Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

moja lodówka też umarła ... zamiast chłodzić grzeje i też chętnie skorzystam z sewisu jak ktoś zna i też okolice wa-wy

 

Martest jaki masz dokładnie problem z tą lodóweczką? Sprawdź czy na wszystkich źródłach nie działa (230V, 12V i gaz).

 

Może w Panoramie Firm trzeba poszukać jakiegoś serwisu urządzeń chłodniczych.

Kurde szkoda, że tak zawalony robotą jestem bo byśmy jakiegoś spota zorganizowali i zobaczyli co tam z tym może być nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

nie pozostaje nic innego jak jechać na urlop w listopadzie.

 

a teraz na poważnie.jeśli grzałka grzeja a lodówka nie chłodzi to prawdopodobnie uciekł czynnik chłodzący.nie wiem czy i jak takie lodówki się napełnia.jeśli nie grzeje to sprawdż inne zasilania i wtedy coś się wyjaśni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Podpowiedż naprawiacza.Jeżeli grzeje ale pracuje na wszystkich nośnikach energii to najprostsza metoda próba "ognia".Trzeba włączyć jednocześnie grzanie na gaz i np230V na ok.1godz.Czasami to pomaga ale nie zawsze następnym etapem wymontowanie lodówki ,potrząśniecie w różnych kierunkach przewrócenie do góry dnem i pozostawienie w tej pozycji np. przez noc.Na jutro poerót do pozycji pion zamontowanie,pozostawienie na 2-3 godziny w spokoju i odpalenie.O ile wiem nikt nie napełnia czynnika chłodzącego.Nie ma takiej opcji jak dopełnianie.Czynnik jest albo go nie ma.Starsze modele miały amoniak,nowsze freon a ostatnio jakiś WCKF czy też R..... ileś tam.Generalnie nie znalazłem chętnego do uzupełniania. Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba niemożliwe żeby w urządzeniu absorpcyjnym był freon :bukiet:. Tam jest roztwór woda + amoniak. Freony (R134a) czy czynniki ekologiczne (bliskoazeotropowe) są w urządzeniach sprężarkowych. Ale moja wiedza jest tylko teoretyczna :hop1:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,czy chodzi Wam o ilość napisanych postów?Sądzę że jest wszystko jedno jakim czynnikiem jest napełniony układ,problemem poruszanym jest niesprawność lodówek,ale to chyba ostatnio jest na tym forum normalne że są mądrzy i tacy co mają "wiedzę".A co powiecie na temat nowej generacji lodówek w kamperach z oddzielnymi zamrażarkami które też są ze sprężarkami?Nie tylko wiekowy sprzęt kursuje na naszych drogach są też autka ładne i są też ludzie którzy się na nich znają jak też inni którzy nie oczekują dywagacji teoretycznych ale krótkiej rzeczowej porady/niezależnie jaki płyn jest w układzie,przecież i tak w markecie się go nie kupi/Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o ilość napisanych postów :bukiet:.

 

Nie jest wszystko jedno czym napełniona jest lodówka. W lodówkach absorpcyjnych napełnionych roztworem wody z amoniakiem w momencie rozszczelnienia się układu mamy oprócz tego że urządzenie przestaje chłodzić efekt uboczny jakim jest nieprzyjemny zapach zgniłych jaj.

 

Ale ja jak zawsze jestem zwykłym teoretykiem bo w mojej przyczepie mimo że jest wiekowa jajami nie śmierdzi :hop1:.

 

Mówiłem to trochę z "przekąsem", ale z tymi jajkami to prawda jest.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko wiekowy sprzęt kursuje na naszych drogach są też autka ładne i są też ludzie którzy się na nich znają jak też inni którzy nie oczekują dywagacji teoretycznych ale krótkiej rzeczowej porady
Moja przyczepka nie jest nowa a jest bardzo ładna. A ty pwenie masz tegoroczniaka kampera ful wypas że takie drętwe teksty puszczasz??
Panowie,czy chodzi Wam o ilość napisanych postów?
Toż to forum dyskusyjne a nie tylko poradnik techniczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że jest wszystko jedno jakim czynnikiem jest napełniony układ

