Skocz do zawartości

Lodówki - problemy, eksploatacja.


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, jacekzoo napisał:

Generlanie lodówkom nie szkodzi tarabanienie się po dziurach czy wibracje a kładzenie na plecach, a tego raczej nie będziesz robił

No pewnie że nie. Jak już by była na plecach co i tak nie będzie to miało znaczenia w kontekście reszty zabudowy położonej na boku ;).

24 minuty temu, mundek28 napisał:

Lodówki kompresorowe na 12V montowane w blaszakach dają radę ale niestety po 3 dobach trzeba odpalać auto albo podłączać się pod 230V, na samym panelu rady nie dadzą.

 

Nie ma znaczenia. Ważne aby działała przy mega upałach gdy absorbcyjne już niedomagają oraz aby z akku dała radę ew. W drodze.

Z moich wyjazdów na dziko (plan od kiedy posiadam przyczepę) zaliczyłem całe 0. W związku z tym doszedłem do wniosku że inwestycja w solar była kiepskim pomysłem (akku i owszem ale część solarna już nie) jak i teraz widzę że zamiast użytkować "chłodziarkę" absorbcyjna bo ma gaz nie koniecznie ma sens gdy można dać normalna lodówkę i w nosie mieć temp zewnętrzną, wiatraczki, stawanie w cieniu itd. :).

 

dzieki Panowie za dyskusję. Owocna a to ważne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,5 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

57 minut temu, mundek28 napisał:

Lodówki kompresorowe na 12V montowane w blaszakach dają radę ale niestety po 3 dobach trzeba odpalać auto albo podłączać się pod 230V, na samym panelu rady nie dadzą.

 

Ja mam lodówke na 230 w kamperze ,zasilaną przez przetwornicę i prądu z solarów jeszcze nie brakło nigdy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adaml61 napisał:

Ja mam lodówke na 230 w kamperze ,zasilaną przez przetwornicę i prądu z solarów jeszcze nie brakło nigdy

Zaletą lodówek kompresorowych jest to, że pochodzą chwilę i stoją w trybie czuwania aż temperatura spadnie poniżej zadanego minimum. Nawet jeżeli podczas pracy pobierają dużo prądu to jest to rekompensowane w okresie czuwania. Lodówka absorbcyjna chodzi cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danielpoz napisał:

Nie. Ma termostat i w odpowiednim momencie się wł lub wył. 

I tak dalej jest prądożerna , taki Mińsk podług absorpcyjnej byłby sprawniejszy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mundek28 napisał:

 

 

6 godzin temu, mundek28 napisał:

Lodówki kompresorowe na 12V montowane w blaszakach dają radę ale niestety po 3 dobach trzeba odpalać auto albo podłączać się pod 230V, na samym panelu rady nie dadzą.

 

To zależy, swego czasu miałem turystyczna na 12v z solara, pracowała cały dzień, na noc wyłączałem i prądu nie brakło, a taka lodówka bierze 70w, przy sprężarkowych podają 45w

Więc solar 120w i słońce wystarczą IMO

 

myślę o lodówce przenośnej kompresorowej, była by na gorące wakacje

Teraz stoi lodówka na ogniwa, jest to wygodne bo napoje itp są pod ręką

 

Niestety moja przyczepkowa po różnych zabiegach dalej bez zmian. Zamrażarnik jeszcze jako tako, ale wymiennik w lodówce nie ma szronu i w samej lodówce po otwarciu drzwi zamrażarki jest 10-12'C

Szybko psujące rzeczy trzymam w zamrażarce, gdzie przy otwartych drzwiach jest od 0 do 4'C (wymiennik pięknie oszroniony)

Po wakacjach powalczę jeszcze z tą pastą przy wymienniku lodówkowym, ale nadzieji wielkich nie mam 

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.07.2019 o 15:03, jacekzoo napisał:

W mojej pierwszej budzie którą miałem na spółke z rodzicami zrobiliśmy taki myk, oryginalna padła i nie pomogły żadne próby reanimacji, a że nowa kosztowała jakieś 1,5k czyli 1/4 wartości całej budy, kupiliśmy używaną podblatową za 150 czy 200zł i była.  Robiliśmy dokładnie jak piszesz, pod domem nachłodzdnie, na trase butelki z zamrożoną wodą a na kampie 230.  Szczyt mażeń karawaningowych to nie był ale swoją rolę spełniało

Tak jak my jeździmy tylko na kempingi z 230V to chyba ma sens. Jeśli faktycznie "taśtanie" po drodze w cepce nie psuje lodówki ...... hmmmmm. No ja wyjazdu bez zimnego piwka sobie nie wyobrażam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wydajności lodówki, ostatnio mieliśmy problem z domykaniem drzwi - trzeba było mocno dopchnąć. Mając chwilę w dniu wczorajszym przy myciu przyczepy stwierdziłem, że drzwiczki opadły na zawiasie.  Po demontażu okazało się, że górny zawias jest luźny i ledwo trzyma drzwiczki na miejscu - o dopychaniu uszczelki nie było mowy.

Dokręciłem mocowanie zawiasu, na dolny nałożyłem dwie podkładki, wszystko zamyka się idealnie  a ja liczę na poprawę wydajności. Przez noc na 230V doszła do -24,5 w zamrażarce, zobaczymy co będzie po zapakowaniu. Oczywiście wiem, że temperatura na dworze sprzyja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.07.2019 o 12:59, BUMERANG napisał:

Proszę bardzo. Małe sprostowanie - nie 8,5, a 8,9dB ale to raczej bez różnicy. Zwróć uwagę na wydajność ten nie ma największej możesz potrzebować 2 szt. Za to ma 14 cm. i pasuje idealnie do otworu kratki.

https://allegro.pl/oferta/wentylator-zephyr-140x140x25mm-cichy-8-9-dba-box-8201927941?snapshot=MjAxOS0wNi0yMVQwOToyNTozMS4zMjhaO2J1eWVyOzVmNGY5MjQzYjc3Yjk4ZWQwYmNiODkyYTI5ZjkyNzNlNTNlNGI5ZmU2NDM4ZDY2NDhjMGVhNTZmMTRlYjcwNTA%3D

No właśnie jest to u mnie temat na tapecie. U kumpla, który zamontował komputerowy to jednak - w moim odczuciu - strasznie głośny jest.

Ten, który Ty zamontowałeś faktycznie ma dużo mniejszą wydajność, stąd zapewne minimalny hałas, więc od razu pewnie zamontował bym 2. On ma tylko 600 obr. i przepływ 47, czyli w zasadzie 2-krotnie mniej od standardowego komputerowego wentylatorka 12x12.

Ale faktycznie uważasz, że z uwagi na rozmiar jest wygodniejszy do montażu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Zulos napisał:

Ale faktycznie uważasz, że z uwagi na rozmiar jest wygodniejszy do montażu??

U góry przykręcone dwie łapki i wkręty w listwę. Na dole do plastiku ramki.

 

IMG_9331.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Zulos napisał:

Ale faktycznie uważasz, że z uwagi na rozmiar jest wygodniejszy do montażu??

Łatwiejszy to pojęcie względne ale u mnie np. ktoś zrobił rzeźbę z 12x12 a 14x14 idealnie pasuje i mniej ogranicza przepływ.

1557692521467.jpg

1557859462945.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.