymagać będzie pozwolenia, ale będzie wymagać ZGŁOSZENIA taki obiekt jeśli powierzchnia zabudowy będzie do 35 m.kw., a jeśli powyżej to już POZWOLENIA.

W sumie to niewielka różnica - i przy pozwoleniu i przy zgłoszeniu muszą być podobne papiery. Tylko trzeba od razu pomyśleć o zgodności z przepisami na przyszłość (np. odległości od granicy, od krawędzi jezdni...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jacekzoo napisał:

Tylko w stali to worek kasy…

Pozornie. Stal jest łatwo policzyć. Łatwiej połączyć i ustawić. Niebagatelna jest kwestia zabezpieczenia antykorozyjnego i późniejszej konserwacji. Do dobrze pomalowanej stali nie wracasz długie lata. Nie pokręci się, kornik nic temu nie zrobi. Trudno jest kupić stal z niespodzianką, drewno odwrotnie. Z kotwieniem do ziemi też mniej problemów niż z drewnem. Poza walorami estetycznymi (tu też rzecz gustu) nie widzę zalet konstrukcji drewnianej.

Ale ja się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jacekzoo napisał:

@filipert parę postów wyżej pisałem porównanie stal vs drewno. Wyszło 75 vs 13 za metr bieżàcy krokwi. Nawet licząc jakiś rabat przy większej ilości stali w jakimś centrostalu niech wyjdzie 60 vs 13. A gdzie nogi, belki poprzeczne, zastrzały itd

Ale Ty porównałeś krokwie drewniane z belką H 200mm a to kompletnie nie porównywalne pod kątem obciążenia.

Chyba, że źle coś odczytałem.

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, filipert napisał:

Ale Ty porównałeś krokwie drewniane z belką H 200mm a to kompletnie nie porównywalne pod kątem obciążenia.

Chyba, że źle coś odczytałem.

Absolutnie :) heb200 nowy kosztuje 250zl za pół metra ??
 

porównywałem drewno 80/160 heblowane, do jekla 50x80x3mm, wg speca od stali mniej więcej taki przekrój trzeba na taką odległość od podpór (4m)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, jacekzoo napisał:

porównywałem drewno 80/160 heblowane, do jekla 50x80x3mm, wg speca od stali mniej więcej taki przekrój trzeba na taką odległość od podpór (4m)

teraz wszystko jasne :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena drewna ,tarcicy to jest teraz kosmos .Cena stali również Tyle tylko ,że jak cena stali rosła to zaraz za nią złom drożał .Cena złomu jest na stałym poziomie -jakieś tam wahania są - ale nie jest to adekwatne do cen stali. Ewidentnie jakaś zagrywka aby zarobić na tym jest. A druga sprawa to  tysiące ton stali potrzeba na ogrodzenie granicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jacekzoo napisał:

Ale stali większy kosmos ? w tartaku cena takiej tarcicy 1000/m3

1000 -czego ?

Deski suche tzw. tarcica stolarska nie heblowana płaciłem parę dni temu 2400 PLN  /m3  !!

I taka decha o grubości 1" czyli 25mm , szer. 17 cm a długość 3 m to około 30 pln -sztuka    0,025  x 0,17 x 3 x2400 = 30,60 PLN.

Deski szalunkowe /budowlane to koszt w tej chwili w mojej okolicy 950zł netto /m3 Krokwie i tym podobne na dach to już 1600 zł netto /m3  

x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.