Nie no to chyba też jest istotne, bo w końcu może ktoś napełniać freonem, a innym czynnikiem już nie. A jak w lodówce brak czynnika ziębniczego, to najnowsze sprężarki albo grzałki nawet na 5000V nie pomogą :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zakończyć ten niepotrzebny spór.Urażonych przepraszam.Mówiąc o tym że wszystko jedno czym jest napełniony układ miałem na myśli to,że dla użytkownika jest to obojętne gdyż sam i tak nie jest w stanie uzupełnić jego brak.Jeżeli ktoś się podejmie uzupełnienia to chyba wie że może na tabliczce znamionowej wewnątrz lodówki .odczytać rodzaj czynnika oraz jego ilość w układzie.Pytanie było proste:co zrobić gdzie naprawić a nie jakiego rodzaju jest czynnikDziękuję Adminowi za informację o zapachu amoniaku ta informacja mówi użytkownikowi,że ma układ szczelny i nie potrzebuje martwić się o uzupełnianiu jego.Czy dobrze rozuuję?Sądzę iż odpowiedziałem tym samym Panu akubit a nawiasem mówiąc aby osiągnąć 5000V musiałby Pan mieć jakiś transformator czy jakieś inne ustrojstwo.Logika mówi że przy braku czynnika"ziębiącego" nie osiągnie Pan jednak obniżenia temp. w lodówce.Mówiąc o nowych autkach mam na myśli nowej generacji urządzenia.Postęp.Panie Mr Sulki nic nie mam do Pańskiej przyczepy i jest mi to zupełnie obojętne/a swoją drogą LMC to jest klasa sama w sobie/ ale proszę spojrzeć obiektywnie ponad siedemset postów i 4czy też 5 porad....Życzę miłego dnia wszystkim forumowiczom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Adminowi za informację o zapachu amoniaku ta informacja mówi użytkownikowi,że ma układ szczelny i nie potrzebuje martwić się o uzupełnianiu jego.Czy dobrze rozuuję?

 

Polecam się na przyszłość :hop1:, ale źle rozumujesz. Zapach amoniaku znaczy, że powinniśmy się martwić :ok:.

 

Mirku jesteś jednym z lepszych specjalistów na forum :hop1:, ale nie bierz wszystkiego tak na serio. Temat jest o lodówkach, o ich naprawach, więc czemu nie możemy poruszyć tematu czynników w naszych lodówkach? Co w tym złego?

 

Jako że sam studiuję coś co mocno łączy się z tym tematem i chłodnictwo w pewien sposób mnie interesuje zdziwiłem się widząc że mówisz o freonie przy lodówkach absorpcyjnych. Niestety nie mam praktyki zawodowej - więc dodałem, że znam się tylko na teorii.

 

Ty w tym momencie zadzierasz trochę nosa i mówisz, że w sumie to temat nie ważny, a zauważ że sam ten temat zacząłeś. Temat jak temat, ale ważne jest to że wiele możemy się od siebie nauczyć i żaden z nas nie zna się na wszystkim. Trzeba o tym pamiętać!!! I do forum też trzeba podchodzić czasami z dystansem - to nie wyścigi, my tu się nie ścigamy - tu miło spędzamy czas, pomagamy se, dowiadujemy się, ale również i żartujemy i dowcipkujemy a na spotkaniach czy zlotach poznajemy się i biesiadujemy.

 

Poza tym mówisz "Adminowi" - stary ja nie jestem tu żadnym wodzem, guru czy przywódcą. Ja TU sprzątam, i dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że bez forumowiczów to sprzątać bym mógł tylko .... w swojej przyczepce :bukiet: .

 

Pozdrawiam :hop1:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest Panowie.

Nie ma co się kłócić o głupie lodówki co Tomii napisał, a Mirekmat też nie bierz wszystkiego do siebie, WSZYSTKIE uwagi są potrzebne bo czasem potrafią zwrócić uwagę na jakiś szczególik,

który czasem jest kluczowy.

 

A zatem Tomii, Mirekmat, Mrsulki, Akubit :bukiet::hop1::hop1::hop1:

 

A teraz zbieram narzędzia i jadę wydłubywać swoją lodówke. :ok:

 

Pozdrawiam, Jacek.

 

PS.

 

Jak coś nie będę wiedział to będę pytał, nawet głupie pytania to być mogą, więc się nie kłóćcie

tylko w razie czego pomóżcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirekmat- istnieje taka opcja jak dopełnienie czynnika chłodzącego. Stary czynnik wysysa się pompą próżniową a wprowadza nowy w odpowiedniej dla danej lodówki ilości - oczywiście po znalezieniu przyczyny ubytku.

Informacja dla wszystkich: amoniak nie śmierdzi ale DUSI i dlatego urządzenia domowe są napełniane amoniakiem rozcieńczonym. Amoniakiem stężonym napełniane urządzenia przemysłowe i wtedy obsługa pracuje w odpowiednich maskach zapobiegających uduszeniu. Zgniłymi jajami śmierdzi siarkowodór - H2S.

Wierszyk z lekcji chemii (podstawówka): po ulicy lata pies i popuszcza H2S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.